Login lub e-mail Hasło   

Minuta - min. czy min?

Czy wszyscy Polacy wiedzą, że wyraz 'minuta' powinniśmy skracać jako 'min' (bez kropki)?
Wyświetlenia: 2.068 Zamieszczono 06/12/2009

 

Jedni mówią, że brak kropki uniemożliwia pomylenie minuty z ministrem ('min.'), co jest dość bezsensownym wyjaśnieniem, bowiem istnieją identyczne skróty i z kontekstu wynika, co one oznaczają. Zresztą jest wiele homonimów, których znaczenie wynika właśnie z kontekstu.    

Inni uważają, że skoro w języku angielskim oraz w innych językach skrót ten nie ma kropki, to i w naszym języku mieć nie powinien, ale przecież w naszym języku piszemy 'dr Oetker', choć wszyscy cudzoziemcy pisują bodaj 'dr. Oetker'. Po prostu my mamy inne zasady, może dziwne, ale dla nas logiczne.

W załączeniu kopia pewnej reklamy, na której widzimy parokrotne 'min.', co jest niezgodne z naszymi słownikami, ale zgodne z przekonaniem większości Polaków, którzy ze zdumieniem reagują na zwrócenie im uwagi - przecież "skrócenie minuty" piszemy bez kropki! Kto o tym wie? Ani w szkole podstawowej, ani w liceum, ani na politechnice o tym nie wspominali. Ja dowiedziałem się kilka lat temu i... zamurowało mnie na parę min. (nie 'min'), choć oczywiście błędem jest zastosowanie tutaj „parę min.”, podobnie jak -  "kilka tys. zł", "podałem tel. do znajomego", „ten rys. dokończ na jutro".

Przy okazji - po przyjęciu informacji facjata wykonała parę dziwnych min w parę min., kiedy zajrzałem, upewniając się, do słownika. Zatem, choć większość pisuje z błędem, to – jak sądzę – Polacy popierają ten błędny zapis (świadomie lub nieświadomie), z czasem zaś zapewne autorzy słowników pójdą wreszcie po rozum do głowy... Przecież mamy skróty z czasowej branży – ‘sek.’ albo ‘s’, ‘godz.’ albo ‘h’.

Autorzy reklamy z pewnością nie chcieli zaprotestować - po prostu im się w głowie nie mieści, że można pisać bez kropki!

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1158
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1172
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 770
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 490
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1807
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 489
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 738
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1215
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 462
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142972
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245659
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A przy okazji:
Kto przyszedł? Dr Oetker. Ale kogo nie ma? Dr. Oetkera lub dra Oetkera. Komu daliśmy prezent? Dr. Oetkerowi lub drowi Oetkerowi. Z kim się poznaliśmy? Z dr. Oetkerem lub drem Oetkerem.
Zasady pisania skrótów to też dla większości nawet wykształconych ludzi terra incognita.

  ,  07/12/2009

Faktycznie był i chyba nadal jest z tym problem na uczelniach, gdy trzeba na stronie tytułowej wpisać w skrócie tytuł naukowy promotora.

Ja byłem zdumiony parę lat temu (wówczas miałem ok. 50). Interesuję się naszym językiem, ale tą nieszczęsną minutą (min bez kropki), to powalono mnie! I do kogo powinienem mieć pretensje, że przez kilkanaście lat nauki w różnych szkołach ŻADEN z nauczycieli nie napomknął o tej ciekawostce? Ciekawe, ilu nauczycieli wie o tym dzisiaj?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska