Login lub e-mail Hasło   

Smak słowa

Słowo wypowiedziane we właściwym czasie jest jak złote jabłko na srebrnych czaszach.
Wyświetlenia: 2.690 Zamieszczono 13/12/2009


Król Salomon porównywał wypowiedź do wykwintnie podanego posiłku.

Słowo wypowiedziane we właściwym czasie jest jak złote jabłko na srebrnych czaszach (Przyp. 25,11).

Podobne spostrzeżenie znajdziemy w Psalmie 119:

O, jak słodkie jest słowo twoje dla podniebienia mego, Słodsze niż miód dla ust moich (Ps. 119,103).

Chyba z tego wynika, że dobry autor tekstu powinien być „dobrym kucharzem” .No ale jaki powinien być ten duchowy pokarm?

Myślę, że słowo, które piszemy, powinno być przede wszystkim „pożywne”. Można powiedzieć, że dobry tekst powinien spowodować u czytelnika jakąś wartościową zmianę wiedzy, świadomości, a może odmianę duchową. Najlepsze wypowiedzi to takie, które ludzie łatwo zapamiętują i chętnie polecają innym.

Jest takie powiedzenie: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, ale jest ku temu jeden warunek. Posiłek powinien być smaczny. Osoba, która bierze się do pisania, powinna zrobić wszystko, żeby czytelnik znów kiedyś chętnie zajrzał do tego samego źródła, aby zakosztować kolejnej porcji.

„Jedzenia” nie powinno być ani za mało, ani za dużo żeby można było się odpowiednio nasycić, ale nie przekarmić. Najlepsze teksty wcale nie muszą być długie. Ważne jest, żeby w możliwie krótkim tekście, przekazać jak najwięcej wartościowych myśli. Czasem kilka słów może być więcej warte niż monotonny, nużący, długi wywód. Należy więc unikać tzw. „lania wody”. Mówiąc inaczej, chodzi o to żeby wyczerpać temat, ale nie wyczerpywać czytelników.

 Niedobrze jest zjadać od razu takich, świeżo upieczonych, jeszcze ciepłych bułeczek. Znacznie zdrowsze są te, które trochę poleżą i sczerstwieją. Świeżo przygotowany tekst, czasem warto jeszcze raz przemyśleć, poprawić i uzupełnić, albo skrócić.

 „Posiłek” nie powinien też być „przesłodzony”. Król Salomon napisał na ten temat następującą, stosowną przypowieść.

Niedobrze jest jeść za wiele miodu; bądź więc oszczędny w słowach pochwalnych (Przyp. 25,27).

Danie powinno być konkretne. To znaczy, powinno być wiadome, co jest na talerzu, a nie jakiś przysłowiowy groch z kapustą i nie wiadomo z czym tam jeszcze. Czyli przekaz powinien być konkretny, spójny i czytelny, na wiadomy temat, a nie taki – o wszystkim i o niczym.

Pokarm powinien być lekkostrawny. Nie powinno się stosować słów i wyrażeń niezrozumiałych, obcojęzycznych itp. Przekaz powinien być czytelny i dobrze zrozumiały.

Duchowe danie nie powinno też być mdłe. Warto więc wypowiedź przyprawić np. odrobiną entuzjazmu, życzliwości, albo czegoś ciepłego.

Pożywienie powinno być ładnie podane i przyozdobione. – Dla przykładu Chrystus barwnie przyozdabiał swoje nauki przypowieściami.

Dobry Wzorzec.

A teraz sprawdźmy co napisano w Biblii, o tym, jak wypowiadał się Pan Jezus. Oto dwa teksty:

Przyszli tedy słudzy do arcykapłanów i faryzeuszów, którzy ich zapytali: Dlaczego nie przyprowadziliście go? Słudzy odpowiedzieli: Nigdy jeszcze człowiek tak nie przemawiał, jak ten człowiek mówi (Jan. 7,45-46). 

A gdy Jezus dokończył tych słów, zdumiewały się tłumy nad nauką jego. Albowiem uczył je jako moc mający, a nie jak ich uczeni w Piśmie (Mat. 7,28-29).

Jednocześnie Biblia sprawozdaje, że Jezus był skromną Osobą. Sam o Sobie powiedział: „jestem cichy i pokornego serca” (i w dodatku polecił, żebyśmy Go w tym naśladowali). Wyraził to tak:

Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych (Mat. 11:29).

Odpowiedzialność.

Przytoczę teraz jeszcze kilka biblijnych tekstów, które zachęcają do głębszego zastanowienia się nad treścią wypowiedzi.

Gdzie dużo słów, tam nie brak występku; lecz kto opanowuje swój język, jest roztropny (Przyp. 10,19).

Kto oszczędza swych słów, jest rozsądny, a kto zachowuje spokój ducha, jest roztropny (Przyp. 17,27).

Nie to, co wchodzi do ust, kala człowieka, lecz to, co z ust wychodzi, to kala człowieka (Mat. 15,11).

Jeśli ktoś sądzi, że jest pobożny, a nie powściąga języka swego, lecz oszukuje serce swoje, tego pobożność jest bezużyteczna (Jak. 1,26).

Nie bądź prędki w mówieniu i niech twoje serce nie wypowiada śpiesznie słowa przed Bogiem, bo Bóg jest w niebie, a ty na ziemi. Dlatego niech twoich słów będzie niewiele (Kazn. 5,1).

Z powyższych tekstów wynika, że przed każdym publicznym wystąpieniem, warto dobrze się zastanowić, co chcę przekazać. Każda wypowiedź, a zwłaszcza publiczna związana jest z dużą odpowiedzialnością za każde napisane, czy wypowiedziane słowo. Pan Jezus tak kiedyś o tym powiedział:

A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony (Mat. 12,36-37).

Adam Szczepański

[Teksty biblijne pochodzą z Biblii warszawskiej]

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2318
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1000
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1643
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 547
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1008
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 774
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1087
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 816
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 592
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 597
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 515
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 544
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 655
8
komentarze: 21 | wyświetlenia: 347
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 591
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Panie Adamie. Znakomity tekst. Słow brakuje, a trzeba być rozważnym przecież, rozumnie nimi szafować.Znakomity tekst. Dziękuję. Pozdrawiam.

Również dziękuję i pozdrawiam.

  Elba,  15/12/2009

… zważaj na swoje myśli, gdyż przemienią się w słowa,
… zważaj na swoje słowa, gdyż przemienią się w czyny,
… zważaj na swoje czyny, gdyż przemienia się w nawyki,
… zważaj na swoje nawyki, gdyż przemienia się w twój charakter,
… zważaj na swój charakter, gdyż on będzie twoim losem.

Super,to jest to!,daje ci punkty

Zgadza się, im dłuższy tekst tym bardziej odrzuca. No i emocje, one nadają barw. Ile to gazet jest wypełnionych bezdusznymi, nudnymi wywodami. A propos miodu...jednak za mało emocji i własnych przemyśleń. Mimo to pozdrawiam.

Analogie,skojarzenia obecnych słów do do biblijnych znakomicie trafne.Gratuluję i myślę szczególnie o sobie.Szkoda,ze teraz nie ma takich ubogich ,cichych i pokornego serca.A sama pycha, obłuda itp.Szkoda,ze bał się Pan napisać o złotoustych funkcjonariuszach w czarnych sutannach,którzy mają monopol myślenia mówienia w imieniu właśnie Jezusa.Szkoda wielka,ale mam nadzieje,ze Pan wykorzysta zachętę.

Może następnym razem się poprawię.
Powiem jednak, że najważniejsze jest aby poznawać prawdę poznając właściwe wartości, a nie te niewłaściwe.
Wyjaśnię to następująco. Pracownicy banków, aby rozróżnić fałszywy banknot od prawdziwego, nie są szkoleni jak wyglądają fałszywe, ale przede wszystkim dokładnie poznają wszystkie cechy tych prawdziwych, a wtedy wszystkie różniące się od wzorca ...  wyświetl więcej

a ja się nie zgadzam i twierdzę, że wystarczy mówić prawdę aby słowa nabrały jakiegokolwiek 'smaku' czy znaczenia. 'słodzenie słów' pozostawiam początkującym autorom i komentatorom.

Jak Pan wie,(: nadal się tego uczę... Cóż powiedziec? Wszystko zostało napisane. Dziękuję za przypomnienie tych prostych, a jakże ważnych słów.
Pozdrawiam światecznie.

Również pozdrawiam i dziękuję. :-)

  Tomasz Het  (www),  25/12/2009

Dobry napis. Dzieki za napisanie.

  Hamilton,  02/01/2010

Świetny artykuł. Dla mnie ideałem treści i formy i przekazu jest - Szekspir. U niego prawie w każdym zdaniu kryje się opowiadanie lub nowela. Głosuję !

  Gamka  (www),  02/01/2010

Znakomity tekst ,dziękuję :)
Pomyślności w Nowym Roku przesyłam i życzę dalszych tak świetnych artykułów Gamka

Dziękuję za komentarze głosy, punkty i życzenia, które odwzajemniam.

W słowach chęć widzimy w działaniu potęgę ,trudniej dzień przeżyć niż napisać ksiegę.

  Kitek,  24/01/2010

To wszystko jest prawdą, tylko że jeden lubi barszczyk, a inny nie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska