Login lub e-mail Hasło   

Czym jest ekogroszek?

W obecnym czasie wzrosły notowania ekogroszku. Paliwo stosowane do opału może nie jest najtańsze, ale biorąc pod uwagę wykorzystanie w dłuższym okresie czasu, wychodzi na tańsze.
Wyświetlenia: 4.771 Zamieszczono 19/11/2009

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe , służące do ogrzewania. Produkowane jest na bazie wyskokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki i małej obecności substancji niepalnych i wody. W zależności od gatunku (a mamy ich na rynku conajmniej kilka) ekogroszek posiada różnorodną granulację, wartość opałową, a także wilgotność. Ziarna ekogroszku są różnej wielkości (przeciętnie mają wielkość 0,5 do 2,5 cm), co pozwala na wykorzystanie automatycznych dozowników.

Ekogroszek - czy warto go zastosować?

Zastosowanie ekogroszku pozwala na ekonomiczne gospodarowanie ilością spalanego paliwa. Zmniejszona zawartość siarki oraz popiołu sprawia, że ekogroszek jest paliwem spełniającym unijne normy w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Kwalifikuje go jako paliwo ekologiczne. Ażeby produkt został uznany jako ekologiczny musi mieć niską zawartość siarki- mniej niż 0,6 % oraz wysoką wartość opałową - powyżej 25 MJ/Kg.

Pomimo wzrostu cen ekogroszku w ostatnim czasie, ogrzewanie nim jest nadal opłacalne i tańsze od ogrzewania olejem czy gazem.

Inną ważną informacją jest to, że ekogroszek pakowany jest w worki 25 kilogramowe, dzięki czemu nie musimy zaopatrywać się w ekogroszek na cały sezon grzewczy. Na stronie www.sprzedazwegla.pl/ekogroszek można uzyskać więcej informacji na temat ekogroszku.

Wytwórcy ekogroszku

Ekogroszek produkowany jest głównie przez Zakład Górniczy "Piekary" w Piekarach Śląskich, Katowicki Holding Węglowy - Zakład Przeróbczy w Sosnowcu, jak również przez KWK "Piast" w Bieruniu.

Kotły na ekogroszek

Decydując się na zastosowanie ekogroszku do ogrzewnia, należy pomyśleć o kupnie kotła. Na rynku można dostać kotły bardzo efektywne i nowoczesne, z automatycznym podajnikiem. w ofercie są dostępne kotły o mocy 15 do 2.000 kW, których sprawność dochodzi do nawet 85%.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zautomatyzowanego kotła z paleniskiem retortowym. Spala się wówczas tylko taka ilość ekogroszku, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonej przez nas temperatury. Ekogroszek porcjowany jest przez automatyczny podajnik ślimakowy, który znajduje się po prawej lub lewej stronie (w zależności od modelu).

Obsługa takiego kotła nie jest niczym skomplikowanym i nie wymaga ciągłego przychodzenia do kotłowni. Należy tylko załadować kosz zasypowy ekogroszkiem. Jeden pełny załadunek wystarcza przeważnie na trzy do siedmiu dni. Trzeba także raz na trzy do pięciu dni usunąć popiół. Takie kotły nie wymagają ciągłego rozpalania, więc są prawie bezdymowe.

Są również kotły, które pozwalają na użycie w zastępstwie innego paliwa niż ekogroszek. Może się zdarzyć bowiem awaria w dostawie prądu i wówczas należy przejść na tradycyjny sposób palenia, np. przy użyciu drewna.

Ceny kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek kosztują prawie tyle samo co kotły na gaz czy olejowych. Jednakże występują czasami pewne rozbieżności w zależności od wyposażenia i ceny. Na rynku są dostępne kotły zarówno tańsze jak i droższe.

Natomiast biorąc pod uwagę cenę paliwa i późniejszą eksploatację to koszty wychodzą taniej niż pozostałe sposoby ogrzewania. Przy ogrzewaniu ekogroszkiem koszt 10 kWh kształtuje się na poziomie 70 groszy, a przy ogrzewaniu gazem powyżej 1 złotego.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1789
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 476
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1297
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1135
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 829
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 806
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 573
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 538
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 505
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 472
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 395
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 534
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Niestety podczas eksploatacji kotła z podajnikiem ślimakowym, zdarzają się dość często (niegroźne wprawdzie) awarie.

  inserw  (www),  21/06/2013

Kotły na eko-groszek to dobra inwestycja. A podajnik zawsze można wymienić.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska