Login lub e-mail Hasło   

Domaining - pieniądzę z adresów internetowych

Handel domen to interesująca działalność. Chyba tylko w niej istnieje możliwość tak wysokiej stopy zwrotu z inwestycji. Mało która jest jednak obarczony porównywalnym ryzykiem!
Wyświetlenia: 940 Zamieszczono 14/11/2009

Czytając przeróżne fora i obserwując rynek nie sposób nie dostrzec dwóch przeciwstawnych podejść do domainingu, czyli obrotu domenami internetowymi. Z jednej strony ludzie traktujący domeny jak zwykły, racjonalny biznes oparty o wolnorynkowy mechanizm "tanio kupić, drogo sprzedac". Z drugiej, oponenci oskarżający o wyrachowanie, szkodliwość społeczno - gospodarczą i już niemal przysłowiowe spekulanctwo.

Domaining to specyficzny biznes. Każda witryna internetowa musi posiadać własny, niepowtarzalny adres, którego jakość stanowi istotny składnik w kreowaniu wirtualnego wizerunku.  Najlepsze są te krótkie, zapadające w pamięć, niosące pozytywny przekaz. Dobrze dobrana domena wpływa na budowanie zaufania ( firma sprzedająca ręczniki, publikująca swoją witrynę na domenie typu  www.najlepszerecznikionline24.waw.pl, wygląda co najmniej niepoważnie) i komunikację w relacjach z klientem/użytkownikiem ( myśląc o stronie, myślimy o jej nazwie).  Często porównuje się domaining do handlu nieruchomościami. Wartościowy adres internetowy ma w Sieci podobne znaczenie jak lokalizacja biura w rzeczywistości.  Tyle że, istnieje mniej kryteriów i parametrów pozwalających wycenić nazwę/markę/brand/wizytówkę/ czy domenę internetową. Stara prawda mówi, że adres jest tyle wart ile kwota, jaką jest w stanie zapłacić potencjalny kupujący.

Chociaż polski rynek nie jest jeszcze nasycony i dynamiczny jak na Zachodzie, to już sporym problem okazuję się znalezienie odpowiedniego adresu dla projektu w Sieci. Domeny premium są już wykorzystywane, bądź w rękach inwestorów domenowych. Spora część non-premium zresztą też.

Domainerzy to ludzie, którzy inwestują pieniądze w zakup domen, korzystając z  ruchu jaki generują, projekty realizowane w przyszłości, czy najczęściej, z myślą o kolejnej,  zyskownej odsprzedaży.  Rynek się zagęszcza, a ilość wolnych domen proporcjonalnie topnieje. Tym samym ich wartość wzrasta.

Spora część inwestorów domenowych, obserwując sprzedaże na poziomie kilkuset, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, błędnie sądzi, że domeny w ich portfolio są równie drogocenne. Bezpodstawnie zawyżane ceny to pewien standard z którym ciężko walczyć.  Globalny przemysł domenowy to kilkadziesiąt organizacji i firm, kilkaset profesjonalnych inwestorów i masa początkujących, sezonowych domainerów starających się wejść na rynek z nadzieją zarobienia szybkich i łatwych pieniędzy.  Tani koszt rejestracji pozwala na szybkie zbudowanie portfolio adresów.  Tym samym, wielka część domen przeznaczonych na sprzedaż, jest bezwartościowa, a kwoty jakie się za nie oczekuje budują negatywny obraz rynku. Nie można jednak zapominać, że każda domena jest wyjątkowa i niepowtarzalna, więc nie sposób jej wyceniać w odniesieniu do innych sprzedaży. Rynek jest nieprzewidywalny i zdarzają się wysokie kwoty transakcji za domeny pozornie nie przedstawiające komercyjnej wartości. Z kolei, kilkadziesiąt tysięcy, czy więcej,  za klasowe domenę np. sport.pl, fly.pl, lekarze.pl to transkacje całkowicie uzasadnione.

Oczywiście domaining nie jest wolny od nieczystych zagrywek: naciągactwa, nachalności, pospolitych kłamstw, typo i cybersquattingu. To buduje czarny PR tego sektora e-biznesu, poparty nieświadomością realiów użytkowników i wielu developerów Internetu.  Bez wprowadzenia jasnych i zrozumiałych standardów, również (!) w zakresie ochrony znaków towarowych, obrót domenami internetowymi nie będzie interesem transparentnym i cieszącym się zaufaniem innych gałęzi przemysłu/gospodarki.

Handel domenami, jakikolwiek mieć do nie go stosunek, to integralna część przemysłu internetowego, wykraczającego poza ekrany monitorów.

 

http://www.domenatorium.pl

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61802
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33094
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31670
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64204
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65576
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23763
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29517
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29047
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24195
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26654
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12907
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska