Login lub e-mail Hasło   

Nocna podróż - prawdziwa historia ;)

Jak myślicie czego można się nauczyć jeżdżąc około godziny dwudziestej trzeciej autobusem? Pozornie niczego, ale... jeśli ma się takie szczęście jak ja to wiele :)
Wyświetlenia: 14.681 Zamieszczono 19/11/2009

viavaiJak myślicie czego można się nauczyć jeżdżąc około godziny dwudziestej trzeciej autobusem? Pozornie niczego, ale... jeśli ma się takie szczęście jak ja to wiele :)

Zacznijmy od tego co mi się przydarzyło.

Wracałem do domu autobusem po godzinie dwudziestej trzeciej. Było ciemno i zimno i przysypiałem. Przystanek przed moim domem obudziłem się. Zobaczyłem jak kierowca - mężczyzna około czterdziestki, ogolony na łyso, z lekko rozpiętą koszulą i wiszącymi na niej okularami przeciwsłonecznymi - wszedł na teren części autobusu, gdzie siedzą pasażerowie i pomógł starszej, ledwo chodzącej pani wyjść. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na tym przystanku spędziliśmy jeszcze około pól godziny. Stało się tak ponieważ starsza pani nie wiedziała gdzie dokładnie mieszka - znała tylko rejon. Kierowca, gdy się o tym dowiedział (był już z tą panią na zewnątrz), zadzwonił na policję i poprosił by odwieźli tą panią do domu. Przez chwilę myślałem, że ktoś z pasażerów - którzy wyglądali na naprawdę zmęczonych i śpieszących się do domu - wkurzy się i pójdzie do kierowcy. Ku mojemu zdziwieniu tak się nie stało. Wszyscy jak jeden mąż zsolidaryzowali się z tą panią, nie wiedzącą jak trafić do domu, ponieważ wnuczka zostawiła ją kilka godzin wcześniej w autobusie.

THE END ;)

A teraz nauki płynące z tej krótkiej (prawdziwej) historyjki (zachęcam, byś drogi Czytelniku chwilę zastanowił sie sam nad wnioskami z mego przeżycia, nim przeczytasz co ja wymyśliłem (wbrew pozorom myślenie nie boli ;-)

1) Nie można oceniać ludzi po wyglądzie. Szczerze mówiąc (a właściwie pisząc ;), przed tą przygodą prędzej spodziewałbym się po tym kierowcy - na podstawie jego wyglądu - że na mnie napadnie i zażąda portfelu, niż pomoże starszej pani w potrzebie. Z drugiej strony sprowadziło mnie to na ciekawy temat rozmyślań - jak nasz wygląd ma się do tego jacy jesteśmy.

2) Ludzie mają większe zdolności empatyczne niż na to wygląda. W pewnej chwili naprawdę myślałem, że któryś ze zdenerwowanych pasażerów podejdzie do kierowcy i na niego nawrzeszczy, że zamiast jechać ten opiekuje sie starszą panią. Szczerze pisząc ;) naprawdę bardzo się zdziwiłem, że tak się nie stało - może jednak Polacy nie są aż tak źli :-)

3) Ostatni wniosek nie dotyczy dokładnie tego co się działo w autobusie a raczej tego co mogłoby się dziać w umyśle kogoś czekającego na następnym przystanku na ten autobus. Osobiście bardzo bym się wkurzył, gdyby po dwudziestej trzeciej autobus spóźnił się o pół godziny. Pewnie w myślach przeklinał bym kierowcę. Dzięki tej przygodzie zdąłem sobie sprawę, że nie wiem wszystkiego - niestety jeszcze mniej niż myślałem ;(. Dlatego apeluję do wszystkich nie denerwujmy się, kiedy ktoś spóźnia / nie przychodzi na spotkanie lub w innych podobnych sytuacjach, przecież  NIE WIEMY co się tak naprawdę stało. Może osoba, którą właśnie przeklinamy w myślach przed chwilą uratowała komuś życie?

4) Poprzedni wniosek jeszcze nie był ostatnim. Ostatni (tak na prawdę) dotyczy tego, że z każdej prozaicznie głupiej historii można wyciągnąć jakieś (mniej lub bardziej) sensowne i przydatne w przyszłym życiu wnioski. Dlatego zachęcam wszystkich do analizowania tego co się nam codziennie przydarza i uczenia się bez przerwy (tym razem na szczęście bez sprawdzianów - co za ulga, nieprawdaż? ;))

 ___________________

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania oraz odwiedzenia mojego blogu,

Hubert Oręziak

Podobne artykuły


13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1352
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1095
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 797
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1111
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 626
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 653
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1225
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1059
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1249
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1354
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 638
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 363
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 701
 
Autor
ArtykułBardzo pouczające zdarzenie. Dziękuję, że zechciał się Pan nim z nami podzielić.

  Magdalena F.  (www),  20/11/2009

jak dla mnie oceniani ludzi po wyglądzie to błąd - jak widzimy łysego, myślimy- zbir. Jak widzimy zarośniętego z krzywym spojrzeniem- zboczeniec... takie myślenie może krzywdzić ludzi.

  Filip S.,  20/11/2009

Dokładnie. Obliguje to nas do upodabniania się do schematycznego obrazu człowieka, w przeciwnym wypadku, możemy zostać ocenieni wg zakreślonego przez Ciebie modelu.

Jak widać, nasze prawdziwe człowieczeństwo ujawnia się często w obliczu takich właśnie drobnych zdarzeń.
Pozdrowienia dla tego kierowcy.

  aganesu,  21/11/2009

Takich sytuacji zdaża się dużo, a stereotypy wciąż tkwią w naszych głowach! Sama się na tym łapię, choć już nie raz przekonałam się, że pozory mylą. Umiejętność myślenia nieschematycznego to moim zdaniem prawdziwy skarb.

  placebo,  25/11/2009

Piękny artykuł,
bardzo pasują do niego te słowa:

"Nawet nie znasz mnie a oceniać chcesz
Jak to jest
Nie rozumiesz, że to sprawia ból
A to przecież tylko kilka słów
Nie obchodzi Cię, to że ranisz mnie
Jak to jest
Pozwól mi być tym kim chce

Mam już dość, nie mów mi nic
Pozwól żyć, pozwól mi być(...)"

G. Andrzejewicz - Pozwól żyć
Pozdrawiam

Szczerze, te słowa w ogóle nie pasują do tekstu.

no po prostu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... moim zdaniem to dobry dodatek.

  Dmitri K,  01/12/2009

Bardzo budująca historia!

Popieram, Sam tak robię od lat , nie ma co się złościć na inny bieg zdarzeń niż przewidzieliśmy ; ) W końcu wszystko może się zdarzyć...

  Moniasta,  04/11/2011

Dziękuję, za przytoczenie tej historii. Jest ona, jak dobra nowina!!! Też jeszcze wierzę w ludzi!!! Dobro dawane do Nas wraca. Natomiast chorobę trzeba umieć zrozumieć. Niestety, ale społeczeństwo się starzeje, i choruje. Trzeba się przygotowywać, do tego,że pomoc Nasza-młodszych będzie potrzebna!

Swoją drogą ta wnuczka powinna oberwać za zostawienie starszej bezradnej pani samej w autobusie. Jesli musiała mogła pprosić o pomoc kierowcę - jak widać po opisanej historii.
Niestety zdarzaja sie tez wręcz odwrotne.
Dziekuję za tę nutkę optymizmu.

  Radek K  (www),  29/05/2012

Niesamowita historia, kto by się spodziewał takiego przebiegu zdarzeń...

Życie czasem lubi płatać figle. No ale gdyby nie to byłoby całkiem nudno...

Panie Hubercie - to piękne, że wszyscy ludzie biorący udział w tym zdarzeniu wykazali się postawa godną naśladowania.
To piękne, że wyciągnął Pan tak mądre wnioski z tego zdarzenia i dobrze, że podzielił się Pan nimi tutaj.
Może chociaż niektórzy z czytających zastanowią się i zmienią na lepsze.
ALE... nie łudźmy się. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Chociaż byśmy bardzo tego ...  wyświetl więcej

Historia budująca, ale bądźmy szczerzy- oceniamy ludzi po wyglądzie i będziemy oceniać- przynajmniej do pierwszej rozmowy. Mając w tłumie do wyboru ileś tam osób, które chcemy poprosić o pomoc, większość nie zwróci się do łysego, napakowanego gości, obwieszonego złotem i żującego gumę, ale wyszuka kogoś, kto wygląda na bardziej przystępną osobę. I fakt, faktem tutaj możemy się zdziwić, bo się okaż ...  wyświetl więcej

  kondzik  (www),  15/11/2012

Nie ma to jak trochę adrenaliny i prawdziwa przygoda :)

Mnie też się kiedyś zdarzyła podobna historia :)

  elkomp  (www),  23/11/2012

Przygód nigdy za wiele, byle by zawsze miały szczęśliwe zakończenie. Jest wiele dobra w otaczającym środowisku. Choć to brzmi trywialnie to wierzę w ludzi, nawet tych z pozoru beznadziejnych. Mniej obłudy, zawiści, zazdrości a przestaniemy być trollami z pod mostu dla innych

Pozdrawiam

  Maciek B  (www),  23/11/2012

Zgadzam się w 100%, należy brać przykład z takich ludzi, czasem z pozoru nieczuły, łysol, męt, żul, bezdomny, pijak może okazać się aniołem w ludzkiej skórze.
Rządzi nami strach, uczucie niższości, dowartościowujemy się porażkami innych, a nie własnymi sukcesami.

Jest nas więcej

  kuchar  (www),  14/01/2013

Tak szybko mija życie, szkoda czasu na nienawiść, piękna historia, starajmy się sami być autorami podobnych

Bardzo spodobała mi się ta historia, oby więcej takich :)

  Paula,  27/07/2013

Pozytywnie nastawiające doświadczenie. Zachciewa się znowu uwierzyć w człowieka :) dziękuję

  agland  (www),  06/09/2013

Według mnie wnioski są trafne. Sytuacja ta świadczy o tym, że w społeczeństwie nie jest jeszcze tak źle i są ludzie, których nie objęła znieczulica.

Ciekawa i pouczająca historia. Więc mogę śmiało napisać, że PRZYPADKÓW nie ma, bo autor musiał jechać właśnie z jakiegoś spotkania, o tej porze, z takim kierowcą i w takim towarzystwie. To dało takie, a nie inne spostrzeżenia przelane na papier. Ja podsumuję ze swojego punktu widzenia. Ten kierowca, który wyglądał tak, a nie inaczej, po którym nikt by się nie spodziewał odruchów serdeczności, post ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska