Login lub e-mail Hasło   

Większość dzisiejszej młodzieży nie potrafi poprawnie pisać…

Za dużo Internetu, za mało książek. Na portalach typu nasza-klasa pełno komentarzy pod zdjęciami, w których dzieci piszą wyrazy bez końcówek Ę! No i te teksty: ŚwIt@śNa,k0ff@m itd.
Wyświetlenia: 6.305 Zamieszczono 27/01/2010

 Od początku wyśmiewałem się z tych głupich komentarzy typu: k0ff@m waśśś, SUUUUpcio f0t3czk@, c00l FoCi@, ŚwIt@śn3 zdjątko, Meg@ f@@@j0w0 itd. W bardzo krótkim czasie tzw. dzieci neo opanowały prawie cały Internet, wypisując wszędzie tym głupim „alfabetem Matrixa”. Jeszcze wspomnę o niektórych, którzy wysyłają zaproszenia do znajomych (NK), do każdego użytkownika, który zamieszkuje w tym samym mieście, nawet jeśli go w życiu nie widzieli, a nawet jeśli to nawet cześć na ulicy nie powiedzą.

 Ostatnio na lekcji języka polskiego moja nauczycielka powiedziała, że chyba nikt z naszej szkoły pisząc na gg, nk czy telefonach nie używa Ę… Zauważyła to po ostatnich kartkówkach czy pracach klasowych i dodała, że na dyktandach czy testach gimnazjalnych liczy się to jako normalny błąd ortograficzny (chyba -1pkt. nie pamiętam dokładnie). Troszkę nad tym myślałem i zauważyłem, że Ja również nie używam końcówek Ę. Oczywiście staram się to zmienić i czasami, gdy coś piszę, często zastanawiam się czy tam powinno być Ę czy E. Od zawsze miałem problemy z ortografią, lecz nie przypominam sobie, bym miał kiedyś problemy z Ę czy Ą, może i dlatego, że czytam książki i nie używam gg, a telefon mam od niedawna (nic nie zastąpi rozmowy w rzeczywistości) i już mam problemy, a przecież pełno jest nastolatków, którzy nie wypuszczają telefonu z ręki i w ogóle nie czytają książek (nawet lektur).

 Te głupie „komcie” piszą zwykle dziewczyny, lecz ostatnio zauważam więcej takich komentarzy dodawanych przez chłopaków. Jeśli macie dzieci, patrzcie jak piszą i polecajcie im książki (moim zdaniem czasami dobra książka jest lepsza niż film!) czy jakieś czytanki, zależy od wieku. Jeśli jesteście jeszcze dziećmi (ewentualnie nastolatkami) to czy tak trudno czytać choćby same lektury? Czy tak trudno wcisnąć dodatkowo Alt, co zajmie wam kilka setnych? Nie bójcie się, że będą się z was śmiać z powodu czytania książek! Ja czytam książki, ale też jestem aktywny fizycznie, trenuje sztuki walki, lubię spacerować i żyje jak każdy inny człowiek w moim wieku (mam 14 lat). Jakoś nikt się ze mnie nie śmieje, że czytam, lecz często słyszę, że jak Ja to robię, że tak szybko czytam itd. Książki rozwijają wyobraźnie i ćwiczą pamięć!

Damian „BL" Wysocki

Podobne artykuły


20
komentarze: 32 | wyświetlenia: 2876
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4099
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21591
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19705
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3566
25
komentarze: 30 | wyświetlenia: 4725
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4438
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3324
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33294
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1495
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2766
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 11017
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1306
 
Autor
Artykuł  Ivi,  27/01/2010

jak od początku się dziecku książek " nie poleca" to później raczej ciężko to czytanie książek wyegzekwować ;)

Mnie nigdy nikt nie namawiał na czytanie, byłem jeszcze mały, gdy moje rodzeństwo wypożyczyło Harrego Pottera… Przeczytałem kilka stron i tak rozpoczęła się moja przygoda z książkami 

Z całym szacunkiem dla autora tekstu, ale muszę się nie zgodzić z twierdzeniem iż brak czytania książek wpływa na to że się robi więcej błędów ortograficznych. Otóż ja czytam od wczesnych lat podstawówki, i to dużo rzekłbym że nawet bardzo dużo, a ma się to ni jak do moich zdolności ortograficznych, może jestem wyjątkiem nie wiem.

  feniks57,  27/01/2010

I tego się Damianie trzymaj. Nawyki z dzieciństwa ( te złe ) bardzo trudno wykorzenić w późniejszym życiu. Czasami to bardzo przeszkadza. Bądź mądrzejszy od rówieśników i nie przejmuj się ich opiniami. Ten się śmieje , kto się śmieje ostatni.

  Ivi,  27/01/2010

dokładnie!

nie musimy długo czekać... teraz pokolenia zmieniają się co 5 lat ;]

Doczekaliśmy się pokolenia GG, albo Naszej Klasy.

  Ivi,  27/01/2010

ciekawe co będzie później:D

@ivi. może lepiej nie wiedzieć?

  Ivi,  28/01/2010

racja:D czasem niewiedza jest błogosławieństwem:D

No cóż Damian, popieram Cię, mimo tego, że lat więcej od Ciebie nie mam, również czuję się sfrustrowana takim zachowaniem. Czytać uwielbiam, a co do portali typu nk, to tutaj właśnie wychodzi iloraz inteligencji tych ludzi, młodzieży czy nawet dorosłych(bo dzieci jeszcze małe mogą nie rozumieć...) którzy w tym jakże sławnym portalu piszą"Wklej to w ciągu 3 sek bo inaczej umrze twoja mama/babcia/dz ...  wyświetl więcej

  Ivi,  27/01/2010

te wklejki łańcuszkowe tez mnie powalają na łopatki:D

Ogólnie trudno wykorzenić nawyki. O mnie nikt nic głupiego nie gada, ale słyszałem jak kolesie na przerwie w bibliotece śmiali się z takiego kujona i któryś powiedział, że on czyta książki i wszyscy się śmiali… Ja siedziałem stolik obok i powiedziałem, że też czytam i nie widzę w tym nic śmiesznego i nikt się nie śmiał. Na szczęście nie wszyscy w moim wieku tacy są, lecz jest ich naprawdę niewiele. Dziękuje Krzysztofie za punkty.

  Ivi,  27/01/2010

a ile Ty masz lat Damianie?:)

Chyba się nie przeczytało artykułu przed dodaniem komentarza bo autor mówi tam ile ma lat....

  Ivi,  27/01/2010

przeczytało się, ale w międzyczasie dodania komentarza czytało się też coś innego i tak jakoś umknęło:D

Ja mam 14 :) Jest napisane w artykule. Zastawiam się Placebo, ile Ty masz lat? Przepraszam, że pytam kobietę o wiek. Również pozdrawiam Ciebie, jak i innych udzielających się tutaj użytkowników :)

14 lat mam, aczkolwiek 15 przywitam tej jesieni ;)

Ja 15 w maju :) Dlaczego przypuszczałaś, że jestem starszy?

Przyzwyczaiłam się do tego, że jeśli się już znajdę na jakimś forum czy portalu, to do średniej wieku tam nie należę ;)

Pisze w artykule ile mam lat :) Aż tak żmudnie to napisałem, że nie chciało Ci się czytać do końca? Hehe...

Czytałam do końca, to ivi sie pytał/a ile masz lat. A moje stwierdzenie w poście pierwszym oznaczało, że nie jestem strasza - po prostu, chyba logiczne nie? ;)

Nie chcę się kłócić :) Zapomniałem napisać o tych łańcuszkach! To również żenada... Nigdy tego nie wysyłam. Kiedyś napiszę i o tym artykuł, bo to trochę osobny temat, gdyż to taka jakby manipulacja ludzkim umysłem (tutaj uwzględniam te łańcuszki o śmierci bliskich).

Czytam około 1 książkę tygodniowo a i tak robię błędy. Nie ma reguły.

Ja w ogóle dużo czytam i też robię błędy :) Ale tu nie chodzi o Ó czy U, RZ czy Ż, ale o Ą czy OM, Ę czy E-EN. Napisałeś książkę zamiast ksionżke i robię zamiast robie <- To miałem głównie na myśli!

  Ivi,  27/01/2010

tez robię błędy:D

Nawet i polonistą się zdarza, nie martwcie się… Ważne, że coś czytacie :)

  Ivi,  27/01/2010

:D

  w84u6  (www),  28/01/2010

"polonistą się zdarza" znam ten ból, jak przeczyta naście razy takie byki, to też jest zdezorientowany ;)

  Ivi,  28/01/2010

jesteś polonistą?:D

  w84u6  (www),  28/01/2010

Broń Boże, ale belfrów blisko dwudziestu się w rodzinie najbliższej znajdzie ;) przy mnie uczeń zapomniałby, co to wychowanie bezstresowe. Miałby tylko jedno prawo i jeden obowiązek: Prawo uczyć się i obowiązek: uczyć się. Łatwe do zapamiętania ;)

  Ivi,  28/01/2010

ahahahha wychowanie bezstresowe wyniszcza społeczeństwo.Takie wychowanie to porażka. nie wiem co to za fenomen to wymyślił powinien dostać.....jobla

Tu się zgodzę z Ivi , bezstresowe wychowanie dzieci to produkcja " ułomków " w dorosłym życiu.

  Ivi,  28/01/2010

i debilo-cwaniaków uważających ze są tak ważni ze trzeba koło nich skakać i się im kłaniać

ivi wybacz ale się z Tobą zgodzić nie mogę ;)
To czy ktoś wyrośnie na debila/cwaniaka czy tam nawet 'ułomka', nie zależy wcale(lub w głównej mierze), od tego czy za drobne przewinienie dostanie pasem po dupie czy nie. To jak dany młody 'osobnik' się zachowuje w stosunku do innych, jest podyktowane głównie tym jaką ma rodzine i w jakim społeczeństwie dorasta. Bo nie ma takiej możliwości, jeś ...  wyświetl więcej

  Ivi,  28/01/2010

powiem tak: wychowanie oraz przykład własny jest bardzo istotne.
Nie jest powiedziane że odchodząc od bezstresowego wychowania masz od razu dziecko traktować pasem. Nie na tym to polega. Chodzi głównie o konsekwencje i wyznaczanie granic- po to, aby dziecko czuło sie bezpieczne i wiedziało czego mu robić nie wolno.
Gdy rodzina nie radzi sobie np z emocjami i dodatkowo występują inne ...  wyświetl więcej

Z całym szacunkiem dla autora tekstu, ale muszę się nie zgodzić z twierdzeniem iż brak czytania książek wpływa na to że się robi więcej błędów ortograficznych. Otóż ja czytam od wczesnych lat podstawówki, i to dużo rzekłbym że nawet bardzo dużo, a ma się to ni jak do moich zdolności ortograficznych, może jestem wyjątkiem nie wiem.

  lilith123  (www),  28/01/2010

Jeśli jest się typowym wzrokowcem to czytanie rzeczywiście pomaga w ortografii( po prostu widzisz że coś jest nie tak), ale dla pozostałych sprawa nie jest już niestety taka prosta...
Ale ogólnie muszę się zgodzić że GG i NK miewają odmóżdżające właściwości;)

  bauwan,  28/01/2010

naszczescie jak nikt nieurzywa ę to zostanie niedlugo zlikwidowane

Twoja pisownia i ortografia to zgroza. Czyżby wychowanek SMS , GG i NK ? Chcesz błysnąć inteligencją ? Na razie daleki jesteś od tego.:]

Ja nie wiem co Ty Bauwan robisz na tej stronie -.-

  w84u6  (www),  28/01/2010

bauwan to bałwan ....albo odwrotnie... postmodernista to nie jest ;)

Bo dla Bauwana " polski mowa trudna język "

  Ivi,  28/01/2010

w końcu ktoś stawia większe błędy niż ja:DDD

Jest jeszcze coś co mnie irytuje w pisowni młodszego pokolenia. Wstawianie obcojęzycznych wyrazów do zdania i odmiana tychże przez przypadki np. praca, trening, a potem w housie:)- jest to autentyczny opis gg mojego kumpla z pracy.

Nie rozumiem co Pana w tym irytuje... No chyba, że ktoś już przesadza i co parę zdań tak jedzie, bo Ja czasem powiem np. to był joke itd.

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

A nie prościej użyć ojczystego języka , który jest bogaty w słowa ?

Pięknie skopiowało;)))))

Może i tak, ale z przyzwyczajenia mówię joke :) Aż tak to Pana zezłościło? Hehe…

Nie zezłościło , nie wiem dlaczego tyle razy dodało komentarz;))))))

  Ivi,  28/01/2010

mi tez się raz tak zrobiło

brawo re megale. dobrze napisane. mądre słowa. tak trzymaj. a i wstąp do mnie i oceń jakiś artykuł z łaski swojej. pozdrawiam cię gorąco z mroźnej ostatnio Grecji

  w84u6  (www),  28/01/2010

wziąść......wziąć
Narodowości piszemy z dużej litery: Grecy, Polacy, Rosjanie.... i trochę interpunkcja
;)
do http://eiba.pl/2k8t
A artykuł sympatyczny ;)

Dziękuję. Oczywiście zobaczę, lecz nie za fajnie Pani robi pisząc tak w każdym komentarzu… To zamiast zachęcać, odrzuca. Można promować profil w inny sposób :)

  Ivi,  28/01/2010

w jaki można? :D

Napisać do znajomych :) Moja znajoma sama wynalazła :)

  Ivi,  28/01/2010

yhm ;)
ja jednakowoż wole pozostawić sprawy własnemu biegowi:D

Ja też. Nikomu nie gadałem, że coś tu pisałem :)

  Ivi,  28/01/2010

ja tez:D
lepiej jak doceniają człowieka nie po znajomości

Heh, mi to mówisz :)

  Ivi,  28/01/2010

;)

  hyhu,  30/01/2010

Ciekawy text Damianie, jednak nie zgadzam się w 100%. Problem 'k0ff@n3g0' [ nie wiem czy dobrze napisałem ] jest wg mnie problemem Gimnazjum, i nie pisze tego z zawiści czy w związku z modą "krytykujmy gimbusów". Aktualnie jestem w drugiej klasie ogólniaka i opisany przez ciebie problem zniknął z mojego pola widzenia z chwilą skończenia Gimnazjum. Oczywiście nie zniknął w 100%, jednak osoby nadal ...  wyświetl więcej

Dziękuje. Masz racje, głównie tak piszą w gimnazjum i podstawówce, ale zdarzają się i tacy w szkołach średnich… Ale w podstawówce to jeszcze gnojki, więc można to jako tako przeoczyć (oczywiście z naszej strony, bo rodzicie to powinni się martwić), w gimnazjum tacy ludzie są wyśmiewani (szkoda, że nie zawsze przy nich). Ale szkoła średnia… No bez jaj :)

  hyhu,  31/01/2010

Jak już pisałem, w mnie w LO to ewenement, możliwe że mam szczęśliwą szkołę. Jak spotkasz takie osoby w szkole średniej to nie ma innego wyjście jak tępić :)

Moja sąsiadka ma 18 lat i tak piszę... To już chyba przesada :)

To, że ten artykuł jest napisany przez czternastolatka nie zmienia faktu, że jest słaby.
Krucjata zakompleksionych krzewicieli poprawnej mowy ojczystej przeciwko debilom piszących dialektem matrixa. To jest do przyjęcia wieku czternastu lat, w wieku osiemnastu lat robi złe wrażenie.

Robi złe wrażenie? No i jakie to ma znaczenie, ile mam lat? Z Tobą jest chyba coś nie tak...

Siedzieć w domu na kanapie i oglądać tvn 24 nie lada sztuka, albo iść do kościoła i modły swe składać bogu urojonemu, jeszcze mniejsza.
Siądź za to przed monitorem, wytęż umysł i napisz coś kreatywnego, co by innym do pięt nie dorastało i by byle pachołek nie mógł słowa z ust z podziwu wydobyć.
"Krucjata zakompleksionych krzewicieli poprawnej mowy ojczystej przeciwko debilom piszącyc ...  wyświetl więcej

Kluczowe, bo świadczy o poziomie rozwoju emocjonalnego.
Krótko mówiąc w tym tekście wszystko jest płaskie, pozbawione jakiejkolwiek głębi. Jest widziana bez wglądu w sedno i widać to w sposób rażący. Jeśli ktoś się zachwyca takim artykułem to prawdopodobnie jest to zasługą wrodzonej iskierki do hejterstwa.
Pomijając, że młodzież pokemonowa nie umie poprawnie pisać, ona nie chce tego ...  wyświetl więcej

Skoro mój artykuł jest taki beznadziejny to może napisz lepszy... W dodatku chyba nie trzeba tu dużo pisać, by każdy załapał o co chodzi... Najwidoczniej się mylę…

  Ivi,  02/02/2010

nie stresuj się
nie każdego jesteś w stanie zadowolić;)

Nie o to chodzi… Tylko nie lubię jak ktoś krytykuje innych, a sam niczego nie pokaże.

  Ivi,  02/02/2010

nie przejmuj się i nie bierz tego za bardzo do siebie;)

Hej 14letni autorze, czytanie to piekna przygoda, a ja do grona moich najlepszych ksiazek zaliczam bardzo wiele z tych do 'kanonu lektur szkolnych' zaliczonych:) tak trzymac, indywidualizm i wlasne zdanie to cos co jest w swiecie dostrzegane, pamietaj o tym! Jak cos kochasz, rob to i rob to z cala pasja i zaangazowaniem i nie wstydz sie tego. Ach! az bym sobie alt wcisnela i napisala z polskimi znakami, niestety nie mam aagghhrr

Dziekuje. Ja tez alta nie wcisne bo siostra uczy sie przy kompie calymi dniami to musze na telefonie siedziec.

  ykes,  06/02/2010

Poruszyłeś bardzo ważny problem, ale wg mnie nie tyczy się to tylko młodzieży, bo starsze pokolenia też mają problemy z pisaniem. O ile błędy ortograficzne jakoś potrafię przeżyć i przyzwyczaiłem się do nich (nie wiem czy to dobrze czy nie), to nie znoszę pisania pytań bez znaku zapytania, np. "masz może dzisiaj zajęcia". Jak dla mnie jest to oznaka niedbalstwa i ograniczenia intelektualnego rozmó ...  wyświetl więcej

Coś tam zawsze pomoże :)

  Bambus®  (www),  09/02/2010

Moja siostra (19 lat) siedzi cały czas na GG i na NK, GG nie mam jak zablokować bo sam korzystam ale NK zablokowałem (jeśli ktoś chce zablokować to proszę link http://tibiasoft.com/forum/sho(...)p=27295 na temat tibi ale da się zaadoptować do NK i innych) bo już nerwicy było można dostać od tych komentarzy i innych opisów.
PS. ...  wyświetl więcej

  Bambus®  (www),  09/02/2010

Jeszcze bym zapomniał, za ukazanie prawdy światu daje trochę punktów.

Bardzo dziękuje :)
Chciałem jeszcze dodać, że ten filmik nie jest mój. Zauważyłem go na nk, bo mój kumpel wkleił to na śledzika... Myślę, że nie długo napiszę nowy artykuł, odnoszący się do nk i tego filmiku... Można by powiedzieć, że ciąg dalszy tego artykułu... Pozdrawiam wszystkich śledzących ten artykuł!

W mojej klasie na dyktandach zmorą są wyrazy z ę. Ludzie poprostu nie umieją tego pisać.
Aż zal patrzeć na nich. Nie to żebym była chodzącym słownikiem ortograficznym.
U mnie w gimnazjum mówi się często XD. Większość nie wie że to jest zwykły uśmiech i podniecają się jak ktoś powie xd.

Nie problem w internecie tylko w treści stron, które odwiedzamy. Taka strona jak eioba.pl jest ok. Jest więcej stron, które nie szkodzą, a wręcz przeciwnie. Jeśli już nawet nasza pociecha ma "alergię" na książki to można jej podsuwać adresy stron internetowych, dzięki którym będzie się ona prawidłowo rozwijać. Wymaga to czasem trochę wysiłku, ale warto. Kiedyś też musieli pożucić gliniane tabliczk ...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  17/06/2010

"Kiedyś też musieli pożucić gliniane tabliczki i pisać na papierze"
Teraz porzucają papier dla komputera... i dalej robią te same błędy ;)

Ja polecam Wyborczą. Pół dzieciństwa spędziłam z Magazynem Gazety Wyborczej (teraz ta gazeta schudła nie do poznania) i napewno mam teraz dzięki temu bogate słownictwo. A pisanie polskich znaków diakrytycznych stawiam sobie za punkt honoru nawet w komunikatorach XD PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska