Login lub e-mail Hasło   

Długa historia kawy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://jobexpress.pl/artykul/88/Dluga-hi(...)ia-kawy
Gasi pragnienie. Napędza. Uzależnia. Wielka kariera kawy, najlepszego przyjaciela człowieka, zaczęła się w Etiopii ponad dziesięć wieków temu.
Wyświetlenia: 1.874 Zamieszczono 27/10/2009

Gasi pragnienie. Napędza. Uzależnia. Wielka kariera kawy, najlepszego przyjaciela człowieka, zaczęła się w Etiopii ponad dziesięć wieków temu, kiedy pasterz o imieniu Kaldi zaobserwował, że kozy po zjedzeniu owoców kawowca są niezwykle pobudzone... i postanowił skosztować ich przysmaku.

 
Etiopczycy błyskawicznie zakochali się w przywracającej siły roślinie, jednak nie od razu wpadli na pomysł sporządzania z niej naparu. Z początku spożywano całe owoce. Aby ułatwić zabieranie ich w podróż, mielono ich ziarna i mieszano je z tłuszczem. Z czasem nauczono się przygotowywać napój - najpierw z zielonych ziaren, później także z prażonych. Po roku 1000 n.e. przyjął się zwyczaj picia kawy z dodatkiem masła i soli.

 

foto: Ballistik Coffee Boy

 

Z Afryki do Europy


Kawą jako przedmiotem handlu pierwsi zainteresowali się w XIII w. arabscy kupcy, którzy wywieźli ją do swoich krajów i zmienili nazwę - z oryginalnej "bunc" na "kahva", pochodzącą od etiopskiej prowincji "Kaffa". To oni założyli pierwsze uprawy kawowca, choć początkowo próbowano zakazać zarówno produkcji, jak i spożywania ożywczego napoju. Powody były czysto polityczne - planowanym reformom państwa sprzeciwiali się ludzie, którzy okazali się zagorzałymi wielbicielami kawy. Zakazy zostały jednak zniesione.


W międzyczasie zwyczaj picia kawy rozprzestrzenił się w Turcji, która stała się kofeinowym potentatem na cały kolejny wiek. W 1554 r. w Konstantynopolu powstała pierwsza w historii kawiarnia. Niecałe trzydzieści lat później napojem zainteresował się pierwszy Europejczyk z dzisiejszego "Zachodu" - niemiecki lekarz i podróżnik Leonhart Rauwolf, który opisał przysmak w swoich notatkach. Sama kawa jednak dotarła na kontynent dopiero w XVII wieku, stając się egzotyczną ciekawostką do nabycia w portowych miastach.


Pierwszymi "poważnymi" zachodnimi konsumentami kawy stali sie Włosi, którzy bardzo szybko pokochali czarny napój. Stało się tak, mimo że kupcy żądali za ziarna iście bajońskich sum. Kawiarnie pojawiły się w Wenecji już w roku 1645, a wkrótce moda na ich otwieranie przeniosła się do Anglii i Francji. Ewolucję sposobu parzenia kawy przyniósł rok 1683, kiedy to tureckie wojska, oblegające niechętny kofeinie Wiedeń, wycofały się, zostawiając za sobą zapas ziaren. Przyczyniły się w ten sposób do powstania słynnej kawy po wiedeńsku.


Do Polski, za morza i oceany


Do Polski kawa trafiła w końcówce XVII w. i nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Napar uważano za niesmaczny i szkodliwy dla zdrowia. Dopiero gdy zauważono, że smak poprawia się po dodaniu mleka, cukru lub soli, napój zyskał popularność. Na pewien czas w całej Europie sławna stała się tzw. kawa po polsku, podawana z dodatkiem tłustej śmietany. W połowie XIX wieku w samej Warszawie istniało niemal dwieście kawiarni; w przysmaku gustował sam Stanisław August Poniatowski.


Na innych kontynentach kolonizatorzy zaczęli zakładać plantacje kawy już w XVII wieku. Hiszpanie, Holendrzy, Francuzi i Anglicy przyczynili się do powstania i rozkwitu słynnych upraw na Cejlonie, Jawie i Sumatrze, a także w Meksyku i Brazylii. Ostatni z tych krajów na przełomie wieku XIX i XX stał się światowym potentatem w produkcji czarnego napoju i pozostawał nim aż do lat 90. XX wieku. Obecnie na rynku panuje większa konkurencja między państwami, choć ziarna z Brazylii nadal uchodzą za jedne z najlepszych na świecie.


Magiczny napar


Na przestrzeni wieków o wspaniałych właściwościach kawy powstało mnóstwo legend. Chorego proroka Mahometa archanioł Gabriel uleczył za pomocą tego cudownego napoju. Umierającemu na pustyni derwiszowi Omarowi duch polecił przyrządzić napar z nasion kawowca, który nie tylko ugasił jego pragnienie, ale na dodatek wzmocnił fizycznie. Zakonnicy z Abisynii otrzymali kawę w darze od Boga, by nie zasypiać podczas nocnych modlitw. A my? My dzięki niej możemy szybko rozbudzić się i zachować gotowość do działania przez cały dzień. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez "małej czarnej", ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że pijąc ją obcują z tysiącletnią częścią historii całej ludzkości.


Michał Puczyński

Jobexpress.pl


foto: Ballistik Coffee Boy

Podobne artykuły


59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13133
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16969
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6964
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5804
32
komentarze: 5 | wyświetlenia: 13928
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17476
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53347
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22900
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5799
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43362
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2289
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2003
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6186
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 79798
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4596
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Ivi,  27/10/2009

kawa- moja miłość :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska