Login lub e-mail Hasło   

Zastaw się, postaw się - czyli święta w Polsce

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieuchronnie. Już niedługo pojawi się świąteczna reklama Coca-Coli, w radiu usłyszymy „Last Christmas” i rozpocznie się konsumpcyjny kocioł.
Wyświetlenia: 966 Zamieszczono 25/11/2009

W poprzednim roku okres przedświąteczny spędziłem w centrum handlowym, jako pracownik jednego ze stoisk handlowych na korytarzu, zaraz przy wyjściu na parking, z widokiem na kasy hipermarketu. Przyrost ludności kupującej w czasie przed świątecznym zaskoczył moje najśmielsze oczekiwania. Myślałem sobie wtedy czemu ludzie zamiast siedzieć w domu i cieszyć się chwilami wolnymi o tych przyziemnych spraw, ganiają po tych sklepach jak opętani, wydając ogromną ilość pieniędzy.

Czas przejść do sedna tego artykułu – zapożyczanie się na święta. Banki tylko czekają na to aby Polacy przyzwyczajeni do nieoszczędzania na świętach przyszli do nich po pożyczki i kredyty gotówkowe. To jest jawne wykorzystywanie ludzi w potrzebie, którzy chcą raz w roku przestać liczyć każdy grosz i pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Pożyczki gotówkowe na święta nie są wysokie, w końcu ile można kupić jedzenia i prezentów – jakieś 2000, 3000 zł… Są to stosunkowo najdroższe produkty bankowe (pomijając karty kredytowe) z jakich możemy skorzystać. Z racji tego, że kwota pożyczki nie jest wysoka, możemy domyślać się, że są one popularne głównie wśród mniej zamożnych ludzi, którym przychodzi płacić najwięcej.

Nowe reklamy kredytów i pożyczek gotówkowych zaczynają okupować telewizję, radio, prasę oraz Internet, przypadkowo w okresie przedświątecznym. Najbardziej mnie boli, że reklamy te przedstawiają tak piękną wizję związaną z pieniędzmi z pożyczki – prawie jak w bajce, a prawda jest taka, że każą sobie słono płacić za takie przyjemności. Przykładem jest reklama Pekao SA, w której dowiadujemy się, że pożyczka 3000 zł będzie nas kosztowała 2,65 groszy dziennie. Dopiero drobnym drukiem napisane jest, że chodzi tu o pożyczkę spłacaną przez 5 lat !!! Oprocentowanie wynosi w tym przypadku 19,99% (20% - to jest obecnie maksymalne dozwolone prawem oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych) a prowizja 5%. Provident również zarabia dużo na swoich pożyczka od ręki, ale muszę im przyznać plusa za to posiadają na stronie internetowe kalkulator, który pozwala obliczyć raty i całkowity koszt pożyczki – wtedy widać ile to naprawdę kosztuje.

I tak od tego całego zgiełku, potraw, choinki itp. ważniejsza jest rodzina, dajmy sobie spokój z tymi zakupami.

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 909
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 824
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 643
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1123
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 800
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 971
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 575
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 448
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 587
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

zawsze tak jest, przed świętami staram się nie ruszać z domu, męczy mnie to, co się dzieje ... jeśli muszę zrobić jakieś zakupy, robię to ekspresowo ... ale dla mnie święta to czas spokoju i raczej odpoczynku, nie zaprzątam sobie głowy dodatkowymi atrakcjami, spędzić je mogę, z kim chcę, i tak jak chcę... mam własną osobistą tradycję - spokój i ciszę

  Magdalena F.  (www),  26/11/2009

strasznie denerwuje mnie to, że święta tracą swojego ducha... reklamy puszczane od listopada, wystrojone choinki i lampki na całych ulicach... a do tego maltretowanie reklamami nie tylko pożyczek ekspresowych na prezenty dla najbliższych, ale wszystkiego, co każdy Polak mieć powinien lub przynajmniej dać powinien w te cudowne święta...
horror...
Za poruszenie ważnego tematu punkciki:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska