Login lub e-mail Hasło   

Tolerancyjny savoir-vivre

Tolerancja jest bardzo ważna i współczesny człowiek powinien, a nawet musi być tolerancyjnym.
Wyświetlenia: 5.168 Zamieszczono 05/01/2010

 

Tolerancja jest bardzo ważna i współczesny człowiek powinien, a nawet musi być tolerancyjnym.Dla nietolerancyjnych nie ma miejsca w naszym społeczeństwie. Ponieważ jednak polski chłop jest zawsze 40 lat z tyłu za Europą Zachodnią, to w ramach pomocy społecznej postanowiłam spisać mu zasady savoir-vivre,  w formie wykładów łopatologicznych.

 

 

Nie bądź rasistą!

Przykład

Sąsiad ma czarną żoną, ups… ma za żonę Afroamerykankę. Twoja żona jest biała i cieszysz się z tego, bo aparycję ma tobie bardziej przyjazną. Myślisz sobie, że w życiu byś swojej na czarną nie zamienił. Co zrobić w takim wypadku z żoną sąsiada? Cierpliwie znoś jej widok, nie bij jej, nie przyłączaj się do Ku Klux Klanu . Pamiętaj również o tym, by tolerować członków tej organizacji, bo to również byłaby nietolerancja. Nie lubisz czarnych kobiet? Nie mów tego głośno. Przecież nie wolno! Bądź tolerancyjny. Co jeśli ktoś cię spyta o to czy chciałbyś mieć czarną żonę?   Kulturalnie byłoby powiedzieć, że Afroamerykanki są bardzo ładne, ale na bilet do Afryki cię nie stać, więc babę miejscową musiałeś wziąć. Pamiętaj, człowiek to nie kobyła. Kobyły gniade mogą Ci się bardziej podobać niż siwe. Konia sobie siwkiem nazywaj, a człowieka Murzynem nazwać się nie waż. Toż to dyskryminacja! 

Nie bądź ksenofobem!

Przykład

Idziesz sobie chłopie na disco ze swoją żonką. Ty tańczyć nie lubisz, a ona i owszem. Widzisz, że inne chłopy na widok tańcującej samotnie kobitki się ślinią. Czujesz, że stary wykidajło z wiejskich potańcówek się w tobie budzi. Tylko czekasz, aż któryś do Niej podejdzie i już się cieszysz, że mu zdzielisz. Podchodzi taki jeden podchmielony, żonka ci mruga okiem i w te pędy lecisz z opresji ją ratować. Tamten dostał w trąbę i od razu wytrzeźwiał. Długo nie czekasz na następnego, bo za chwilę jakiś taki ciemny, w falujących włosach i obcisłej bluzce („chyba damska” – myślisz) podchodzi do żonki, stuka obcasami i już ją w tany porywa. Okazuje się, że Włoch. Włoch wiadomo, krew śródziemnomorska, zburzyć się ma prawo. Takiemu już w trąbę dać nie możesz, jakby to wyglądało gdybyś zagraniczniaka uderzył? Co to jakiś ksenofob jesteś, że obcych kultur nie tolerujesz? Podchodzisz wtedy, upewniasz się, że to Włoch (bo jak Polak, który na Włocha się zrobił, to mu oczywiście wedle zamiaru w trąbę dajesz). Jeśli Włoch, to zrozum jego gorący temperament i poczekaj grzecznie w kącie, aż ślubna tańczyć skończy.

 

Nie bądź homofobem!

Przykład 1

Homoseksualista też człowiek. Pamiętaj o tym. Gdy podejdzie do ciebie podaj mu rękę, przywitaj się i pogadaj chwilę. Co jednak masz zrobić, gdy zacznie obczajać twój wąski tyłeczek? Wiesz, że tyłek masz fajny, wiesz co on w nocy z tym tyłkiem lubi robić, co wtedy?  Uśmiechać się dalej czy wystosować odpowiednią wiązankę, do typa śliniącego się na twój widok? Z heteroseksualnym facetem  to nie problem, bo dostałby w czambo, ale z homoseksualistą? Z homoseksualistą to już może oznaczać brak tolerancji. Lepiej uśmiechnij się, poklep go po tyłku i puść mu oczko. Homoseksualista to człowiek wrażliwy, źle znosi odrzucenie. Pomysł taki Ci się nie podoba? Eeeee… nie bądź taki znowu niedostępny, przecież to taki sam człowiek jak i twoja kobita. Jeśli ona  zakochać w tobie mogła to i on może. Dasz lasce po pysku, jeśli do ciebie mrugnie czy się szczerze ucieszysz? No pomyśl, przecież chłopaka ze względu na płeć dyskryminować nie będziesz!

Przykład 2

Patrzysz w telewizornię, a tam pokazują ślub gejów. Wypowiada się następnie  pani polityk, że również w Polsce powinno się śluby gejom dawać, bo chcą rodziny tworzyć. Myślisz sobie po kij im ślub skoro i tak rodziny nie stworzą, bo dzieci nijak sobie zrobić bez macicy nie potrafią. Na to pani polityk ma odpowiedź.  „ Pozwólmy im adoptować!”. No tak ślub ma wtedy sens, ale czy kościelny? A jak inaczej? Przecież nie cywilny, oni przed Bogiem się będą łączyć. Przed którym Bogiem myślisz, skoro twój stworzył Adama i Ewę jako parę? Myślisz sobie może przed ichnim Bogiem się łączą. Nie!!! Oni będą się łączyć przed Twoim, nawet jeśli twój mówi, że Adam jest hetero.  Inne czasy chłopie. Nie myśl tyle. Tolerancja pozwala na założenie rodziny. Tolerancyjny człowiek pozwoli przecież na ślub i adopcję parze gejów, oni też chcą być szczęśliwi. Myślisz sobie tak. A ja jestem samotnym facetem nie mam żony, może i ja sobie adoptuje, żeby na starość miał mnie kto oprać. Ale nie… Nie dla psa kiełbasa, tyś nie homoseksualista, tyś stary kawaler, tylko byś dziecku w głowie namieszał, bo dziecko ojca i matki  (ewentualnie ojca i ojca) potrzebuje!

Nie bądź antysemitą!

Przykład

W życiu Ci się udało. Ojciec zostawił ci w spadku kamienicę w centrum Wrocławia. Wynajmujesz ją za grubą kasę. Pieniądze liczysz.. .aż tu nagle Aaron Goldschmidt puka do twoich drzwi i mówi Ci, że kamienica jego babki, że naziści go przegonili i kamienica się jemu należy. Myślisz sobie, no tak do Żydów nic nie masz, ale kamienica Tobie zapisana. Nie oddasz nikomu, bo wpływy na konto Ci się bardzo podobają. Aaron Ci dokumenta przedstawia, tłumaczy, że jemu się należy.  Mówi , że Światowy Kongres Żydów z Tuskiem już gadał, a kamienicę i tak stracisz. Pamiętaj, że antysemitą nie jesteś i zostać nie chcesz. Zwrócisz. Bierzesz poszarzałą karteluszkę i do Lwowa bilet kupujesz. Dziadek we Lwowie też majątek miał, pojedziesz tam, pokażesz dokumenta i zamienisz kamienicę wrocławską na lwowską. Lwów też ładne miasto, przyzwyczaisz się. We Lwowie kamienica ładna, umawiasz się z właścicielem, a właściciel jak się tylko dowie jaki masz interes kopa Ci pewnie w d…  zasadzi i powie, że masz wracać skąd przyszedłeś Polaczku, bo kamienica jego. Nawet dokumenta żeś pokazać nie zdążył. Całą drogę do Polszy będziesz  się głowił, jak to się nazywa tych, co Polaków nie lubią. No bo na chłopski rozum biorąc, jak nie lubisz Żydów toś antysemita, a jak nie lubią Polaków to co to są polakofoby?  Powiem ci, że w tolerancyjnym savoir vivre tego pojęcia nie szukaj.

Jeśli jesteś niewiernym Tomaszem, idź chłopie w towarzystwo kulturalne i przekonaj się o sile tolerancji!

W tym celu ubierz się grubo, kup bilet do Warszawy na pociąg pospieszny, koniecznie pierwszej klasy. Nie, nie, nie… Nie ubieraj kościołowego garnituru, społeczeństwo w stolicy jest tolerancyjne, na pewno zrozumie żeś chłop ze wsi. Na wsi wiadomo, że czasami gumofilec w gnoju utknie, a potem słoma się do niego przyczepi. Nie wstydź się tego kim jesteś, przecież to ty jesteś żywicielem narodu polskiego. Jedź twardo do Warszawy, idź do teatru i zasiądź dumnie w pierwszym rzędzie. W czasie antraktu (po twojemu to się przerwa nazywa) idź sobie kulturalnie pogadać o kozach, wolcach i ostatnim świniobiciu z inteligencją. Przekonasz się wtedy, jak inteligencja grzecznie się do ciebie odniesie, jak chętnie Ci rękę poda i z jakim zafascynowaniem będzie słuchała o twoich różnicach kulturowych. Uwierzysz w końcu w siłę tolerancji niedowiarku!

Podobne artykuły


29
komentarze: 116 | wyświetlenia: 2238
32
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2847
10
komentarze: 19 | wyświetlenia: 719
6
komentarze: 16 | wyświetlenia: 499
37
komentarze: 32 | wyświetlenia: 12323
31
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6092
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1499
30
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4359
29
komentarze: 29 | wyświetlenia: 13494
29
komentarze: 140 | wyświetlenia: 4312
26
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2852
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1789
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3517
19
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1825
 
Autor
ArtykułCoś tak jakby w stylu Pana Zbysława. Rodzina czy konkurencja?

Rodzina nie, a do konkurowania z Panem Zbysławem nadal zbyt daleko. Przyznaję jednak, że takie porównanie mi pochlebia.

Podziwiam i gratuluję odwagi. Super.

Mam identyczna opinie jak p.Ewa.Trzymać tak dalej

Myślę, że aż tyle odwagi nie potrzeba, by pisać o przesadzie. Ja nie tolerancję jako taką krytykuję, lecz przesadę w jej stosowaniu. Tolerancja - (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") - Wikipedia. Jedyne co krytykuję to przesadę z jaką ona jest stosowana i modę na tolerowanie pewnych grup społecznych, a całą resztę można nadal nietolerować i nie staje sie to towarzyskim faux pas. W każdym razie dziękuję za wsparcie.

A jeden mój znajomy, który stale powtarzał, że nie jest ani rasistą, ani ksenofobem, na pytanie, co by zrobił, gdyby jego córka zadała się z Murzynem, odpowiedział: "zabiłbym sukę!".

PS. Znowu afera z punktami - każda ilość okazuje się "nieprawidłowa"!

  mr x,  09/01/2010

"Co jednak masz zrobić, gdy zacznie obczajać twój wąski tyłeczek?"
"(...)uśmiechnij się, poklep go po tyłku i puść mu oczko. Homoseksualista to człowiek wrażliwy, źle znosi odrzucenie"

Żenująca ta tolerancja. Jeżeli będę "obczajał" Pani tyłek i biust, to też mogę oczekiwać, że poklepie mnie Pani po moim tyłku i puści oczko?

Tolerancja nie oznacza, że możemy "odmiennym" na wszystko pozwolić.

@mr x. Podam definicję pewnej figury stylistycznej, której użyłam przy pisaniu tekstu. Może to pomoże w zrozumieniu sensu.

Ironia- figura stylistyczna, której istotą jest sprzeczność między ostatecznym sensem wypowiedzi a jej znaczeniem dosłownym. Najczęściej ironia ma postać drwiny ukrytej w pozornej aprobacie.

Pozdrawiam i życzę pomyślności w interpretacji tekstów.

  mr x,  11/01/2010

akurat szkoda było mi czasu na czytanie całości więc wychwyciłem sobie ten fragment, dzięki za uświadomienie, że nie tylko ten fragment ale i całość jest ironią, lepiej całości nie czytać, bo ironia w nadmiarze szkodzi :)

Cieszę się, że siła twojego geniuszu pozwala na ocenę tekstu bez jego przeczytania i dzięki temu ironia Cię nie skrzywdziła, a nawet nie zabiła. TO dopiero byłby dramat, gdyby jedyny tak doskonały krytyk literacki w Polsce, który ocenia bez czytania, został przez ironię skrzywdzony :).

  Tomasz Het  (www),  10/01/2010

ciekawostka - dzięki za napisanie.

  gib,  15/01/2010

Kolejny bardzo dobry artykuł Pani autorstwa, jestem pod wrażeniem 'życiowej mądrości' jaka płynie z Pani tekstów, pozdrawiam i czekam na więcej:)

Fantastyczny artykuł! Więcej, więcej!

  tewie,  12/07/2010

Zgrabnie i - wstyd się przyznać - zgodne z moimi odczuciami. Tolerancja ma dziś wiele "nowych znaczeń". Cóż, to chyba lekki paradoks: uważać się za normalnego i jednocześnie domagać się tolerowania od norm. Pasjonujący temat... :)

Uwielbiam poczucie humoru, także ironię. Gratuluję, pozdrawiam

No sytuacje opisane są skrajne :) A co do tego geja to nie bądźmy znowuż tacy niemili - w końcu skąd on ma wiedziec, czy nowo poznany osobnik jest także jego orientacji? A spróbowac zawsze można :)
Piękna satyra na modną ostatnio poprawnośc polityczna. Może żeby coś zmienic należałoby zamienic słowo "tolerancja" na "tomiwisizm" :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska