JustPaste.it

Metody na trądzik

Jesteś dorastającą dziewczyną czy kilkunastoletnim chłopcem. Wchodzisz w okres dojrzewania i już wiesz, ze to nie taki łatwe.

Jesteś dorastającą dziewczyną czy kilkunastoletnim chłopcem. Wchodzisz w okres dojrzewania i już wiesz, ze to nie taki łatwe.

 

Zanim staniesz się dorosłym człowiekiem, trzeba zaakceptować wiele niedoskonałości swego wyglądu, np. przetłuszczanie cery i włosów. Jednak najbardziej daje się we znaki trądzik.  Na pocieszenie powiem, ze istnieje wiele metod na trądzik, które pozwolą uwolnić się od niechcianego towarzysza młodości. O sposobach na trądzik można przeczytać na stronie www.sposobnatradzik.pl.

Nie każdy trądzik jest taki sam

Dobór preparatu na trądzik zależy od postaci schorzenia. W najłagodniejszej formie na skórze pojawiają się zaskórniki, które wyglądają jak czarne punkciki lub wypukłe grudki. Jest to efekt zaczopowania łojem mieszków włosowych, do których jest odprowadzany łój. W okresie dorastania łój wydzielany jest w nadmiernych ilościach, stąd tez bierze się przetłuszczanie skóry i włosów.

Przy łagodnej formie trądziku wystarcza samodzielna pielęgnacja cery preparatami o działaniu antyzaskórnikowym. Płyny do przemywania działają nawilżająco, oczyszczają zablokowane pory, usuwają toksyny i bakterie.

Bardziej zaawansowany trądzik ma postać grudkowo – krostkowy (na temat którego informacje można zaczerpnąć ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/08/tradzik-grudkowo-krostkowy.html). Są to pojedyncze pryszcze z ropna zawartością. Ropa to efekt pracy układu odpornościowego zwalczającego bakterie, które wnikają w głąb porów. Na przetłuszczonej skórze bakterie mają znakomite warunki do rozmnażania, robi się ich za wiele i dlatego powstają infekcje.

W ostrych stanach zapalnych tworzą się ropne nacieki i ropne cysty, które pękają i infekują okoliczne tkanki.

Przy postaciach zapalnych wymagana jest terapia o pod kierunkiem dermatologa.

Nadtlenek benzoilu

Do samoleczenia trądziku należy zaopatrzyć się w preparaty do stosowania miejscowego zawierające nadtlenek benzoilu. Ma on silne właściwości utleniające, antybakteryjne i odkażające.   Do popularnych specyfików z tym składnikiem należą: Benzacne, Oxy i Clearasil. Dużą skutecznością odznacza się krem Acnezine, który nie tylko likwiduje zmiany trądzikowe, ale i zapobiega powstawaniu kolejnych zaskórników i pryszczy. Jego działanie wzmacnia suplement diety będący dodatkiem do kremu, tak że leczenie odbywa się dwutorowo: miejscowo poprzez aplikację leku na zmienioną chorobowo skórę oraz wewnętrznie – poprzez dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. O Acnezine więcej można dowiedzieć się ze strony www.acnezine.pl.

Kwas azalainowy

Inną substancją czynną w kremach przeciwtrądzikowych jest kwas azalainowy. Wykazuje on właściwości antybakteryjne i antyzaskórnikowe. Stosowany jest do leczenia miejscowego z dobrym skutkiem.

Antybiotyki

Antybiotyki są używane do leczenia miejscowego i ogólnego. W maściach obecne są:  erytromycyna, klindamycyna i tetracyklina. Antybiotyki są zalecane w stanach zapalnych trądziku. Najczęściej stosuje się leczenie skojarzone, tzn. miejscowe i wewnętrzne. Do terapii ogólnej stosuje się tetracykliny I i II generacji. Niekiedy organizm jest odporny na kurację antybiotykową. Zaleca się wówczas retinoidy.

Retinoidy

Są to pochodne witaminy A, używane w preparatach do stosowania miejscowego oraz w leczeniu ogólnym. Ich działanie polega na udrożnianiu gruczołów łojowych, zmniejszaniu wydzielania łoju oraz likwidacji bakterii powodujących zmiany ropne.

Kortykosteroid

W najcięższych stanach zapalnych używa się leków z zawartością kortykosteroidu. Jest to substancja produkowana w organizmie, w lekach – syntetyczna. Ma działanie przeciwzapalne. Może być używana tylko pod ścisłym dozorem lekarskim, w dawkach nieprzekraczających zaleceń. Podczas leczenia należy wykluczyć ciążę, gdyż lek powoduje poważne wady płodu.

Jak dbać o skórę podczas leczenia trądziku?

Niektóre spośród wyżej wymienionych specyfików, odznaczając się dużą skutecznością w leczeniu trądziku, pozostawiają na twarzy niekorzystne zmiany, np. przesuszenie, łuszczenie się skóry czy zaczerwienienia. Należy więc odpowiednio pielęgnować skórę. Do mycia odradza się używanie mydła i wody, proponując w zamian specjalne mleczka, płyny i lotiony do oczyszczania twarzy. Należy używać kosmetyków pielęgnujących oraz kosmetyków do makijażu specjalnie przeznaczonych do wrażliwej cery trądzikowej. Mają one lekką konsystencję, nie czopują porów, nie utrudniają leczenia.