JustPaste.it

Eksperci pomagają wybrać OFE

Sprawdźcie co eksperci radzą poszukującym najlepszego OFE.

Sprawdźcie co eksperci radzą poszukującym najlepszego OFE.

 

 

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego? Z pewnością wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Zapytałem o to polskich blogerów, piszących o gospodarce i ubezpieczeniach oraz twórców programów i kalkulatorów finansowych. Jednym słowem – liderów opinii, którzy interesują się tą tematyką.


Losowanie czy wybieranie?


Maria Wacławik, pisząca bloga „Jak unikać pseudodoradców inwestycyjnych” - http://antyinwestor.bblog.pl/ - twierdzi, że wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak próbują to przedstawiać osoby, które zachęcają nas do zmiany OFE.
- Jeżeli ktoś nie ma o OFE zielonego pojęcia, to rozsądnie jest po prostu dać się wylosować. W losowaniach biorą bowiem udział tylko te z funduszy, które  mają lepsze od przeciętnych wyniki i nie są zbyt duże – mówi blogerka.
Innego zdania jest Czarodziej, twórca „Blogu z dystansem” - http://wiara-polityka-gospodarka-i-nie-tylko.blog.onet.pl/  - Przy wyborze OFE powinniśmy się kierować wysokością prowizji zbieranej przez PTE. Minimum rocznym zestawieniem kursu jednostek rozrachunkowych i podziałem portfela. Warto dowiedzieć się w co są inwestowane pieniądze: w jakie spółki, obligacje, akcje – mówi Czarodziej.
- Jeżeli już decydujemy się na samodzielny wybór, to należy unikać funduszy, które są najsłabsze, czyli takich, w których wartość jednostki jest najmniejsza. Jeżeli popatrzy się na wyniki OFE przez 10 lat, to jest około 10 funduszy, które mają lepsze wyniki niż pozostałe. I należy wybrać jeden z nich – dodaje Maria Wacławik.

Rozwaga czy odwaga?

Polityka inwestycyjna OFE w dużym stopniu jest uregulowana prawem. Mimo wszystko wyniki funduszu na tle innych wciąż są jednym z podstawowych kryteriów podczas wyboru OFE.

- Osoby młode powinny być skłonne do przystąpienia do funduszy o polityce bardziej agresywnej, a osoby starsze do bardziej defensywnych – mówi Maciej Wegorkiewicz, twórca polskiego programu do zarządzania finansami osobistymi ePortfel - http://www.eportfel.com/?q=node

Nieco inny pogląd na tę sprawę ma Wojtek Bugajski, twórca bloga WBugajski - http://wojtekbugajski.bblog.pl/
- OFE nie może "skakać" w rankingach. Popatrzmy na to jak się plasuje fundusz w zestawieniu 10-cio letnim, 5-cio letnim, 3 letnim i rocznym. Przykładem na brak stabilności może być OFE ING, które w zestawieniach 10-cio letnich znajduje się na szczycie, aby w miarę zmniejszania przedziału czasowego spadać niemal na samo dno – mówi Bugajski.

Reputacja firmy i wysokość aktywów

Reputacja i wysokość aktywów jest nadrzędnym kryterium dla Tomasza Skorupy, twórcy kalkulatora finansowego tubu -  http://www.tubu.pl/
Według niego najlepszym funduszem inwestycyjnym jest PZU: - Jest to fundusz posiadający wysokie aktywa, nieźle radzi sobie w rankingach i ma wypracowaną latami renomę – mówi Skorupa.

Eksperci dodają również, że dobrze jest mieć wiarygodną informację o tym czy składki są prawidłowo odprowadzane z ZUS do funduszu. Dobry fundusz powinien umożliwiać sprawdzenie historii wpłat i stanu konta przez internet.

Różne strategie, jeden cel

Jak widzimy po komentarzach ekspertów, trudno wybrać tylko jedno kryterium, według którego wybierzemy najlepsze OFE. Fundusze mają różne strategie inwestycyjne, a każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie co jest dla niego najważniejsze. Mimo iż cel jest taki sam (jak największa emerytura), to prowadzą do niego różne drogi. Oby ta którą wybierzemy, nie okazała się najbardziej kręta.