Login lub e-mail Hasło   

Dieta biblijna

Mało kto wie, że Biblia zawiera szereg ciekawych zaleceń dietetycznych.
Wyświetlenia: 32.266 Zamieszczono 24/11/2009

 

W Biblii można znaleźć wiele praktycznych porad, np. na temat funkcjonowania małżeństwa, stosunków międzyludzkich, a także zasad higieny. Są również wskazówki dotyczące zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jest też cały szereg zaleceń dietetycznych.

Początki

Tam gdzie na początku Biblii znajduje się opis stworzenia, tam też pojawiają się pierwsze wskazówki dietetyczne. Pomijam tutaj kwestię zakazanego owocu. Jest to temat na inną publikację.

Bóg przeznaczył do jedzenia dla nowostworzonych istot (ludzi i zwierząt) wyłącznie rośliny.

I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona. I stało się tak. [Rdz 1: 29-30]

Po potopie

Po potopie sytuacja się zmieniła. Żywność roślinna nie była już tak łatwo dostępna jak wcześniej. Jednocześnie świat, który na początku był bardzo dobry [zobacz Rdz 1: 31] uległ zwyrodnieniu. Niektóre zwierzęta zmieniły swoją naturę stając się drapieżnikami. W tych warunkach Bóg dopuścił możliwość spożywania przez ludzi pokarmów mięsnych.

Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. [Rdz 9:3]

Ograniczenia

Okazuje się, że nie wszystko co da się zjeść jest zdrowe i pożyteczne. Biblia w kilku miejscach wskazuje rodzaje pożywienia, którego należy unikać.

Krew

Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. [Rdz 9:4]

Krew spełnia wiele istotnych zadań, mających na celu podtrzymanie procesów życiowych. Od dawna była uważana za esencję życia. Wśród wielu składników, krew zawiera także różne substancje hormonalne. W normalnych warunkach hormony są wytwarzane przez organizm, aby spełniać zadania niezbędne dla procesów przemiany materii. Ich rolą jest koordynowanie procesów chemicznych organizmu. Niektóre z nich w niektórych sytuacjach działają na mózg, powodując różne reakcje i zachowania (ucieczkę, agresję).

Podczas zabijania zwierząt, na skutek pojawienia się bardzo silnego stresu, organizm ich uwalnia do krwi zestaw hormonów zawierający między innymi duże ilości adrenaliny i także pewien toksyczny hormon zwany hormonem śmierci. Ilość tych hormonów jest tym większa, im bardziej niehumanitarne jest zabijanie. Jednak mimo, że hormony te są toksyczne, to znaleźć można amatorów, którym to odpowiada i nawet potrafią się od nich uzależnić. Działanie tych hormonów na mózg powoduje bojowość, agresję. Proszę zauważyć, że kot, który złapie mysz nie od razu ją zjada. Najpierw się z nią „bawi”. Podobną sytuację można zaobserwować w niektórych krajach wschodniej Azji, gdzie dla szczególnych amatorów rarytasem jest mięso z psa lub kota. Mięso tych zwierząt jest rzekomo tym smaczniejsze, im dłużej zwierzę było przed zabiciem torturowane.

Jednak w pewnych okolicznościach, spożycie tych hormonów może być nawet zabójcze. W odległych czasach były takie przypadki, kiedy wpuszczano wieprzka do zamkniętego pomieszczenia wraz z wygłodniałymi psami. Kiedy psy zrobiły swoje, ściągano ze świniaka krew i robiono z niej skuteczną, śmiertelnie działającą truciznę. Pewnie stąd pochodzi niesława opisanej w „Panu Tadeuszu” „czarnej polewki”.

Biblia zakazuje spożywania krwi, ale nigdzie w Biblii nie ma zakazu lub choćby sugestii, że nie należy przetaczać krwi w celu ratowania życia. Wręcz przeciwnie, wiele tekstów zachęca do tego, aby ratować życie. [zobacz Mk 3:1-5]

Tłuszcz

To jest ustawa wieczysta na wszystkie czasy i na wszystkie pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach. Ani tłuszczu, ani krwi jeść nie będziecie! [Kpł 3:17]

Mowa oczywiście o tłuszczu zwierzęcym, który jest niezdrowy między innymi dlatego, że zawiera dużo cholesterolu. Ponadto tkanka tłuszczowa magazynuje toksyny, które zwierzę przyjęło wraz z pożywieniem.

Powyższe stwierdzenie nie dotyczy jednak niektórych morskich, tłustych, „czystych” ryb.

Zwierzęta czyste i nieczyste

11 rozdział księgi Kapłańskiej prezentuje listę tych zwierząt, które nadają się do jedzenia i tych, które się nie nadają.

Następnie Pan powiedział do Mojżesza i Aarona: Tak mówcie do Izraelitów: Oto zwierzęta, które będziecie jeść spośród wszystkich zwierząt, które są na ziemi: Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne, które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa. Ale [następujących zwierząt], mających rozdzielone kopyto i przeżuwających nie będziecie jedli: wielbłąd, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta – będzie dla was nieczysty; świstak, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta – będzie dla was nieczysty; zając, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta – będzie dla was nieczysty; wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa – będzie dla was nieczysty. Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny – są one dla was nieczyste.

Będziecie jedli następujące istoty wodne: wszystkie istoty wodne, w morzach i rzekach, które mają płetwy i łuski, będziecie jedli. Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością. Będą one dla was obrzydliwością, nie jedzcie ich mięsa i brzydźcie się ich padliną. Wszystkie istoty wodne, które nie mają płetw albo łusek, będą dla was obrzydliwością.

Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie ich jedli, bo są obrzydliwością, następujące: orzeł, sęp czarny, orzeł morski, wszelkie gatunki kani i sokołów, wszelkie gatunki kruków, struś, sowa, mewa, wszelkie gatunki jastrzębi, puszczyk, kormoran, ibis, łabędź, pelikan, ścierwik, bocian, wszelkie gatunki czapli, dudek i nietoperz.

Wszelkie latające czworonożne owady będą dla was obrzydliwością. Ale będziecie jeść spośród czworonożnych latających owadów tylko te, których [tylne] kończyny wystają ponad nogami [przednimi], aby [mogły] skakać na nich po ziemi. Następujące spośród nich możecie jeść: wszelkie gatunki szarańczy, wszelkie gatunki soleam, wszelkie gatunki chargol i wszelkie gatunki chagab. Wszystkie inne gatunki latających owadów czworonożnych będą dla was obrzydliwością.

Następujące zwierzęta czynią człowieka nieczystym. Każdy, kto dotknie się ich padliny, będzie nieczysty aż do wieczora. Każdy, kto będzie nosić ich padlinę, wypierze ubranie i pozostanie nieczysty aż do wieczora. Każde zwierzę, które ma kopyta, ale nierozdzielone, i nie przeżuwa, będzie nieczyste dla was. Każdy, kto się go dotknie, będzie nieczysty. Każde zwierzę czworonożne, które chodzi opierając się na stopach, będzie nieczyste dla was. Każdy, kto dotknie się jego padliny, będzie nieczysty aż do wieczora. Każdy, kto będzie nosić ich padlinę, wypierze ubranie i pozostanie nieczysty aż do wieczora. To są rzeczy nieczyste dla was!

Spośród małych zwierząt, które poruszają się na ziemi, następujące są nieczyste: kret, mysz i wszelkie gatunki jaszczurek, gekko, żółw, salamandra, skolopendra i kameleon. Te są nieczyste dla was spośród małych zwierząt, które poruszają się na ziemi. Każdy, kto dotknie się ich padliny, będzie nieczysty aż do wieczora.

(…) Jeżeli zdechnie jedno ze zwierząt, które wam służą za pokarm, i ktoś dotknie się tej padliny, będzie nieczysty aż do wieczora. Jeżeli kto zje coś z takiej padliny, to wypierze ubranie i będzie nieczysty aż do wieczora. Także i ten, kto nosi taką padlinę, wypierze ubranie i będzie nieczysty aż do wieczora.

Wszelkie małe zwierzęta, które pełzają po ziemi, są obrzydliwością – nie wolno ich jeść! Cokolwiek pełza na brzuchu, cokolwiek chodzi na czterech nogach i cokolwiek ma wiele nóg spośród małych zwierząt pełzających po ziemi, nie będzie przez was jedzone, bo to jest obrzydliwość. Nie plugawcie siebie samych przez jedzenie wszelkich małych zwierząt pełzających, nie zanieczyszczajcie się przez nie, przez to stalibyście się nieczystymi. Ponieważ Ja jestem Pan, Bóg wasz – uświęćcie się! Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty! Nie będziecie się plugawić małymi zwierzętami, które pełzają po ziemi.(…)

To jest prawo dotyczące zwierząt, ptaków i wszelkich istot żyjących, które poruszają się w wodzie, i wszelkich stworzeń pełzających po ziemi, abyście rozróżniali między tym, co nieczyste, a tym, co czyste, między zwierzętami jadalnymi a tymi, których jeść nie wolno. [Kpł 11:1-47] [zobacz też Pwt 14:3-21]

Warto zauważyć, że Biblia przestrzega przede wszystkim przed padliną, czyli zwierzętami zdechłymi w wyniku choroby. Następnie przestrzega przed spożyciem zwierząt drapieżnych, a zwłaszcza przed padlinożercami. Do znanych padlinożerców zaliczyć należy w pierwszej kolejności świnię. Świnia chętnie zjada np. zdechłego, rozkładającego się szczura. Wśród ryb żywiących się padliną i wszelką zgnilizną znane są węgorz, sum i flądra (nie mają łusek).

Do zwierząt nieczystych zalicza się też zwierzęta roślinożerne takie jak koń, osioł, czy wielbłąd. (Wielbłąd ma, co prawda podwójne kopyta, ale nie wygląda to tak, jak u innych zwierząt parzystokopytnych, u których kształt obu części kopyta wygląda tak jak gdyby jedno było rozcięte na dwa.) Struktura biochemiczna tych zwierząt sprawia, że ich mięso jest niezdrowe. Np. koń jest naturalnym nosicielem bardzo groźnej dla człowieka bakterii tężca. Nieco inaczej ma się sprawa z gryzoniami. Dla przykładu królik poza normalnym pokarmem systematycznie podjada trochę własnego kału. Robi tak, bo musi uzupełniać pewne substancje (witaminy), które pojawiają się w wyniku procesów biochemicznych dopiero w końcówce przewodu pokarmowego, gdzie nie mogą już być wchłonięte przez jelito. Zjadając kał, uzupełnia te braki i jednocześnie trochę podtruwa swój organizm no i w konsekwencji – jak czytamy – jest nieczysty.

Słodycze

W czasach, kiedy tworzone były księgi Biblii cukier był nieznany. Jeszcze 200 lat temu można go było kupić jedynie w małych ilościach w aptece (na receptę). Mimo to  Biblia wspomina o słodkościach. Król Salomon napisał:

Znalazłeś miód – tyle zjedz, ile trzeba, byś się objadłszy nie zwrócił. [Prz 25:16]

Gdy z możnym do stołu usiądziesz, pilnie uważaj, co masz przed sobą; nóż sobie przyłóż do gardła, jeśli masz gardło żarłoczne. Nie pożądaj jego przysmaków, bo to pokarm zwodniczy. [Prz 23:1-3]

Powszechnie wiadomo, że główny składnik słodyczy, cukier nie jest dobrym pokarmem. Odżywianie się cukrem, to trochę tak, jak palenie w kominku benzyną zamiast drewnem.

Alkohol

Jest i na temat alkoholu w Biblii wiele tekstów. Oto tylko niektóre z nich:

Popada w nędzę, kto lubi hulanki, nie wzbogaci się, kto lubi oliwę i wino. [Prz 21:17]

Nie patrz na wino, jak się czerwieni, jak pięknie błyszczy w kielichu, jak łatwo płynie [przez gardło]: bo w końcu kąsa jak żmija, swój jad niby wąż wypuszcza; twoje oczy dostrzegą rzeczy dziwne, a serce twe brednie wypowie. Zdajesz się spać na dnie morza lub spoczywać na szczycie masztu. Obili mnie, nic nie poczułem, chłostali, nic nie wiedziałem. Kiedyż się zbudzę? Jeszcze nadal go pragnę... [Prz 23:31-35]

… ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego. [I Kor 6:10]

Łączenie pokarmów

W Biblii znajdziemy też ciekawe zalecenie, aby nie łączyć w jednym posiłku pokarmów mlecznych z pokarmami mięsnymi. Jest ono wyrażone w następujący sposób:

… I nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki. [Wj 23:19] [zobacz też Wj 34:26 i Pwt 14:21]

Oczywiście, także w tym przypadku okazało się, że przyczyna powyższego zakazu jest związana z troską o nasze zdrowie. Po pierwsze, człowiekowi nie jest potrzebna tak duża dawka białka zwierzęcego na raz. Przede wszystkim jednak stwierdzono, że zawarte w mięsie żelazo blokuje wchłanianie przez układ pokarmowy, zawartego w nabiale wapnia i odwrotnie, zawarty w nabiale wapń blokuje wchłanianie żelaza. Inaczej mówiąc, kosmki ludzkiego jelita nie radzą sobie z jednoczesnym wchłanianiem obu tych potrzebnych naszemu organizmowi minerałów. Niestosowanie się do tego biblijnego zalecenia może więc powodować komplikacje zdrowotne w postaci anemii lub osteoporozy.

Dodam jeszcze uwagę, że najkorzystniejszym sposobem uzupełniania tych minerałów, zwłaszcza wapnia, jest spożywanie jarzyn. Żelazo zawarte w jarzynach jest nieco trudniej przyswajalne niż z mięsa, lecz można to poprawić poprzez lekkie przykwaszenie potrawy; na przykład przez pokropienie sałaty sokiem z cytryny.

Dieta jarska

Najlepsza promocja diety jarskiej jest napisana na początku księgi Daniela:

W trzecim roku panowania króla judzkiego Jojakima przybył król babiloński Nabuchodonozor pod Jerozolimę i oblegał ją. Pan wydał w jego ręce króla judzkiego Jojakima oraz część naczyń domu Bożego, które zabrał do ziemi Szinear do domu swego boga, umieszczając naczynia w skarbcu swego boga. Król polecił następnie Aszfenazowi, przełożonemu swoich dworzan, sprowadzić spośród Izraelitów z rodu królewskiego oraz z możnowładców młodzieńców bez jakiejkolwiek skazy, o pięknym wyglądzie, obeznanych z wszelką mądrością, posiadających wiedzę i obdarzonych rozumem, zdatnych do służby w królewskim pałacu. Zamierzał ich nauczyć pisma i języka chaldejskiego. Król przydzielił im codzienną porcję potraw królewskich i wina, które pijał. Mieli być wychowywani przez trzy lata, by po ich upływie rozpocząć służbę przy królu. Spośród synów judzkich byli wśród nich Daniel, Chananiasz, Miszael i Azariasz. (…) Daniel powziął postanowienie, by się nie kalać potrawami królewskimi ani winem, które król pijał. Poprosił więc nadzorcę służby dworskiej, by nie musiał się kalać. Bóg zaś obdarzył Daniela przychylnością i miłosierdziem nadzorcy służby dworskiej. Nadzorca służby dworskiej powiedział do Daniela: Obawiam się, by mój pan, król, który przydzielił wam pożywienie i napoje, nie ujrzał, że wasze twarze są chudsze niż twarze młodzieńców w waszym wieku i byście nie narazili mojej głowy na niebezpieczeństwo u króla. Daniel zaś powiedział do strażnika, którego ustanowił nadzorca służby dworskiej nad Danielem, Chananiaszem, Miszaelem i Azariaszem: Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. Wtedy zobaczysz, jak my wyglądamy, a jak wyglądają młodzieńcy jedzący potrawy królewskie i postąpisz ze swoimi sługami według tego, co widziałeś. Przystał na to żądanie i poddał ich dziesięciodniowej próbie. A po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy i zdrowszy niż innych młodzieńców, którzy spożywali potrawy królewskie. Strażnik zabierał więc ich potrawy i wino do picia, a podawał im jarzyny. Dał zaś Bóg tym czterem młodzieńcom wiedzę i umiejętność wszelkiego pisma oraz mądrość. Daniel posiadał rozeznanie wszelkich widzeń i snów. Gdy minął okres ustalony przez króla, by ich przedstawić, nadzorca służby dworskiej wprowadził ich przed Nabuchodonozora. Król rozmawiał z nimi, i nie można było znaleźć pośród nich wszystkich nikogo równego Danielowi, Chananiaszowi, Miszaelowi i Azariaszowi. Zaczęli więc sprawować służbę przy królu. We wszystkich sprawach wymagających mądrości i roztropności, jakie przedkładał im król, okazywali się dziesięciokrotnie lepsi niż wszyscy wykładacze snów i wróżbici w całym jego królestwie. [Dn 1:1-20]

Plany na przyszłość

Biblia zapowiada ponowne przyjście Chrystusa i nastanie Królestwa Bożego. Zapowiada również, że na odnowionej ziemi jedynym pożywieniem dla wszystkich będą znowu rośliny i nikt nie będzie nikogo zjadał.

Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. [Iz 11:6-8]

Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców – wydające swój owoc każdego miesiąca – a liście drzewa /służą/ do leczenia narodów. [Ap 22:2]

 

Adam Szczepański

Podobne artykuły


110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160448
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27709
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6565
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3643
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6610
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49754
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3424
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21220
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 8078
28
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2739
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186541
31
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7552
31
komentarze: 83 | wyświetlenia: 4739
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Spojrzawszy na tytł pomyślałem 'kolejna recepta na długowieczność' - http://demotywatory.pl/uploads(...)500.jpg ;)
Po przeczytaniu jednak muszę przyznać, że stwierdzenia zawarte w tekście poparte są logicznymi argumentami poczodzącymi również z powszechniej wiedzy. Cóż, Biblii nie czytam, uważam ją za zbyt odbiegające od rzeczywistoś ...  wyświetl więcej

Pięknie dziękuję za miłe słowa (szkoda, że nie poparte głosem na artykuł). Również pozdrawiam :-)

Oj, przepraszam. Dopiero niedawno się tu zarejestrowałem i nie przywykłem jeszcze do używanych tu form oceny ;)

W takim razie witam i zapraszam do dyskusji. :-)

  michalina  (www),  25/11/2009

Nie bardzo jest tu co dodać. Świetny artykuł. Cieszę się, że są ludzie, dzięki którym ja mogę czytać tylko wybiórcze fragmenty Biblii i od tego wychodzić do dalszej lektury. A na ten temat już dawno szukałam.
Pozdrawiam

  aganesu,  25/11/2009

Bardzo ciekawe zagadnienie i dobry artykuł. Z kilkoma stwierdzeniami można oczywiście polemizować, bo Biblia nie jest tekstem dosłownym i wiele zagadnień traktuje w sposób przenośny.

Tak tylko że kościół interpretuje w sposób dosłowny to co mu odpowiada a w przenośni to co jest mu niewygodne:P

zgadzam sie w 100 procentach , swietny artykul

@aganesu: Też tak uważam. Wydaje mi się, że Autor w paru miejscach nadinterpretowuje tekst Biblijny. Np. jeśli chodzi o tłuszcz (zob. Nehemiasza 8:10), i dietę rozdzielną. Tłuszcz zwierzęcy w wielu miejscach Biblii występuje jako coś dobrego. Co do krwi, to w tamtych czasach oczywiście chodziło o zakaz spożywania niewykrwawionych zwierząt. Ciekawe co by powiedzieli apostołowie dzis, gdyby znali ...transfuzję.

  pirx,  25/11/2009

Kot nie jest sadystą . Głodny , lub zagrożony utratą łupu zabije i zje mysz od razu . To zachowanie kota wynika z hierarchii instynktów . Łatwiej zaspokoić mu instynkt głodu, niż łowienia . Jeśli zapewnić głodnemu kotu obfitość myszy , najpierw będzie je zjadał . potem będzie się z nimi "bawił'( tak na prawdę on je łowi), a na końcu będzie się tylko czaił na nie . Kot najwięcej czasu spędza właśni ...  wyświetl więcej

  Peter K,  25/11/2009

Bardzo ciekawy tekst.

Bardzo dziękuję za wszystkie głosy i komentarze. :-)

  vismaior,  26/11/2009

Głos na Pana artylkul ;) fajny tekst,wiele w tym ptawdy,a przynajmniej logiczne jest to że padlina jest zła dla organizmu,tluszcz i krew to tez raczej nie najlepszy pomysł,od zle wypieczonego czy surowego miesa mozna zachorowac co gorsza,dostac wscieklizny itp.

Tylko co z kaszanką...Czasem lubie z cebulką,sam miod hehe,przecież to kasza i w czystej postaci krew...

Też kiedyś lubiłem, ale przyszedł moment, w którym zrezygnowałem z takich "przysmaków". Zresztą teraz to w ogóle jestem "bezmięsny". :-)

  rixiu,  26/11/2009

Panie Adamie bardzo ciekawy artykuł. Gratulacje!
Polecam wszystkim, którzy przeczytali ww. artykuł, w ramach uzupełnienia BARDZO interesujący i przezabawny wykład nt. zdrowego żywienia Paula Nison'a
(Dzięki uprzejmości kolegi RobertJGD wykład na YouTube został wgrany z polskimi napisami)
Naprawdę warto obejrzeć *ttp://www.youtube.com/watch?v=tjUPvh4eDl8

  rixiu,  26/11/2009

Łups ! tu jest chyba pierwsza część . Sorki
*ttp://www.youtube.com/watch?v=jLN0JI_9jXk&feature=related

Oczywiście dziś wieczorem obejrzę. Dziękuję. :-)

Właśnie próbowałem to obejrzeć, ale te linki w postach są nieaktywne, a po skopiowaniu i wstawieniu w pasek adresu, też nie działa. Fajnie by było, gdyby Pan coś innego wymyślił, żeby skutecznie się do tego dobrać. :-)

  rixiu,  27/11/2009

panie Adamie musi działać..i działa...;-)
Problem polega na tym, że na początku tego odnośnika, który podałem jest gwiazdka (*) i trzeba ją zamienić na h(jak Helena) i tak zmieniony link wkleić do przeglądarki. Miłego oglądania i pozdrawiam

Artykuł ciekawy. Miałabym jednak jedno zastrzeżenie. Idąc tropem Biblii chyba powinniśmy uwzględnić czasy, w których powstawały teksty, mentalność ludzi, inny sposób życia wtedy. Teraz chociażby podejście do alkoholu jest inne, wielu ludziom służy, wino czy piwo w niewielkich ilościach jest spożywane w celach zdrowotnych. Dochodzi też tłumaczenie, które nie zawsze dosłownie jest przełożone na nasz ...  wyświetl więcej

Ja przedstawiłem stanowisko Biblii w kwestii spożywania alkoholu. Oczywiście tylko "musnąłem" tematu. Na ten temat można by zacytować jeszcze sporo tekstów i napisać obszerny artykuł. Jednak wydaje mi się, że teksty, które zaprezentowałem dosyć klarownie prezentują stanowisko Słowa Bożego w tej kwestii. Inną sprawą jest czy to się komuś podoba czy nie. Nie chcę rozpoczynać dyskusji na temat: jak s ...  wyświetl więcej

Nie neguję tych racji.Ale Panie Adamie takie diety były znane wcześniej w starożytnej Azji.I ich "biblie" dają szereg zdrowotnych rad.I przemysł spożywczy,medyczny to wykorzystuje w robieniu kasy..min korzeń życia itp.Szkoda,ze w kraju zdominowanym przez Kk tych cennych pańskich uwag producenci z wartościami chrześcijańskimi i kryzami na ścianach nie wykorzystują..Czytając ulotki o leku może wresz ...  wyświetl więcej

... i w sobotę wielkanocną machają kropidłem nad koszyczkiem, w którym nierzadko pojawia się świńska kiełbasa.
Dzięki za punkty.

  mandala,  26/11/2009

...miło, że w końcu ktoś o tym pisze, szkoda, że w kościele nie uczą tego, przecież to takie życiowe. Przypominają mi się jakieś ustępy z Księgi Izajasza(66 etc.), tam jest ten temat również poruszony. Alkohol swoją drogą, wiele można by pisać i cytować, myślę, że bardzo miło by było poświęcić i na to artykuł. Pozdrawiam, z uszanowaniem.

zaglosowalam na panski artykol i ciesze si, ze na niego natrafilam. juz wiele lat minelo, ajk czytalam cos podobnego. niestety nigdzie juz nie znalazlam niczego na tematy poruszone w panskim artykule.pozdrawiam serdecznie i zapraszam do poczytania czegos na temat grecji i zycia w niej. bede wdzieczna za oddanie glosu na moj artykol. pozdrawiam serdecznie

Oczywiście dziś wieczorem rozejrzę się za tym artykułem na temat Grecji. :-)

  dohan,  27/11/2009

Bardzo interesujący artykuł, chociaż musze przyznać, że w kwestii biblijnych instrukcji zawsze intryguje mnie spora liczba nieścisłości. Stąd traktuję biblię raczej jako zapis historii niż wyznaczników życia...

Moim zdaniem wszystkie te rzekome nieścisłości, po ich zbadaniu i przeanalizowaniu dadzą się wyjaśnić. Biblia jest napisana przez wielu autorów i jako całość może sprawiać wrażenie utworu nieco chaotycznego, ale im dłużej się ją bada, tym bardziej widać jej duchową jednolitość. :-)

  dohan,  28/11/2009

No niby racja, ale jak wytłumaczyć precyzyjny przekład nazw zwierząt np. dudek, ścierwik czy kormoran ? Z kolei co z gatunkami endemicznymi innych kontynentów z pewnością nieznanymi w owczesnych czasach autorom Biblii ?

A co tu tłumaczyć? Dudek to dudek, kormoran to kormoran, a jeśli chodzi o inne gatunki, to powiem: - Nie wiem... Ale myślę, że należy kierować się ogólną zasadą. - Nie jeść rdapieżników, a zwłaszcza padlinożerców.

  dohan,  30/11/2009

Jak to co tłumaczyć? Chyba nie sądzi Pan, że Biblia została napisana po Polsku...

No jasne. Ma Pan rację. Nie zrozumiałem o co Panu chodzi.

@Adam Szczepański: Panie Adamie. Widzę, iż jest Pan głęboko wierzącym człowiekiem, więc może należałoby raczej napisać, że Biblia ma jednego Autora a wielu pisarzy?

@Andrzej T.: Rzeczywiście należałoby tak napisać :-)

"ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego"

Interesująco wygląda w świetle tej deklaracji osoba Noego, pijaka i "wynalazcy" wina. :)

Tak, tak. Możemy mieć pretensję do wszystkich. Do Ewy, że zerwała, do Noego, że się schlał, tylko nie do siebie, bo my jesteśmy tacy idealni i nigdy byśmy czegoś takiego nie zrobili.

yyy - nie bardzo rozumiem co ma pan na myśli. Na wszelki wypadek przypominam że o mojej osobie nie ma żadnej wzmianki w Biblii, przynajmniej w egzemplarzu który posiadam.
W żadnym wypadku nie można uznać pańskiego komentarza za odpowiedź na moje słowa, jaki więc cel przyświecał pańskiej uwadze?

Proszę to potraktować, że uogólniłem sprawę kierując uwagę niejako do wszystkich ludzi. Że moim zdaniem wszyscy ludzie mają taką naturę. Lubią kogoś krytykować, a siebie samych usprawiedliwiać. Napisałem w liczbie mnogiej: "Możemy mieć..."

Mocne słowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt że opinię tę opiera pan, na czym właściwie?
Ze swej strony mógłbym zauważyć że wystarczy że coś, człowiek, przepis etc, znajdzie się we właściwej książce, i od razu dla zwolenników tej książki jest właściwie poza możliwością krytyki.

Panie Piotrze. Przepraszam. Chwilowo nie mam czasu na bazgrolenie.

Nie ma za co przepraszać, "bazgrolenie" nie jest w końcu pańskim obowiązkiem. Po prostu kiedy znajdzie pan nieco czasu, proszę "nabazgrolić" jakąś odpowiedź. Mnie się nigdzie nie spieszy, mogę poczekać ile będzie potrzeba.

Proszę przytoczyć odpowiedni fragment na poparcie pańskiej tezy, że Noe był pijakiem. Jeśli już taki tekst pan znajdzie, to proszę w słowniku odszukać definicję słowa "pijak".

“Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn".
Ks.Rodzaju
Konkretnego wersu poszukaj sobie samodzielnie kolego sympatyczny, aczkolwiek niezbyt rozgarnięty.
Powyższy cytat nie jest jedynym możliwym w tym kontekście, tak więc miłej lektury życzę. Gdyby zaś nie ograniczać się (bi i z jakiej racji?) do biblijnego "kanonu" o alkoholizmie Noego można by napisać doktorat.

No niestety czasem mam tendencję do stosowania zbyt dosadnych określeń. Przydałoby się zastąpić słowo "schlał" słowem "wypił", tylko nie bardzo wiem jak to technicznie wykonać.

@darkwater (piotr grunt): Trzeba chyba odróżnić pijaństwo, które Biblia potępia, od spożywania wina (alkoholu), którego Biblia nie potępia

Odkąd zacząłem odżywiać się "biblijnie" moje zdrowie i kondycja się poprawiła o 70 % i wracam do giętkości ciała za czasów liceum i podstawówki :) To działa ! Przede wszystkim polecam wszystkim picie świeżych soków z świeżych warzyw i owoców, nie żałujcie pieniędzy na sokowirówkę. nie żałujcie pieniędzy na spożywanie surowych warzyw i owoców, a to się zwróci podwójnie: nie będziesz chorował i zost ...  wyświetl więcej

to miło

czy, żeby się zdrowo odżywiać i o siebie dbać, nie wystarczy po prostu uważnie się sobie przyglądać? jak również ludziom mającym pewne doświadczenie w dietetyce i zdrowym? czy konieczny jest autorytet w postaci świętej księgi? czy jeśli uznam, że dieta wegańska do połowy surowa, jest dla mnie najlepsza i nie poprę tego Biblią to jestem... pod wpływem sekty czy coś w tym stylu? ciek

...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  29/11/2009

„Po potopie

Po potopie sytuacja się zmieniła. Żywność roślinna nie była już tak łatwo dostępna jak wcześniej. Jednocześnie świat, który na początku był „bardzo dobry” (Rdz 1: 31) uległ zwyrodnieniu.” Czyli co, zamiast lepiej zrobiło się gorzej? To po co ten cały potop jak nic nie zmienił, a wręcz pogorszył?

?Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. (Rdz 9:4)
To jest ust

...  wyświetl więcej

Ja proponuję skonsultować swoje poglądy (także treść mojego artykułu) z opinią jakiegoś biegłego specjalisty dietetyka.
Natomiast jeśli chodzi o uwagę dotyczącą zmian po potopie, to śpieszę wyjaśnić, że nigdzie nie napisano, a więc właściwie nie wiadomo kiedy te zmiany zwyrodnieniowe się pojawiły. Przypuszczam, że pojawiały się stopniowo w ciągu setek lat, a nie z dnia na dzień. W każdym ra ...  wyświetl więcej

"Ja proponuję skonsultować swoje poglądy (także treść mojego artykułu) z opinią jakiegoś biegłego specjalisty dietetyka."
Byłbym ostrożny w składaniu takich propozycji, zawsze można trafić na entuzjastę w rodzaju dr. Kwaśniewskiego. :)

Racja.

@w84u6

Proszę przeczytać jaki był cel potopu.

"Jak widać krew i tłuszcz były „zastrzeżone na ofiarę dla Pana i to główny powód zakazu spożywania."
Było dokładnie odwrotnie - zostało to zastrzeżone na ofiarę dla Boga, żeby nie przyszło ludziom do głowy jeść tego samemu.

W przypadku miodu czy wina. Po pierwsze chodziło o wskazówki dotyczące umiaru. Po drugie chyba zauważa pan różnicę między 2.5%, a 9% (jeśli chodzi o wino, chociaż są mocniejsze i słabsze).

  Amicus,  28/07/2011

@w84u6
"Izraelici nie specjalnie hołdowali alkoholom, ponieważ produkcja wymagała osiadłego trybu życia, a oni byli dromaderami."
Jakiś garbaty ludek z tych Izraelitów... :))

Że też darkwater tego nie wychwycił!..

Tylko bez urazy proszę - każdemu może się zdarzyć taki "kwiatek".
A Twoje komentarze pod tym artykułem w dużym stopniu popieram!
Pozdrowienia :)

I tak mieli szczęście, zawsze mogli zostać baktrianami. :))

  w84u6  (www),  28/07/2011

Zapewne to był "skrót myślowy" ;P złośliwcy ;P wszak nomada używał dromedara (nomade- "wędrujący w poszukiwaniu pastwisk")

  Amicus,  28/07/2011

Jacy tam zaraz złośliwcy... przesadzasz. No przecież każdy wie, że nomada używał "dromedara".
:) :) :)

  w84u6  (www),  28/07/2011

Wiedziałem, że w końcu Cie łyknę: dromedar jest nazwą prawidłową ;P http://bit.ly/racGno ze szczególnym zwróceniem uwagi na "etymologię:
Właściwą dla tego gatunku nazwą w języku polskim jest dromedar, od nazwy naukowej dromedarius. Polska nazwa dromader nie ma uzasadnienia[2]. Pochodzi z czasów Stanisława Augusta, kiedy modne było używanie francuskiego dro ...  wyświetl więcej

Wygrana przez K.O. :))

  w84u6  (www),  28/07/2011

Poczekam, aż rzuci ręcznik ;) albo przestanie się ruszać ;P

  Amicus,  29/07/2011

Właśnie lewituję pod kopułą hali sportowej i widzę jak paru smutnych gości wynosi z ringu moje zwłoki. Krzyczę z całych sił, że to jeszcze nie koniec, że zaraz wstanę i przywalę temu wrednemu w84u6, ale chyba nikt mnie nie słyszy...
:))

  w84u6  (www),  29/07/2011

A jak zobaczysz taki długi, ciemny tunel to nie idź w stronę światła!!! ;)

  w84u6  (www),  01/12/2009

”Proszę przeczytać jaki był cel potopu.” Zniszczyć, aby naprawić? Jest jakieś drugie dno?
Ks. Rodz. 6:5-7 stwierdza:
„Kiedy zaś Jahwe wi-
dział, że wielka jest niego-
dziwość ludzi na ziemi i że
usposobienie ich jest wciąż
złe, żałował, że stworzył lu-
dzi i zasmucił się.
Tylko niech mi jakiś mądry eiobowy ewangelista wytłumaczy, skoro przed ...  wyświetl więcej

"Tylko niech mi jakiś mądry eiobowy ewangelista wytłumaczy..."
Nie wiem czy to przypadkiem do mnie te słowa i nie wiem dlaczego stawia się Pan po drugiej stronie jakiejś wyimaginowanej barykady. Jestem takim samym człowiekiem każdy kto stara się poszukiwać prawdy, a jak coś znajdę to chcę się tym podzielić z innymi. Nigdy nie twierdziłem, że "pozjadałem wszystkie rozumy i wszystko wiem.
...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  01/12/2009

Przyznaję , że trochę i do Pana ;) , i jest w tym trochę żłośliwości (w żartach nazywają mnie House dr ;) ), ale ale z jakichś powodów wierzę w Pańską szczerość w pisaniu i dobrą wolę, więc nie atakuję ad personam :) , tylko zawsze po tego typu artykułach otwiera mi się "brzytwa Okhama" : istnień nie należy mnożyć ponad potrzebę (Non sunt multiplicanda entia sine necessitate). Bytów nie mnożyć, fi ...  wyświetl więcej

Nie wiem czy warto opowiadać o sprawach zawodowych na forum publicznym. Wyślę maila.

Genialny artykuł. Nasuwa się pytanie, czy owej diety przestrzegamy... i czy ewolucja wpływa na nawyki żywieniowe?

  w84u6  (www),  01/12/2009

"i czy ewolucja wpływa na nawyki żywieniowe?" to raczej jest odwrotnie, to nowe czynniki (środowisko) żywieniowe mogą wpłynąć na kierunek ewolucji, promowane są osobniki, które najlepiej dopasują się do nowej niszy ekologicznej. Czyli nie sytuacja w której najpierw żołądek ewoluuje do trawienia celulozy (przeżuwacze) a potem szuka trawy, tylko ewolucyjnie odwrotnie, tzn. najpierw próbujemy trawki ...  wyświetl więcej

Zaraz, zaraz. Jeszcze trochę, a ktoś tu będzie gotów przypisać autorowi artykułu poglądy ewolucjonistyczne.
Oświadczam "wszem i wobec", że jestem niewierzący. To znaczy, że nie wierzę w teorię (dogmat) ewolucji.
Jestem kreacjonistą. Proszę przeczytać mój wcześniejszy artykuł: http://eiba.pl/2bhi
Pozdrawiam

  w84u6  (www),  02/12/2009

Panie Andrzeju, więc proszę coś napisać o swojej wierze, czyli coś o kreacjoniźmie, bo jak narazie poparł Pan ewolucję pisząc, że zwierzęta z powodu braków w pożywieniu (tu cyt. Po potopie sytuacja się zmieniła. Żywność roślinna nie była już tak łatwo dostępna jak wcześniej.) ewoluowały, czyli dostosowały przewód pokarmowy, narządy ruchu i wzroku (sowa np. która przedtem żywiła się trawą robiła to ...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  02/12/2009

Generalnie chodzi mi o to, że logiczniej by było, gdyby Pan (nie Pan ;) ) to szystko zatopił w cholerę i nie mieliby ewolucjoniści takich dylematów. I musiałby wymyśleć coś innego, aniżeli potop, bo za Chiny nie rozumię, w jaki sposób potop mógł zaszkodzić zwierzętom wodnym? Ogniem piekielnym albo suszą, nie wiem, nie będę Wszechmocnemu podpowiadał.

Co prawda wspomniałem, że nie wierzę w ewolucję, ale była to tylko reakcja na poprzednie wpisy. Inaczej mówiąc wypowiedziałem się w kwestii formalnej, a nie była to wypowiedź merytoryczna. Ale może przypomnę, że ten artykuł jest o diecie biblijnej. Nie o ewolucji. Jeśli ktoś napisze artykuł o ewolucji (lub kreacjonizmie), to będzie okazja wypowiedzieć się i na ten temat.

  w84u6  (www),  02/12/2009

Pośrednio ma związek: jeżeli akt kreacji jest fikcją to i cała reszta jest do bani, wtym dieta. już prędxej ewolucja poparłaby ideę człowieka jako owocożercy, np. uzębienie, długość przewodu pokarmowego (ok. 8 m, jedzenie mięsa i czas przebywania go w jelitach powoduje procesy gnicia, zamiast fermentacji, podczas gdy mięsożerni mają krótszy np. pies bodajże 4m) Już w ślinie pojawiają sie enzymy tr ...  wyświetl więcej

Widzę, że Pan nie chce odpuścić, a ja jednak zachęcam żeby Pan trochę poguglał po kreacjonizmie. W krótkim poscie trudno streścić tak obszerny temat, tym bardziej, że nie uważam siebie za wybitnego, biegłego eksperta. Są lepsi ode mnie w wym temacie.
Ale jak Pan tak bardzo nalega, to powiem tak: Teoria ewolucji głosi, że z pierwotnej, prymitywnej formy życia, która jakimś cudem pojawiła się ...  wyświetl więcej

@Adam Szczepański
Trzeba mieć duży dystans do nauki , graniczący z ignorancją , aby uwierzyć w to co Pan napisał. A tłumaczenie , że to szatan namieszał w przyrodzie ........ Chyba z poważnej dyskusji zaczyna się robić kabaret.

Czy każdy artykuł i każdą dyskusję o charakterze religijnym nazywa pan kabaretem? Jeśli to nie będzie dla Pana kabaret, to polecam artykuł: http://eiba.pl/2841

Nie wiem skąd wysnuł Pan taki wniosek " Czy każdy artykuł i każdą dyskusję o charakterze religijnym nazywa pan kabaretem? " Jeżeli mój poprzedni komentarz Pana uraził to przepraszam , ale użyte przez Pana argumenty wywołały u mnie uśmiech. Co do artykułu Pana Andrzeja Sicińskiego to nie widzę w nim dowodów na istnienie diabła ( szatana )

  pirx,  03/12/2009

@Adam Szczepański, Proszę nie wypisywać bzdur , kłamstw o ewolucji ." ani innego organizmu pośredniego pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt." szczególnie ten fragment jest kłamliwy .

W każdym razie są dwie teorie, którymi zajmują się naukowcy: ewolucjonizm i kreacjonizm. Każdy ma prawo wyboru, którą z nich uzna. Ja wybrałem kreacjonizm. W ewolucjonizm nie wierzę. Mimo swojej popularności jest dla mnie pseudonaukowy.

  w84u6  (www),  03/12/2009

"W każdym razie są dwie teorie, którymi zajmują się naukowcy: ewolucjonizm i kreacjonizm" tak, w takim samym stopniu jak teoria o przynoszeniu dzieci przez bociany w naukach medycznych.

  pirx,  03/12/2009

Nie am dwóch teorii . Jest tylko jeden fakt . ewolucja jest faktem . Wielokrotnie potwierdzonym . Pan nie może powiedzieć , że pan nie wierzy w ewolucjonizm . Nie wierzyć, i tym się chwalić, to pan może w krasnoludki i mikołaja . Ewolucjonizm to nie kwestia wiary, bądź nie-wiary . To nauka . Jeśli już pan w coś musi nie wierzyć, to kreacjonistyczne bzdury idealnie się do tego nadają .

"Chcę wiedzieć, jak Bóg ten świat stworzył. Nie interesuje mnie to czy tamto zjawisko, spektrum takich czy innych elementów. Ja chcę znać Jego myśli, wszystko pozostałe to tylko szczegóły." Albert Einstein

  w84u6  (www),  03/12/2009

Pan Panie Adamie, przede wszystkim myli Pan pojęcia (i spora grupa ludzi) Teoria Ewolucji nie zajmuje się powstaniem życia, tylko rozwojem tego życia, ale po powstaniu cyt. Ewolucja (łac. evilutio – rozwinięcie) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populac ...  wyświetl więcej

Niestety nie obejrzałem tego filmu do końca. Jeśli ktoś chce przedstawić jakiś tekst do przeczytania, to nie powinien tego robić w postaci filmu narzucającego tempo przekazu. Czytelnik ma prawo zatrzymać się przy jakimś słowie, czy stwierdzeniu i zastanowić, czy np. ktoś czymś nie manipuluje (mataczy). Drugi materiał jest po angielsku i w związku z tym niestety dla mnie nieczytelny. Myślę, że jeśl ...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  04/12/2009

Powiedzenie mówi : "jeden obraz wart tysiąc słów" , chciałem Panu to w lekkiej formie przekazać, chciałby pan w tekście przez te wszystkie wzory chemiczne i terminy biologiczne przechodzić? szybko bym usłyszał, że chce Pan w lżejszej formie. Ale taki jest język tej pseudonauki, nie to co prawdziwa nauka w Biblii, otwierasz i masz, nawet głąb kapuściany zrozumie. Co do filmu po angielsku, w prawym ...  wyświetl więcej

@w84u6
Obalenia tych tez nie będzie , bo niby jakimi argumentami ? Argumentami które znów mają wywołać uśmiech politowania ?

  pirx,  04/12/2009

A to w szkole biologii Pan nie miał ? Bardzo pana przepraszam , ale jak mam poważnie traktować Pańskie wypowiedzi, skoro udaje pan , delikatnie mówiąc, Greka ?
Osobiście uważam , że z kreacjonistami rozmawiać nie am sensu, bo taka dyskusja ich nieuctwu nadaje pozory naukowości, czy jakiegoś ziarna prawdy w głoszonych przez nich banialukach . A kreacjonizm to bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura .

No i czyż nie brzmi to jak dogmat?

  w84u6  (www),  04/12/2009

Przygadał kocioł garnkowi?

  pirx,  04/12/2009

Artykuł wydał mi się ciekawy i w miarę , jakby to nazwać, niegroźny . Sam ongiś zauważyłem sanitarno dietetyczne "zalecenia" Biblii . Ale ja , jako człowiek prosty, prosto i praktycznie sobie je tłumaczyłem . Otóż ktoś zauważył , że pewne zachowania mają praktyczny , zdrowotny sens . No i jak miał je wytłumaczyć ciemnemu ludowi ? A wymyślił , bo Bóg tak każe i po kłopocie . Z boskim nakazem nikt n ...  wyświetl więcej

  Kitek,  07/12/2009

Aby ustosunkować się do tego artykułu, należałoby napisać nieco dłuższy następny. W kilku zdaniach można tylko zahaczyć o poruszony tutaj problem. Mianowicie należy rozdzielić Torę od ksiąg późniejszych i to co w późniejszych księgach jest napisane traktować jako dietę możliwą do zastosowania praktycznego w życiu dzisiejszym. Ja również wiem, że jak zjem tłustej wieprzowiny, to jestem ospały, leni ...  wyświetl więcej

Jak widać, ile osób na świecie, tyle zapatrywań i poglądów na jakiś temat. Pewnie dlatego jest taka różnorodność religii. Nie chcę prowadzić polemiki na temat przydatności zdrowotnej diety wegetariańskiej. Wspomnę jedynie, Ze znam sporo wegetarian (do których też się zaliczam), a wśród nich także takich, którzy mają niezłe wyniki sportowe. Niedawno np. rozmawiałem ze znajomą wegetarianką, studentk ...  wyświetl więcej

7.44: Pisząc w swoim czasie.../ur.w domu nr.7 a ochrzczony pod 44/ powiem tak:
To co pan opisujesz to Kodeks Żywieniowy na tamte czasy!A czy przydatny i na nasze?I tak i nie!Dziś wiemy chyba nieco więcej,a faktycznie wiele tamtejszoczasowych porad zachowało swą praktyczność!
Bo zawsze/sic!/chodzi o precyzję,bo tylko ona pozwala "wygrywać" w każdych zawodaCH!
Ewolucja ,niestety ...  wyświetl więcej

7.56: A!I jeszcze takie curiozum: Mój ojciec/już niebieski:zmarł 17.11.08r o g.10.15 czyli o tej samej co jasnowidząca Wanga!Czy ma to jakiś związek?Czasowy napewno,ale i..../ opowiedział mi taka historię biblijną?
Oto ponoć pewnego razu Bóg/Jezus?Dalibóg nie wiem!/ przykrył Marię,matkę J.koszem,a gdy żydzi go podnieśli
co ujrzeli?Maciorę!Tak i nie godzi się jeść wieprzowiny!
Może i zmyślał...choć niekoniecznie!

Bardzo ciekawy artykuł! Gratuluję i pozdrawiam!

  Eljash *  (www),  29/08/2010

Super artykuł! Bardzo ciekawy i porządnie wykonany. Jak dla mnie 6/6

  liwa,  12/11/2010

gratuluję zebrania tego "w garść"
dla mnie super.
zapraszam do siebie
http://eiba.pl/2v8b

"Biblia zakazuje spożywania krwi, ale nigdzie w Biblii nie ma zakazu lub choćby sugestii, że nie należy przetaczać krwi w celu ratowania życia. Wręcz przeciwnie, wiele tekstów zachęca do tego, aby ratować życie." Mam pytanie odnośnie tych wielu tekstów,które zachęcaja do przetaczania krwi. Będę wdzięczna za wskazanie ich:)

Przede wszystkim jest nadinterpretacją mojej wypowiedzi sugerowanie jakobym znalazł teksty zachęcające do przetaczania krwi. Podobnie zresztą nadinterpretacją byłoby twierdzenie, że Biblia zabrania przetaczania krwi. Biblia nie wypowiada się na ten temat, ponieważ w czasach kiedy była pisana, ta metoda ratowania życia była nieznana.
Napisałem wyraźnie, że Biblia zachęca do ratowania życia. ...  wyświetl więcej

  piko  (www),  01/12/2011

Nie zdawałem sobie sprawy, że w Biblii znajdują się takie teksty, do tej pory ich nie zauważyłem. Ciekawe czy te rady znajdują jakieś zastosowanie dnia dzisiejszego :)

Diety biblijnej przestrzegają aktualnie wyznawcy judaizmu, muzułmanie, chrześcijanie zwani popularnie "mormonami" i adwentyści dnia siódmego.

Polecam nowy artykuł na podobny temat:
http://eiba.pl/11

  liwa,  19/03/2012

a ludzie dalej szukaja cud-diety a wystarczy, żeby się wzorowali na biblijnych zaleceniach ;)

Polecam rozszerzenie przedstawionego w artykule tematu: http://eiba.pl/17 (70 stron A4)

  Predi  (www),  25/02/2014

Autor artykułu nie ma pojęcia o Biblii, wkłada tylko w nią swoją ideologię. Odnoszenie Zakonu Mojżesza dla ludzi dziś żyjących jest nieporozumieniem, Zakon był tylko dla Izraela, i tylko do czasu przyjścia Chrystusa. Zakaz łączenia mleka i mięsa oparte na zakazie pogańskiego, rytualnego gotowania koźlęcia w mleku matki? LOL! A, i jeśli Biblia ma same złe rzeczy do powiedzenia na temat wina, jakim ...  wyświetl więcej

@Predi:
Widzę w tym komentarzu tylko samą agresywną krytykę nie popartą najmniejszym rozsądnym argumentem.
W czasie wieczerzy i w ogóle podczas całych świąt wielkanocnych, Żydzi nie mogli mieć pozostawionego nic zakwaszonego ani sfermentowanego. Mogli używać wyłącznie przaśny chleb (upieczony bez zakwasu i drożdży) i niesfermentowane wino (świeży sok z winogron) [zobacz Wj 12:17, 23: ...  wyświetl więcej

Tego minusa, to nie ja wstawiłem.

  Predi  (www),  27/02/2014

@Adam Szczepański:
Komentarza tego nie kierowałem do Ciebie, tylko do czytelników, którym uwierzenie w to, co piszesz, może zaszkodzić.

Napisałeś, że nie użyłem rozsądnego argumentu. Dla mnie argument, iż Prawo został nadane wyłącznie Izraelowi, jest argumentem nad wyraz rozsądnym, i wystarczającym do przekreślenia tak z jednej trzeciej tego, co w swoich artykułach piszesz. Nie wier

...  wyświetl więcej

  Predi  (www),  27/02/2014

@Adam Szczepański: I dzięki za nieminusowanie mnie, choć z reguły dużą ilość minusów uważam za coś pozytywnego, a sam nikogo nie plusuję ani nie minusuję :-)

@Predi:
Piszesz: "Dla mnie argument, iż Prawo został nadane wyłącznie Izraelowi, jest argumentem nad wyraz rozsądnym".
Tylko, że to co napisałeś, to tylko stwierdzenie, albo jak wolisz dogmat. Patrząc na to zdanie, wydaje mi się, że nie rozumiesz znaczenia słowa "argument". Argument byłby wtedy, gdybyś swoje stwierdzenie poparł jakimś logicznym wywodem, analizą, lub np. cytatem bibli ...  wyświetl więcej

  Predi  (www),  03/03/2014

@Adam Szczepański: Ja gdzie indziej widziałem wnioski, a gdzie indziej argument.

Dla mnie wnioskiem było to, że dieta Ksiąg Mojżeszowych nie odnosi się do nas.

Argumentem było to, że Prawo zostało dane tylko Izraelowi. I to już nie wymagało uzasadnienia, bo jest oczywiste.

Mógłbym zarzucić Cię wersetami, ale nie wierzę, że Cię przekonam. Jeżeli jednak ktoś inny chciałby się

...  wyświetl więcej

@Predi:
Widzę, że postanowiłeś jednak prowadzić dyskusję na temat prawa Bożego pod artykułem o diecie biblijnej. No trudno.
Przedstawię tylko 2 krótkie teksty, które zaprzeczają Twoim twierdzeniom:
"I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu." [Mr 2:27]
Zauważyłeś? - "dla człowieka", nie dla Żyda. Forma gramatyczna użytego tutaj grec ...  wyświetl więcej

  ryh,  10/03/2014

@Adam Szczepański: "..."I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu." [Mr 2:27]
Zauważyłeś? - "dla człowieka", nie dla Żyda..."
Dla człowieka czyli dla żyda. Pozostałych Twój miłosierny Jezus uważał za psy.Mat15-21/28.


Bóg przygotował dla nas diete bezmięsna a to dlatego ,że tak nas stworzył ,że nasz przewod pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia i przyjmowania mięsa
nie posiadamy tak ze kłów do rozrywania rozszarpywania mięsa chociaż teoretycznie mówiąc o zębach tzw kły u nas w naszej jamie istnej występują.
po za tym dlatego i również poniekąd dlatego jak powyżej ze mięso nie jest ...  wyświetl więcej

  Kitek,  28/01/2019

@okiemtruckera: Co za bzdury.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska