JustPaste.it

Boże Narodzenie w Anglii

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy czekamy na nie z niecierpliwością. Czy zastanawialiśmy się, jak wygląda Boże Narodzewnie w Anglii?

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy czekamy na nie z niecierpliwością. Czy zastanawialiśmy się, jak wygląda Boże Narodzewnie w Anglii?

 

Boże Narodzenie w Anglii

Prawdopodobnie wszyscy znamy słowo Christmas. Pochodzi ono z języka staro –angielskiego i oznacza mszę Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia w Anglii są nieco krótsze niż w Polsce, ponieważ zaczynają się 25 grudnia. W tym kraju nie obchodzi się wigilii jak w Polsce. Następny dzień (26 grudzień) to tzw. Boxing Day, czyli dzień pudełek bądź skarbonek. Ten zwyczaj pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza kiedy to kościół rozdawał ludziom ubogim pieniądze pochodzące właśnie ze skarbonek. Do dnia dzisiejszego praktykuje się zwyczaj przekazywania drobnych pieniędzy dla osób odwiedzających angielskie domy. Prezenty wkładane są do specjalnych, dużych skarpet przez świętego Mikołaja rzecz jasna. Czasami Anglicy mają w zwyczaju zostawiać kieliszek alkoholu w podzięce dla Mikołaja i marchewkę dla renifera.

Tradycyjne świąteczne posiłki

W Boże Narodzenie w Anglii świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim posiłki są spożywane w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. W przeciwieństwie do naszej wigilii, Anglicy spożywają główny posiłek w okolicach godziny dwunastej albo krótko po niej. Tradycyjnym posiłkiem, odpowiednikiem naszego karpia jest indyk nadziewany różnymi warzywami. Towarzyszą mu również inne potrawy takie jak zawijane kiełbasy w boczek etc. Na deser podawany jest słynny pudding, który jest polewany budyniem albo brandy. Tradycyjnie w tym drugim przypadku alkohol jest podpalany, a ogień ma odstraszać nieszczęścia. Tradycja nakazuje, iż pudding powinien być wykonany z trzynastu składników. Ma on symbolizować Jezusa Chrystusa i dwunastu apostołów. Oprócz puddingu podaje się również babeczki nadziewane bakaliami i inne smakołyki.

Inne tradycje

O godzinie 15 do narodu przemawia Królowa Elżbieta II. Tradycje tą zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Na Wyspach Brytyjskich dzieci są nieco bardziej zaangażowane w święta, ponieważ występują w różnych przedstawieniach i teatrzykach, a zatem nie nudzą się aż tak bardzo jak dzieci w Polsce. W Boże Narodzenie w Anglii podobnie jak u nas są śpiewane różnego rodzaju kolędy. Od 150 lat na Wyspach Brytyjskich gości również choinka. Tradycyjnie od 1947 roku Norwegowie przesyłają drzewko świąteczne, które ozdabia Trafalgar Square. Jest to symbol, który upamiętnia współpracę pomiędzy tymi narodami w okresie II wojny światowej.

Jak widać Anglicy mają własne tradycje związane z tym świętem, a część z nich pochodzi jeszcze z okresu cesarstwa rzymskiego i Celtów. Przykładowo jemioła była wykorzystywana przez Druidów – kapłanów celtyckich. Choć w trakcie świąt wszyscy jesteśmy bliżej siebie, również państwa Unii Europejskiej, warto pamiętać, że tradycje w poszczególnych państwach są inne, ale nie znaczy to, że gorsze.

Artykuł pochodzi z portalu TwojaEuropa.pl | Jeden portal - cała Europa

Oryginalna treść artykułu: Boże Narodzenie w Anglii

 

Źródło: Szymon Szymański

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych