Login lub e-mail Hasło   

Religia najskuteczniejsze narzędzie manipulacji wszech czasów! Część pierwsza

Większość z nas mimo tego, że co niedziele jesteśmy w kościele i "gorliwie" się modlimy ma czasami chwilę zwątpienia w takiej właśnie chwili postanowiłem napisać co myślę...
Wyświetlenia: 6.478 Zamieszczono 20/11/2009

Za wszystkie niedopracowania i błędy zawarte w artykule z góry przepraszam. Życzę przyjemnego czytania.

 

 

WWW.WASZA-TWORCZOSC.PL

Religia najskuteczniejsze narzędzie manipulacji wszech czasów!

CZĘŚĆ PIERWSZA

1. Wstęp

 

Sam nie wiem jak zacząć pisać ten artykuł jest tyle rzeczy spostrzeżeń i myśli którymi chciałbym się podzielić na temat tego jak religia przyjmowana bezkrytycznie od każdego kto tylko wypowie kluczowe słowa "wierzę w Boga" może stać się najpotężniejszym narzędziem manipulacji.

Często zdarza mi się wątpić w istnienie Boga mimo tego, że pochodze z wierzącej rodziny i byłem wychowany w duchu chrześcijaństwa oraz byłem ministrantem przez ponad 10 lat więc wydawać by się mogło, że 10 lat życia spędziłem blisko Boga.

Wiem jak to co pisze potraktują osoby wierzące mogę się założyć że nawet nie doczytają do połowy tego artykułu i od razu negatywnie go ocenią, ale mimo to chcę napisać to co myślę

 

2. Czy Bóg istnieje? Jeżeli tak to dlaczego nie słucha moich próśb?

 

Otóż moi drodzy odpowiedź na powyższe pytanie postaram się przedstawić na przykładzie. Wyobraźmy sobie taką sytuację  -

Mamy duży kamień i dwie osoby jedna z nich jest duchowym przywódcą o imieniu Dawid a druga oddanym Panu sługą o imieniu Jerzy. Jerzy ma bardzo poważne problemy finansowe o których powiedział Dawidowi

na co Dawid: " Powinieneś się modlić do Pana o łaskę i pomoc Kamień na pewno Cię wysłucha"

Jerzy: "Dobrze zrobię jak mówisz"

Jerzy: " O wielki kamieniu proszę Cię pomóż mi mam bardzo poważne problemy finansowe nie mam na podstawowe potrzeby "

Kamień:"..."

Jerzy:" Wyślę dziś kupon toto lotka proszę Cię pomóż mi wygrać"

 

Jerzy modlił się tak całą noc następnego dnia wysłał kupon toto lotka i pełen nadziei czekał na wyniki bo wiedział, że gorliwie się modlił i  Pan go wysłucha. Tak się jednak nie stało więc Jerzy poszedł do Dawida z żalem pytając dlaczego Pan go nie wysłuchał.

Jerzy: "Dawidzie modliłem się całą noc tak jak mówiłeś, ale Pan mnie nie wysłuchał dlaczego?"

Dawid: "Pewnie nie byłeś gotów aby przyjąć takie bogactwo"

 

Ta sama sytuacja lecz inne zakończenie

 

Jerzy: "Dawidzie modliłem się całą noc tak jak mówiłeś, ale Pan mnie nie wysłuchał dlaczego?"

Dawid: "Pewnie nie byłeś gotów aby przyjąć takie bogactwo. Módł się dalej Pan na pewno Cię wysłucha"

Jerzy: "Zrobię jak mówisz"

I tak Jerzy spędził kilka kolejnych lat modląc się, aż w końcu wygrał przychodzi do Dawida i mówi

Jerzy: "Dawidzie wygrałem! Kamień mnie wysłuchał!"

Dawid: "Tak Jurku modliłeś się i Kamień Cię wysłuchał"

 

Ta sama sytuacja kolejne zakończenie

 

Jerzy: "Dawidzie modliłem się całą noc tak jak mówiłeś, ale Pan mnie nie wysłuchał dlaczego?"

Dawid: "Pewnie nie byłeś gotów aby przyjąć takie bogactwo. Módł się dalej Pan na pewno Cię wysłucha"

Jerzy: " Dawidzie nie będe się modlił bo Kamień nie słucha moich próśb"

Mimo tego po kilku latach Jerzy wygrywa w lotka, następnego dnia pojawia się u niego Dawid i mówi

Dawid: "Widzisz opuściłeś Pana, ale on Cię kocha i dał Ci szansę"

Jerzy:"Tak masz racje od dziś będe wierzył"

 

Podsumowanie

Wyżej przedstawione sytuacje to jedynie zbiegi okoliczności. Pomyślmy co by się stało gdybyśmy na miejsce słowa "Kamień" wstawili np: Trampki, Piłka,Szklanka mleka?  Czy nawet Bóg? Efekt jest ten sam i to zwykle koleje losu doprowadziły do róznych zakończeń nie wiara czy też jej brak i żaden Bóg tak w tej przykładowej sytuacji czy w normalnym życiu nie ma z tym nic wspólnego.

 

3. W jaki sposób religia mną manipuluje

Religia manipuluje człowiekiem na wiele sposóbów, a raczej robią to ludzie którzy własnie po to ją stworzyli, aby kontrolować masy.

Kolejny przykład idziesz do kościoła wybory tuż tuż (załózmy, że biorą w nich udział Wałęsa i Kwaśniewski)

i słuchasz sobie "ogłoszeń sponsorowanych" (czyt. Kazanie) w których ksiądz mówi

Oryginał:

"Moi drodzy jak często krocząc ścieżkami życia zapominamy o Bogu. Jak wiele niebezpieczeństw czeka na nas w życiu codziennym. Jednym z nich jest przyjmowanie złych wzorców za przykład. Pewien polityk powiedział kiedyś "Panu to ja mogę nogę podać" umiejmy w życiu podawać bliźniemu ręke,a nie nogę i tak jak oponent cytowanego polityka nadstawiać drugi policzek. Przyczyni się to do wzrostu wzajemnej tolerancji i zrozumienia. Pan z wami"

Tłumaczenie:

"Moi drodzy wczoraj tak popiłem, że prawie zapomniałem o mszy. Mimo tego pamiętam, że wybory tuż tuż dlatego chciałem was prosić żebyście nie głosowali na Wałęse lecz na Kwaśniewskiego. Dzięki temu moja kabza będzie bardziej zasobna. Idę się napić."

Teraz przedstawie jak to kazanie wywiera na nas presję, aby tego dokonać muszę rozbić je na człony i opisać:

1) "Moi drodzy jak często krocząc ścieżkami życia zapominamy o Bogu..." - element wywierający presję i poczucie winy na  słuchaczu.

2) "...Jak wiele niebezpieczeństw czeka na nas w życiu codziennym..." - naprowadzenie na błędne rozumowanie, że ksiądz wie co jest dla Ciebie najlepsze.

3) "...Jednym z nich jest przyjmowanie złych wzorców za przykład..." - ta treść ma Ci uświadomić, że za chwilę ksiądz Ci powie co masz robić

4) "...Pewien polityk powiedział kiedyś "Panu to ja mogę nogę podać"..." - przedstawienie złego wzorca bez podawania imienia, ale stosując cytat który każdy od razu łączy z jedną osobą.

5) "...i tak jak oponent cytowanego polityka nadstawiać drugi policzek...." - podanie dobrego wzorca który każdy kojarzy z jedną osobą dzięki poprzedniemu cytatowi, ponieważ wszyscy widzieli kto stał na przeciw Pana W. kiedy wypowiadał znamienne słowa.

6) "...Przyczyni się to do wzrostu wzajemnej tolerancji i zrozumienia..." - nakłanianie do wyboru drugiego kandydata.

W efekcie większość z słuchających tego kazania ludzi pójdzie podświadomie głosować na Pana K.

 

Kolejnym przykładem jest straszenie dzieci tzw Babą Jagą. Kiedy nie chodzisz do koscioła znajomy ksiądz na religii lub ulicy powie Ci "Idź do kościoła Bóg by tego chciał. Popatrz ile on dla Ciebie robi i jak Cię kocha" i juz Tobą manipuluje i wywiera presję bo wzbudził w Tobie poczucie winy dzięki któremu w niedziele ujrzy na tacy 20zł od Ciebie. Musi tak mówić bo, gdyby zabrakło wyznawców to po co nam przywódcy duchowi?

Muzłumanie też są manipulowani. Tyle się słyszy o zamachach bombowych o tych dziesiątkach dziewic w raju czekających na każdego kto odda życie w "Swiętej wojnie" wiele z tych osób pewnie czasami ma wątpliwości, ale jak tylko lider szepnie słówko  o dziewicach i o tym, że Bóg tego chce już popapraniec jeden z drugim biegną i detonują się w jakimś zatłoczonym miejscu.

Później nadchodzi rozczarowanie bo po pierwsze nie ma zadnych dziewic bo gdybym był pewien, że są to sam bym tylko powiedział "Dajcie mi bombe" po drugie jeżeli ich przywódcy w to wierzą to dlaczego sami nie idą się wysadzić do warzywniaka? Po trzecie i najważniejsze który Bóg jest tak sadystyczny, że karze się zabijać własnym wyznawcom?

 

4. Symbolika

Po wykształceniu przez pokolenia w większości ludzi poczucia, że ktoś kto jest nie wierzący jest zły symbolika stała się ważnym elementem każdej kampani wyborczej czy też propagowaniu polityki danej osoby poniżej przedstawiam zdjęcia do wglądu

 

 

Każdy doskonale pamięta, że do nie dawna Pan Donald T. żył bez ślubu kościelnego był jedynie po ślubie cywilnym dopiero kiedy informacja ta ujżała światło dzienne postanowił iść do kościoła i oficjalnie przy wielu świadkach wziąć ślub i  nie wiem dlaczego, ale mam nie odparte wrażenie, że to tylko ze względu na trwającą wtedy kampanie prezydencką no chyba, że po 26 latach życia bez ślubu kościelnego przypomniał sobie o tym i zdecydował że już czas.

Ja myślę, że wiedział doskonale, że w kraju można powiedzieć chrześcijańskim potencjalny prezydent nie może żyć ze swoją żoną jedynie po ślubie cywilnym i jeżeli nie będzie miał ślubu kościelnego to z prezydentury nici (Choć i tak nie wiele mu to pomogło).

 

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ :)

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1793
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1049
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1336
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1023
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1216
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 703
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 560
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 966
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1241
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1117
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 584
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 812
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1082
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 920
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo proszę o szczere komentarze do artykułu...

"Po trzecie i najważniejsze który Bóg jest tak sadystyczny, że karze się zabijać własnym wyznawcom?"
Mam nadzieję że to było pytanie retoryczne? :)

Artykuł moim zdaniem niedopracowany, bynajmniej nie odkrywczy, tym niemniej zagłosuje "za dobre chęci" i jako zachęta na przyszłość.

Zgadzam się, artykuł nie jest odkrywczy i nie ma w nim nic z tego o czym każdy by nie wiedział więc proszę
o odpowiedź na następujące pytanie Dlaczego tak rzadko się o tym pisze i mówi?

Tak w sensie wide to nie wiem. W naszym grajdołku, cóż, poczytaj choćby kilka w miarę nowych tematów w ramach tego serwisu, bardziej komentarze niż same artykuły. Da ci to przybliżone pojęcie DLACZEGO.

http://eiba.pl/2glo
http://eiba.pl/2

...  wyświetl więcej

  V-Big,  26/11/2009

ja osobiście nie przeczytałem na eiobie wiele artów tego typu, gdyż zwyczajnie uważam, że większość jest zbyt chaotyczna i nie przedstawia nic tak właściwie...

Dzięki za info:)

Z tym wzięciem ślubu kościelnego przez Tuska to ja bym go nie winił za to że tak zrobił... Przecież jakby go nie wziął to by nie miał nawet 5% głosów... Pewnie dobrze wiedział że praktyki "nie-kościelne" nie mają prawa bytu w "państwie kościelnym!"

"2. Czy Bóg istnieje? Jeżeli tak to dlaczego nie słucha moich próśb?" - proponuje poczytać o Hunie(przyniosło mi to wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania) w szczególności polecam książkę William Glower H - teoria i praktyka Huny. Nie bez przyczyny chrześcijańscy kapłani i wierni zostali nazwani ha-olis (bez oddechu) gdyz oni modląc się nie robili i nie robią nadal tego poprawnie, nie zbierają ...  wyświetl więcej

  chatul,  21/11/2009

Artykuł nadmiernie odkrywczy nie jest, ale zwraca uwagę na to, o czym tak często zapominamy. Kościół ma niestety silną pozycję w Polsce i przez wiele lat wypracował sobie bardzo skuteczne metody manipulowania ludźmi. I to nie tylko bardzo wierzącymi.
Zastrzeżenie mam tylko jedno- rzeczownik "nadzieja" w dopełniaczu liczby pojedynczej to "nadziei".

Poprawione:-)

  sci,  21/11/2009

"Jerzy: "Dawidzie modliłem się całą noc tak jak mówiłeś, ale Pan mnie nie wysłuchał dlaczego?"

Dawid: "Pewnie nie byłeś gotów aby przyjąć takie bogactwo. Módł się dalej Pan na pewno Cię wysłucha"

Jerzy: " Dawidzie nie będe się modlił bo Kamień nie słucha moich próśb""

Pan czy Kamień?

Pan i Kamień to dwa określenia jednego bytu czy jak by tego nie nazwać:P

Tak jak wtedy kiedy mówisz lub piszesz: Jezu,Panie,Boże itp.

Zgadzam się z przedmówcami,ze nie odkrywczy,lecz na czasie.I nasi darmozjady,posozyci zwane rządem i nierządem o tym wiedzą,ze czarnym należny lizać miejsca gdzie plecy kończą szlachetna nazwę,bo nie będzie koryta

@ Mateusz K
> Religia najskuteczniejsze narzędzie manipulacji wszech czasów!

Dając pracy taki tytuł, na początku zdefiniowałbym słowo „religia”, potem „manipulacja”. Następnie wskazałbym na różne „narzędzia” manipulacji. Ujmując wśród nich religię, starałbym się dowieść, że może być za takie narzędzie uznana. Potem próbowałbym wykazać, że spośród wszystkich narzędzi jest to narzę

...  wyświetl więcej

Po pierwsze jak już Pan raczył nadmienić to część pierwsza i aby móc przejść do głębszej analizy musiałem napisać wprowadzenie.

Po drugie celem artykułu jest stwierdzenie i udowodnienie tego, że religia to narzędzie manipulacji, a nie podawać przykłady, że ja takie techniki stosuję.

Po trzecie jeżeli moje stwierdzenie i tytuł oraz treść artykułu faktycznie sprawdzają się w ripoście

...  wyświetl więcej

@Mateusz K
>Po trzecie jeżeli moje stwierdzenie i tytuł oraz treść artykułu faktycznie sprawdzają się w ripoście przeciwko temu co napisałem traktując mnie jako osobę wykorzystującą religie jako narzędzie manipulacji to tym bardziej potwierdza Pan prawdziwość mojego artykułu za co serdecznie dziękuje.

Tym samym przyznał Pan, że religia może być narzędziem manipulacji również w rę

...  wyświetl więcej

Tematem artykułu nie jest to kto i co jest winne manipulacji religią, ale sam fakt tego, że jest narzędziem manipulacji.
W kolejnych częściach artykułu będę udowadniał, że religia to narzędzie wymyślone przez władze które ma ułatwiać im kontrolowanie mas i jej powstanie nie miało żadnego innego celu, a to czyni Pańskie przed ostatnie pytanie pozbawionym sensu.

Pozdrawiam

  WebCM  (www),  22/11/2009

Zgodzę się, że duchowni, a nawet wierni świeccy stosują techniki manipulacji, ale CZY TYLKO KOŚCIÓŁ? Otóż NIE, a tak może sugerować tytuł artykułu. Kiedy stosuje się manipulację i w jakim celu? Po to, aby osiągnąć korzyści osobistych, ekonomicznych lub politycznych dla grupy bądź jednostki. Jesteśmy wszędzie manipulowani. W mediach, szkołach, wśród znajomych, w polityce [...] Dość obszerny artykuł ...  wyświetl więcej

Ludzie mają to, czego potrzebują... gdyby nie potrzebowali takiego przewodnictwa, nie dawaliby się na to nabrać... każdy ma swoje miejsce na "tym padole łez".
Odniosę się teraz do kwestii poruszonych w artykule.
Osobiście mam poczucie, że każda osoba, która usiłuje mnie do czegokolwiek nakłaniać (niezależnie od wyznawanej religii i światopoglądu) przy pomocy odniesień do przyszłości ...  wyświetl więcej

  V-Big,  26/11/2009

koleś, wymiatasz... ubrałeś w słowa to o czym od zawsze myślałem... wielki plus i oby tak dalej :) Artykułu nie będę komentował, bo nie mam nic do dodania...

  Exit,  27/11/2009

manipulacji ??

Ja nie mówię o samochodach, bo nie jeżdżę i się na nich nie znam. Nie wiem co znaczy też zabrać kochaną kobietę do wózka czy byle jakiego lachociąga. Więc o tym nie napiszę.

Autor tylko w swoisty dla siebie sposób przedstawił słuszna uwagę pod adresem religii.A ona jak wiemy ostatnimi czasy pod ostrym obstrzałem młodych myslących.dla tego uważam,ze artykuł zasługuje na poparcie

Więc tak. Jak byliśmy małymi dziećmi to wszyscy wierzyliśmy w świętego Mikołaja, dopóki nie uświadomiliśmy sobie, że go nie ma, tak samo jest z bogiem - wierzymy w niego dopóki nie uświadomimy sobie, że on nie istnieje.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska