Login lub e-mail Hasło   

Z "Pamiętnika idioty".

Idiota - to nie jest głupi facet. Przeciwnie. Idiota - to geniusz na odwrót. Trudno zostać idiotą, podobnie jak geniuszem. Co do mnie, to ja się bardzo staram.
Wyświetlenia: 2.676 Zamieszczono 24/11/2009

Trudne  proste  pytania

Bywają takie kwestie, które „same się rozumieją”. Nad którymi głupio się zastanawiać. Pytania na ich temat zbywane są wzruszeniem ramion i tylko idioci upierają się, żeby te pytania stawiać i – co gorsza – szukać na nie odpowiedzi.

Już udowodniłem, że idiota – to nie jest głupi facet. Idiota – to geniusz na odwrót. Bardzo trudno zostać idiotą, podobnie jak geniuszem. Co do mnie samego – stanowi to marzenie życia: zostać idiotą. Robię w tym celu wszystko, co możliwe.

Bardzo często polega to na zadawaniu pytań.

Teraz też się pytam, z jakiego powodu, mówiąc i pisząc o jakimś pośle, koniecznie musimy dodać, że chodzi o posła PO, posła SLD albo posła PiS. Samo określenie „poseł” jakoś nie wystarcza.

W krajach normalnych określa się posła inaczej: na przykład „liberalny”, „konserwatywny” (to najczęściej), ale bywają tam też posłowie socjalistyczni, nawet komunistyczni. Takie określenie wyjaśnia, jakie idee, jaki porządek rzeczy poseł preferuje. Fakt, nie zawsze konsekwentnie, ale choćby z grubsza. Po prostu wiadomo mniej więcej, czego się po tym pośle spodziewać.

Po jego partii tak samo. Bo tam, w tych normalnych krajach, z partiami bywa dokładnie kubek w kubek. Bywają partie liberalne, konserwatywne, bywają nawet komunistyczne. Jeśli nie odpowiada komuś liberalna albo komunistyczna idea, po prostu nie zapisuje się do takiej partii i nie głosuje na nią. Że partia komunistyczna składa się wyłącznie z agentów Moskwy, tylko u nas wiadomo. Że socjalistyczna z agentów Brukseli – nie wiadomo tylko u nas.

U nas takie określenia w ogóle prawa bytu nie mają. Nie tylko my, ale sami posłowie nie całkiem pojmują, co znaczy „liberalny”, albo „konserwatywny”. „Komunistyczny” od razu nadaje się na odstrzał, „socjalistyczny” prawie też. Pomimo tego, że świat w swojej masie zdąża poprzez socjalizm właśnie do komunizmu, co już nie jeden idiota udowodnił. Marksa nie mam tu na myśli. Raczej Friedmana. Stop! Ściśle rzecz ujmując, mam na myśli… No, kogo?

Szczęściem taki mam zwyczaj, żeby niedługo mieć kogoś na myśli. Zwłaszcza kogoś takiego. Gdyby nie ten zwyczaj, całe dnie spędzałbym struty. Aż ktoś by mnie struł naprawdę.

Zaś co do tego pleno titulo „posła PO”, czy jakiejś tam innej partii, sprawa jest, jak wszystkie trudne sprawy, dziecinnie prosta. Wynika z pomieszania tych dziwnych dla Polaka pojęć, które w krajach normalnych całkiem sprawnie funkcjonują. U nas jednak stanowią taką tylko okazjonalną ozdobę, niby ten kwiatek zimą u stróża przy kożuchu. Bo już utarło się u nas i każde dziecko to wie, że poseł polski to żaden tam liberał czy konserwatysta. Poseł polski to funkcjonariusz partii, która go umieściła na liście. I która umieści go znowu, jeżeli będzie grzecznym funkcjonariuszem. W tej sytuacji poseł nie musi zawracać sobie głowy trudnymi pojęciami. Zwłaszcza, że zgodność tych pojęć z działalnością posła byłaby niełatwą sprawą.

Sami pomyślcie, ile by trzeba się było namęczyć myśleniem, żeby głosować zgodnie z wyznawaną ideą. Najpierw, trzeba by w ogóle jakąś ideę mieć. To też nie takie proste, choć wcale nie trzeba by samemu tej idei wymyślać. Ale trzeba by pomyśleć, czy ona się opłaca. Czy nie padnie przypadkiem. Weźmy takie USA. Cholerny elektorat, najpierw demokratów wybiera, a potem zupełnie nagle – paf! I we władzach republikanie. Ryzyko jak diabli.

Więc lepiej nawet nie wiedzieć, czym różni się liberał od laburzysty, socjalista od republikanina, niech szlag ich trafi wszystkich. Pomyślność polskiego posła polega na całkiem innych wartościach. Niech żyje lista płac i lista wyborcza, szef klubu i szef partii.

No i ten szef, co jest wyżej, tak zapewnia szef jego klubu w ornacie.

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1127
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 934
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 837
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 655
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 503
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 990
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 830
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1140
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 590
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 499
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 627
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Co do tego idioty to sie chyba panu udalo...
Nie a tak na serio, to poco dyskutowac nad wazkimi problemami tego 3-swiata gdy nawet 15latek bylby inteligentniejszy od nich?

a ja wczoraj czytałem artykuł o fenomenie wzrostu nostalgii za komunizmem na przestrzeni ostatnich 20tu lat u nas w kraju...

  pirx,  25/11/2009

Trochę w tym racji jest . Osobiście uważam , że ważniejszą sprawą od znajomości poglądów posła , jest znajomość , jak głosował . Można wszak głosić piękne ideały , a głosować przeciwko nim . Np , moim zdaniem PSL , wbrew powszechnemu mniemani, nie jest partią chłopską . SLD stała się partią liberalną . PiS jest partią socjalistyczną . A PO , to farbowany lis . Miała to być partia liberalna , miała ...  wyświetl więcej

Musiałbym się zastanowić, czy warto robić z siebie idiotę?... - Ale tak na prawdę, takie artykuły można czasem pisać. Przynajmniej ja lubię, tak "dla równowagi" no i może "żeby zejść z obłoków" od czasu do czasu coś podobnego przeczytać. Pozdrawiam.

A czy życie ma sens?. Jest takie powiedzenie: "całe życie z wariatami", człowiek mądry zastanawia się do czego prowadzi to nasze życie na ziemi. Jedni mówią, że celem jest zbawienie inni, że życie to tylko życie , bo takie jest życie i nie ma nic. Idioci nie wiedzą, że są idiotami, gdy tkwią w tym tłumie idiotów, tylko z boku, bez emocji widać co się tak naprawdę dzieje. Budda to wiedział, Platon, ...  wyświetl więcej

polityka to teatr , który realizuje plany globalistów. "trójca święta - media, politycy i kościół" (powszechny) wciskają ludziom głupoty , szerząc hipokryzje, mówią jedno a robią drugie. NORMA

Bardzo dobrze napisane. Nie wiem czy podział na "liberałów" i "konserwatystów" coś daje, ale przynajmniej skłania członków tych partii do trzymania się "swoich wartości". Można być głupim socjalistą i głupim kapitalistą, głupim posłem PO i głupim posłem PiS.
No zdarzają się też mądrzy :)

20.44: A jakby tak postawić na tego:40 i 4ego?To ma byc ktoś z potrójnym łbem!jakby miał 4-ty?TY:ŚWIaTowid 100%!A może miał?Może mu zwiasał,przeszkadzał?To i go rozwalił,np.o beton!?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska