Login lub e-mail Hasło   

Atrakcje turystyczne w Pieninach

Pieniny to pasmo górskie, które niestety ustępuje nieco sąsiadującym Tatrom. Bardziej uznane i dosyć często odwiedzane są także wysunięte na wschód Bieszczady.
Wyświetlenia: 1.203 Zamieszczono 14/12/2009

Mimo to warto pojechać w Pieniny, by poznać również najpiękniejszy zakątek Polski.

Pieniny nie ustępują atrakcjom turystycznym i ciekawym miejscom wspomnianym wcześniej Bieszczadom czy Tatrom. Liczba miejsc wartych odwiedzenia w czasie wycieczki w Pieninach jest niezwykle imponująca.

Spływ przełomem Dunajca 

Powodem, dla którego cała rzesza turystów rok rocznie odwiedza tę część naszego kraju jest znany wszystkim spływ przełomem Dunajca. Jest to najważniejsza atrakcja turystyczna Pienin, która przyciąga swym urokiem również wielu turystów z zagranicy. Dunajec jest także świetnym miejscem na uprawianie kajakarstwa czy wędkarstwa. Do najbardziej znanych i uczęszczanych miejscowości nad Dunajcem należą między innymi: Nowy Targ, Łopuszna, Dębno, Czorsztyn,  Niedzica, Szczawnica, Nowy Sącz, Kurów, Żabno oraz Niedomice. Najcenniejszą częścią tego spływu jest przełom na odcinku pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą. Dunajec, wspaniała rzeka zachwyci nas przede wszystkim w okresie jesiennym. Jest to urokliwa rzeka, która niczym nić oplata góry. To fascynujące zjawisko możemy podziwiać z Sokolicy

Sokolica

Mimo, że nie należy do najwyższych szczytów – jej wysokość to 747 metrów nad poziomem morza – to jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Pieninach. Bardzo ważną domeną tego miejsca jest przestronna panorama na całą okolicę oraz na spływ Dunajca. Z Sokolicy możemy także zaobserwować inne znane szczyty tego pasma górskiego. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują Trzy Korony, Ostry Wierch, a także Góra Zamkowa. Dosyć charakterystycznym i bardzo często fotografowanym obiektem Sokolicy jest Kinga Pienińska .  

Na Sokolicę dostaniemy się najszybciej niebieskim szlakiem ze Szczawnicy. Żeby dotrzeć do Sokolicy musimy przejść około godziny spacerem. Ważnym miejscem, godnym odwiedzenia jest także najwyższy szczyt Pienin – Trzy Korony. Jego wysokość to 982 metry nad poziomem morza. Partię szczytową tego wzniesienia tworzy pięć szczytów. Są nimi mianowicie: najwyższa Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica. Szczyt Trzy Korony to bardzo atrakcyjny punkt widokowy. Bowiem z niego można podziwiać nie tylko same Pieniny, ale także Tatry, Beskid Sądecki, Gorce oraz Beskid Żywiecki.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole jest niezwykle malowniczy i atrakcyjny turystycznie. Położony jest on w miejscowości Jaworki niedaleko Szczawnicy. Przez dno wąwozu przepływa krystalicznie czysta woda potoku Kamionka. Potok ten jest bardzo niezwykły, ponieważ w jego korycie znajduje się wiele olbrzymich głazów. W roku 1963 ten obiekt został uznany za najpiękniejszy rezerwat przyrody.

Pieniński Park Narodowy

Największe atrakcje Pienin znajdują się oczywiście na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Zaliczany jest on do jednych z najstarszych parków przyrodniczych w Polsce. Powstał już w 1932 roku. Ciekawostką jest fakt, że Park ten ma najwyższy wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni, spośród wszystkich parków w Polsce. Można powiedzieć, że ten fakt przemawia za dużą atrakcyjnością oraz popularnością Pienińskiego Parku Narodowego. Oprócz tych wyżej wymienionych atrakcji turystycznych na uwagę zasługują również Zamek w Czorsztynie oraz  Zamek w Niedzicy.

Zamek w Niedzicy

Stary Zamek Dunajec, zwany obecnie Niedzicą, budził ogromne zainteresowanie już w czasach, kiedy do tego zakątka Pienin można było dotrzeć jedynie pojazdem konnym.  Mimo to nie brakowało tu zwiedzających z całego kraju. Przyciągała nie tylko malowniczość wiekowej twierdzy czy romantyczna przeprawa łodziami przez przełom Dunajca, ale i niezwykłe legendy. Widmo Białej Pani pojawia się na dziedzińcu zamku środkowego . To właśnie tu została zamordowana piękna inkaska księżniczka, Umina. Podobno pochowano ją w srebrnej trumnie, lecz jej grobowca – tak jak legendarnych skarbów – nie udało się do tej pory odnaleźć.  Niedzica stała się też ulubionym obiektem malarzy pejzażystów.

Trzeba zatem wybrać się na podziwianie Pienin. Choćby z powodu licznych krążących legend. Więcej o atrakcjach turystycznych Pienin można dowiedzieć się ze strony www.atrakcjeturystycznewpieninach.com.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2183
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 890
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1552
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1324
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 469
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1014
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 723
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1034
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 484
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 604
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1006
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 551
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pieniny są piękne. Spędziłem tam kilka urlopów, a na Sokolicy to nawet nie wiem ile razy byłem. Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że nie ustępują atrakcjom turystycznym Bieszczadom i Tatrom. Owszem Tatrom ustępują. Tatry to Tatry. Otwarte niezarośnięte przestrzenie i widoki, których trudno szukać w Pieninach. Ale Pieniny z Dunajcem też mają swój niepowtarzalny urok.
Artykuł świetny i miło było sobie przypomnieć dawne wędrówki. Brakuje tylko paru zdjęć. Pozdrawiam.

Bardzo dobry artykuł, dodałbym tylko więcej zdjęć.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska