JustPaste.it

Króliki wszystko o nich

Wszystko o pazurkach uszach zębach itd.Ogólnie pielęgnacja królika

Wszystko o pazurkach uszach zębach itd.Ogólnie pielęgnacja królika

 

Wszystkie króliki mają swoją cechę są rasowe,pokazowe,zwykłe zabawne i tak dalej.

Wszystkie z czasem stają się mądrzejsze w okresie miesiąca powinny regularnie przyzwyczaić się do klatki domu i ludzi. Trawienie brzucha królika jest bardzo delikatne:
Króliki są roślinożercami i to powinno być wyznacznikiem tego, co mogą jeść, a czego nie.
Aby móc poprawnie ułożyć dietę swojego pupila powinniśmy wiedzieć, co jedzą króliki w naturze. A są to trawy, warzywa, owoce, kiełki roślin, pędy i gałązki krzewów, kora z drzew itp. Zatem jest to dieta niskokaloryczna, ale za to wysoko włóknista.
W diecie króliczka miniaturki najważniejszym i podstawowym składnikiem powinno być siano i woda.
Kolejnym istotnym elementem jest karma, najlepiej w postaci granulatu oraz świeże warzywa i zielenina.
Proporcje podawanych pokarmów zależą od wieku i stanu zdrowia króliczka, ale o tym nieco późnej.
Absolutnie
ZAKAZANE jest podawanie królikom ludzkiego jedzenia (np. czekolady, ciastek, mięsa, żółtego sera itp.).


Letnie upały: 

W czasie letnich opałów powinniśmy mieć temperaturę najwyższą do powiedzmy 18 stopni Celsjusza. Królik z wysokiej temperatury może nawet umrzeć na przegrzanie.

Więc jeśli nie macie takich warunków lepiej o nie zadbać przed kupnem królika najważniejszym elementem jest obserwowanie naszego pupila jak się zachowuje.

Uszy królika również należy co jakiś czas kontrolować. Gdy nie mamy doświadczenia w ich czyszczeniu zalecam udanie się do weterynarza, który pokaże jak prawidłowo to robić. Zwykle częściej problemy z uszami mają króliki baranki, ze względu na utrudnioną wentylację, ale nie jest to reguła. U mnie np. więcej kontroli uszu wymaga Funiek niż Misiek. Nie można dopuszczać, aby wydzielina zalegała w uszach, ponieważ będzie ona sprzyjała tworzeniu się stanów zapalnych, a to już wiąże się najczęściej z leczeniem antybiotykowym w postaci kropli.

UWAGA: uszu nie czyści się na sucho samymi pałeczkami, potrzebna jest jeszcze specjalna parafina. Waciki na pałeczkach należy zwilżać, w przypadku używania suchych, królikowi można sprawiać niepotrzebny ból.

 

Futro:

 Futerko wyczesywać należy niezbyt twardą szczotką, mniej więcej raz w tygodniu. Dotyczy to niemal wszystkich ras królików z wykluczeniem REKSÓW, które mają specyficzną strukturę sierści. W okresie linienia częstotliwość tego zabiegu musi być zwiększona nawet do około trzech - czterech razy tygodniowo, a jeśli opiekujemy się królikiem angorskim - jego długa sierść powinna być czesana co dzień, aby nie dopuścić do skołtunienia i sfilcowania. Przy okazji czesania należy obejrzeć spodnią część łapek, która powinna być pokryta nieskołtunioną sierścią, bez wyłysień, odgnieceń i ranek (gdyby takowe się pojawiły - to znak, iż podłoże w klatce lub kuwecie jest niewłaściwe i należy natychmiast je zmienić na delikatniejsze). Futerko w okolicach odbytu również należy obejrzeć, aby skontrolować czy królik nie ma kłopotów trawiennych i należycie dba o swoją higienę. Czasami zdarza się, iż np. ze względu na swą tuszę, (dość często niestety króliki są przekarmiane) królik nie jest w stanie dokładnie czyścić tzw. kącików płciowych (fałdy skóry po obu stronach narządów płciowych), w których gromadzi się wydzielina łojowa. Gdy zauważymy więc, że zwierzak uporczywie się wylizuje i wyczuwalny będzie nieprzyjemny, silny zapach, to znak, że należy mu pomóc czyszcząc te okolice np. oliwką dla niemowląt. Zalegająca wydzielina łojowa jest widoczna w postaci brunatnych tworów podobnych do strupków.

  Królika NIE WOLNO KĄPAĆ! Jeśli zdarzy się tak, że królik zabrudzi się w sposób wymagający naszej interwencji, (np. choruje i ma biegunkę), myć można jedynie zabrudzone miejsca, przegotowaną ciepłą wodą, za pomocą np. wacika i zaraz potem dokładnie wysuszyć futerko. To bardzo ważne, ponieważ zmoczone króliki są bardzo podatne na przeziębienia. Nigdy nie wolno używać wody chlorowanej, szczególnie do intymnych miejsc zwierzaka, gdyż powoduje ona podrażnienia bardzo wrażliwych błon śluzowych. Oczywiście królika z kłopotami trawiennymi należy WYLECZYĆ, samo umycie nie rozwiązuje problemu.


Zęby:

  Zęby rosną przez całe życie królika i należy kontrolować ich długość, szczególnie gdy zwierzak karmiony jest głównie miękkimi warzywami. Gdy urosną zbyt długie będą przeszkadzały w jedzeniu i zamykaniu pyszczka, a w najgorszym przypadku mogą nawet wrastać i kaleczyć dziąsła oraz język. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy podawać królikom: dużo siana i zieleniny (po uprzednim przyzwyczajeniu), gałązki drzew owocowych i wierzby - królik bowiem ściera zęby poprzez długie rzucie, nie poprzez gryzienie twardych rzeczy typu "suchy chleb". Pomocne w utrzymaniu prawidłowej długości uzębienia mogą okazać się też np. kartonowe pudełka, którymi. ...królik może się zająć i jednocześnie popracować nad nimi szczęką ;-).

  W większości przypadków problemy z przerastaniem zębów mają jednak króliki posiadające wady zgryzu. Takie przypadki kwalifikują się na wizytę u króliczego weterynarza, który w prawidłowy sposób będzie dokonywał korekcji zębów. Samemu nie wolno tego wykonywać, gdyż można królikowi zrobić krzywdę. Chyba, że weterynarz nauczy a Ty będziesz na tyle odważny, aby podjąć się takiej operacji bez stresu... Korekcji zębów przerastających z powodu wad zgryzu dokonywać trzeba niestety z dużą częstotliwością, bo nawet co miesiąc. Każdy taki zabieg jest dla królika całkowicie bezbolesny i nie wymaga żadnej narkozy - jedynie umiejętności lekarza specjalizującego się w królikach i odpowiednich narzędzi.

 

Pazurki:

Pazurki królika rosną przez cały czas, a w warunkach domowych nie ma on możliwości ich ścierania. Konieczne jest więc ich systematyczne przycinanie specjalnymi cążkami, np. takimi jak dla kota lub papug. Cążki takie różnią się od zwykłych nożyczek charakterystyczną budową ostrzy, która nie miażdży pazura. Mają one otwór, który w momencie zaciskania ostrzy na pazurku, obejmuje go ze wszystkich stron równomiernie i gładko przycina. Należy robić to bardzo ostrożnie i przy dobrym oświetleniu, aby dokładnie widzieć końcówkę ukrwionej miazgi (tkanki miękkiej wewnątrz pazura). Linia cięcia powinna być 3-5 mm poniżej niej, ponieważ zbyt krótkie przycinanie może przyczynić się do pękania tkanki pazura oraz przerostów miazgi. Gdy pazurki są ciemne, bezpieczniej jest kontrolnie skracać same ich końcówki, żeby nie narażać zwierza na stres spowodowany skaleczeniem. Przypuszczam, że częstotliwość obcinania pazurków może być różna w zależności od królika. Na pewno te, które mają możliwość biegania po działce, nie będą musiały być poddawane zabiegowi zbyt często (a może nawet wcale). Ja swoim królikom przycinam przeciętnie co 3-4 miesiące.

Jak z tego wynika króliki są bardzo czystymi zwierzętami ich otoczenie powinno być czyste, z każdą chwilą królik czuje się bardziej jak by u siebie.

Choroby:

Jeśli nasze zwierzątko słabnie,staje się osowiałe, traci apetyt, to patrzymy na to z ogromną troską i za wszelką cenę staramy się mu pomóc. Pomoc w usunięciu dolegliwości naszego uszatka można uzyskać u lekarzy weterynarii. Nie czekajmy myśląc, że złe samopoczucie zwierzątka minie, opóźnienie wizyty u lekarza może mieć niekorzystny wpływ na późniejsze leczenie. Królika należy szczepić, jeśli weterynarz powie, że królika głaszczemy a nie szczepimy (sam otrzymałem takie stwierdzenie) to szybko zmieńmy lekarza. Straciłem pierwszego króliczka po roku chowania przez brak odpowiedniej wiedzy


Najważniejszą czynnością dotyczącą zdrowia królika a wykonywaną tylko przez lekarza weterynarii jest szczepienie.

Wirus
Choroby wirusowe - myksomatoza - przenoszona z królików chorych na zdrowe n.p przez pchły lub komary, po ukłuciu przez komara zarażonego wirusem myksomatozy u zarażonego w ten sposób króliczka pojawiają się na skórze, w jednym lub kilku miejscach, pierwotne guzki, często rozlewające się, wielkości od ziarna do ziarna fasoli.


Krwotoczna bronchopneumonia - bardziej jednak znana pod nazwą -pomór królików - lub jako pomór chiński, pierwsze przypadki tej wysoce zakaźnej i zaraźliwej choroby stwierdzono niedawno, bo w 1984 roku w Chinach.W 1987 roku stwierdzono pomór w Rosji i w Polsce. Jest to choroba wirusowa, wywołana wirusem z grupy Picorna, odznacza się niezwykle ostrym, a nawet nadostrym przebiegiem. W ciągu 48 godzin a nawet 16 - 36 godz. dochodzi do zejścia śmiertelnego. Na 2-3 godz. przed upadkiem obserwuje się u zwierzęcia gwałtowne osłabienie i duszności. Pojawia się surowiczy wysięk z nosa, przybierający formę krwawą i pienistą. Chorych królików nie da się wyleczyć.


Oto piramida żywienia królika:

Jeżeli nie macie warunków domowych które były wymieniane w dużej ilości tematów przygotujcie je jak chcecie żeby wasz królik był szczęśliwy!

 

Oto wszystko co powinniśmy sprawdzić przed kupnem naszego pupila:

  • króliki żyją w domu 7 do 10 lat
  • powinny być sterylizowane/kastrowane, tak jak koty i psy, przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale także dla uniknięcia niepożądanych zachowań czy ciąży

  • większość królików nie lubi być trzymana na rękach, wolą leżeć obok człowieka

  • muszą mieć coś swojego do żucia, inaczej będą podgryzać Twoje rzeczy, trzeba się liczyć z tym, że mogą gryźć sprzęty w mieszkaniu

  • liniejący królik gubi bardzo dużo sierści, trzeba go często wyczesywać

  • króliki mogą być nauczone korzystania z kuwet

  • króliki uwielbiają bawić się kartonowymi pudełkami, rurami etc., grubymi katalogami handlowymi, wyrobami wiklinowymi, gałązkami - jest to konieczne dla stymulowania ich rozwoju

  • potrzebują odpowiedniej, zdrowej diety

  • króliki muszą być chronione przez zwierzętami drapieżnymi, truciznami, temperaturami ekstremalnymi, kablami elektrycznymi i nieostrożnym podnoszeniem i trzymaniem

  • na ogół nie lubią podróżowania i zmiany miejsc (zdarzają się wyjątki)

  • można wyuczyć je pewnych prostych zachowań, ale nie należy oczekiwać zbyt wiele, gdyż robią tylko to, co leży w ich naturze (nauczą się załatwiać w jednym miejscu, przychodzić na zawołanie)

  • królik nie przyłączy się do zabaw, jak pies, ale pozwoli dołączyć do jego różnorodnej aktywności

  • są zwierzętami ciekawskimi i towarzyskimi, a przy tym często wielkimi indywidualistami

  • bywają wielkimi pieszczochami i wymagają sporo uwagi

  • króliki jako to dobry wybór dla tych, którzy lubią obserwować naturę bez częstego
    ingerowania w to, co się dzieje.

  • Króliki są świetnymi towarzyszami, ale dla właściwych osób.

  • Zastanów się, czy "pasujesz do królika":

  • czy jesteś cierpliwy?

  • czy masz poczucie humoru (na temat swój i swojego mieszkania)? ...będzie Ci potrzebne :-)

  • ....czy bardzo leży Ci na sercu dobry stan Twoich mebli? czy w razie potrzeby będziesz mógł

  • przemeblować mieszkanie, aby dostosować je do potrzeb królika?

  • czy cieszy Cię obserwowanie zachowania się i języka ciała zwierząt?

  • czy w Twoim planie dnia zmieści się wiele godzin spędzanych w domu?

  • czy czujesz się komfortowo spędzając dużo czasu na podłodze?!!!

  • czy jesteś w stanie pójść na kompromis, kiedy królik będzie się upierał przy jakimś zachowaniu?

  • czy jesteś przygotowany na koszty związane z opieką nad królikiem? (weterynarz, pożywienie, wyściółka, akcesoria)

  • czy masz dość miejsca w domu dla królika?

  • czy jesteś gotowy sprzątać regularnie, codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu nieczystości? odkurzać częściej?

  • czy Ty i inni domownicy nie mają na pewno alergii na królika?