JustPaste.it

O łysieniu

Zdrowe, gęste, lśniące włosy to powód do dumy zarówno kobiet jak i mężczyzn. To jeden z atrybutów urody.

Zdrowe, gęste, lśniące włosy to powód do dumy zarówno kobiet jak i mężczyzn. To jeden z atrybutów urody.

 

Gdy mamy takie włosy, zwykle nie przywiązujemy do nich wielkiego znaczenia, ale gdy rozpoczyna się łysienie, dopiero wówczas je doceniamy i próbujemy je odzyskać lub powstrzymać ich wypadanie.

Co sprzyja utrzymaniu zdrowych włosów?

Żeby włosy były zdrowe i mocne, należy je odżywiać od środka, to znaczy dostarczać w pożywieniu odpowiednich składników; białka, mikroelementów (cynku, selenu, żelaza), witamin, przede wszystkim A, C i E.

Należy dbać o higienę skóry głowy: myć włosy łagodnymi szamponami odpowiednimi do rodzaju włosów, tak często, jak tego potrzebują. Trzeba zwalczać łupież, gdyż powoduje on zwiększone wypadanie włosów. Dla wzmocnienia włosów używać należy odżywek i balsamów.

Dbając o włosy, nie należy przesadzać z zabiegami fryzjerskimi, gdyż niektóre z nich, np. niewłaściwie zrobiona trwała ondulacja czy też farbowanie może znacznie osłabiać włosy i doprowadzać do przerzedzania. Także złe uczesanie, np. mocno ściągnięte do tyłu i ciasno związane kucyki lub modna obecnie fryzura – postawienie włosów do góry, niezgodnie z kierunkiem wzrostu- powodują kłopoty z utrzymaniem gęstości włosów.

Kto jest narażony na łysienie?

Odpowiedź sama się narzuca. Mężczyźni. Przecież widok nawet młodych mężczyzn z mniejszą czy większą łysiną jest tak pospolity, że nawet nie zwracamy na to uwagi i nie traktujemy  łysienia jak choroby. A przecież nadmierne wypadanie włosów to oznaka jakiejś nieprawidłowości w organizmie.

Spotykamy też kobiety z mocno przerzedzoną czupryną, rzadko to jest całkowite wyłysienie. Dzieci też nie oszczędza ta dolegliwość. To u nich stosunkowo często występuje łysienie plackowate. 2% pacjentów w gabinetach dermatologicznych mających problemy z włosami to dzieci, nawet w wieku niemowlęcym.

Jakie są rodzaje łysienia?

Najczęściej spotykane jest  łysienie typu męskiego (androgenowe).Występuje u mężczyzn na skutek działania dihydrotestosteronu (DHT), który osłabia mieszki włosowe i dlatego po wypadnięciu włosów, co jest zjawiskiem naturalnym, jeśli nie przekracza pewnej ilości, nie mogą z nich wyrastać nowe. Tak do chodzi do przerzedzania a z czasem do łysienia. Początki łysienia zdarzają się już u dwudziestolatków. Łysienie androgenowe rozpoczyna się od cofania linii włosów nad czołem. Powstają tzw. zatoki. Łysina powstaje też na szczycie głowy. Z czasem dochodzi do pełnego wyłysienia.

Ten typ łysienia spotyka też kobiety. Dzieje się tak na skutek utraty równowagi między hormonami żeńskimi a hormonami męskimi. Na stronie www.lysienie.net.pl/lysienie-u-kobiet.

Kobiety po porodzie często obserwują u siebie wzmożone wypadanie włosów – jest to łysienie poporodowe. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży zwiększyła się ilość estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, a po porodzie nastąpiło gwałtowne obniżenie ich poziomu. Najpóźniej po 6 miesiącach włosy samoczynnie wracają do dawnej formy.

Poza tym na skutek stresu i ciężkich przeżyć powstaje łysienie psychogenne.

Łysienie mechaniczne to skutek złej pielęgnacji, źle wykonanych zabiegów fryzjerskich, urazów.

Łysienie chemiczne spowodowane jest uszkodzeniem włosów, np. metalami ciężkimi, złymi kosmetykami i preparatami fryzjerskimi.

Wypadanie włosów spowodowane czynnikami psychicznymi, mechanicznymi i chemicznymi ustępuje, jeżeli zostaną usunięte ich przyczyny.

Łysienie plackowate to szczególny rodzaj choroby. Pojawia się znienacka, często u dzieci i młodych ludzi. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy przypadkiem zauważa się jedną lub dwie niewielkie, o wielkości dwuzłotówki , bezwłose plamki, które z czasem się powiększają i łączą doprowadzając do całkowitej utraty włosów na całym ciele. Nieznana jest do końca przyczyna, prawdopodobnie jest to choroba autoimmunologiczna, niezbyt łatwo poddaje się leczeniu. Zdarza się jednak, że jak choroba nagle przychodzi, tak nagle odchodzi, czyli następuje samoistne wyleczenie. Więcej na temat łysienia plackowatego, przyczynach i sposobach walki można dowiedzieć się ze strony www.leczenielysienia.com.pl/blog/2009/07/lysienie-plackowate.html.

Poza tym występuje łysienie starcze, dotyczy kobiet i mężczyzn. Włosy stają się cieńsze i słabsze, w końcu wypadają, a z osłabionych wiekiem mieszków nie wyrastają kolejne.

Czy leczyć łysienie?

W przypadku kobiet i dzieci jest to oczywiste. Utrata włosów to dla nich prawdziwy dramat i leczenie jest niezbędne.

W przypadku mężczyzn pozostawia się wybór: zgoda na łysinę i akceptacja nowego wyglądu lub walka z tą przypadłością. W zależności od przyczyn i zaawansowania łysienia stosuje się różne terapie. Najczęściej zaleca się stosowanie miejscowo preparatów z minoxidilem w stężeniu 2 lub 3 procentowym.

 Bardzo dobre skutki przynosi kuracja tabletkami z zawartością minoxidilu oraz finasterydu. Ten drugi preparat wpływa hamująco na wytwarzanie złej odmiany testosteronu, tzw. DHT, który to uszkadza mieszki włosowe.

Leczenie męskiego łysienia jest długotrwałe. O jednym ze sposobów można poczytać na www.procerin.pl. Właściwie należałoby stale stosować leki, gdyż przerwanie leczenia powoduje ponowne wypadanie włosów.