Login lub e-mail Hasło   

Jeszcze bardziej ekologiczne Tesco

Przedstawiciele jednej z trzech największych międzynarodowych sieci detalicznych, poinformowali o zamiarze całkowitej rezygnacji ze stosowania opakowań kompostowalnych.
Wyświetlenia: 930 Zamieszczono 09/11/2009

Opakowania kompostowalne zaburzają system recyklingu

Szef działu odpadów i recyklingu Grupy Tesco, Sion Stanfield, zadeklarował podczas konferencji LARAC 2009, że sieć nie będzie w przyszłości stosować opakowań kompostowalnych. Jego wypowiedź uzupełniają słowa Stephena Pizera, kierownika technicznego działu opakowań Tesco, który na łamach Packaging News oznajmił, że grupa handlowa "nie widzi wartości w opakowaniach, które muszą być przemysłowo kompostowane". Stephen Pizer podkreślił, że władze lokalne nie chcą zajmować się opakowaniami, które mogą zaburzyć istniejące systemy recyklingu. Tworzywa kompostowalne, pomimo iż produkowane są z naturalnych surowców odnawialnych, mogą ulec degradacji tylko w kompostowniach. Zdaniem przedstawicieli Symphony Environmental, jednej z wiodących firm z branży tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii, należy odejść od przydomowego kompostowania opakowań, gdyż są one często zanieczyszczone odpadkami organicznymi, a temperatura wytworzonego kompostu może być za niska, by zniszczyć niebezpieczne czynniki chorobotwórcze. Specjaliści z Symphony Environmental są zdania, że kompost z tworzyw sztucznych nie ma wystarczających właściwości biologicznych, a dodatkowo jest zbyt drogi do codziennego użytku. Ponadto bardzo długo rozkłada się w środowisku naturalnym, a składowany głęboko na wysypisku śmieci emituje metan – szkodliwy gaz cieplarniany.

Rośnie grupa zwolenników oksy-biodegradacji

Coraz więcej zwolenników, również wśród sieci handlowych, zyskują tworzywa oksy-biodegradowalne. Mogą być poddawane recyklingowi, a ich degradacja w otwartym środowisku nie pozostawia szkodliwych dla przyrody substancji – na przykład metanu. Tworzywa oksy-biodegradowalne wykonane są z produktów ubocznych rafinacji ropy naftowej (podobnie jak tradycyjne produkty z tworzyw sztucznych). W czerwcu 2009 r. Niemiecki Instytut Energii i Badań Środowiska stwierdził, że tworzywa sztuczne wytworzone na bazie ropy naftowej posiadają lepszy cykl życia niż kompostowalne tworzywa sztuczne – szczególnie jeśli zostaną poddane procesowi recyklingu. Tworzywa oksy-biodegradowalne są całkowicie przyjazne dla środowiska, gdyż w ciągu zaledwie kilku lat ulegają samozniszczeniu – oksy-biodegradacja polega na rozkładzie plastiku na wodę, dwutlenek węgla i śladowe ilości biomasy. Dostępne w ponad 80 krajach na całym świecie produkty oksy-biodegradowalne poznać można po logo zielonej kropli z napisem d2w. Do grona zwolenników oksy-bidegradacji, poza siecią Tesco, należą między innymi takie firmy jak: Inditex Group (Zara), KFC, Pizza Hut, Nescafe, Marks&Spencer, Sony, WalMart, Cadbury, C&A, Marriott, Decathlon czy WWF.  W ciągu ostatniego roku na światowy rynek trafiło ponad 5 miliardów takich produktów.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1766
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 416
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 722
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1281
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1117
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 824
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 799
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 563
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 531
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 497
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 461
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 367
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 527
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska