Login lub e-mail Hasło   

Wybór partnera- odsłona pierwsza.

Czym się kierujemy przy wyborze swojego partnera. Czy jest to kwestia tylko i wyłącznie gustu i upodobań konkretnej osoby, czy coś więcej?
Wyświetlenia: 5.462 Zamieszczono 24/11/2009

Nie od dzisiaj wiadomo, że życie w związku jest wyjątkowo ciekawe. Podczas jego trwania kierujemy się wyznaczonymi zasadami i wiemy, jakie są granice, których nie wolno przekroczyć. Nikt chyba nie zastanawiał się jednak, czym się kierujemy przy wyborze swojego partnera. Czy jest to kwestia tylko i wyłącznie gustu i upodobań konkretnej osoby, czy coś więcej?

 

Badania Davida Bussa.

Profesor psychologii David Buss dostarczył zaskakujących danych dotyczących biologicznych uwarunkowań doboru partnerów. Na czym polegało to badanie, które przeprowadził? Buss przeprowadził wywiady i ankiety wśród 186 małżeństw i 100 studentów w USA. Badani określali, które z cech wymienionych w kwestionariuszu uważają za niezbędne, za bardzo ważne, za zasadnicze lub za niemające znaczenia. Wyniki potwierdziły przewidywania zgodne z teorią ewolucji: cechy poszukiwane, składające się na ideał mężczyzny czy kobiety stosunkowo łatwo sprowadzić do atrybutów biologicznie użytecznych. Można, więc wysunąć koncepcję wyjątkowo śmiałą, że ważniejsza przy wyborze partnera jest użyteczność biologiczna niż poczucie piękna, czy miłość.

 

Idealny kogut.

Karol Darwin- twórca teorii ewolucji był również autorem koncepcji o doborze płciowym. Zwrócił on uwagę na to, że choć istotą procesu doboru naturalnego jest utrwalenie się w ciągu pokoleń cech o charakterze przystosowawczym, zwiększających szanse przeżycia i wydania na świat potomstwa, to jednak w świecie zwierząt dochodzi niekiedy do rozwoju drugorzędnych cech płciowych. Te cechy charakterystyczne mają na celu przyciągnięcie uwagi osobników odmiennej płci.
Co można podać za przykład? Choćby zwykłego koguta. Pióra tego ptaka domowego są mu potrzebne nie tylko do życia, ale mogą narazić go np. na niebezpieczeństwo. (jaskrawe ubarwienie może spowodować atak drapieżników) Po co więc zatem to ubarwienie? Darwin przypuszczał, że właśnie dzięki kolorowym piórom ptaki bardziej zwracają na siebie uwagę i dzięki temu zwracają uwagę samic, a tym samym zwiększają szanse na przekazanie następnemu pokoleniu swoich cech dziedzicznych.

 

Jak kobiety wybierają partnera?

Trzeba przyznać, że ludzie również mają coś ze zwierząt. Oczywiście nie możemy przyrównywać koguta do mężczyzny, ale coś w tej teorii wyboru partnera wg Darwina jest. Wiadomo nie od dziś, że kobiety mają różne gusta i guściki. Kolejni partnerzy pojawiający się w ich życiu mają być co raz to lepsi, ładniejsi a przede wszystkim muszą wyróżniać się czymś spośród tłumu. U zwierząt są to chociażby wyżej wymienione kolorowe pióra. Co zatem może sprawić, że z pośród kilkudziesięciu mężczyzn kobieta wybierze właśnie tego jedynego?

Romantyczki zapewne powiedzą, że przy wyborze partnera będą kierować się jego wnętrzem, charakterem, zainteresowaniem i itd. Prawda jest jednak taka, że nim kogoś poznamy z charakteru czy zachowania- najpierw go zobaczymy. I to właśnie tutaj następuje tzw. wstępna selekcja. Każda kobieta ma swój wymarzony ideał: wysoki, niski, brunet, blondyn lub łysy, młody czy starszy… I to właśnie pierwsze kilka sekund od momentu zauważenia mężczyzny jest decydujące o tym, czy zostanie on zaakceptowany.

 

Jakie cechy charakteru są najbardziej pożądane?

Trudno to przyznać, ale wg badań przeprowadzonych przez Amerykanów można stwierdzić, że kobiety przy wyborze swojego życiowego partnera kierują się jego zamożnością. Ważne są również jego ambicje, zaradność czy pozycja społeczna. Coraz częściej kobiety wybierają mężczyzn trochę starszych od siebie chcąc tym samym czuć większe bezpieczeństwo i stabilność. Wymarzony partner powinien być zazwyczaj wysoki, zdrowy i atletycznie zbudowany. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik wyboru partnera. Jednak dobrze zbudowany i zdrowy mężczyzna kojarzy się kobietom ze stabilnością a co najważniejsze z możliwością otrzymania potomstwa. I tutaj przy wyborze partnera można się odnieść do teorii ewolucji, bowiem poziom społeczny, zdrowie, atletyczna budowa ciała czy odpowiedni wzrost to cechy, które sygnalizują zwiększone prawdopodobieństwo zapewnienia rodzinie środków niezbędnych do wychowania potomstwa…

 

Zdawać by się mogło, że wybór partnera życiowego jest kwestią przypadku lub gustu kobiety. Niestety jednak nie jest to do końca prawda. Bo czy po badaniach Davida Bussa nie ukazały tego, że to nie miłość a cechy biologicznie użyteczne kierują naszymi wyborami?

 

A o tym, czym kierują się mężczyźni przy wyborze partnerki życiowej możecie przeczytać w:
”Wybór partnerki- odsłona druga.”

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1278
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1007
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 787
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1415
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2040
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1613
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1519
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 786
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1018
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 503
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 753
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska