Login lub e-mail Hasło   

Dwaj szwajcarscy Polacy

Ostatnio w mediach głośno o dwóch naszych rodakach, których życiowe losy zagnały do (zwykle) cichej alpejskiej republiki.
Wyświetlenia: 1.091 Zamieszczono 03/11/2009

        
         Jeden wyjechał z PRL, bo dusił go gorset zniewolenia władzy ludowej, choć wielu innych reżyserów stworzyło jednak szereg polskich arcydzieł na naszej przaśnej ziemi. W dojrzałym wieku, jako sławny twórca i mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, dopuścił się przestępstwa kryminalnego na tle seksualnym, za co w każdym cywilizowanym państwie grozi wysoki wyrok.
         Drugi, z dość zamożnej rodziny, w 1970 roku napadł na staruszkę rabując sporą sumę pieniędzy, zabił ją i podpalił, kiedy jeszcze żyła. Gdyby miał ukończone 18 lat, to otrzymałby zapewne karę śmierci. Skazano go na 25 lat więzienia, jednak dzięki komuszym układom wyjechał z Polski w 1983 roku, podczas stanu wojennego, kiedy otrzymanie paszportu graniczyło z cudem. Po upadku komuny często bywał w Polsce i to na salonach, a nawet w sejmowych kuluarach. Ujęty po wielu latach na podstawie listu gończego, przywieziony do starej ojczyzny, w ekspresowym i zagadkowym tempie uzyskał ułaskawienie prezydenta A. Kwaśniewskiego.
         Pierwszy przyjął nowe (typowo polskie) nazwisko (zmienione jeszcze przez ojca) nawiązujące do nazwy naszej krainy, drugi zaś zrezygnował z polskiego nazwiska po ojcu i przyjął (typowo niemieckie) po matce.
         Pierwszy osiągnął sukces dzięki sobie, drugi zaś głównie dzięki koneksjom i poparciu, na jakie nie może liczyć znakomita większość z nas, choć nasza konstytucja formalnie wyklucza aż tak skrajne nierówności.
         Pierwszy popełnił dużo mniejsze przestępstwo (w niektórych kręgach nieoficjalnie uznawane raczej za zboczenie lub za niemoralny czyn), niż drugi (w każdych kręgach uznawane za ciężką zbrodnię), ale świat domaga się od pierwszego znacznie większej kary, niż od drugiego, co przecież nie jest sprawiedliwe.
         Ofiara pierwszego już dawno wybaczyła i apelowała do swego systemu prawnego o zapomnienie, natomiast ofiara drugiego nie miała takiej możliwości z oczywistych powodów, zaś jej rodzina była potraktowana przedmiotowo - wszak nikt nie pytał o zgodę na wydanie paszportu i o ułaskawienie.
         Obaj nasi (chyba już byli) rodacy mają kłopoty w Szwajcarii, która miłuje wolność i sprawiedliwość; ciekawe, w jaki sposób do obu przypadków odnoszą się władze tego państwa oraz jego społeczeństwo, zwłaszcza znajomi i przyjaciele...
         Obaj dzięki swej inteligencji zrobili karierę i osiągnęli wysoki poziom zamożności, czego raczej nie zdobyliby w ojczyźnie, ale pierwszy uczynił wiele dobrego dzięki swej twórczości i w encyklopediach będzie mieć poczesne miejsce, zaś drugi dla świata nie uczynił niczego dobrego, nie jest wzorcem do naśladowania i prawdopodobnie nasz kraj (my, podatnicy) przez niego utracił znaczne środki finansowe.
         Sienkiewicz w "Trylogii" omówił nietuzinkową postać w dwóch odsłonach. Kmicic to (z dzisiejszego punktu widzenia) chuligan a nawet bandyta oraz pedofil, zaś Babinicz to bohater, patriota i prawy człowiek. Gdyby Kmicica usiekano za młodu albo wtrącono do lochu, to nie byłoby Babinicza. Popełnienie życiowego błędu (albo pasma błędów) oraz zrehabilitowanie się, można byłoby określić jako zespół Kmicica-Babinicza i taki syndrom w pozytywnym sensie jest widoczny jedynie u jednej z omawianych "szwajcarskich" postaci.
        Im więcej byłoby na świecie Polańskich oraz im mniej Voglów, tym świat byłby jednak lepszy. Każde z nas może sobie we własnym sumieniu odpowiedzieć - czy chciał(a)byś mieć pierwszego czy drugiego w rodzinie albo jako przyjaciela lub choć tylko jako znajomego? Z którego z nich możemy być bardziej dumni jako Polacy?

Podobne artykuły


12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1234
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1104
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 908
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 641
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 823
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 575
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 795
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1121
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 437
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jak dla mnie sprawa Polańskiego to absurd. Nie chodzi nawet o czas kiedy wydarzenie miało miejsce (tutaj argumentuje się, ze są sprawy, których nie dotyczy przedawnienie- i dobrze), ale o fakt, że to nie był tradycyjny gwałt z użyciem przemocy, wykroczeniem ze strony p. P. bylo to, że nie wział pod uwagę wieku młodej modelki... . Żałosne są opinie ze swiata filmu etc. sławni najpierw demonstrowali ...  wyświetl więcej

Może lepiej się zastanowić, co się za brednie wypisuje. Ofiara ciągle domaga się ukarania, a do sądu posyła pisma aby w końcu bandytę, zboczonego gwałciciela przykładnie ukarać. Gwałt na dziecku, z podaniem narkotyku umożliwiającego zgwałcenie, to zbrodnia nie wiele mniejsza od morderstwa, jeśli o kaliber chodzi. Gwałcicieli dzieci powinno się surowo karać, a prawo wielu rozsądnych krajów trzyma t ...  wyświetl więcej

Od paru miesięcy czytuję, że ofiara chce jak najszybciej zapomnieć o sprawie i nie chce żadnego procesu. Może piszemy o dwóch różnych sprawach?
Gwałt na dziecku jest zbrodnią? Oczywiście, ale chyba widzimy różnice - dziecko 2-5 lat a dziecko 13-15 lat, z których to starsze zdaje sobie sprawę ze swej seksualności i zachowuje się tudzież ubiera w określony sposób. Nie mieszajmy w to wszystkic ...  wyświetl więcej

Może lepiej się zastanowić, zanim nazwie się kogoś ofiarą. Kiedy miałam 13 lat jedyną osobą, która widywała mnie bez ubrania byłam ja sama i nawet nie przyszłoby mi do głowy, żeby "robić karierę" prężąc się obcemu facetowi do obiektywu, w basenie; wiesz niewinne dziewczynki mają pewne opory... wiem jedno- zaburzona sexualnie osoba- zboczeniec czy pedofil nie zaprzestaje na pojedynczym incydencie

Całkowicie się zgadzam! Oczywiście, niektórzy zwolennicy p. Romana przeginali w swoich wypowiedziach, co innych irytowało (i wówczas podnoszono konstytucyjna równość). Nie można popierać tego co zrobił, ale jednak historia, literatura i kryminalistyka zna szereg spraw, kiedy to panienki z niezupełnie dobrego domu wytwarzały atmosferę ni to przyzwolenia, ni to oporu i właściwie nie wiadomo o co cho ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska