Login lub e-mail Hasło   

Świecka kolęda "wporzonarodzeniowa", czyli święta bez Świętego

Jedna ze stacji telewizyjnych przygotowała dla swoich widzów prezent na święta w postaci "kolędy" śpiewanej przez jej dziennikarzy. Cudzysłów stosuję tu nie bez kozery.
Wyświetlenia: 5.695 Zamieszczono 19/12/2009

Na teledysku ciepła muzyka, uśmiechy wykonawców, gwiazdeczki, choineczki, dziecięce buzie – no sam miód. A jakie słowa –  że „dobro znów rodzi się”, „znika zło”, a to wszystko... „w taki dzień”. Nic tylko „uwierz w święta” – śpiewają dziennikarze znanej stacji. Dlaczego jednak czuję, że czegoś tu brak? A może kogoś?

Czym w ogóle jest kolęda? Czy nie tradycyjną pieśnią religijną o narodzinach Chrystusa, śpiewaną w okresie Bożego Narodzenia? A tymczasem serwuje się nam coraz cześciej święta bez Świętego (jeśli nie liczyć Świętego Mikołaja vel. Dziadka Mroza, którego w grudniu jest tyle, że można się o niego potykać jak o figurki krasnali przy drogach dojazdowych do Niemiec). Mamy wierzyć w święta, ale niekoniecznie w Świętego.

To taka nowa świecka tradycja. Ma być świątecznie, ale bez przesady. Dużo o potrawach, przedświątecznych porządkach, zakupach. Mniej o szopkach, więcej o shoppingu. Jezus, wcielenie, inkarnacja – broń Boże, bo spadnie oglądalność, albo urażone zostaną uczucia „religijne” jakiegoś ateisty. Tego od nas wymaga poprawność (areligijno-)polityczna. I dopiero tak jest dobrze, trendy, wporzo.

A Jezus mówi inaczej: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. (...) Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie (...)" (J 14,1-3). Mówi: Wierzcie we mnie! Wierzcie w moje powtórne przyjście!

Olgierd Danielewicz

Podobne artykuły


24
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2293
15
komentarze: 75 | wyświetlenia: 2247
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2288
18
komentarze: 17 | wyświetlenia: 5275
19
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3342
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1726
12
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2294
33
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4693
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3897
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3565
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2176
26
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4476
 
Autor
ArtykułUczucia religijne ateisty? Wolne żarty! Uważa Pan też "ateizm" za religię? Panie Andrzeju dokąd pisał Pan swoje artykuły sam, wszystko było Ok`. Ale kiedy zaczął Pan posiłkować się tekstami innych autorów np.p. Marka Błaszkowskiego i obecnie p.Olgierda Danielewicza, poziom pańskich publikacji drastycznie spadł. A gdzie rozdział Kościoła od Państwa? Gdzie podziała się pańska tolerancja? Pozdrawiam.

> Uczucia religijne ateisty? Wolne żarty! Uważa Pan też "ateizm" za religię?

Autor nie napisał: uczucia religijne ateisty, tylko: uczucia "religijne" ateisty. Nie oznacza to, że traktuje ateizm jako religię, ale prawdopodobnie odwołuje się do tego, że sami ateiści chcą rozszerzenia stosowania artykułu 196 Kodeksu karnego zakazującego obrażania uczuć religijnych na uczucia ateistów. Tym

...  wyświetl więcej

Panie Andrzeju,dziekuję bardzo za tak wspaniały,wyważony i udokumentowany prawda artykuł.nie kadząc stwierdzam,ze takiego na ten temat jeszcze nie było..Pozdrawiam

Dziękuję Panie Szymonie za tak dobrą ocenę tego artykułu.

Tak, to prawda. "Święta bez świętego". Nowa świecka tradycja."Gdy nie będzie opłatka, podzielimy się jajkiem".("Rozmowy kontrolowane"). Wesołych świąt.Pozdrawiam.

Cieszę się ze Pan jest,tez daje tyle samo punktów i jeszcze 245 na zaś.Pozdrawiam

  57kerenor  (www),  19/12/2009


Przemierzając samochodem fragment polskiej ziemi, nie jestem zaskoczony.
Wasze święta katolicy, to przede wszystkim biznes. A dobry biznes, to kasa, prawda?

Jest Was ponoć 80%.
Tak, do Was mówię, do Was, katolicy. Bilbordy na ulicach przyciągają wzrok.
Choinki iskrzące się pokładem światła, oślepiają przechodniów, a Ci, uśmiechają się do Siebie, no, bo przecież

...  wyświetl więcej

Panie 57kerenor, w Pana poście jest wiele smutnej prawdy i to co mi "zgrzyta", to uogólnienia. Trzeba przyznać, że nawet jeśli jest większość zwolenników komercyjnych świąt, to jednak nie jest tak, że jedna dusza męczy się widząc jak wielu wynaturzyło święta. Jestem zdecydowaną zwolenniczką indywidualnego traktowania każdego człowieka z zachowaniem rady Jezusa, by najpierw wyjąć belkę ze swoich oczu nim uwidoczni się źdźbło w oku bliźniego.
Pozdrawiam w głębokim szacunku.
Hania

  57kerenor  (www),  20/12/2009

Droga Hanko

Pisząc posty, czy artykuły, jestem zmuszony dokonać uogólnień.
Oczywiście nie każdy owe święta traktuje dosłownie tak, jak napisałem powyżej, jednak w jakimś stopniu uzależnieni jesteśmy tylko od tego, co media, czy bilbordy nam ukażą.

Nie mogę, zatem powiedzieć: ``Droga Hanko, robisz źle``.
Jednak, gdy użyję ogólnika, wtedy mój post, artykuł, czy komentar

...  wyświetl więcej

Panie Andzrzeju !

Panie Oculus?

Przypomniała mi się piosenka "Czerwonych Gitar" z okresu komuny -"Jest taki czas" - to o wigilii, a chociaż nie było w niej słowa o wierze, religii czy Bogu, to wtedy i tak wszyscy wiedzieli, o co chodzi i był to jakiś rodzaj sprzeciwu wobec, nazwę to, 'partii rządzącej" . A teraz po latach i już w czasie wolności dla wiary, mam wrażenie, że daliśmy sie uśpić.

O tym że dzień zimowego przesilenia był uważany za święty/magiczny długo przed powstaniem chrześcijaństwa, w tekście ani słowa. Tradycyjnie, można by powiedzieć. :)

Artykuł uważam za tendencyjny , rozpatrujący święta Bożego Narodzenia tylko z punktu widzenia człowieka wierzącego i próbującego narzucić swój punkt widzenia ogółowi. Autor stawiając zarzuty mediom komercyjnym , że brakuje w ich programach audycji religijnych , że nie promują świętych chrześcijańskich etc. zapomniał w jakich czasach żyje.
Działalność każdej firmy oparta jest o rachunek ekon ...  wyświetl więcej

Od kiedy warunkiem sine qua non każdego artykułu jest jego obiektywizm? To raczej krótki felieton niż artykuł dogłębnie i wszechstronnie traktujący o świętach Bożego Narodzenia - ich znaczeniu teologicznym, pochodzeniu, obrzędach z nimi związanych itp. Stąd zarzuty, że czegoś tam nie porusza, co Panów zdaniem powinien poruszyć, są bezpodstawne. A felieton nie tylko ma prawo, ale ma obowiązek być s ...  wyświetl więcej

Napisał Pan " A felieton nie tylko ma prawo, ale ma obowiązek być subiektywny, a nawet stronniczy i prowokujący."
Dlatego moja ocena felietonu też jest subiektywna. Po prostu opisałem moje odczucia po przeczytaniu.Nic więcej.
Nie próbuję również odwieść nikogo od wyznawanej religii i narzucić swój punkt widzenia , naprawdę jestem daleki od tego.
Z takich czy innych powodów chy ...  wyświetl więcej

Andrzeju:)
Mało brakowało a przeoczyłbym ten tekst. A to by było niedobrze, bo tekst jest "jakby mój", tzn. na temat telewizyjnego, świątecznego show itp. myślę podobnie.
Wesołych, zdrowych i "dobrych" Świąt Andrzeju Ci życzę:)

(nie mam więcej punktów).

Jestem ateistką, ale myslę bardzo podobnie. To juz nie są święta, to TYLKO tradycja. Piękna, ale dawno bez Boga.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska