Login lub e-mail Hasło   

10 porad na to by zacząć pisać ( i żeby szło łatwiej niż dotychczas) !

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://interpedia.pl
Pisanie to nieprosta sprawa. Poniżej kilka porad które może ułatwią tą mękę :)
Wyświetlenia: 6.754 Zamieszczono 01/02/2010

1/ Podejmij decyzję – zastanów się co chcesz napisać. Pewnie zabierałeś się do pracy wielokrotnie po czym zapał gasł, pozostawiając Ciebie z niedokończonymi projektami. Odrzuć te, do których podchodzisz bez entuzjazmu i skup się na tych pomysłach które Cię faktycznie pasjonują.

2/ Zorganizuj miejsce pracy – kup nowy zeszyt, nowe długopisy, postaw na biurku ciekawe, inspirujące zdjęcie, nalej sobie nowej herbaty do nowego kubka – małe zmiany mogą natchnąć ciebie do pracy i zamienić miejsce w którym piszesz w … lepsze miejsce.
Zapewnij sobie odpowiednie warunki. Jeżeli pracujesz na komputerze wyłącz zbędne aplikacje. Zaczynając pisać zapomnij na chwilę o korzystaniu z komunikatora czy przeglądania profili znajomych na Naszej Klasie. Skup się. Osobiście preferuję ciszę absolutną, jednak odpowiednia muzyka może również wpływać pozytywnie na wenę i finezyjną giętkość języka .
 
3/ Znajdź swój styl – to że ktoś pisze inaczej nie znaczy że powinieneś się na nim wzorować. Bądź wyraźny i szczery, nie naśladuj, bądź sobą. Czytelnicy lubią silne, pewne siebie osobowości.

 
4/ Znajdź czytelników – Internet daje wielkie możliwości w zakresie docierania do odbiorców. Portale społecznościowe, fora, blogi, Twitter... Daj się zauważyć, ale nie bądź nachalny. Udzielaj się, komentuj, linkuj do swoich tekstów. Jeżeli spełnisz dwa pierwsze warunki, trzeci pozwoli że inni odwdzięczą Ci się tym samym.
 
5/ Zadbaj o swoją stronę www – nie musi być wielofunkcyjnym serwisem wypełnionym grafikami i flash'owymi wodotryskami. Równie dobrze może być to prosta witryna w HTML czy blog WordPress ( nie trzeba fachowej wiedzy, aby tego dokonać ). Stwórz swoją wizytówkę i miejsce gdzie możesz publikować i spotykać się z czytelnikami. Zwróć uwagę na estetykę witryny, łatwą nawigację i przede wszystkim wartościowy content.

6/ Zdobywaj odpowiednich przyjaciół – kogo znasz w blogosferze, w Internecie w ogóle? Poproś delikatnie o dyskretną promocję, zamieszczenie odnośnika do swojej strony, może publikację artykułu ( oczywiście na temat ). Zwiększaj zakres oddziaływania. Możesz płatnie promować swoją twórczość, ale pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza. Poczta pantoflowa to najskuteczniejsze działanie marketingowe. Podsumowując, bądź miły i uczynny, ale zdecydowanie bez wazeliny.
 
7/ Opracuj plan pracy – naucz się być terminowy. Pracując nad materiałem określ deadline i nie pozwól go sobie przekroczyć. Jeśli brak Ci samokontroli możesz poprosić mamę żeby ci telefonicznie przypominała o terminie (mnie to skutecznie mobilizuje :).
 
8/ Ćwicz – spotkałem się kiedyś z interesującą receptą na warsztat. Poświęć 30 minut dziennie ( najlepiej tuż po pobudce ) na intensywne pisanie. Nieważne czy masz głowę pełną pomysłów czy kompletnie pustą. Zaufaj swojemu instynktowi i pisz. Rezultaty będą zaskakujące: poznasz swoje rutynowe błędy, niezgrabności stylistyczne i pospolite babole. Ponadto znajdziesz mnóstwo tematów które do tej pory nie przychodziły Tobie do głowy.
 
9/ Bądź twardy – nigdy nie zadowolisz wszystkich, a z krytyka spotkasz się częściej niż z pochlebstwami. Wyciągaj słuszne wnioski i pracuj dalej.

 
10/ Żyj -ślęczenie godzinami nad pustą kartką nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ucz się, baw, spotykaj z ludźmi, zdobywaj doświadczenie. Czasami warto wyjść za próg by doznać olśnienia :)

tekst pochodzi z : Interpedia.pl

Podobne artykuły


118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239717
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 3113
32
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2440
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2045
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10779
34
komentarze: 36 | wyświetlenia: 5364
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5026
22
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2501
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17760
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1510
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12203
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3142
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1437
44
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6067
 
Autor
Artykuł11/ Dużo czytaj.
12/ Traktuj swe teksty krytycznie - dużo skreślaj. Nie traktuj swych tekstów jak "dzieł objawionych" niemożliwych do poprawienia.
13/ Daj teksty do czytania innym i nie obrażaj się za krytyczne uwagi

Tam wystarczy otwartość i pisze się jak z nut.

Ja uważam, że pisania nie można się nauczyć. To pasja.

  Jazz Man,  05/02/2010

Uważam że wszystkiego można się nauczyć. Ludzie sztuki dzielą się na artystów, czyli tych którzy talent dostali w prezencie, oraz rzemieślników którzy rezultaty osiągają dzięki ciężkiej i mozolnej pracy. Często różnica jest niezauważalna.
Język jest narzędziem skomplikowanym i obwarowanym pewnymi regułami. Polot i wyobraźnia często nie wystarczają w konfrontacji z pustą kartką. Według mnie talent to około 30-40% sukcesu, reszta zależy od determinacji i pracy, pracy, pracy....

Pisz, pisz, tylko po co? Każdy pisać może...
Dzisiaj więcej piszących niż czytajacych.

Bo to już tak jest, że każdy chce wyrażać siebie np. przez pisanie.

Zgadzam się. Niestety lub "stety" nie każdy chce to czytać.

Dramat!

  zielony,  26/05/2010

A ja myślę, że nie ważne czy dużo osób czyta ważne aby się doskonalić :)

punkt 10 jest bardzo ważny, ślęczenie nad pustą kartką jest tylko stratą cennego czasu. Nawet jeśli coś się wyduma przez te parę godzin, to niestety widać po tekście że był on pisany na siłę. Taki tekst zazwyczaj cierpi na nie uleczalny brak polotu. Wyjdź z domu, odkryj coś nowego, spotkaj się ze znajomymi, zrób coś dzikiego. Jest jeszcze tyle do odkrycia. Nie można nauczyć się życia czytając TYLKO książki. Daj się ponieść wyobraźni.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska