JustPaste.it

Kwiaty zimy i nie tylko...

Najpopularniejsze zimowe kwiaty doniczkowe

Najpopularniejsze zimowe kwiaty doniczkowe

 

ad9dad03abf5387532eff8cfe9c67ce3.jpg

8b3a5e6323da5f3b9746624fa901bbd6.jpg

Zygokaktus (grudnik ) - Schlumbergera jest bardzo popularną rośliną doniczkową, o atrakcyjnym pokroju a przede wszystkim wspaniałym kwitnieniu w okresie, kiedy nie ma zbyt wielu kwitnących roślin. Należy ona do kaktusowatych (Cactaceae), choć budową raczej na to nie wskazuje. Do początku lat 90-tych zaliczana była do rodzaju Zygokaktus i do tej pory można się zetknąć z tą nazwą. Nazwa Schlumbergera pochodzi od nazwiska F. Schlumbergera, Francuza, który zasłynął jako wielki pasjonata kaktusów i właściciel bogatego ich zbioru. Grudnik pochodzi z Brazylii i jest epifitem, czyli rośnie na koronach drzew tropikalnych. Ten kaktus składa się ze spłaszczonych członów, które stanowią jego łodygi. Są one pozbawione liści, a na ich końcach w okresie zimowym pojawiają się kwiaty w barwach różu, bieli, łososiowej, czerwonej (może powtórzyć kwitnienie w innym terminie). Pokrój grudnika jest zwisający i mocno rozgałęziony a wysokość waha się na poziomie 15-30 cm. Schlumbergera jest łatwa w uprawie, wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, ale nie na pełnym słońcu, latem raczej półcień. Rodzaj wymaga stanu spoczynku, po to, aby pobudzić roślinę do ponownego i obfitego kwitnienia. Okres spoczynku powinien trwać od sierpnia do października i powinniśmy jej wówczas zapewnić temperaturę poniżej 15ºC (można w tym okresie trzymać ją na zewnątrz). Stan spoczynku powtarzamy po kwitnieniu. Podłoże: substrat próchniczy z domieszką ziemi i piasku, które powinno być cały czas wilgotne, ale nie mokre, więc podlewamy umiarkowanie, stosując miękką, letnią wodę. Oczywiście w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie. Nawożenie umiarkowane, w okresie wzrostu, co dwa tygodnie. Do wytworzenia się kwiatów schlumbergerę zraszamy, a najlepszy okres na przesadzanie, to kilka tygodni po przekwitnięciu. Kaktus bożonarodzeniowy bardzo łatwo się rozmnaża poprzez fragmenty pędów, przy umiarkowanej wilgotności. Po zakończeniu kwitnienia roślina traci charakterystyczny połysk, co jest oznaką przechodzenia w stan spoczynku. Uwagi Następstwem zbyt wysokiej temperatury (powyżej 20ºC) i zbyt cienistego stanowiska może być brak kwitnienia. Zbytnia wilgotność objawia się zmianami na członach, które się marszczą a raptowna zmiana stanowiska, w okresie wytwarzania przez roślinę pąków, kończy się ich opadnięciem. Poza tym schlumbergera podatna jest na ślimaki oraz zgniliznę korzeni. Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym- Rhipsalidopsis gaertneri Są one bardzo podobne, a najpewniejszym sposobem na bezbłędną identyfikację jest poczekanie na kwitnienie, ponieważ schlumbergera ma bardziej złożone kwiaty w przeciwieństwie do rhipsalidopsisa.

Poincesja, lub gwiazda betlejemska

26b3e7d315026da80268ae5ba92381f2.gif

Wigilia Bożego Narodzenia, ubrana choinka i poinsecja zwana gwiazdą betlejemską. Ta roślina doniczkowa powoli staje się - nie tylko w naszym kraju - symbolem świąt. Zwyczaj dekorowania nią domu przywędrował z Ameryki. Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat, jak nazywali go Aztekowie, jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Poinsecja jest kuzynką przypominających kaktusy wilczomleczy, często spotykanych w kwiaciarniach. Wszystkie gatunki należące do tego rodzaju mają niewielkie kwiaty, zaś u wielu są one otoczone jaskrawo ubarwionymi liśćmi zwanymi przykwiatkami. Jedna roślina, cztery nazwy Gwiazda betlejemska zwana jest również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym, nosi też nazwę Euforbia pulcherrima. Nazwa wilczomlecz pochodzi od silnie drażniącego skórę białego soku, który wycieka przy najmniejszym nawet skaleczeniu rośliny. W literaturze spotykamy również nazwę wilczomlecz piękny, jest ona jednak niepoprawna. Naprawdę odnosi się do innej rośliny doniczkowej Euphorbia milli, zwanej koroną cierniową. Popularna nazwa - poinsecja - pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był nie tylko dyplomatą, ale przede wszystkim botanikiem. Jemu właśnie zawdzięczamy odkrycie rośliny dla Europejczyków.

Amarylis

Amarylis2f85d8af731f1013cddfa7ed1f4a35f9.jpg

Hipeastrum - zwany: gwiazdą rycerza - to kwiat  końca zimy i nadejścia wiosny !

Opis: Amarylis ma długie, ciemnozielone, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się latem wielkie białe, czerwone lub różowe kwiaty. Roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście nie usychają, dlatego roślina może być uprawiana cały rok. Uprawa: Stanowisko, gdy amarylis kwitnie, powinno być dobrze oświetlone, ale dość chłodne. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i dość ciepłym miejscu. Podlewamy dość obficie od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. Całkowicie zaprzestajemy podlewania we wrześniu tak, aby umożliwić przejście cebuli w stan spoczynku. Rozmnażamy przez oddzielenie cebul przybyszowych. Młode cebule sadzimy do dużych naczyń. Zastosowanie: Amarylis jest doskonała roślina zdobiąca nasze mieszkania, balkony i parapety. Ma wielkie piękne kwiaty, które cieszą wzrok przez miesiące. Kwitnąca doskonale nadaje się do ozdoby pomieszczeń, ciesząc swoim pięknem.

Fiołki afrykańskie

97fbcefcfe3a5ea6402bd6fe7240b402.jpg

Niewiele mamy roślin doniczkowych tak wdzięcznych jak sępolia fiołkowa ( Saintpaulia ionantha ), która swoim wyglądem potwierdza, że małe jest piękne. Roślina ta u nas najczęściej zwana jest fiołkiem afrykańskim, chociaż z prawdziwym fiołkiem nie ma nic wspólnego. Łączy je jedynie niedościgła barwa kwiatów i to u czystego gatunku.