JustPaste.it

Przyczyny trądziku

Trądzik jest nieprzyjemną dolegliwością skórną młodych ludzi. Pojawia się wraz z pierwszymi oznakami dojrzewania. Potrafi odcisnąć piętno nie tylko na twarzy, ale i duszy.

Trądzik jest nieprzyjemną dolegliwością skórną młodych ludzi. Pojawia się wraz z pierwszymi oznakami dojrzewania. Potrafi odcisnąć piętno nie tylko na twarzy, ale i duszy.

 

Młody człowiek, który bardzo chciałby się podobać, bo, jak mało kiedy, w tym okresie życia liczy się zewnętrzność, ma prawdziwy problem. Wypryski, zaskórniki, tłusta, błyszcząca skóra , szybko przetłuszczające się włosy to powód do zmartwienia i przygnębienia. Ale trzeba wziąć się w garść  i zacząć walkę z trądzikiem. Sposoby leczenia zależne są od przyczyn trądziku. Można o tym przeczytać na www.leczenie-tradziku.pl.

Przyczyna główna – hormony

Głównym winowajcą są uaktywnione w okresie dojrzewania hormony płciowe, przede wszystkim androgeny. Nazywane są męskim hormonem, ale pewna ich ilość jest produkowana też w organizmie kobiety. Hormony sprawiają, że gruczoły łojowe wydzielają zwiększone ilości łoju, z łaciny zwanego sebum. W normalnych warunkach łój jest niezbędny, stanowi warstwę ochronną skóry przed grzybami i bakteriami. Ponadto natłuszcza cerę i włosy, nadaje im miękkość i elastyczność.

Ujścia przewodów gruczołów łojowych znajdują się w mieszkach włosowych. Stamtąd właśnie wydobywa się łój. Gdy łoju jest za wiele, zaczyna się problem. Pory zostają zaczopowane. Wewnątrz mieszków gromadzi się więc łój. Na zewnątrz jest to widoczne jako jasne, wypukłe grudki – to zaskórniki zamknięte, lub ciemne punkty widoczne w porach – zaskórniki otwarte. Jest to tzw. trądzik niezapalny. Przy takich zmianach należy używać ogólnodostępnych preparatów do przemywania czy smarowania skóry.

Trądzik występuje w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych, a więc na twarzy, na plecach w okolicy łopatek, na klatce piersiowej w okolicach mostka oraz na ramionach.

Przyczyna następna – bakterie

Stan zapalny trądziku, a więc ropne wypryski, nacieki, pękające cysty, pojawia się na skutek infekcji bakteriami. Skóra człowieka jest zasiedlona bakteriami i grzybami. Gdy ich ilość nie przekracza pewnej normy, nie odczuwamy ich obecności. Natomiast, gdy namnożą się nadmiernie, rozpoczynają się problemy ze zdrowiem. I tak jest w przypadku trądziku. Bakterie żyjące na przetłuszczonej skórze mają doskonałe warunki do rozmnażania. Jest ciepło, wilgotno i dużo pożywienia – łoju. Gdy  drobnoustroje wnikną do zaczopowanego pora, układ odpornościowy próbuje je pokonać, w wyniku czego powstaje ropa.  Jeśli pęka ścianka mieszka, uciskana przez te wydzieliny, dochodzi do ich rozlania na sąsiednie tkanki, co powoduje nasilenie infekcji  i ropnych nacieków. Jest to poważny stan choroby, który może pozostawić blizny na całe życie. Dlatego niezbędne jest podjęcie leczenia pod kierunkiem dermatologa z zastosowaniem specjalistycznych leków.

Niewłaściwa pielęgnacja nasila objawy choroby

Jeśli skóra nie jest odpowiednio pielęgnowana, możliwe jest zintensyfikowanie objawów trądziku. Pierwszym grzechem wymierzonym w trądzikową cerę jest wyciskanie zaskórników i krost. Dochodzi wówczas do wtórnych zakażeń, a bakterie nie mają problemów, by przeniknąć do wnętrza porów, co skutkuje kolejnymi pryszczami. Pamiętajmy więc, że oczyszczanie skóry można przeprowadzić tylko w gabinecie kosmetycznym. O kosmetykach służących oczyszczaniu skóry można przeczytać na www.revitol.pl/oczyszczanie-twarzy,51.html.

Nadmierne złuszczanie skóry wynikające z osuszania jej preparatami alkoholowymi prowadzi do nasilenia wyprysków, gdyż naskórek zatyka ujścia porów, więc łój nie może się przebić na zewnątrz. Nie należy więc używać kosmetyków, np. płynów po goleniu, na bazie alkoholu.

Golenie zarostu też może sprawiać problemy, ponieważ ranki pozostające po zdarciu krost stwarzają warunki do dalszego zarażania bakteriami i powstawania rozległych stanów zapalnych. Zaleca się używanie golarek elektrycznych, gdyż łagodniej obchodzą się z wypryskami niż tradycyjna maszynka z ostrzem.

Wydawałoby się, że słońce jest antidotum na problemy z cerą. Ale nie w tym przypadku. Najpierw możemy być zadowoleni z poprawy stanu skóry, ale po pewnym czasie objawy trądziku się nasilają. Niewskazane jest więc nadmierne opalanie na słońcu czy w solarium.

Leki też wywołują trądzik

Niektóre leki mogą wywołać trądzik u dorosłych osób, np. te stosowane przy padaczce. Sterydy anaboliczne też wywołują zmiany skórne. Niektórzy dorośli sportowcy zażywający sterydy mają problemy ze skórą jak młodzieńcy w okresie dojrzewania.

Jak więc widzimy, przyczyny trądziku mogą być różne, ale jest to uleczalne schorzenie, niepozostawiające po sobie śladów pod warunkiem, że skóra będzie właściwie leczona i pielęgnowana.

Na stronie www.vitalab.pl/blog/2009/06/co-wplywa-na-wystepowanie-tradziku.html można dowiedzieć się więcej na temat czynników, które wpływają na powstawanie trądziku. Natomiast strona www.vitalab.pl/blog/2009/05/tradzik-jak-sie-go-pozbyc.html to bogate źródło informacji na temat zwalczania tego schorzenia.