Login lub e-mail Hasło   

Co to jest Telefonia VoIP? Telefonia VoIP metodą na tańsze dzwonienie.

Dużo osób mnie pyta co to jest telefonia VoIP? Dalej dowiesz się dokładnie co to jest "telefonia internetowa", jakie są wady i zalety telefonii VoIP.
Wyświetlenia: 922 Zamieszczono 18/02/2010

VoIP po angielsku Voice over Internet Protocol czyli technologia cyfrowa, która pozwala na przesył dźwięku za pomocą łącza internetowego, oprócz samego dźwięku dzięki tej technologii przesyłać możemy dedykowane sieci wykorzystujące protokół IP. Telefonia Voice over Internet Protocol nazywana często jest telefonią internetową. Dane przysłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala na wymianę informacji(swobodnego korzystania z internetu), podczas gdy nie prowadzimy rozmowy.

Wyżej opisaną definicję telefonii VoIP znajdziemy w encyklopediach m.in w wikipedii.

jak przysłowiowy Kowalski ma rozumieć o co w tym chodzi i z czym to się je? Już tłumaczę.

Telefonia internetowa działa tak samo jak telefonia stacjonarna, tylko łączem na którym działa "telefonia internetowa" jest łącze internetowe. Ktoś spytał mnie kiedyś czy potrzebuje łącza telefonu stacjonarnego żeby korzystać z telefonii VoIP, nie, nie potrzebne jest łącze telefonii stacjonarnej.

Potrzeba nam za to stałego dostępu do internetu, komputera i słuchawek z mikrofonem. (jak widać nie potrzebny jest aparat, ale za to wskazany- przecież nie zawsze będziemy mieli włączony komputer). Można wykorzystać do telefonowania stary aparat z którego korzystaliśmy w telefonii stacjonarnej. Taki aparat podłączamy do wcześniej wykupione "bramki voip" i możemy dzwonić tak jak dawniej. Tak jak w przypadku tradycyjnej telefonii możemy wykupić swój własny lokalny numer telefoniczny np strefy lubelskiej (081 470-89-XX ). Bardzo istotną zaletą telefoni VOIP jest znacznie niższy koszt za połączenia które w wiekszej cześci przesyłąne są jako dane cyfrowe przez internet. Usługi telefonii internetowej nie są ograniczone aktualnym miejscem pobytu Użytkownika i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje szerokopasmowy dostęp do internetu.

Dzięki stosowaniu łącz internetowych zamiast tradycyjnych traktów telekomunikacyjnych operatorzy telefonii internetowej unikają płacenia wysokich stawek międzyoperatorskich, co pozwala na znaczące obniżenie stawek dla klientów.

Czy trzeba płacić abonament?

Zależy to u jakiego operatora będziemy korzystać z telefonii VoIP. Jedni wymagają opłaty abonamentowej w ramach, której klient otrzymuje darmowe minuty, inni operatorzy wymagają wpłaty jakiejś kwoty z której następnie dzwonimy, aż do wyczerpania środków (coś w stylu kart magnetycznych używanych w budkach telefonicznych).

Gdzie to zamówić?

Wybrać operatora nie jest łatwo, jest ich już kilkudziesięciu. Ja polecam freecoNet. Obecnie sam korzystam. Jeśli chce ktoś sprawdzić jakość połączenia, proszę pisać do mnie na maila, podam numer telefonu do kontaktu i zrobienia ewentualnego testu.

Zalety w porównaniu z telefonią tradycyjną:

1.niezależność od operatorów/monopolistów państwowych (swoboda wyboru, a potencjalnie także większa prywatność)

2.bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci operatora

3.niższy koszt połączeń z telefonią stacjonarną (zwykle dopiero przy połączeniach zagranicznych, ew. międzystrefowych)

4.pełna mobilność użytkownika (problem roamingu ma ograniczone znaczenie)

5.niski koszt infrastruktury (w porównaniu z tradycyjnymi liniami telefonicznymi)

6.integracja z przyszłościowymi usługami takimi jak przesyłanie danych czy obrazu

Wady w porównaniu z telefonią tradycyjną:

1.większa zawodność usług

2.konieczność posiadania dedykowanego sprzętu lub oprogramowania i łącza internetowego

3.przy realizacji sprzętowej większe koszty zakupu (np. aparatów) dla użytkownika końcowego

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61630
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32985
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31617
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64094
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65474
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23666
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29406
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28927
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24071
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26591
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12815
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska