JustPaste.it

Umysł za 200 milionów dolarów

Prowadzone od lat początku lat 90-tych badania kognitywne dowiodły, że ćwiczenia umysłowe poprawiają funkcjonowanie oraz żywotność mózgu.

Prowadzone od lat początku lat 90-tych badania kognitywne dowiodły, że ćwiczenia umysłowe poprawiają funkcjonowanie oraz żywotność mózgu.

 

Nieważne czy bodźce dochodzące do mózgu są wynikiem pracy zawodowej, zainteresowań czy nauki, przynoszą one w każdym przypadku takie same rezultaty. Dzięki temu tworzą się nowe neurony oraz połączenia neuronowe, co hamuje niekorzystne zmiany w mózgu oraz zmniejsza ryzyko chorób psychicznych, na przykład choroby Alzheimera.

Prowadzone od lat początku lat 90-tych badania kognitywne dowiodły, że ćwiczenia umysłowe poprawiają funkcjonowanie oraz żywotność mózgu.

Mimo iż nie odkryto jeszcze wszystkich korzyści, jakie przynoszą ćwiczenia umysłowe, zajmujący się tym przemysł bardzo szybko się rozwija. SharpBrains.com, potentat na tym rynku oszacował wartość przemysłu skupionego na ćwiczeniach umysłowych w Stanach Zjednoczonych na $225 mln w roku 2007, podczas gdy w roku 2005 było to jedynie $100 mln.

Mimo zanotowanego wzrostu, największy rozwój tego przemysłu jest dopiero przed nami. Jednak rynek stał się ostatnio przepełniony produktami przeznaczonymi do ćwiczeń umysłowych, co powoduje, że klienci mogą się czuć nieco zagubieni.

Klient indywidualny

Segment klienta indywidualnego zanotował największe zyski pochodzące z oprogramowania służącego ćwiczeniom umysłowym – dowodem na to, że producenci są pewni swego może być fenomen Nintendo Brain Age.

02985026f58d2352d59b997447ce2eda.jpg

 

W końcu roku 2007 popularne programy firmy Nintendo o nazwie Brain Age oraz Brain Training (odpowiednik japoński) sprzedały się w około 11.71 milionach egzemplarzy całym świecie – Brain Age 2 odniósł podobny sukces. Program oferuje nabywcy szeroki wybór ćwiczeń umysłowych, poczynając od zagadek matematycznych, a kończąc na łamigłówce Sudoku. Ponadto opracowane ćwiczenia umysłowe nie mają nic wspólnego z badaniami kognitywnymi, Nintendo pokazało przez to, że ćwiczenia umysłowe mogą stanowić dobrą zabawę dla każdego.




Nikogo też nie dziwi fakt, że na rynku pojawiło się wiele konkurencyjnych firm zajmujących się tego typu oprogramowaniem, np. Gameloft w roku 2008 wydał Brain Challenge dla Xbox 360 Live Arcade. Pojawiło się również wiele stron internetowych, jak MyBrainTrainer.com, Happy-Neuron.com, czy BrainBuilder.com, oferujące podobne ćwiczenia umysłowe online, do których dostęp można zdobyć za niewielką opłatą.

7eb526bc7db87a6760d5cbf526eae068.jpg

 

Oprócz programów czysto rozrywkowych, popularność zdobywają również oprogramowania oparte na badaniach kognitywnych. Brain Fitness Program przygotowany przez Posit Science proponuje szczegółowy trening umysłowy, który należy stosować zaledwie godzinę dziennie przez osiem tygodni. Producenci twierdzą, że ich oprogramowanie, skierowane przede wszystkim do dojrzalszych odbiorców, nie ma nic wspólnego z typowymi grami video. Podobnie o swoich programach mówi Dakim, Inc. Oraz CogniFit, Inc., pomimo że żadne z nich nie przeprowadzi własnych badań kognitywnych.



Programy edukacyjne K2


Dla wielu dorosłych choć nadal młodych ludzi, edukacyjne gry, których używali jeszcze w szkole, stanowi miłe wspomnienie. Ponadto można dziś zauważyć, że tego typu programy na nowo pojawiają się na rynku. Są one jednak oparte na konkretnych badaniach behawioralnych oraz poświęcone poszczególnym dziedzinom poznawczym. Wiele z nich skierowane jest do uczniów, którzy mają problemy w nauce. Przykładem tego jest Fast ForWord od Scientific Learning Corporation, skierowany do dzieci mających trudności w czytaniu. Natomiast Lexia Learning Systems, Inc. oferuje oprogramowanie, z którego może korzystać każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, czy wieku.

Oprócz czysto edukacyjnych funkcji, programy te pokazują przede wszystkim, że gry edukacyjne mogą wykonały niesamowity postęp, a firmy zainwestowały w miliony dolarów w badania, których są one rezultatem.

Kwestia zdrowotna

Nowe oprogramowania mogą wspomagać rehabilitację oraz służyć jako alternatywne leczenie chorób psychicznych. Mieszkająca w Toronto i dotknięta autyzmem dziewczynka, która nie potrafi mówić jest w stanie wystukiwać na klawiaturze nawet rozbudowane wypowiedzi (oczywiście dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu służącemu do komunikacji). Dzięki temu można poznać oraz zrozumieć, czego w swoim umyśle doświadcza dziecko dotknięte autyzmem. Dzięki podobnym programom pojawia się nadzieja dla tych dzieci. Przykładowo, program TeachTown: Basics pomaga w terapii dzieci autystycznych między 2, a 7 rokiem życia.

Innym programem tego typu jest Working Memory Training, firmy Cogmed, który stanowi alternatywny sposób leczenia oraz redukuje symptomy ADHD u dzieci. Produkt ten ćwiczy i wpływa na pamięć roboczą – odpowiedzialną za krótkotrwałe magazynowanie i manipulowanie informacjami – dzięki czemu znacznie poprawia koncentrację.

Oprogramowanie w sporcie

Chciałbyś zostać sportowcem lub wejść na wyższy poziom sprawności fizycznej? Może ci w tym pomóc ACE Applied Cognitive Engineering oferujące Basketball Intelligym służący ćwiczeniom umysłowym.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Pozwalają one zwiększyć wyniki sprawnościowe. Za ich sprawą sportowcy mogą uczyć się umiejętności, które wcześniej były dla nich nie do zdobycia, np. szybkość reakcji, pole widzenia, skupienie, czy koncentracja.

Jak ogólnie wiadomo, zwiększenie produktywności idzie w parze z zyskiem. Dlatego firmy na całym świecie zaczęły doceniać wartość ćwiczeń umysłowych u swoich pracowników, które pozwalają zwiększyć wyniki ich pracy. Takie firmy jak Cogstage oraz Scientific Brain Training oferują nawet programy diagnostyczne, wpływające na rozwój umysłowy pracowników. Zwiększenie produktywności nie przyciąga uwagi jedynie świata biznesu. Wojsko już od dawna używa symulatorów lotu oraz programów symulujących działania wojenne.



Ponieważ nie każdy zgodzi się z tą filozofią, pojawiają się wątpliwości czy ćwiczenia umysłowe nie są jedynie chwytem marketingowym. Aby się dowiedzieć powinieneś spróbować sam. Pamiętaj jednak, że z ćwiczeniami umysłowymi jest podobnie jak z innego rodzaju aktywnością. Konieczna jest dyscyplina. Jeśli coś nie będzie sprawiało ci przyjemności, nie będziesz tego wykonywał regularnie, a jeśli nie będziesz tego wykonywał systematycznie, rezultaty będą mizerne

www.dwakrokidozyciajakwsnach.pl  - korzystaj z tego albo przegrasz