JustPaste.it

Wymówki NIEasertywne, część 2 "nie ma sensu tego mówić, bo to oczywiste..."

Gdy mamy przeprowadzić trudną rozmowę z naszym partnerem, przyjacielem. Chcemy powiedzieć coś „ciężkiego”, ale ciągle odkładamy to na później lub w końcu wcale tego nie mówimy.

Gdy mamy przeprowadzić trudną rozmowę z naszym partnerem, przyjacielem. Chcemy powiedzieć coś „ciężkiego”, ale ciągle odkładamy to na później lub w końcu wcale tego nie mówimy.

 

Wymówki NIEasertywne - część 2 „przecież to oczywiste”

 

W serii wymówki NIEasertywne przedstawiam najpopularniejsze wymówki, z jakimi się spotykam podczas mojej pracy z ludźmi nad postawą asertywną. Być może zauważysz, że stosujesz niektóre z nich w swoim życiu lub zwrócisz uwagę na pewne wspólne elementy. Mam nadzieję, że ta seria pomoże ci spojrzeć z dystansem na zachowania twoje lub innych osób w twoim otoczeniu.

 

 

2ec9d9cbc75312b0df22bc14cab33ce6.jpg

 

Wymówka 2 „przecież to oczywiste”

To dosyć częsta wymówka, gdy powinniśmy przeprowadzić trudną rozmowę z naszym partnerem, przyjacielem lub osobą, którą znamy już trochę czasu. Gdy chcemy powiedzieć coś „ciężkiego”, ale ciągle odkładamy to na później lub w końcu wcale tego nie mówimy.

 

 

f3b4068e2bdf6def4405850ee7ae3f69.jpg

 

 

- Wczoraj nie podobało mi się to, co zrobił Krzysiek

- Rozmawialiście o tym? Powiedziałaś mu to?

- Nie, przecież on o tym doskonale wie

- skąd takie przekonanie?

- przecież jesteśmy już ze sobą tyle czasu, on po prostu takie rzeczy wie.

 

 

Ta wymówka zakłada, że ludzie inni potrafią czytać w naszych myślach, bo znamy się tak długo i wiemy o sobie wszystko, dlatego niektórych rzeczy nie muszę mówić wprost!” Rzeczywistość jednak bywa nieco inna, jeżeli jasno nie powiesz drugiej eb76fdb5f56b250c45df41d06eacf3c3.jpgosobie, o co Ci chodzi, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że twój „dobry przyjaciel” po raz kolejny doprowadzi do podobnej sytuacji. Przecież „ostatnio nie powiedziałaś, że masz coś przeciwko takiemu zachowaniu, więc może jednak to było ok?” Jeżeli oczekujemy, że ktoś bez naszego jasnego komunikatu odczyta nasze myśli, to uwaga! Są różne sytuacje i druga osoba może się zawsze zachować inaczej niż tego chcemy.

Tego typu oczekiwania nieraz doprowadzają do poczucia winy, żalu, poczucia krzywdy i nieporozumień w związku lub innych relacjach: „dlaczego on mi to robi po raz kolejny, przecież wie, że to sprawia mi przykrość” – on tego nie wie, on może się domyślać i gdy tego jasno nie zakomunikujesz to nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, że wie.

 

Należy tutaj pamiętać, że każda sytuacja jest inna i dobrze jest zawsze w jasny sposób komunikować swoje potrzeby i własne zdanie. Jeżeli tego nie zrobisz, to nie licz na to, że ktoś cie zrozumie. Ja przynajmniej nie znam osoby, która by czytała w myślach ze stu procentową skutecznością.

 

Gdy kolejnym razem w Twojej głowie pojawi się myśl, "przecież on to wie, więc nie ma sensu tego mówić", zatrzymaj się na chwilę przy tej myśli i sprawdź, czy przypadkiem nie generujesz sobie właśnie wymówki. Bo przecież prościej jest nie mówić o swoich oczekiwaniach i pozostać w strefie komfortu przy starych doskonale znanych zachowań.

Poprzedni artykuł Wymówki NIEasertywne część 1, „bo jestem skromny” można znaleźć na stronie Artykuły na temat asertywności

 

Jeżeli chcesz zmienić swoje zachowania i zacząć się swobodnie komunikować, to skontaktuj się ze mną.

 

Michał Mącznik

michal@personal-coach.pl

 

 

Źródło: http://personal-coach.pl/download/artykuly/wymowki_NIEasertywne_2.pdf

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych