Login lub e-mail Hasło   

Nowoczesna mama

Wcale nie siedzą w domu w dresie z nieuczesanymi włosami. Codziennie wychodzą na spacery do parku, do kina chodzą zawsze w towarzystwie i bawią się jak dzieci. Jak ich dzieci.
Wyświetlenia: 1.221 Zamieszczono 24/11/2009

Młode mamy nie patrzą na macierzyństwo jak na poświęcenie się dla dziecka, ale czerpią radość z bycia ze swoimi maluszkami. W każdym dniu odnajdują czas dla dziecka i dla siebie. Nie stoją przed dylematem: dla mnie czy dla niego. Coraz częściej mogą robić to, co lubią ze swoimi pociechami. Chcą utrzymać dobrą kondycję? To może wspólne pójście na basen? Już niemowlęta świetnie dają sobie radę w wodzie, a dla kilkulatków nauka pływania to czysta przyjemność. Mama lubi fitness? Czemu na salę gimnastyczną nie zabrać swojej pociechy? Powstaje coraz więcej tego typu udogodnień dla aktywnych mam.

A jeśli nie mogą wyjść na spotkanie, bo nie mają z kim zostawić dziecka? Zawsze mogą zadzwonić do przyjaciółki i poplotkować. Kiedy jednak wszystkie znajome pracują i nie mogą rozmawiać, można włączyć komputer i podyskutować z innymi, takimi samymi mamami.  Młodej mamie trudniej jest zawierać przyjaźnie w rzeczywistości. I choć mogłyby uważać, że temat „zupek i kupek” nie przesłonił świata, to w tej chwili jest ich codziennością. Tworzone przez mamy dla mam fora internetowe dają poczucie wspólnoty i bliskości, bo każda z nich ma podobne doświadczenia. Pozwalają na kontakt wykraczający poza najbliższych, rodzinę. W okresie, kiedy wyjście z domu może być trudne, takie wirtualne rozmowy mogą być ich substytutem.

Zaglądanie do Interentu zaczyna się już w ciąży, a nawet przy planowaniu dziecka. Przyszłe mamy chcą przygotować się do ciąży zarówno fizycznie, jak i duchowo. Osoby na forach o dzieciach łączą podobne radości, obawy czy problemy. Wspólnie przechodzą przez te wyjątkowe 9 miesięcy wymieniając się swoimi spostrzeżeniami.  Rozmawiają o zakupach, zdrowej diecie, jak dbać o ciało, szkołach rodzenia, o urządzaniu pokoiku dla nadchodzącego potomka. Gratulują sobie po szczęśliwym porodzie i są wsparciem dla tych, którym dzieci rodzą się za wcześnie.

Popularne ostatnio portale społecznościowe nie tylko pozwalają na nawiązanie kontaktu z innymi mamami, ale także są skarbnicą informacji. Coraz częściej, szukając wiadomości dotyczących opieki nad niemowlętami, rodzice zaglądają właśnie tam, bo mogą się wymieniać swoimi doświadczeniami. Zawsze mogą polecać sprawdzonych i zaufanych lekarzy, miejsca odpowiednie dla dzieci, czy nianie. Jeśli mamy trudności  w zorganizowaniu pierwszych imprez urodzinowych, czy nie wiemy, co można ugotować z marchewki i ziemniaka na obiad, zawsze ktoś nam poradzi.  Jeśli wiele osób ma ten sam problem, łatwiej go wspólnie rozwiązać.

Oczywiście w sprawach zdrowia, prawidłowego rozwoju dziecka najlepiej kontaktować się ze specjalistą. Powstają jednak eksperckie serwisy o dzieciach, w których pomocą służą pediatrzy, psychologowie, fizjoterapeuci, którym można zadać pytania. Często porady są dopełnione materiałem wideo, w którym specjalista pokazuje na przykład jak maluchowi czyścić uszy krok po kroku. Mamy odnajdują tam informacje o rozwijających zabawach dla dzieci, jakie książki warto czytać, a nawet jak funkcjonalnie i ładnie urządzić pokój dla dziecka. Mamy mogą się też dowiedzieć, jakie mają prawa w pracy w związku z macierzyństwem, jak połączyć karierę i wychowywanie dzieci. Serwisy redagowane są na bieżąco, więc znajdują się tam aktualne informacje.

Ale nie zawsze mamy trafiają na te strony tylko z chęci zdobycia informacji. Czasami chcą uciec od codziennych obowiązków. W serwisach są tworzone przestrzenie tylko dla nich, gdzie mogą zająć się swoimi zainteresowaniami. Młoda mama jest przede wszystkim kobietą, która nie traci własnego życia, ale wraz z dzieckiem zyskuje  jego dodatkowy wymiar. Jeśli wcześniej robiła zdjęcia, może tę pasję rozwijać przy dziecku. W portalach można zamieszczać fotografie, komentować je, patrzeć jak maluszek rośnie. Jeśli mama lubi pisać, może prowadzić bloga, opisującego trudy codziennego wychowania, radości płynące z rodzicielstwa. Serwisy te organizują różne konkursy, w których można wygrać nagrody dla siebie i maleństwa. Często polegają na wspólnie wykonanym zadaniu, co sprzyja  zacieśnianiu więzi między matką a dzieckiem.

Współczesne mamy nie są skazane na zamknięcie w czterech ścianach i skupienie się tylko na dziecku. Choć cały świat kręci się wokół maluszka, mogą się w tym w pełni realizować. Przy wychowywaniu dzieci najczęściej brak czasu, siły czy chęci na przełamanie codziennej rutyny. Poznając inne, aktywne mamy w portalach społecznościowych można przekonać się, że nie jest to takie trudne. Jest wiele rzeczy, które można robić wspólnie z dzieckiem, choć wydaje się to niemożliwe. Eksperckie serwisy służą fachową pomocą i taką wiedzą. Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że szczęśliwa i spełniona mama, to szczęśliwe i radosne dziecko.

Podobne artykuły


51
komentarze: 81 | wyświetlenia: 10336
27
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2885
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2900
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 6004
24
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2756
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4883
24
komentarze: 23 | wyświetlenia: 3051
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2131
20
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6059
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4013
9
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1342
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1576
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8159
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4518
54
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7771
 
Autor
Artykuł  ulmed,  25/11/2009

Pięknie to napisałaś, nie poświęcać się, a cieszyć. Cieszyć i kochać, a to kapitał dla dziecka, dla obojga. Każda chwila, którą dałam moim synom procentuje dziś. Może to zabrzmi egoistycznie, jestem dumna z tego, że kiedy taka była potrzeba rzuciłam dobrze płatną pracę, aby grać z dziećmi w szachy, karty i przeróżne inne gierki. To mi się opłaciło.
Serdecznie pozdrawiam nowoczesną mamę!

  yasia,  18/12/2009

myślę, ze jestem nowoczesną mamą, dopasowałam się nieco do potrzeb dziecka, ale na pewno nie podporządkowałam mu się, rezygnując całkowicie ze swoich potrzeb... wychodzę z domu z dzieckiem lub ze znajomymi, nie widzę problemu w tym, zeby zostawić synka z babcią/ciocią/opiekunką... pracuję, uczę się, staram się nie być przewrazliwiona, sporo informacji czerpie z różnych stron o tematyce związanej z ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska