Login lub e-mail Hasło   

Fałszywa moralność

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://thelinked.pl/index.php?option=com(...)emid=55
"Kochaj bliźniego jak siebie samego" - uniwersalne prawo moralne czy urojenia ego?
Wyświetlenia: 8.918 Zamieszczono 02/11/2009
 
    Jak większość Polaków, po urodzeniu zostałem ochrzczony na chrześcijanina. Zmuszano mnie do chodzenia do kościoła i na katechezę w szkole. W miejscach tych miałem poznać lepiej religie do której mnie siłą wcielono, miałem zostać nasiąknięty "odpowiednimi" zasadami moralnymi (na szczęście okazałem się jednostką oporną i zabieg się nie udał). Moralność w ujęciu wszystkich wielkich religii - nie tylko chrześcijaństwa, opiera się na stwierdzeniu "kochaj bliźniego swego jak siebie samego", Wyznawcy twierdzą ze oddaje ono jedyną dobrą i słuszną postawę. Zastanówmy się - kochaj innych tak jak siebie - niestety oznacza to też: patrz na innych przez pryzmat siebie. To co jest dobre dla ciebie jest dobre dla innych, to co jest złe dla ciebie jest złe dla innych. Z pewnością tzw. "ludzie religii", stosowali i stosują tę zasadę, tylko do czego ona może doprowadzić?

   Jestem wyznawcą religii X, jest mi z tym dobrze i wiem że dzięki temu moja dusza trafi do raju X. Dlatego, dla twego dobra, też musisz zostać wyznawcą X. Jeśli nie to muszę z miłości do ciebie spalić cię na stosie aby uratować twą duszę. Muszę odciąć głowę tobie i twojej żonie - z miłości do was - a wasze dzieci wychować w duchu X. Wielokrotnie w przeszłości mieliśmy z tym odczynienia (wojny religijne, inkwizycje, konkwistadorzy).

  „Kochaj innych jak siebie samego”. Zasada ta jest objawem skrajnego egocentryzmu, ukrytego pod płaszczykiem niewinności i dobrych chęci - czyli najgorszej jego formy. "...jak siebie samego" - moralność według tej zasady każe ci spojrzeć na siebie i przez pryzmat własnych doświadczeń oceniać potrzeby innych. To co drugiej osobie jest naprawdę potrzebne, w myśl tej zasady nie musi mieć znaczenia, bo liczysz się tylko Ty.

   Nasz świat przesiąknięty jest tą "moralnością" wynikającą z powyższej zasady. Właśnie stąd wzięło się słynne "bo chciałem dobrze". Ludzie, którzy katują swoje dzieci, robią to w myśl zasady „kochaj bliźniego jak siebie samego”. Sami byli bici w dzieciństwie i uważają teraz że wyszło im to na dobre bo "wyrośli na ludzi", dlatego tak samo postępują z własnymi dziećmi. „Kochaj jak siebie samego” - co dobre dla mnie, dobre i dla ciebie. Jednak w końcu uderzy za mocno i dziecko nie żyje Ale może powiedzieć "chciałem dobrze". Rodzice, w myśl owej zasady, posyłają dzieci do szkół które sami kończyli. Wybierają dzieciom ścieżkę zawodową, którą sami przeszli.

   Małżeństwa rozpadają się z tak naprawdę z powodu tej „miłości” i braku zrozumienia partnera, gdyż są przesiąknięte tą "moralnością". "Kochaj bliźniego jak siebie samego" - tak bardzo chcąc działać dobrze skupiając się na sobie, że nie widzą co tak naprawdę potrzebne jest drugiej osobie! Spójrzcie na polityków, oni działają według tej zasady w skali masowej. Uchwalając ustawy, obowiązujące całe społeczeństwo, najczęściej nie pytając społeczeństwa o zdanie, a bazując jedynie na własnych doświadczeniach, bo w myśl naszej zasady, to co jest dobre dla nich dobre jest dla całego społeczeństwa - a przynajmniej tak uważają.

   Ludzie przewlekle chorzy, umierający - społeczeństwo umieszcza ich w specjalnych zakładach, zwanych "hospicjami", gdzie spędzają ostatnie dni życia, często w ogromnych męczarniach. Czy ktoś się ich zapyta czy w ogóle chcą cierpieć? Czy może chcą odejść wcześniej? A jeśli chcą? Społeczeństwo im nie pozwoli, bo większość społeczeństwa nigdy nie znajdowało się i nigdy nie będzie w takiej sytuacji. Społeczeństwo nie wie jakie to cierpienie i dlatego poprzez pryzmat własnych doświadczeń (w tym przypadku ich braku), z „miłości” do bliźniego, nie pozwoli mu godnie umrzeć, skazując go na miesiące męki w imię złudzeń. Dzięki temu twierdzą że postępują moralnie. Podobna sytuacja jest z aborcją. Znów osoby które nie były w sytuacji kobiety, decydują za nią w imię swojej moralnej protezy.

    Usuńmy teraz ostatnie 3 wyrazy z naszej zasady - pozostanie nam "Kochaj bliźniego swego" = "kochaj wszystkich ludzi". Popularna zasada religii wschodu i ruchów New Age. Zasada ta jest objawem czystej hipokryzji. Po pierwsze degraduje słowo "miłość", które wyraża bardzo wyjątkowe uczucie. Po drugie nie da się kochać wszystkich, nawet jeśli nie żywimy do kogoś uczucia nienawiści, to przynajmniej część osób będzie dla nas obojętna. Zasada ta w praktyce, w naszym życiu objawia się przez tzw. "uprzejmość". Zapewne w dzieciństwie wszyscy powtarzali ci: "bądź uprzejmy dla ludzi", " bądź miły dla innych" itp. Co to znaczy być uprzejmym? Zachowywać się wobec innych według przyjętego powszechnie schematu - czyli kłamać, udawać, fantazjować byle by nie urazić ego drugiej osoby i przy okazji nie zaszkodzić sobie. Działać interesownie.

   Spotykasz się z koleżanką, która jest otyła. Pyta się o swój wygląd. Myślisz sobie "Mniej jedz i zacznij biegać gruba beko, zanim wysiądzie ci serce". Oczywiście nie powiesz jej tego. Powiesz "dobrze wyglądasz", a może nawet dodasz: „schudłaś ostatnio". Twoje ego zmusiło cię żebyś ją okłamał. Gdybyś powiedział prawdę, jej ego mogło by spowodować że się na ciebie obrazi i stracił byś ewentualne zyski ze znajomości z nią, tym bardziej że była nauczycielką – nie chciałbyś żeby mściła się na twoich dzieciach. Poza tym sprawiłeś że poprawił się jej humor - twoje ego rozkwitło potrójnie. Jednym zdaniem tyle załatwiłeś! Na pewno nie ma to nic wspólnego z miłością, która sama w sobie jest uczuciem reprezentującym totalne połączenie dwóch lub więcej istnień, z pominięciem ego.

   Z drugiej strony jej ego też czuje się dobrze. Jest utwierdzone w przekonaniu że nie musi się odchudzać, w konsekwencji utyje bardziej (zawał, zgon...) Ale przynajmniej byłeś uprzejmy - kochaj bliźniego swego! "Uprzejmość" i zasada kochania wszystkich to wielkie „robienie sobie dobrze” dwóch napotkanych ego i na pewno nie ma nic wspólnego z miłością. Zasada "kochaj bliźniego jak siebie samego" jest podyktowana przez ludzkie ego. Kiedy działamy pod jego wpływem silniej się konstytuuje w naszej świadomości. Pozwala nam odczuwać wyjątkowość i ważność samych siebie. Często ego chowa się pod płaszczykiem fałszywego altruizmu, przez co nie zauważamy jego działania. Pomagasz ludziom na silę, często im szkodząc. Okłamujesz innych aby być miłym.

   A dlaczego nie zapytać się kogoś czy potrzebuje pomocy? A jeśli tak, to zapytać się jakiej pomocy i uszanować jej formę a nie kierować się własnym doświadczeniem lub jego brakiem. Dlaczego być na silę uprzejmym uciekając się przy tym do kłamstw? Tak trudno być szczerym? Boisz się że uznają cię za chama? Lepiej żyć w złudzeniach? Zastanów się nad tym.


Więcej naszych artykułów znajdziesz na: thelinked.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1025
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1221
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1102
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 774
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 748
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1900
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1045
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 585
9
komentarze: 32 | wyświetlenia: 508
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Interesujące spojrzenie na ten "przykaz moralny", hmh aż dziwne że nie ma jeszcze żadnych infantylnych dewockich komentarzy atakujących ciebie i artykuł

  koszmar,  03/11/2009

coś jest w twoim przekazie. może to już naga prawda a może brak wiedzy na temat chrześcijańskich zasad?

Brawo!Dałaś próbę odwagi w obnażaniu moralności katolickiej która w moim przekonaniu jest najbardziej zakłamana,wśród chrześcijańskich zasad "boskiego "życia!

Tak coś jest w tym przekazie. I niestety jest w nim trochę prawdy, ponieważ ludzie wolą iść na łatwiznę i robić oraz mówić to co jest dla nich w danej sytuacji wygodne. Jednakże nie zgadzam się z tym artykułem całkowicie - bo to nie wina religii, jak człowiek będzie interpretował pewne zasady. Mimo wszystko przecież to od człowieka zależy czy będzie żył według zasad które "wyznaje" czy tylko o nic ...  wyświetl więcej

"Prawda w oczy kole" - Gdy powiesz komuś prawdę, zwłaszca gdy jest ona dla niego nieprzyjemna, natychmiast stajesz się wrogiem. Dlatego niektórym tak trudno być szczerym. Nie chcą robić sobie wrogów. Ale czy człowiek unikający prawdy, może być przyjacielem? Dlatego pewnie powstało przysłowie - Boże, chroń mnie od przyjaciół,
z wrogami sam sobie poradzę

  Layo  (www),  04/11/2009

Ludzie nie są aż tak popie........ Obrażą się raz, potem może drugi i trzeci, ale za czwartym to do Ciebie przyjdą o radę bo będą mieli pewność, że Twoja "boląca" szczerość jest szczera. Że to ty jesteś jedynym prawdziwym i szczerym głosem wokół znajomych.

To dziwne! Mówicie i piszecie dużo o szczerości, a zrażacie się po pierwszej próbie bycia szczerym. Jaka w Was szczerość jak czujecie b

...  wyświetl więcej

  ,  18/11/2009

Niestety niektórzy kierując się własnym Ego, zamiast się obrazić od razu zabijają i nawet jeśli z biegiem czasu przyznają Ci rację to i tak nie przywróci Ci to życia. W pozostałej części komentarza, moim skromnym zdaniem, próbujesz odwrócić kota ogonem wmawiając osobom szczerym, że to one mają przerośnięte Ego próbując doszukać się jakichś korzyści (za szczerość będę wielbiony i będą mnie kochać) ...  wyświetl więcej

Właściwie, to w tym przypadku nie ma o czym mówić.Być może autor hołduje zasadzie " miłuj/kochaj siebie samego".To już przerabiano od wiekow. Przecież w tym co pisze nie ma śladu nawet przyjazni do drugiego człowieka. Chyba, że wyraża się ona w krytykowaniu tego co sam nie usiłuje nawet zrozumieć i proponowaniu egocentryzmu powszechnego, egoizmu społecznego, eutanazji radosnej, aborcji na życzenie ...  wyświetl więcej

Sam bym tego lepiej nie ujął.

  ,  18/11/2009

Można nie zgadzać się z czyimiś poglądami, prezentować odmienne, dyskutować, ale wydaje mi się, że powinno się je uszanować (jak własne) i nie obrażać innego człowieka. Niech Pan pamięta, że zawsze ktoś wobec Pana może użyć epitetów "klęska nagiego rewolucjonisty od wszystkiego" , a nie o to nam przecież tutaj wszystkim chodzi. Pozdrawiam

Nie rozumiem o jakiej miłości pisze autor. Przecież Miłość to między innymi dawanie wolności oraz głębokiego szacunku . Istnieją ludzie którzy tak Miłość pojmują i taką Miłością żyją. Zgadzam się, że o wiele trudniej jest żyć taką Miłością. Zrobienie z fałszywej tożsamości i fałszywej moralności tygla w którym najlepiej mieszać krytykę jest o wiele łatwiejsze. Tak sobie myślę, że tekst jest właśni ...  wyświetl więcej

  mandala,  11/11/2009

Wydaje się rzeczywiście ciekawe, ale w rzeczywistości każdy ogarnięty ciągłym zadowalaniem zmysłów jest egoistą, jak może więc wiedzieć coś o miłości w takim stanie ? Tak naprawdę prawie nikt nie wie, co jest dobre, a co złe, ponieważ sami stwarzamy sobie te dualizmy przez pryzmat społeczeństwa, wiary, czy innych subiektywnych działań, przyjmując jakąś zasadę bez szczegółowej wiedzy jej dotyczącej ...  wyświetl więcej

Masz rację. O to chodzi.
Kochając siebie bezwarunkowo, Kochamy bliźniego takim, jakim jest..

Masz rację. O to chodzi.
Kochając siebie bezwarunkowo, Kochamy bliźniego takim, jakim jest..

Bardzo dobry art :). Daje do myślenia nad naszym postępowaniem wobec innych...

  sungam,  21/11/2009

Myślę, że autor tekstu nie rozumie co to znaczy kochać. Ma ładne i trafne spostrzeżenia otaczającej nas rzeczywistości ale to wszystko nie wynika z hasła "kochaj bliźniego jak siebie samego". Ewentualnie można podnosić, iż przez złe zrozumienie ludzi owego hasła, nakazu, czy motta jest jak jest. Zaraz jednak w tym miejscu podnieść należ, że wiele różnych haseł, czy nakazów jest popularnych - które ...  wyświetl więcej

2000 lat temu przyszedł Mesjasz i powiedział: MIŁUJCIE SIĘ :) jak patrze na ten świat pełen "miłości i powszechnej moralności" którą serwują "duchowni - protestanccy i katoliccy" to mnie przeraża ta POWSZECHNA OBŁUDA. Ale jak to napisał Izajasz w 10 rozdziale : "Tylko resztka nawróci się" także chciałbym wszystkim "chrześcijanom" zgasić uśmieszki na twarzyczkach, którzy twierdzą, że JASZUA umarł z ...  wyświetl więcej

Idzie Wędrowiec i woła: Panie, gdzie jesteś?
Cisza.
Powłóczy nogami modląc się: Panie, nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie.
Panie, nie jestem godzien.
Panie, nie jestem.
Stoczył się z góry kamień, pochował Wędrowca.
Panie, Ty tutaj? A ja Ciebie szukałem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska