Login lub e-mail Hasło   

30 dni do zmiany życia

Wszystkie czynności jakie wykonujemy w ciągu dnia są pewnymi schematami. Zauważ, że w zasadzie codziennie robisz to samo.
Wyświetlenia: 11.196 Zamieszczono 22/01/2010

Wstajesz, myjesz się, jesz śniadanie, potem wychodzisz coś załatwić, wracasz, włączasz komputer itp. Nasze, życie składa się z pewnych schematów i nawyków, które tak naprawdę mają duży wpływ na nasz sukces i porażkę.
Pamiętasz film ‘efekt motyla”? Pojawiły się tam słowa: “Trzepot skrzydeł motyla w stanie Ohio może po trzech dniach wywołać burzę w Teksasie.” Chodzi o to, że z pozoru mało ważne rzeczy wywierają ogromny wpływ na nas samych. Zastanów się sam ile masz nawyków, których chciałbyś uniknąć? wylegiwanie się w łóżku do późna? jedzenie ogromnej ilości słodyczy? oglądanie telewizyjnych seriali? Jak więc pozbyć się złych nawyków a w ich miejsce wstawić nowe- lepsze?

Nawyk to nic innego jak zautomatyzowana czynność, którą zdobywamy w wyniku powtarzania pewnej czynności. Nie uda nam się tego dokonać bez regularnych ćwiczeń. Tak jak sportowiec, który chcę wygrać zawody musi ćwiczyć codziennie, tak i my musimy włożyć w to trochę pracy. Psychologowie i eksperci w dziedzinie behawioryzmu twierdzą, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa około 20 do 70 dni. Ciekawą koncepcję wysunął na swoim blogu Steve Pavlina . Zauważył, że programy typu shareware są zazwyczaj 30 dniowe. Koncepcja jest prosta- 30 dni darmowego używania programu ma wyrobić w nas nawyk, po to abyśmy kupili pełną wersję. Można warto przenieść to na płaszczyznę życia osobistego?

Zastanów się co chciałbyś zmienić w swoim życiu i zmień to od dziś. Podejmij próbę 30 dni. Postanów, że od dziś (nie od jutra, bo jutro tak naprawdę nigdy nie nadchodzi) przez 30 dni będziesz wykonywał czynność, którą chcesz zamienić w nawyk. Nie więcej, nie mniej. Dokładnie 30 dni. Jeżeli nie spodoba ci się to po 30 dniach wrócisz do starych przyzwyczajeń. Czym jest 30 dni z twojego życia? Będziesz mógł sprawdzić swoją silę woli, zmienić swoje zachowania i zyskać coś czego potrzebujesz. Na start wybierz jedną czynność, którą chcesz zmienić i wprowadzić w życie. Niech będzie to tylko jedna, prosta rzecz. Nie napalaj się od razu z całkowitą zmianą życia, bo nie dość, że będzie ci strasznie trudno wytrzymać w utrzymaniu to dodatkowo odbije się to na twoim zdrowiu. Jedna rzecz- 30 dni. Potem albo to kontynuujesz, albo wracasz do starych zasad gry, albo wprowadzasz następne zmiany.

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć.
Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać. -Jim Ryun

Co możesz zmienić?

1. Fajnie byłoby wstawać codziennie o 6. Tak dużo czasu. Może warto przez miesiąc budzić się o tej godzinie?
2. Popracuj nad formą. Kiedy ostatnio biegałeś? Codziennie pół godziny, bez względu na pogodę.
3. Języki obce to podstawa. Przez miesiąc mógłbyś codziennie uczyć się przez godzinę. To tak nie dużo.
4. Zostań wegetarianinem na miesiąc. A nóż spodoba ci się?
5. Właśnie! Może jakaś dieta?
6. Załóż bloga o twoim hobby i codziennie, przez miesiąc dodawaj wpisy.
7. Rzuć papierosy na miesiąc.
8. Fastfoody? alkohol? :)
9. Nauczę się szybkiego czytania.
10. Może pora na codzienne medytacje lub jogę?
11. Nie będę oglądał telewizji przez 30 dni.
12. Wyłączę komunikator na ten okres. Ze znajomymi będę spotkał się w cztery oczy.
13. Regularne ścielenie łóżka? :)
14. to może jeszcze porządek na biurku i w papierach? obiecaj sobie, że regularnie porządkował będziesz wszystkie papiery. Tylko przez 30 dni.
15 …jak widzisz możliwości zmian jest bardzo dużo. Zastanów się co chcesz zmienić i zacznij to robić. Jutro zaczyna się nowy miesiąc. Ja postanawiam, że przez 30 najbliższych dni będę wstawał o 6.30. Bez względu na to o której pójdę spać, bez względu na to jak będę się czuł, bez względu gdzie będę. 30 dni stanowczości i ciężkiej pracy, a potem zobaczymy co się stanie. Zapraszam więc i Ciebie do udziału.

Cokolwiek chcesz zmienić, zacznij już teraz. To tylko miesiąc :)

http://zyciejestpiekne.eu

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1500
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 847
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1107
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1137
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 931
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 514
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1169
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 541
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 706
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 400
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 686
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 905
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 472
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 669
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Podoba mi się zdanie:
"Zastanów się co chciałbyś zmienić w swoim życiu i zmień to od dziś. Podejmij próbę 30 dni. Postanów, że od dziś (nie od jutra, bo jutro tak naprawdę nigdy nie nadchodzi)..."
Gdzieś czytałem taką myśl:
"Żeby coś w życiu zmienić, trzeba coś w życiu zmienić"
Fajny artykuł, tylko czemu mamy w swoich artykułach prawie taką samą grafikę?
...  wyświetl więcej

  Elba,  24/01/2010

Ludzie zazwyczaj boją się zmian, nawet na lepsze. Boją się nieznanego. Spisano na ten temat dużo porzekadeł i mądrości, np.
1) Stary wróg jest lepszy od nowego, bo znany, przewidywalny.
2) Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.
3) Postęp nie ma większego wroga niż przyzwyczajenie.
4) "Zawsze widzimy tę najlepszą z dróg, wybieramy jednak tę, do której przywykliśmy." Paulo Coelho, Pielgrzym

  private,  25/01/2010

dobrze mówisz, ja wiele zmian wprowadziłem jakoś w 2 tygodniu stycznia w tym rzucenie palenia udane i inne codzienne drobnostki, które wcześniej zaniedbywałem, polecam spisanie zmian na kartkę i czytanie ich przed snem przez pierwsze kilka dni, życie bez celu i doskonalenia się w czymś nie ma sensu, przynajmniej dla mnie, muszę mieć po co żyć, oczywiście dobre są dni kiedy po prostu nie mamy co robić i leżymy w pustce ale na dłuższą metę to choroba.

Pozdrawiam

zapomniałem

  Ivi,  25/01/2010

ok, to startujemy z programem 30to dniowym:DDD

A ja już widziałem taki artykuł
http://eiba.pl/5jjqq

  Ivi,  25/01/2010

podobny, ale nie taki sam

Nawyki jak schematy daja nam poczucie bezpieczenstwa.

@Elba dokladnie tak lepsze znane zlo, zgadzam sie.

Mysle, ze zmiany sa dobre i zawsze nowe cos ze soba niesie. Nawet Feng Shui o tym mowi, zeby co jakis czas poprzestawiac, przearanzowac wnetrze, w ktorym spedzamy czas, zeby wziac co jakis czas inna droge powrotna do domu ect.

Ostatnio bylam na niesamowitym wykladzie z p

...  wyświetl więcej

chce ci dodac punkty i mi mowi, ze nieprawidlowa,,,,no co jest? jak nieprawidlowa jak tyle chce dac?

  Ivi,  25/01/2010

tez mi się tak czasem robi

aby dać trzeba mieć, ty masz obecnie 28 punktów.

  Ivi,  25/01/2010

a ja mam dużo i tez nie zawsze mogę dać

  Ivi,  25/01/2010

czytałam już to kiedyś:P

a wiec tak to dziala! Dzieki Piotr!

skrzydlate przerabiało, wie, dużo już zmieniło w swoim życiu i życzy wszystkim owocnych i twórczych zmian.. też nie mogę dać punktów, nie działa

Naprawdę świetny artykuł! Mam wiele postanowień i nie biore tylko jednego na 30 dni, tylko kilka na długi, długi czas! Trzeba coś zrobić dobrego, zwłaszcza, że tyle w życiu zawaliłem (mam na myśli szkołe, ale dopiero 2 gim, dam radę!), zaczynam się uczyć! Chciałbym się podzielić z wami moimi najważniejszymi postanowieniami: przestać obgryzać paznokcie, uczyć się, wstawać wcześnie, ćwiczyć na siłow ...  wyświetl więcej

Jaki Pan :) - Michał
Damian, możesz przyjąć taką teorię. Rok ma 12 miesięcy. Spisz na kartce 12 rzeczy, któr chcesz zmienić, każda na jeden miesiąc. Robiąc wszystko na raz trudniej nam utrzymać się przy postanowieniu. Gdy mamy jeden priorytet jest o wiele łatwiej.

Wiesz, chyba masz racje :) W takim razie spróbuje tak... Pierwszy miesiąc jedna zmiana, drugi dwie zmiany, trzeci trzy itd. Najwyżej będe czasem dłużej czekał z następnymi zmianami... Najważniejsze dla mnie to obgryzanie paznokci i nauka.

  Elba,  26/01/2010

Istnieje inna droga do zmiany jakości postrzegania swojego życia.
Nie należy niczego zmieniać na siłę, tym bardziej siebie. Wystarczy zrozumieć siebie i otaczającą nas rzeczywistość, a to co złe zmieni się samo i to bez wielkiego wysiłku.
Jakie warunki należy spełnić?
Po pierwsze – świadomość rzeczywistości. Nie wysiłek w pokonywaniu złych nawyków, nie dążenie do ideałów, ale ...  wyświetl więcej

Moim zdaniem Pan troszkę źle gada. Wprowadzając jakieś zmiany nie zmieniamy się na siłę, tylko chcemy się zmienić, a raczej doskonalić. Moim zdaniem należy pracować nad swoimi słabościami w każdy sposób, a Pana sposób może trwać nie miesiące lecz lata, ale i tak nie wiadomo czy przyniesie pożądane efekty...

  Elba,  27/01/2010

To co piszę, może jest trochę skomplikowane i nie bardzo zrozumiałe.
Ale generalnie chodzi o to, że jak coś robimy, to warto znależć w tym radość i być dumnym z siebie, że to się robi. Nic na siłę! Jestem zmotywowany i to mnie dopinguje. Takie podejście do sprawy wynika ze zrozumienia siebie i świadomości, że robię to ja dla siebie samego, dlatego, że jest to dobre, tak chcę i wynika to z t ...  wyświetl więcej

Teraz bardziej się z Panem zgadzam, ale w obgrzyaniu paznokci czy nie uczeniu się raczej radości nie znajdę... Dlatego stawiam przed sobą nowe wyzwania :) By znaleść tą radość.

Przyznam rację, U mnie dosłownie dzień w dzień jest 50% dnia to samo. Dzięki +

  AgaSkarb,  27/01/2010

Dobry artykuł, świetnie się go czyta, ale mam pytanie do wpisujących komentarze, Szanowni Eiobowicze, ilu z Was zdecydowało się na zmianę nawyków? Przecież przyzwyczajenie to druga natura, pytam, bo sama poczyniłam ostatnio duże zmiany, wiem ile stresu mnie to kosztowało, ale było warto. Odwagi życzę. A.

Za sam film "efekt motyla" zagłosowałem na ten artykuł :) Dobry film.

Jednego nawyku się pozbyłem i jestem szczęśliwy - palenie :)
Pozdrawiam.

  Gamka  (www),  31/01/2010

Hahahahaa....
12. Wyłączę komunikator na ten okres. Ze znajomymi będę spotkał się w cztery oczy.--- tego mi brakuje :)
14. to może jeszcze porządek na biurku i w papierach? obiecaj sobie, że regularnie porządkował będziesz wszystkie papiery. Tylko przez 30 dni.---- w pracy by było czymś rewelacyjnym
Dobry Artykuł Pozdrawiam i czekam na następny :) Gamka

Paznokci już nie obgryzam, wcześnie wstaje... W 16 dni? :)) Czas na nowe nawyki... Napiszę jak mi się uda :)

Do teraz myślałem , że codzienna motywacja jest powodem zapału do robienia czegoś...Teraz wiem , że nawyk jest równie ważny ! Dzięki !

:) Cieszę się, że artykuł tak się spodobał. Dziękuje za dyskusje w komentarzach :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska