Login lub e-mail Hasło   

Czy Komputer Jest Szkodliwy Dla Zdrowia ? Obalamy Mity !

Ciekawostki na temat wpływu jakie ma długie siedzenie przed kompem. Wbrew pozorom nie jest ono zbyt duże.
Wyświetlenia: 18.739 Zamieszczono 19/01/2010
Czy Komputer Jest Szkodliwy Dla Zdrowia ?
 
   Na pewno każdy słyszał kiedyś o tym, że długie siedzenie przed komputerem jest szkodliwe dla zdrowia. Czyżby ? Poniższymi argumentami postaram przekonać się was, iż tak nie jest.
 
 
 
1. Od długotrwałego patrzenia w monitor psują się oczy !  Odpowiem na to tak, psują się tak jak od wszystkiego. Gwarantuje ze stu procentową pewnością, że czytanie w sposób tradycyjny (czyli zwykłych książek) jest o wiele bardziej szkodliwe dla wzroku, niż czytanie w monitorze. Fakt ten potwierdza chociażby to, że okulary noszą zwykle „szkolne kujony”, a nie nałogowi gracze. Na dowód tego dodam także to, iż monitor jest zazwyczaj dobrze oświetlony, przez co nasz wzrok nie musi się „męczyć” próbując odczytać litery. Książki natomiast czytamy zazwyczaj przy złym świetle. 
Czytanie na komputerze posiada jeszcze jedną zaletę niż zwykła książka. Czytając w nowocześniejszy sposób, możemy kursorem myszki „Iść” za czytanym tekstem, przez co nie gubimy się w nim zbyt często. Umożliwia nam to osiągnięcie większej koncentracji, przy czym nauka trwa krócej i jest bardziej utrwalona.
 
 
2. Długie siedzenie przy komputerze, przyczynia się do wad kręgosłupa ! Powiem tak ! Jeśli siedzimy „dość prosto”, to dla kręgosłupa jest bez różnicy, czy w danej chwili leżymy, chodzimy czy siedzimy. Grunt, że jest prosty i nie ulegnie odkształceniu. Poza tym, przy dzisiejszej technologii są... laptopy, które swobodnie możemy przenieść do naszego łóżka bądź do wygodnego fotela.
 
 
3. Siedzenie Może Przyczyniać Się Do Rozwoju Hemoroidów ! Jak już wspomniałem, gdy ktoś posiada dobrego laptopa, może spokojnie położyć się na kanapie i grać w najnowszego NFS'a. Gdy nie może zainwestować w dobry i miękki fotel biurowy, bądź położyć na ten gorszy zwykłą poduszkę. Ja jednak nie podejmował bym żadnych kroków w celu profilaktyki owej choroby. W rzeczywistości, osobie młodej (przed 30) bez żadnych innych dolegliwości, hemoroidy nie grożą nawet przy 20 godzinnym codziennym siedzeniu. Tym bardziej, że co 2 – 3 godziny i tak trzeba wstać, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, 
można wtedy chwile poruszać się po mieszaniu.
 
 
4. Długie Siedzenie Przed Komputerem Może Objawić Się Utratą z Rzeczywistością ! Czym jest właściwie taka utrata ? Apatycznym zachowanie, braku kontaktów i umiejętności rozmowy z ludźmi, czy zaniedbaniem codziennych potrzeb organizmów. Odpowiedzi i definicji owego pojęcia jest dużo. Lecz jakkolwiek by tego nie odbierać, dzisiaj (w dobie internetu i komunikacji) dość trudno taki kontakt z rzeczywistością zerwać. Są komunikatory, czaty oraz fora internetowe na które wchodzą miliony ludzi, porozumiewając się w ten sposób. Każda osoba posiadająca,  internet na pewno czyta nowinki internetowe, będąc tym samym na topie. 
 
 
5. Czy Długotrwałe Siedzenie Przed Komputerem Może Doprowadzić Do Otępienia Umysłowego ? Odpowiem stanowczo – Zdecydowanie NIE. Otępienie Umysłowe bardzo często występuje podczas długiego przesiadywania przed telewizorem. Objawia się ciągłą sennością i brakiem chęci do życia. Otępienie występuje na skutek wyłączania pewnych ośrodków w mózgu. W przypadku telewizji jest to oczywiste. Obraz w nim przedstawiany jest dość monotonny, przez co mózg bardzo mało go świadomie, aktywność mózgu spada (zazwyczaj do stanu alfa). Stan ten jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu, lecz jednak da się go „przedawkować”. 
Tak się dzieje w przypadku TV, nic takiego nie może wystąpić przy przebywaniu przed komputerem. Choćby z faktu dlatego, że korzystając z internetu, lub grając w jakąś grę, ogarniamy bardzo dużą ilość nowych informacji, nasz mózg jest po prostu „żywy” (bardzo aktywny). Ciągła aktywność skutkuje w jakimś stopniu większymi zdolnościami umysłowymi, a tym samym większym IQ. Oczywiście nie mówię, że można osiągnąć przez to jakieś cuda. Lecz biorąc „na logikę” ową refleksje, wyjdzie nam, że przecież grając w nową grę, musimy się jej najpierw nauczyć.
 
 
6. Długie Przebywanie Przed Komputerem Powoduje Otyłość ! Fakt jak każdy inny. Bez ruchu, przy dużej ilości chipsów i batonów będziesz gruby. Nie ma na to rady. Uwierz jeśli będziesz dużo grał na kompie, ale ograniczysz (lub wyeliminujesz całkiem) w tym czasie jedzenie, komputer nie przeszkodzi ci wyglądać jak anorektyk :] .
 
 
 
 
Uwaga! Cały artykuł miał jedynie uświadomić to, że komputer nie jest, aż tak szkodliwy jak mówią chociażby twoi rodzice. Przebywanie przed komputerem zasłania się zdrowiem, ponieważ tylko takie argumenty naprawdę skutkują. Nie mniej jednak, pod żadnym pozorem nie chcę cię zniechęcać do korzystania z tradycyjnych metod czytania i nauki.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1603
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 668
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1162
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 771
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 655
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 737
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 453
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 357
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 627
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 966
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

bardzo dobry artykul, trafna argumentacja :) bardzo mi sie spodobal - krotko i zwiezle. oby tak dalej ! :)

dzięki, pocieszyłeś mnie troszeczkę...........pozdro

Świetny artykuł! Naprawdę gratuluje autorowi :)

Dzięki za pozytywne komentarze :) W najbliższym czasie postaram się napisać więcej artykułów.

Pzdr... dla Wszystkich !

  Bar_ka  (www),  16/08/2011

Zgadzam się, a dodatkowo punkt pierwszy potwierdzam.
Z jedną uwagą - laptopy niosą inne zagrożenie: http://eiba.pl/t

Nie umiem funkcjonować bez internetu, np po co mam biegać po sklepach, gdy w necie kupię taniej i jeszcze mi do domu przyniosą., mogę rozmawiać z przyjaciółmi, poprosić ciocię o pomysł na obiad.......itp..itd. Przecież nie chodzi o komputer tylko jak go wykorzystujesz. Dzięki za artykuł.

  ulmed,  21/10/2011

Ja posyłam maile swoim dzieciom; nie siedźcie przed komputerem.
:)) ale robię sobie dłuuuuuugie przerwy.

Ważne jest to, żeby wygodnie siedzieć przed komputerem, a przy tym dbać o swoje zdrowie, dlatego warto zapoznać się z ofertą https://ergopoint.pl gdzie można zakupić innowacyjne fotele do biurka.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska