Login lub e-mail Hasło   

Higiena intymna

Do higieny intymnej powinnyśmy przykładać większą wagę. Okolice intymne każdej kobiety wymagają szczegółowej troski.
Wyświetlenia: 1.350 Zamieszczono 27/12/2009

Zwłaszcza gdy jesteśmy w okresie dojrzewania, w ciąży i po porodzie, a także w okresie pokwitania. Istotne jest dbanie o okolice intymne właśnie w tym czasie, gdyż zmienia się pH pochwy z kwaśnego na zasadowy. To może przyczynić się do powstawania niemiłych stanów zapalnych czy trudnych do wyleczenia stanów grzybiczych. Kilka słów na temat higieny intymnej można przeczytać na stronie www.dslaboratories.pl/higiena-intymna,51.html.

By  zapobiec rozwojowi infekcji powinniśmy stosować odpowiednie kosmetyki i preparaty przeznaczone do pielęgnacji okolic intymnych.

Kosmetyki do higieny intymnej – ale jakie?

Do pielęgnacji okolic intymnych stworzone zostały specjalne kosmetyki i preparaty. Pozwolą one na utrzymanie odpowiedniego poziomu flory bakteryjnej. Ponieważ tradycyjne mydła do mycia całego ciała mogą powodować podrażnienia skóry, do pielęgnacji okolic intymnych używajmy specjalnych kosmetyków. Wiele znanych firm wyszło naprzeciw potrzebom rynku i opracowało sporo takich preparatów.

Środki do pielęgnacji okolic intymnych są w różnych postaciach. Głównie są to preparaty do mycia, takie jak na przykład płyny, żele, a także biożele. Do higieny intymnej możemy nabyć również kosmetyki w postaci balsamu, oliwki oraz pianki. Są do pielęgnacji okolic intymnych  specjalne dezodoranty w aerozolu, a także chusteczki nawilżające, dobrze nasączone specjalnym płynem. Takie preparaty są bardzo przydatne w codziennej pielęgnacji. A ponadto bardzo wygodne w użyciu i przede wszystkim pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Rynek kosmetyczny oferuje do higieny intymnej także preparaty w postaci pudru. Są one niezbędne w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych podrażnień skóry. 

Jakie działanie mają kosmetyki do higieny intymnej?

Kosmetyki do pielęgnacji okolic intymnych, niezależnie od swego składu powinny spełniać odpowiednie wymogi. Po pierwsze muszą odznaczać się działaniem antybakteryjnym, łagodzącym podrażnienia oraz niwelującym świąd okolic intymnych.  Po drugie, dobre kosmetyki do higieny intymnej muszą zapewnić nam uczucie świeżości na długi czas, a także skutecznie likwidować nieprzyjemny zapach (mogący się pojawić). Działanie kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych powinno wykazywać się dużą skutecznością, to znaczy taką, która zapewni  odpowiedni poziom pH okolicom intymnym. Ich działanie musi nadawać właściwej wilgotności oraz odpowiedni poziom natłuszczenia skóry i śluzówki. Takie kosmetyki muszą także dobrze wspomagać naturalny system ochronny i zabezpieczać przed niekorzystnym działaniem bakterii.

Jakie składniki tworzą kosmetyki do higieny intymnej?

Kosmetyki do higieny intymnej zazwyczaj opierają się o delikatne środki myjące. Wykazują one również działanie antybakteryjne oraz łagodzące podrażnienia. W nich przeważnie pojawiają się środki, takie jak saponina i betaina. Często składnikiem tworzącym kosmetyki do higieny intymnej jest kwas mlekowy. Jest to kwas owocowy i wykazuje się działaniem łagodzącym i zakwaszającym. Zapewnienie odpowiednio kwaśnego pH , pozwala na działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. To daje właściwy poziom mikroflory, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Kwas mlekowy w kosmetykach do higieny intymnej ma działanie złuszczające i wspomagające regenerację naskórka.  Innym składnikiem wchodzącym w skład kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych jest alantoina. Jest ona pochodną mocznika, która ma działanie regenerujące i wspomagające gojenie się uszkodzonego naskórka. Wykazuje się silnym działaniem łagodzącym oraz zmniejszającym zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Wśród składników tworzących kosmetyki do higieny intymnej wymienia się często garbniki. Są to naturalne związki, które odznaczają się zdolnością wiązania z proteinami. Garbniki przedstawiają działanie ściągające, przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Na powierzchni skóry tworzą warstewkę ochronną, zapewniając zmniejszenie odczuwania pieczenia i swędzenia.

W skład niektórych kosmetyków do higieny intymnej wchodzą też śluzy. Są to wielocząsteczkowe połączenia, na które składają się cukry i kwasy uronowe. Wykazują one działanie zmiękczające oraz odświeżające.

Wiele kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych zawiera także D – panthenol. Dostarcza on niezbędnych witamin do prawidłowego funkcjonowania komórek naskórka. Zapewnia również właściwy poziom nawilżenia. Jest to silnie działający regulator wzrostu i odnowy komórek naskórka i skóry właściwej. Kosmetyki, które mają w składzie D – panthenol wykazują działanie kojące i łagodzące podrażnienia.

Często w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych okolice intymne występują naturalne ekstrakty roślinne. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim: wyciąg z kory dębu, babki lancetowatej, lukrecji, a także lipy. Te składniki działają ściągająco i łagodząco. Kosmetyki do higieny intymnej swoim składzie mają niekiedy arnikę górską. Wykazuje ona działanie wspomagające krążenie krwi, znacznie zmniejszające obrzęki oraz podrażnienia i stany zapalne. Podobne działanie wykazuje także kasztanowiec.  

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2289
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 981
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1630
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 540
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1004
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 804
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 766
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1079
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 587
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 533
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 579
8
komentarze: 51 | wyświetlenia: 683
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska