JustPaste.it

Eksmisja bez wyroku

Każdy właściciel wynajmujący swoje mieszkanie drży na myśl, że lokatorzy po rozwiązaniu umowy najmu mogliby odmówić opuszczenia mieszkania.

Każdy właściciel wynajmujący swoje mieszkanie drży na myśl, że lokatorzy po rozwiązaniu umowy najmu mogliby odmówić opuszczenia mieszkania.

 

Każdy właściciel wynajmujący swoje mieszkanie drży na myśl, że lokatorzy po rozwiązaniu umowy najmu mogliby odmówić opuszczenia mieszkania. Do tej pory – w razie zaistnienia takiej sytuacji – właściciel miał tylko jedną możliwość: wystąpić do sądu z powództwem o eksmisję. Takie postępowanie jednak zajmuje dużo czasu, a i sama eksmisja z racji zakazu eksmisji na bruk nie jest pewna. Sytuacja ma się już wkrótce zmienić. Jeszcze w styczniu wejdzie w życie istotna nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja wprowadza definicję najmu okazjonalnego. Zgodnie ustawą - umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Wyróżnienie takiej szczególnej formy najmu ma ułatwić przede wszystkim właścicielom mieszkań możliwość pozbycia się lokatorów, gdyby ci nie chcieli opuścić mieszkania po zakończeniu stosunku najmu. Właściciel będzie miał możliwość eksmisji takich lokatorów bez konieczności uzyskiwania czasochłonnego sądowego wyroku o eksmisję. Zgodnie z nowelizacją ? do umowy najmu okazjonalnego dołącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Ponadto to lokator w chwili zawierania umowy najmu będzie musiał wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.

 

 

Źródło: http://www.portal.prawnikow.pl