Login lub e-mail Hasło   

Chrobacja

Chrobacją nazywano kiedyś tereny od ziemi krakowskiej do stepów Podola z granicą na Zbruczu. Nasi historycy unikają takiego określenia dla ziem byłej Galicji.
Wyświetlenia: 10.337 Zamieszczono 29/11/2009

    Za czasów pierwszych Piastów, Polacy siebie sami a także obcy nazywali Wandalami. Nazwa ta zachowała się w świadomości mieszkańców Polski i ich sąsiadów od czasów starożytnych. Nasi dziejopisarze nic nie wspominają o Chrobacji, chociaż pierwszego króla polski nazwali Chrobrym, od nazwy ziem, którymi władał  nie będąc jeszcze księciem Polan. Nazwę tym ziemiom dali Chorwaci, którzy przybyli tu w marszu z Hunami w V wieku n.e. Chorwaci byli jednym z plemion pochodzącym od Sarmatów. Zajmowali oni ziemie od Krakowa do Zbrucza na Podolu. Nie zagrzali oni jednak długo miejsca na tych ziemiach i spora ich część wywędrowała na południe do dzisiejszej Chorwacji. W wiekach późniejszych a zaczęło się to w XVI , szlachta polska zaczęła wywodzić swoje pochodzenie od Sarmatów. Miało to uzasadnienie, gdyż nawet niektóre herby rycerskie pochodziły od tamg sarmackich. Żywioł słowiański na wschodzie ówczesnej Polski bardziej utożsamiał się z Sarmatami niż  z  Wandalami, o których pamięć już powoli zanikała w  świadomości rycerstwa. Stroje i uzbrojenie wzorowali na wschodnich z Turcji i Persji. Minęło ponad 1000 lat od czasu, gdy na ziemie polskie przybyli Słowianie, którzy wywodzili się od starożytnych Scytów i późniejszych Sarmatów i rycerstwo zwłaszcza kresowe wywodziło swoje pochodzenie już nie od Wandali a od Sarmatów. Scytowie po opuszczeniu terenów nadczarnomorskich, udali sie na wschód i północ i zajęli ogromne  tereny aż do Tybetu. Nie wiadomo od kogo pochodziły  plemiona Xiongnu i ludy środkowej Azji ( dzisiejszy Afganistan, Tadżykistan i okolice ) ale z pewnością mieli bardzo dużo wspólnego z  Ariami i może też  ze  Scytami. ( http://pastmist.wordpress.com/ ). Pokazani są tu ludzie z tych właśnie terenów łudząco podobni do Słowian.    Znacznik haplogrupy  ( r1a1a ) męskiego chromosomu Y-DNA, występuje na tych terenach: środkowa Syberia i tereny  wokół Afganistanu, w bardzo dużym procencie, od 20 do 70% męskiej populacji.

Na obrazku poniżej: ciemne znaczniki, to R1a1a7 ( zach. słowiańskie ), jasne to wsch. słowiańskie  R1a1a7.( wg. Kłosowa )

 

     Hunowie ( Xiongnu ) wyruszając w marszu na zachód, podobnie do Czyngis- hana przyłączali do swojej armii wszystkie napotkane po drodze plemiona ze stepów. Gdy doszli do Europy w ich szeregach byli wszyscy płn. potomkowie Ariów i Scytów z nad Wołgi i Donu. Nazywani byli przez  Rzymian Białymi Hunami z uwagi na europejski wygląd i zachowanie. Xiongnu natomiast zatracili już swój pierwotny wygląd i obyczaje, które były  już bardzo azjatycko-mongolsko-chińskie. Pokonawszy Sarmatów, Alanów i wschodnich Gotów, zajęli pozycje do ataku na  Cesarstwo Rzymskie. Zanim to jednak nastąpiło, zajęli tereny do Alp i Łaby. Tym posunięciem zmusili Anglo Sasów do opuszczenia terenów  dzisiejszej Danii i płn. Niemiec i zajęcia Brytanii. Następnie zajęli Skandynawię i terytorium tym  podzielili się  z  Gotami. Wandalowie wyruszając w 406 r. na teren rzymski, zrobili im miejsce od Dunaju po Łabę. Tak więc dokonał się podział Europy na wschodnią i zachodnią z  granicą na Łabie. Polska nie została wyludniona, gdyż pozostała część Wandalów  została na miejscu. Zajmowali oni ziemię od Odry po podolskie stepy, gdzie tereny na wschód  zajęli Biali Hunowie ale część z nich przybyła na tereny polskie i wymieszała się ze swoimi kuzynami Wandalami. Podobnie było z terenami od Odry do Łaby, gdzie żywioł słowiański skutecznie opanował te ziemie.

      Dlaczego Bolesław  Chrobry walczył o przyłączenie ziem łużyckich i  chrobackich do swego państwa, ano dlatego, że te ziemie były zamieszkałe przez  żywioł  wandalo-słowiański, inny od tego zza Odry  i Zbrucza ( haplogrupa polska - R1a1a7 - 40-50% i  słowiańska- R1a1a - 20-30% ). Na tamtych  terenach  za Odrą i Zbruczem, dominuje słowiańska haplog. R1a1a, a polska jest w śladowych ilościach ok. 5%.

 

      Za naszymi wschodnimi granicami występuje w znacznie większych ilościach niż w Polsce haplog. I2a, E1b1b i  N1c1 ( 25%, 9% i 3% ). W Polsce odpowiednio: 9%, 2% i >1%. Wenedowie ( I2a ) i  potomkowie  z płn.Afryki ( E1b1b ) przybyli na tereny  dzisiejszej Białorusi i  środkowej Ukrainy  z terenów  bałkańskich po rozpoczęciu ekspansji Rzymu w I w. pne. na  te  tereny.  Na ziemie czarnomorskie  przybyli również Celtowie ( R1b ) z tych samych powodów co Wenedowie ( I2a ). Finów  ( N1c1 ) z  ziem Bałtów  w  Polsce mamy śladowe ilości na pograniczu z Litwą. Sami Bałtowie, to ok. 40% R1a1 i 40% N1c1 oraz ok. 15% skandynawskie( I1a ) i ok. 7% celtyckiego ( R1b ). Z tego wniosek, że różnimy się znacznie od naszych słowiańskich i niesłowiańskich? sąsiadów.

 

      Wracając do Chrobacji i  Chorwatów,  można z całą  pewnością  przyznać im ogromny wkład do budowy początków naszej państwowości. Ubolewać należy natomiast z powodu wynarodowienia się poprzez religię grecką, wschodniej części Chrobatów, dzisiejszych Rusinów z  Ukrainy Zachodniej. Pocieszające w tym jest jednak to, że ci ze wschodu mówią na nich Poljaki, czując odrębność nie tylko kulturową ale przede wszystkim  narodową i etniczną. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się  naszych braci ze wschodu z najnowszymi odkryciami genetyków, stonują trochę swoją nacjonalistyczną politykę w stosunku do nas Polaków i ograniczą do zera odgrzewanie ducha banderowców. Od  połowy XIV w. żyliśmy  obok siebie w jednym państwie, tworzyliśmy jedna kulturę, posiadamy  wspólnych  słowiańskich i nie tylko, przodków a religie, które wyznajemy zrobiły z nas wrogów i antagonistów. To samo dzieje sie w byłej Jugosławii, gdzie religia podzieliła Serbów i Chorwatów.  Nie wiem, czy  da się pogodzić Polaków z  Ukraińcami ale może  da się zatrzymać odradzający się nacjonalizm i  kult banderowców u naszych sąsiadów. Było by to korzystne dla wzajemnych relacji w zjednoczonej  Europie  potomków   Celtów, Słowian i Wenedów, głównych jej mieszkańców  od  czasów Greków i Rzymian i trochę wcześniejszych.

 

       Mówienie o Polakach, że jesteśmy  narodem jednorodnym etnicznie  i kulturowo jest malutkim uproszczeniem ale generalnie jesteśmy  wypadkową  czterech głównych klastrów: autochtonicznego  ( r1a1a7 ), słowiańskiego ( r1a1a ), wenedzkiego ( I2a ) i celtyckiego ( r1b ) głównie z osadników średniowiecznych z  Europy:  z terenów  Niemiec, Niderlandów, Anglii i Szkocji, gdzie dominuje haplogrupa celtycka. Bardziej od nas wymieszani są  prawie  wszyscy Europejczycy, może z wyjątkiem  Skandynawów, naszych dalszych kuzynów po mieczu.

 Na obrazku rozmieszczenie R1a1.

 

       http://svasti.org/cd/Izwor/hrob/hrob.htm 

       http://frizona.pl/index.php?topic=1310.0%3Bwap2 

       http://polishgenes.blogspot.com/2009/11/r1a1a7-signal-of-slavic-expansions-from.html 

      http://medlibrary.org/medwiki/List_of_R1a_frequency_by_population 

      http://azkij.livejournal.com/2009/11/18/ 

     http://www.historiakurgany.republika.pl/apo_plik/Wandale.htm 

     http://dienekes.blogspot.com/2009/11/finally-structure-in-haplogroup-r1a.html 

      http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_R1a_(Y-DNA) 

     http://video.aol.fr/video-detail/marsz-sowian/2781005589 

     http://www.bryk.pl/teksty/studia/historia/średniowiecze/8926-początki_słowian.html

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1173
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 768
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 828
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 729
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  23/09/2012

A swoją drogą, to dopiero sromota, że Chrobry nie doczekał się filmu. I nikt nawet o tym nie pomyśli.

zamiast opinii mój artykuł.Może ktoś się zainteresuje .

Dlaczego Bolesława I nazwano Chrobrym.

yć może Chrobry to przydomek nadany Bolesławowi I Mieszkowicowi w uznaniu zasług po włączeniu Krainy Chrobatów do Polski ? A może Piastowie byli z Chrobatów ???

A może Grakchus ( Krakus ) był Chrobatem ( ponoć pochodził od Greków ).

Czy wymienione u Ptolemeusza w II w. n.e

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska