JustPaste.it

Lecznica moc kwiatów

Polne oraz ogrodowe kwiaty wytwarzają energię, która najczęściej ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Polne oraz ogrodowe kwiaty wytwarzają energię, która najczęściej ma korzystny wpływ na nasz organizm.

 

Dlatego też nasze prababcie i babcie do leczenia różnych dolegliwości i chorób używały kwiatów. Okłady z bławatków oraz niezapominajek przyczyniały się do obniżenia gorączki. Z kolei irysy uśmierzały ból głowy, natomiast sok z kwiatów nasturcji miał zbawienne działanie na chore gardło. Niestety dziś, w dobie pigułek i medykamentów zapomnieliśmy o cudownej leczniczej mocy kwiatów.

Które rośliny przyniosą nam zdrowie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że piękne kwiaty z jednej strony kojąco wpływają na naszą duszę, a z drugiej strony na zdrowie. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób stosować takie kwitnące pigułki. Zatem, które kwiaty mogą przywrócić nam zdrowie?

W czym pomoże nagietek?

Napar z pomarańczowego kwiatu, czyli nagietka działa żółciopędnie, przeciwzapalnie oraz pobudza krwawienia miesiączkowe. Posiada również właściwości uspokajające, regenerujące oraz dezynfekujące. Wyciąg z nagietka można znaleźć w maściach, które powinny stosować osoby cierpiące na owrzodzenia nóg. Ale to nie wszystko. Ekstrakt z nagietka łagodzi stany zapalne skóry oraz może pomóc przy odmrożeniach.

Na co pomoże róża ogrodowa?

Róża, czyli królowa kwiatów zachwyca nie tylko pięknym i szlachetnym kształtem oraz przyjemnym zapachem. Kwiat ten ma również właściwości lecznicze. Trzeba jednak wiedzieć, że takie działanie mają wyłącznie róże pienne o ciemnoczerwonych płatkach. Należy przyrządzić z nich napar. W jaki sposób? Płatki trzeba wysuszyć w przewiewnym miejscu. Taki napar można podawać niemowlakom, które cierpią na zapalenia jamy ustnej oraz pleśniawki. Napar z płatków róży pomaga również w zwalczaniu biegunek.

Jak działa peonia?

Przed wiekami peonia była uważana za boską roślinę, która miała odstraszyć złe duchy oraz uchronić przed nocnymi koszmarami. Nalewka ze sproszkowanego korzenia była zalecana przez zielarzy osobom,  które cierpią na bóle wątroby. W obecnych czasach wywar z korzenia peonii stosuje się w przypadku nerwobóli, astmy, czy kamicy moczowej. Z kolei nasiona peonii mają działanie przeczyszczające, a ponadto znoszą wzdęcia oraz działają na fermentację jelit.

Lecznicze działanie stokrotek

Napar z kwiatków oraz liści stokrotek przyczynia się do hamowania krwotoków. Ponadto jest środkiem przeciwgorączkowym oraz wykrztuśnym. Dodatkowo zmiażdżone świeże kwiaty oraz listki stokrotek mogą przyczynić się do leczenia trudno gojących się ran, krwawych wybroczyn, cerę trądzikową, wykwity skórne. Jeśli pół słoika zmiażdżonych kwiatków i listków stokrotek zalejemy do pełna białym winem wytrawnym, wówczas otrzymamy miksturę, która przyczyni się do pojędrnienia dojrzałej cery. Poleca się również kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatków, która przyczynia się do regeneracji zmęczonej skóry.

Na co pomoże nasturcja?

Nasturcje to jednoroczne rośliny o kolorowych kwiatach. Sok z tej rośliny zabija drobnoustroje, które przyczyniają się do zapalenia płuc, anginy, czerwonki, dyfterytu oraz tyfusu. Surowe pączki kwiatowe nasturcji o ostrym aromacie można podawać przy zapaleniu oskrzeli, migdałków, grypie oraz przewlekłych bronchitach. Ponieważ liście nasturcji zawierają sporą ilość witaminy C, kwiat ten może skutecznie wyleczyć przeziębienie.

Malwa prawdziwa – w czym pomoże?

Uzdrawiającą moc malwy prawdziwej poznali już starożytni Rzymianie oraz Egipcjanie. Korze, który zaparzany jest jako herbata ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Ponadto pomaga przy kaszlu, biegunce oraz bezsenności. Odwar lub macerat z malwy prawdziwej podaje się przy schorzeniach dróg oddechowych, wrzodach żołądka oraz dwunastnicy. Jako ciekawostkę można podać, że płatki ciemnych kwiatów barwią galaretki.

Lecznicza moc irysa żółtego

Irys żółty to bylina o mocnych kłączach, które pachną fiołkami. Odwar z wysuszonego kłącza działa wykrztuśnie oraz moczopędnie. Ponadto odwar ten posiada właściwości antyseptyczne, co oznacza że irys żółty może być używany jako środek dezynfekcyjny. Irys żółty może być wykorzystywany przy dychawicy czy przewlekłych nieżytach oskrzeli. Warto również wiedzieć, że sproszkowany korzeń czyści zęby, a z kolei użycie go jako pudru, przyczynia się do likwidacji nieprzyjemnego zapachu potu.

W jaki sposób pomoże ostróżka?

Właściwości lecznicze posiadają liście oraz kwiaty ostróżki. Napar z kwiatu stosowany jest przy zapaleniu przydatków. Natomiast picie herbatki z ostróżki poleca się również kobietom, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania. Napar z ziela może być skuteczny w przypadku zwalczania glisty ludzkiej oraz owsików (napar należy stosować w postaci lewatywy).

Jak widać piękne kwiaty nie tylko wyleczą naszą duszę, ale i niektóre dolegliwości. Wystarczy tylko poznać ich zbawienne właściwości oraz sposób przygotowania i stosować. Na www.ministartups.wordpress.com znajdziemy wiele ciekawych stron, z których dowiemy się na przykład jak zwalczać bóle głowy, pokonać rozstępy czy żyć zdrowo.