JustPaste.it

Puppy Linux

cb3e7708f34eeebb6666f34e98c431e3.jpg Puppy to po angielsku mały piesek a  Puppy Linux  to miniaturowa dystrybucja Linuksa. Pochodzi z Australii a jej twórcą jest Barry Kauler.

Puppy Linux nie zastąpi może Visty czy Windows 7 ale doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzeba czegoś lekkiego i szybkiego.

Celem Puppy Linuksa są zadania specjalne z których doskonale się wywiązuje. Dzięki swoim małym rozmiarom zadowala się miejscem w pamięci RAM komputera. Dlatego działa niezwykle szybko, i nie trzeba instalować go dysku twardym. Podczas startu komputera wystarczy włożyć płytę z Puppy Linuksem do napędu CD -  z całą resztą poradzi sobie sam.

Przed pierwszym uruchomieniem Puppy Linuksa należy sprawdzić jak w  BIOS komputera ustawiona jest kolejność uruchaniania. Tak jak w przypadku wszystkich innych systemów operacyjnych uruchamianych z płyty CD w BIOS należy jako pierwszy ustawić napęd CD. 

 

Przy pierwszym uruchomieniu warto odpowiedzieć na kilka pytań:

 

Na pytanie o układ klawiatury Keyboard - Polish, aby móc pisać polskie ę ą ż ź ł ń.

Drugie pytanie dotyczy sterowników karty graficznej. Najlepiej   klawiszem  [Enter] wybrać opcję domyślną. Można też wybrać  sterowniki Vesa lecz w moim komputerze powodowały one wadliwe działanie polskiej klawiatury.  

Puppy Linukx nie próbuje manipulować partycjami na dysku  komputera więc jest bezpieczny dla naszych danych.  Przy zamykaniu systemu Puppy Linux zada  pytanie czy zapisać na dysku dane i ustawienia. W tym celu tworzy (domyślnie na dysku C) zwykły folder, którego rozmiar można samemu wybrać. Folder ten w każdej chwili i bez problemu można usunąć za pomocą eksploratora Windows. Folder ten można też skopiować na inny dysk lub płytę CD i w razie potrzeby przywrócić eksploratorem Windows na swoje miejsce. Jest to najprostszy sposób na backup Puppy Linuksa.

 Nie ma znaczenia jaki system plików posiada dysk naszego komputera ponieważ Puppy Linux obsługuje zarówno partycje FAT, NTFS jak również linuksowy system plików EXT.

Jeżeli często pracujesz na różnych komputerach można plik z ustawieniami i danymi zapisać na Pendrive który przed uruchomieniem komputera warto umieścić w gnieździe USB. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle wygodne że wszystkie dane i ustawienia które Puppy zapisał na Pendrive będą dostępne w każdym innym komputerze na którym zechcesz go uruchomić (oczywiście przed startem musisz umieścić Pendrive w gnieździe USB).

Można pójść o krok dalej - zainstalować całego Puppy Linuksa na pendrive. Jest to bardzo wygodne, ale w BIOS komputera należy ustawić dysk USB jako pierwszy w kolejce uruchamiania. Niestety nie wszystkie komputery zezwalają na uruchomienie systemu operacyjnego z dysku USB więc na początek warto pozostać przy poczciwej płycie CD. Jest ona która tania, bardziej uniwersalna a puppy Linux zmieści się również na miniaturowej  płycie CD.

ODZYSKIWANIE DANYCH

W razie awarii systemu Windows Puppy Linux umożliwia łatwe skopiowanie danych na inny dysk. Jest  przecież kompletnym system operacyjnym posiadającym własny eksplorator. Obsługuje on nie tylko większość systemów plików ale ignoruje  uprawnienia do zapisu i odczytu danych.  Można więc skopiować dane zapisane z zabezpieczonego hasłem konta użytkownika a nawet administratora systemu Windows. Oczywiście kopia danych będzie przydatna pod warunkiem że nie zostały one zaszyfrowane. Łatwość z jaką można skopiować dane za pomocą Puppy Linuksa stanowi przy okazji przestrogę aby ważne dane zawsze szyfrować za pomocą odpowiednich narzędzi.

Iwo Grzegorzewski

Podsumowując - Puppy jest:

  • Szybki bo działa w pamięci RAM
  • Po uruchomieniu płytę można wyjąć z napędu
  • Przy zamykaniu zapisuje on swoje ustawienia i dane
  • Tworzy w tym celu zwykły plik na partycji  Windows który z poziomu Windows zawsze można łatwo usunąć
  • Kopia tego pliku to najprostszy backup Puppy Linuksa
  • Wygodniej plik ten zapisać na pendrive bo łatwiej przenieść go na inny komputer
  • Puppy nie wymaga wiele pamięci RAM (64MB ale nowsze wersje może będą potrzebowały trochę więcej) więc działa również na słabszych komputerach
  • Radzi sobie z nowoczesnymi dyskami SATA więc po uruchomieniu umożliwia przeglądanie i kopiowanie znajdujących się na nich danych (bez znajomości haseł logowania).
  • Umożliwia łatwe odzyskanie danych po awarii Windows (pod warunkiem że dyski nie były zaszyfrowane).

Linki

d6c5b1279d1440efcf09ad6782c9ab7b.jpg

http://www.centas.org/puppylinux/