Login lub e-mail Hasło   

Zaskoczenie

Czy jesteśmy antysemitami? Krótka refleksja nad charakterem narodowym Polaków wywołana rozmową z najprawdziwszym Żydem z Izraela.
Wyświetlenia: 3.015 Zamieszczono 31/01/2010

Polacy lubią myśleć, że są bardzo tolerancyjnym narodem, zwłaszcza wobec innych nacji i religii. Jednak, gdy przychodzi nam wyrazić swój stosunek do Żydów, tolerancja wielu "prawdziwych" Polaków sprowadza się mniej więcej do takiej postawy: ja do nich nic nie mam, niech sobie żyją, ale lepiej żeby się za bardzo nie wychylali, siedzieli cicho jak mysz pod miotłą i znali swoje miejsce w szeregu.

Kilka lat temu dane mi było spędzić parę miesięcy w Anglii. Tam w szkole językowej miałem w klasie kolegę, najprawdziwszego Żyda. Lubiłem go: zawsze uśmiechnięty, rozmowny, bywały w świecie. Pewnego razu jednak wystawił moją sympatię na ciężką próbę. Podczas wspólnej pracy rozmawialiśmy: o dzieciach, żonach, sprawach zawodowych no i swoich krajach. Ponieważ byłem na świeżo po przeczytaniu książki Normana Davisa Powstanie warszawskie 1944, postanowiłem polecić koledze jej angielskojęzyczną wersję, wyjaśniając, że historia tego powstania i heroizm powstańców są dobrą ilustracją polskiej duszy, naszego narodowego charakteru. I wtedy się zaczęło.

Powiedział, że on dobrze zna polska duszę, bo w Izraelu ma znajomych, pochodzących z Polski, którzy zastrzegają się, że nigdy by do Polski nie wrócili, bo Polacy to antysemici. A historię powstania to on dobrze zna, ale tego o rok wcześniejszego — w getcie warszawskim, i wie, że Polacy stali wtedy z bronią u nogi i pozwolili na wymordowanie pod ich nosem setek tysięcy jego rodaków. A Hitler też pewnie nie bez powodu zbudował największe obozy śmierci w Polsce. Że byli szmalcownicy. I że Polacy są antysemitami od kołyski, bo jak inaczej wyjaśnić, że nawet po wojnie prześladowali Żydów, z mordami włącznie, a 1968 wręcz wypędzili ich z kraju.

Byłem wstrząśnięty. Nie, żebym nie znał pewnych smutnych faktów. Byłem wstrząśnięty jego skrajnie jednostronnym, jak sądziłem, postrzeganiem Polaków. Zacząłem mówić o Żegocie — konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom, działającej w strukturze AK, o Polakach ratujących Żydów, że stanowią największą liczbę ze wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. A największe obozy były w Polsce, dlatego że w naszym kraju było najwięcej Żydów. I czy go nie zastanawia, dlaczego przed wojna tylu Żydów mieszkało właśnie w Polsce. Może dlatego, że dobrze się u nas czuli?

Mówiłem, tłumaczyłem, usprawiedliwiałem, ale to wszystko nie bardzo do niego docierało. Widać wyrosły w innym spojrzeniu na Polskę i Polaków potrzebował czasu na zmianę zapatrywań.

Z drugiej strony, do mnie również zaczęło z czasem docierać, że może sami jesteśmy sobie winni, że wielu Żydów tak właśnie nas ciągle postrzega. Historii zmienić już nie możemy, ale dlaczego ciągle tolerujemy mazanie na ścianach domów gwiazd Dawida na szubienicach, napisów: „Żydzi do gazu”, „Jude raus”. Może robią to jednostki z zaledwie połową mózgu, ale dlaczego nikt ich nie łapie, dlaczego nikt takich napisów od razu nie zamalowuje?

Można by jeszcze wiele pisać o Polakach żydowskiego pochodzenia tworzących polską kulturę, naukę, przemysł; o tych, którzy zginęli w Katyniu. Warto jednak na zakończenie przypomnieć — co dla polskich chrześcijan winno mieć zasadnicze znaczenie — że najważniejsze postaci religii chrześcijańskiej to też Żydzi: Jezus, Maria, Józef, Piotr, Paweł, Jan Chrzciciel. A to niespodzianka, prawda?

Andrzej Siciński

Podobne artykuły


34
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3456
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25503
32
komentarze: 14 | wyświetlenia: 17849
29
komentarze: 29 | wyświetlenia: 13648
28
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17551
43
komentarze: 64 | wyświetlenia: 4901
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4836
36
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10346
34
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3110
34
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3806
30
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2655
30
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4968
30
komentarze: 52 | wyświetlenia: 5811
 
Autor
ArtykułWznoszę Pana pod niebiosa za humanitarne ujecie kwestii żydowskiej.Prawda jest taka,ze na pana miejscu to bardziej bym dowalił pod adresem katolickiej milosci bliźniego.nie da się okryć,ze na codzienny użytek jad antysemityzmu sączy się rożnymi kanałami w rodzinach pobożnych katolików od morza po Karpaty..Zresztą i inne fobie toczą rodaków nie tylko na tle wyznaniowym.Ale za to mamy dużo pomników ...  wyświetl więcej

Dzięki, dzięki. Coś tam jeszcze w przyszłości skrobnę:-)

Coś ci powiem. Kiedyś była w Krakowie Miriam Akawia i ona mi powiedziała, że u nich w szkole uczą dzieci, że Polacy to antysemici. Mieszkam na Kazimierzu i widzę wycieczki zydowskie. Ponoć kazą im się integrować, ale jak? Nie podejdziesz bo cię ochroniarz zabije. A jak ida do synagogi to z kamienicy obok usuwają na kilka godzin mieszkańców (moja znajoma tam mieszka), więc jak oni mają nie byc anty ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  01/02/2010

Dziękuję .za ten artykuł ........ punkty posyłam i również czekam na następne odważne artykuły Panie Andrzeju
Pozdrawiam Gamka

  marian R,  01/02/2010

Witam Cię mój drogi Andrzeju, napisałeś jak zwykle świetny artykuł o tolerancji. Oczywiście masz całkowitą rację pisząc o Polakach i Żydach. Ja jednak chciałbym zauważyć, że Anglicy i Polacy to taka sama historia. Dlaczego ponad milion Polaków wyemigrowało do Anglii? Bo jest, a może było nam tam w pewnym okresie czasu bardzo dobrze. Witano nas tam jak bohaterów, bo pamiętano o naszej "Obronie Angl ...  wyświetl więcej

Głosuję jasne, że "za", to oczywiste.
Ale tak trochę może dla sprawiedliwości, to chciałabym coś dodać.
Z tego co wiem od moich krewnych, którzy dorosłymi ludźmi byli jeszcze przed wojną i żyli w naszym mieszanym narodowościowo społeczeństwie, to sprawa nie jest tak do końca jednoznaczna.
Cyt.<<"A największe obozy były w Polsce, dlatego że w naszym kraju było najwięcej Ż ...  wyświetl więcej

  oculus,  01/02/2010

Żydzi przed wojną często powtarzali Polakom- " Wasze ulice, nasze kamienice". Przed I wojną światową rozmyślali o utworzeniu Judeo-Polonii, państwa żydowskiego z polskim zapleczem ludzi do czarnej roboty. Bylibyśmy traktowani jak dzisiaj Palestyńczycy, na własnej ziemi do usługiwania i podłego traktowania przez panów żydów. Jakoś nie było miejsca w Europie dla dwóch narodów wybranych, Niemcy uważa ...  wyświetl więcej

I żadnego cytatu z "Protokołów Mędrców Syjonu"? Wstyd panie kolego. :)

  oculus,  01/02/2010

Prawda w oczy kole.

  oculus,  01/02/2010

Prawdą jest, że chrześcijaństwo i komunizm stworzyli Żydzi a w handlu wszystkim, grają pierwsze skrzypce a inteligencję mają bardzo wysoką, tylko co z tego, że malo ona pomogła im w przewidzeniu skutków swoich wcześniejszych działań, działań na swoją zgubę.

  oculus,  01/02/2010

Znasz to " lepsze deko handlu jak kilo roboty" chłopczyku?.

Znam chłopczyku. Po twojej odpowiedzi wnoszę jednak że twoja wiedza o ww. uwarunkowaniach jest podobnie bogata jak w temacie ewolucji. Znasz jeszcze jakieś ludowe mądrości którymi chciałbyś się ze mną podzielić?

  oculus,  01/02/2010

Mnóstwo, ale zakończę może bardziej normalnie. To prawda, że kk. nie dawał żydom dużej możliwosci działania ani też awansu klasowego, poza XVIII wiekiem, kiedy przypuszczono do stanu szlacheckiego frankistów. To dostali awansem i do tej pory korzystają z tego przywileju. Ja tej grupy nie krytykuję.

Dobry Żyd i Zły Żyd. Brakuje jeszcze Brzydkiego Żyda i mógłbyś nakręcić wariację nt. klasycznego westernu.

Argumentacja rodem ze środowisk twórców numerus clausus. Tych żydów co się nie dostali na studia bo w imię debilnych uprzedzeń zamknięto im tę drogę, też nie krytykujesz?

  oculus,  01/02/2010

Zło które czynisz wróci do ciebie po kroć większe i dobro też, bacz więc by uczynki twoje dawały ci w przyszłości plon stokrotny w zlocie twej duszy a nie powiodly cię na zgubę i zatracenie. Nie bierz tego do siebie, to sie tyczy wszystkich.

O sobie piszesz że nie jesteś religijny, a potrafisz "pojechać" myśleniem życzeniowym niczym wiejski proboszcz. Twoje wyobrażenia o prawach karmicznych itp bajki mnie nie interesują. Dla mnie liczą się tylko wybory, oraz konsekwencje tych wyborów. Moje wybory, moja sprawa, tobie wara od nich. Konsekwencje również dotyczą mnie, więc nie rozumiem twojego chorobliwego zainteresowania moją duszą i jej zgubą.

  oculus,  01/02/2010

Przecież Ty nie masz duszy, to co Cię tak ruszylo?.

Przecież wyraźnie napisałem co, twoje chorobliwe zainteresowanie czymś co nie należy do ciebie. W tym kontekście kwestia czy owo "coś" istnieje, jest bez znaczenia.

  oculus,  02/02/2010

Ty jesteś tylko ciałem, więc myślisz i czynisz jak Ci ciało każe. Wyobraźnia to domena ducha, ja go mam, więc moje życie jest na innym poziomie i ateiści (bez urazy) tego nie widzą i nie czują, myślą tylko o żarciu, spaniu i s....u , czyli o władzy, seksie,kasie i innych wygodach.

Tak podejrzewałem, że to właśnie Ty jesteś Wybrańcem. Prowadź nas niegodnych, o Wielki. :*

  oculus,  02/02/2010

No i jak chcesz to potrafisz napisać coś miłego, tak trzymaj. Idę spać, poprawiłeś mi humor, dzięki.:)

"Uczynny" to jedno z moich imion. Polecam się na przyszłość. :)

Zawsze zastanawiałam się skąd w Polakach antysemityzm. Powiem szczerze, że ani u mnie w domu ani w domach moich znajomych, nikt nic szczególnego o Żydach nie mówi. Gdybym o antysemityzmie w Polsce nie przeczytała w literaturze , to prawdopodobnie nigdy bym na to, że Polacy są antysemitami nie wpadła. Oczywiście mówiło się żydek na kogoś kto oszczędzał zbyt mocno, ale na tego kto kłamał mówiło się ...  wyświetl więcej

  coco999,  02/02/2010

Dlaczego po raz kolejny mamy się bić w piersi, tylko dlatego że żydzi uważają nas za antysemitów. Żydzi wszystkich uważają za antysemitów, wszystkich którzy nie myślą jak oni. Na uwagę zasługuje tutaj również fakt, iż kiedy nie lubi się jakiejś innej rasy ludzkiej jest się rasistą, na nie-wielbicieli żydów jest osobne określenie - antysemita - aby wyraźnie podkreślić, że to właśnie ich się nie lub ...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2010

Jak przeczytałem we wspomnieniach (Bartoszewskiego bodajże ) z jego pobytu w Oświęcimiu , niektórzy Żydzi współczuli Polakom mówiąc- nas wykupią Amerykanie, a zwami , co będzie ? Żeby było jasne, uważam , że temu narodowi w czasie wojny stała się wielka krzywda . Jednak od pewnego czasu zastanawia mnie, czemu nie chwycili za broń, tylko dali się zaprowadzić , jak bydło na rzeź. Przyznam , że czase ...  wyświetl więcej

Re; pirx
Walczyli, ale byli wyniszczeni, słabi. Pomimo niewątpliwej w narodzie żydowskim głowy do interesów i finansowych efektów, było w Polsce bardzo, bardzo wielu naprawdę ubogich Żydów. Myślę, że chociaż w świadomości historycznej mieli jako naród wiele pogromów, to holocoust ze względu na swój rozmiar i techniczne rozwiązania był dla wszystkich zaskoczeniem, czymś trudnym do uwierzenia.

  pirx,  02/02/2010

Zgadza się . Na początku wojny mógł być trudny do uwierzenia . Ale na przykład dla węgierskich, czy włoskich Żydów, jakoś nie chce mi się wierzyć , że nie wiedzieli , co się dzieje .
A co do powstania w Gettcie . Niby tak , ale ten zryw był za późno . Polaków przecież też mordowano .
Mnie chodzi o to, że ze mnie antysemici , nie są w stanie zrobić antysemity . Ale robią go ze mnie sa ...  wyświetl więcej

  sci,  02/02/2010

To już zaczyna być nudne. Dlaczego uważają się za specjalny naród? Nie rozumiem.
A co do antysemityzmu polaków - myślę, że polacy po prostu mają żal, myślą, że wydarzenia II wojny dotknęły nas tak bardzo właśnie przez nich.

Trudno tu zabrać głos. Można próbować obalić jeden "wykuty" pogląd, ale siedem takich poglądów, to raczej rzecz nie do obalenia. Zresztą kwestia żydowska jest raczej skomplikowana.
Rozterki autora - uzasadnione.

Do poczytania "Geniusz żydowski" (http://religiapokoju.blox.pl/2(...)ki.html)
"Charles Murray próbuje wyjaśnić fascynujące historyczne zjawisko, jakim są nieproporcjonalnie duże osiągnięcia intelektualne ludzi należących do narodu żydowskiego. Żydzi w okresie swej emancypacji (która rozpoczęła się pod koniec XVIII wiek ...  wyświetl więcej

  oculus,  03/02/2010

Polecam artykuł z Polityki nr. 50 z 12 grudnia 2009r."Żydowscy piraci z Karaibów" aut. Roman Frister. Od siebie dodam, że Żydzi, to nie naród w ścisłym tego słowa znaczeniu a elita bez bazy żydowskiej. Od 2 tyś. lat tworzyła się elita żydowska, ciągle emigrując, zostawiając plebs na starym miejscu, który sie asymilował z otoczeniem. Ciągłe pogromy eliminowały słabych, wytwarzając ciągle nowa elitę ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  03/02/2010

Może trzeba im po prostu przypominać takie fakty jak :
panią Irenę Sendlerową, która uratowała około 2 500 dzieci żydowskich, siostrę Matyldę Getter, matkę przełożoną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, i to, że wśród odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanych przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem
na 22 765 odznacz ...  wyświetl więcej

  pirx,  04/02/2010

"trudno uwierzyć w taką ignorancję wykształconych ludzi. " To prawda .Ale poniekąd to nasz wina . Uważam, że powinniśmy w świecie promować nasz punkt widzenia na historię . Najlepiej poprzez produkcję filmów . A tego się w kraju niestety nie robi . Bo pieniądze idą na produkcję durnych seriali czy komedyjek gangsterskich . O naszą historię, o nasz wkład w historię musimy dbać sami . Nie możemy liczyć , że inni będą za nas to robić . Każdy chwali swoje, dba o swoje . I słusznie .

  Hamilton,  04/02/2010

Jak nagłośniono na świecie Oskara Schindlera. Z środków np Ministerstwa Kultury zlecić do Hollywood film o p. Sendlerowej i większy pożytek niż z wielu pożałowania godnych imprez kulturalnych. To oczywiście żart, ale istotnie zbyt mało promujemy się na świecie, nieudolnie i nieskutecznie.


<<"Irena Sendler
źródło: PAP Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego "The Courageous Heart of Irena Sendler" - "Odważne serce Ireny Sendler", o Polce, która uratowała 2 500 dzieci żydowskich z getta w Warszawie, odbędzie się 19 kwietnia w telewizji CBS o godz. 21.00 - poinformowali PAP producenci.

Na ekrany kin w Polsce film trafi zapewne jesienią 2009 r., a

...  wyświetl więcej

Świetny artykuł. Jak zawsze :-) . Na Pan tekst zwróciłem uwagę bo piszę właśnie coś tam o antysemityźmie. Meczę się (troszeczkę) by w niewielu zdaniach zmieścic maksymum treści. Pan czyni to znakomicie.
Pozdrawiam.

  57kerenor  (www),  26/03/2010


Sprawa izraelska, jest mi bardzo bliska.

O Narodzie Wybranym, piszę ``Izrael``, ponieważ to od zmiany imienia Jakuba na Izrael, Lud Boży Przyjął taką nazwę.

Wszędzie, na całej kuli ziemskiej, ludzie są dobrzy i ludzie są źli.
Dobro i zło, nie jest splecione z karnacją skóry, pochodzeniem, czy zawodem.
Z punktu Nowego Przymierza, Dobro, to nauka pochodząca od P

...  wyświetl więcej

  pirx,  14/04/2010

Ostatnio wpadła mi w ręce "Spowiedź" Caleka Perechodnika. Nie znałem wcześniej tych wspomnień . Gdyby Polak napisał coś takiego, zostałby odsądzony od czci i wiary i chyba spalony na stosie . Może mam zwichrowaną wrażliwość . Ale autor nie szczędzi gorzkich słów obu nacjom: Polakom i Żydom . Te wspomnienia są inne, pokazują okupację , holokaust z nieco innej perspektywy . Pisze np coś takiego; " M ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska