JustPaste.it

Menopauza a przerzedzanie włosów

Menopauza, zwana też pięknie przekwitaniem, to nieuchronny etap w życiu każdej kobiety. Nie da się go opóźnić ani uniknąć.

Menopauza, zwana też pięknie przekwitaniem, to nieuchronny etap w życiu każdej kobiety. Nie da się go opóźnić ani uniknąć.

 

Wszystkie panie chcą być piękne i zdrowe, a choć trudniej już po pięćdziesiątce utrzymać jedno i drugie, nie jest to przecież niemożliwe. Do objawów nadwyrężających wizerunek zadbanej kobiety należy łysienie rozlane i przybieranie na wadze. Poza tym dyskomfort wprowadzają częste uderzenia gorąca, nocne poty, problemy z zasypianiem i przedwczesne budzenie się, drażliwość i zmiany nastroju, zmniejszona koncentracja i mniejsze możliwości uczenia się.

Dlaczego wypadają włosy?

Kobiety przywiązują ogromną rolę do uczesania. Modna, dobrze dobrana fryzura, zadbane, zdrowe włosy odejmują lat, przydają elegancji i urody. Dlatego kobietom tak trudno pogodzić się z utratą włosów. Przyczyną łysienia, które objawia się stopniowym przerzedzaniem włosów, a nie łysiną jak u mężczyzn, są zmiany hormonalne. W tym okresie następuje spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Następuje więc zaburzenie równowagi między hormonami żeńskimi i męskimi. Androgeny doprowadzają do niszczenia mieszków włosowych, co uniemożliwia porost włosów i tak fryzura staje się coraz skromniejsza.

Zaburzenia hormonalne powodują ponadto hirsutyzm, czyli występowanie cech męskich. A należy do nich pojawianie się włosów na brodzie i nad górną wargą. Także pogrubienie głosu nie dodaje paniom wdzięku i subtelności.

Inną przyczyną łysienia rozlanego kobiet są choroby tarczycy, które często pojawiają się w okresie menopauzy. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy skutkują osłabianiem włosów i ich utratą.

Poza tym na wypadanie włosów mogą mieć wpływ takie czynniki jak w każdym wieku, a więc niektóre choroby i lekarstwa, stres, niedobory pokarmowe.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Przede wszystkim nie należy przypatrywać się biernie i ubolewać z powodu starzenia się i utraty atrakcyjności, ale trzeba walczyć z łysieniem. O preparatach na porost włosów można dowiedzieć się ze strony www.drogeriainternetowa.com.pl/lysienie-porost-wlosow,50.html.

Na zaburzenia hormonalne doskonałym antidotum jest hormonalna terapia zastępcza lub też tabletki o działaniu antygenowym. Jeśli przyczyną utraty włosów są choroby, w tym choroby tarczycy, należy wyleczyć chorobę podstawową.

Dobre skutki przynosi miejscowe stosowanie minoxidilu, który dwa razy dziennie należy wklepywać w skórę głowy. Już po kilku tygodniach da się zauważyć porost włosów. Jednak po przerwaniu leczenia włosy ponownie wypadają, trzeba więc stale używać tego leku. Ze strony www.minoxidil.pl można dowiedzieć się więcej na temat preparatów, które zawierają w swoim składzie tę substancję.

Odpowiednią pielęgnacją też można przedłużyć żywot włosów na głowie. Lekkie szampony, niezbyt agresywne zabiegi fryzjerskie, odżywki, odpowiednia dieta i odrobina ruchu na powietrzu na pewno w tym pomogą.

Fryzjerskie „sztuczki”

Prostymi sposobami można sprawić, że przerzedzenia staną się niewidoczne lub mniej widoczne. Należy je suszyć pod włos. A potem zaczesać je już w prawidłowym kierunku. Włosy nie będą przylegać do czaszki, sprawią wrażenie gęstości i puszystości. Podobne efekt wywoła stosowanie odżywek  napuszających włosy.

Poza tym przerzedzenie bardziej jest widoczne przy dłuższych włosach, zalecane są więc krótkie i wygodne fryzury.

Efekt zagęszczenia włosów sprawi używanie preparatów zagęszczających włosy, które zawierają naturalny budulec włosa – kreatynę. Po zaaplikowaniu (preparat ma postać aerozolu) już po kilku sekundach mamy wrażenie bujnej czupryny. Miniaturowe włókienka kreatyny przylepiają się do włosów, pogrubiając je, dzięki czemu włosów pozornie przybywa.

W cięższych przypadkach można zdecydować się na transplantację włosów. Nie jest to zabieg tani, ale za to najbardziej skuteczny. Poza tym istnieje pewność, że przeszczepiony włos nigdy z głowy nie spadnie.