JustPaste.it

Fenomen seriali naukowych

Przez całe dekady nauka nie potrafiła doprosić się uwagi przeciętnego widza. Dzięki wplataniu wątków naukowych w fabułę seriali możemy śledzić najnowsze osiągnięcia.

Przez całe dekady nauka nie potrafiła doprosić się uwagi przeciętnego widza. Dzięki wplataniu wątków naukowych w fabułę seriali możemy śledzić najnowsze osiągnięcia.

 

    Przez całe d48d58a2dd7f899a50a782268e9c3b0e8.jpgekady nauka nie potrafiła doprosić się uwagi przeciętnego widza. Dzięki wplataniu wątków naukowych w fabułę seriali możemy śledzić najnowsze osiągnięcia w różnych dziedzinach. Seriale "Wzór", "Kości" czy "CSI" pokazują pracę detektywów XXIw., którzy nie wdają się w pościgi i strzelaniny lecz analizują mikroślady. Bijący rekordy popularności "Dr House" odsłania kulisy diagnozowania chorób a mowę ciała rozpracowuję Tim Roth w "Magii Kłamstwa"

    Wszyscy używamy matematyki codziennie, do prognozowania pogody, do wyznaczania czasu, do obracania pieniędzmi. Matematyka to więcej niż formuły i równania; to logika, rozsądek, to używanie twojego umysłu do rozwiązywania największych znanych tajemnic. Ten slogan z czołówki serialu  "Wzór" który został stworzony przez braci Ridley'a i Tonego Scott zachęca nie tylko do poznania tajników królowej nauk jaką jest matematyka jak również poznania działań agentów FBI, którzy w swojej pracy wykorzystują geniusz matematyczny. Również serial "Kości" nawiązuje jak już wcześniej wspomniano do pracy kra76ebd8de7ae82b07064aabebe3626d6.jpgyminalistyków, jest on oparty na książkach kryminolog-antropolog Kathy Reichs, będącej jednocześnie producentką serialu. Główną bohaterką jest Temperance Brennan jest ona utalentowanym antropologiem pracującym w Jeffersonian Institution, która w wolnych chwilach pisze powieści. Bardzo często współpracuje z agentem FBI Seeleyem Boothem, pomagając zidentyfikować zwłoki, kiedy standardowe metody są nieskuteczne. Akcja serialu CSI dzieję się w Nowym Jorku, Miami oraz Las Vegas. Zespół techników kryminalnych zajmuje się wszelkimi tajemniczymi zbrodniami. Do odkrycia prawdy, kryjącej się za najbardziej zawiłą zbrodnią wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, które trafiają do laboratoriów kryminalistyki i medycyny sądowej.

    Zyskujący ostatnio oszałamiąjącą popularnością, medyczny serial "Dr House" koncentruje się na osobie tytułowego bohatera, znanego z niekonwencjonalnych metod geniusza medycyny. W każdym odcinku doktor House, wraz ze swoim zespołem diagnostyków medycznych, próbuje zdiagnozować i wyleczyć pacjentów przejawiających rozmaite objawy, niewyjaśnione wcześniej przez innych lekarzy. Ponadto serial ukazuje prywatne życie House'a i członków jego zespołu.  Istnieje wiele cech łączących doktora House'a z Sherlockiem Holmesem obu charakteryzuje genialność, zamiłowanie do muzyki, lekomania, powściągliwość i ogólna aspołeczność.

   61c8ed2750971d42837e693bb0d616f5.jpg "Magia Kłamstwa" to serial pokazujący życie zawodowe Dr Cala Lightman'a i jego kolegów z "The Lightman Group". Mają za zadanie "rozszyfrowywać" uczucia ludzi, wyrażane mową ciała. Pomagają oni FBI, CIA, policji. Udzielają pomocy kancelariom prawniczym, korporacjom i osobom prywatnym. Pomaga im w tym umiejętność interpretowania mikroekspresji.

    Wszystkie te seriale łączy jedno -powiązanie z nauką w sposób bardziej lub mniej konwencjonalny. Jednak nie wszystkie wymieniane zdarzenia, sytuacje, diagnozy, choroby są tymi przawdziwymi i mających miejsce w realnej rzeczywistości. Nie zmienia za to faktu, że pomimo tego coraz chętniej zasiadamy przed telewizorami towarzysząc bohaterom w ich poczynaniach próbując "wejść" w ich umysł i odgadnąć czym się kierują i skąd czerpią pomysły. Chcemy być tak bystrzy i rezolutni jak bohaterowie i nawet jeżeli w prawdziwym życiu wydaję się, że bycie taką postacią jest nierealne  to możemy mieć chociażby minimalną namiastkę tej niezwykłości dzięki tym serialom.