Login lub e-mail Hasło   

Uwolnij kreatywność!

Zwiększ swoją kreatywność i poznaj dziedziny, których rozwinięcie wyniesie twoją kreatywność ponad chmury.
Wyświetlenia: 1.249 Zamieszczono 17/11/2009

Kreatywność niektórym kojarzy się ze sztuką, innym z pomysłami a jeszcze innym z biznesem. Co to jest i jak się stać kreatywnym?

Jeśli chcesz być kreatywny rozwiń w sobie kilka umiejętności. Każdy z nas rodzi się z nimi, jednak uspołecznienie i edukacja wprowadza nas w innych system myślenia i określone schematy poznawcze. Dzięki czemu nie zauważamy kreatywnych i często prostych, rozwiązań.

 1. Umiejętność dziwienia się – to jedna z przypadłości kreatywistów. Dziwią się często nad prostymi rzeczami. Świetnie tą umiejętność używają dzieci – dziwi je wszystko. I jedno z ich ulubionych pytań brzmi „Dlaczego?”
  - Dlaczego rower się nie przewraca?
  - Dlaczego ktoś umieścił tu sygnalizację świetlną?
  - Dlaczego zamiatamy liście jesienią?
 2. Umiejętność zadawania naiwnych pytań – najczęściej najlepsze rozwiązanie jest najprostsze.
  - Jak uniknąć łez przy krojeniu cebuli? – pewnie szukasz różnych sposobów na to… a czy pomyślałeś, żeby zlecić to komuś innemu?
 3. Umiejętność odwracania kota ogonem – szuka zawsze nowych przyczyn starych skutków.
 4. Umiejętność porzucenia schematów – jedna z najtrudniejszych rzeczy. Posiadamy schematy poznawcze według których poznajemy i interpretujemy świat. Ale prawdziwa kreatywność odrzuca schematy i patrzy na temat w nowy sposób.
  - Co można by nosić zamiast skarpetek?
  - Jakie jest inne zastosowanie widelca? 
 5. Umiejętność szukania rozwiązania a nie przyczyny – np. podczas konfliktu gdy wszyscy szukają tego kto jest winny, kreatywista szuka rozwiązania.
 6. Wytrwałość – jeśli doczytałeś do tego momentu, to bardzo możliwe, że jesteś kreatywny! Edison zanim wymyślił żarówkę musiał wykonać ponad 1000 prób. Polskiej badaczce, Jolancie Soleckiej, która trafiła na substancję o właściwościach antybiotyku, nieznaną dotąd w medycynie, zajęło to kilka lat.
 7. Wiara – kreatywiści żyją w przekonaniu, że istnieje rozwiązanie każdego problemu, ulepszenie wszystkiego co funkcjonuje, oraz nowa odpowiedź na każde pytanie. Dzięki temu mógł powstać silnik V8 w fabryce Forda.

Pytania kreatywne to pytania dywergencyjne czyli takie, które wymagają kreowania nowych i własnych rozwiązań. Unikają ograniczonej liczny odpowiedzi i stosują wszystkie umiejętności kreatywności.

Dla osób, które chcą rozwijać swoją kreatywność i realizować pomysły: kreatywizm.pl

Podobne artykuły


12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1239
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 909
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 642
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 823
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 575
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 971
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 799
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1123
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 446
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska