Login lub e-mail Hasło   

Eiobowe błędy językowe. Część 2.

Ponownie zapraszam do wspólnego i wzajemnego poprawiania najczęściej występujących w naszych tekstach błędów językowych.
Wyświetlenia: 6.123 Zamieszczono 19/02/2010

Dziekuję za wszystkie uwagi i komentarze, jakie zostały umieszczone pod moim poprzednim artykułem o eiobowych błędach lub które przysłano mi na priva. Czas na kolejną porcję. Wszystkie moje uwagi wstępne z poprzedniego artykułu zachowują ważność, więc czuję się zwolniony od konieczności ich powtórzenia. W normalnych okolicznościach życzyłbym miłej lektury, ale w tych pozostanę przy życzeniu lektury ciekawej:-)

 

Oni Was kłamią / Oni was okłamują

 

kartki, PEWEXy, i ogólna szarość PRLu / kartki, peweksy i ogólna szarość PRL-u

Skrótowce zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na -x przybierają w przypadkach zależnych rodzime zakończenie -ks. Jeśli skrótowiec się odmienia, końcówkę fleksyjną piszemy zawsze małą literą i oddzielamy ją od tematu łącznikiem. 

 

pierwszych parę lat spędziłem żyjąc w państwie / pierwszych parę lat spędziłem, żyjąc w państwie

Pisałem już o tym w pierwszym artykule, ale błąd ten jest tak powszechny, że trzeba to powtórzyć: imiesłów zakończony na -ąc, -łszy, -wszy oddziela się przecinkiem od poprzedzającej go lub następującej po nim reszty zdania lub wydziela się go przecinkami, jeśli jest wtrącony w zdanie.  

 

ale ja wiem o czym jest artykuł / ale ja wiem, o czym jest artykuł

W większości przypadków należy postawić przecinek, oddzielając zdania składowe w zdaniu złożonym. Tu „ale ja wiem” należy oddzielić od „o czym jest artykuł”. Prościej zapamiętać, że dwa czasowniki w formie osobowej („wiem” i „jest”) powinny być oddzielone od siebie przecinkiem.

 

Zastanawiałem się ostatnio co może być powodem takich właśnie wydarzeń i wydaje mi się że na początek trzeba wymienić rodziców. / Zastanawiałem się ostatnio, co może być powodem takich właśnie wydarzeń, i wydaje mi się, że na początek trzeba wymienić rodziców.

W tym zdaniu złożonym nie dokonano wydzielenia zdania wtrąconego („co może być powodem takich właśnie wydarzeń”) przecinkami. Ponadto zapomniano o tym, żeby przed „że” też postawić przecinek.

 

pomiędzy PRL drugiej połowy lat 80 a III RP / pomiędzy PRL drugiej połowy lat 80. a III RP

Liczebniki porządkowe kończymy kropką. Wyjątkiem są daty (np.: 5 sierpnia, a nie: 5. sierpnia czy 5-ego sierpnia) i godziny (np.: o 6 rano, a nie: o  6. rano).

 

po 11.IX za oceanem / po 11 IX za oceanem / po 11.09 / po 11 września

Jeśli do zapisu miesiąca używa się cyfr rzymskich, nie stosuje się kropek do oddzielania od miesiąca zapisu dnia i roku.

 

zrobienie z Tobą praktycznie wszystkiego / zrobienie z tobą praktycznie wszystkiego

Pisanie zaimków osobowych wielką literą jest dopuszczalne ze względów uczuciowych i grzecznościowych, ale tylko w listach prywatnych i oficjalnych oraz w urzędowych podaniach. W artykułach jest to niepotrzebne.

 

Te wszystkie zety Bravo i inne / Te wszystkie gazety „Bravo” i inne

Tytuły czasopism ujmuje się w cudzysłów. A to, że zamiast słowa „gazety” autor napisał „zety”, dowodzi tylko tego, że po napisaniu artykułu autor nie zadał sobie trudu jego przeczytania przed publikacją w celu ewentualnej korekty błędów.  

 

Wystarczy pooglądać wiadomości , lub przeczytać gazetę by dowiedzieć się / Wystarczy pooglądać wiadomości lub przeczytać gazetę, by dowiedzieć się

 

Tak jak nie każdy może być : ksiedzem,sędzią,prokuratorem itd. / Tak jak nie każdy może być: księdzem, sędzią, prokuratorem itd. / Tak jak nie każdy może być księdzem, sędzią, prokuratorem itd.

Pierwszy błąd to spacja przed dwukropkiem. Kolejne błędy  to brak spacji po przecinkach. A wracając do dwukropka, to jest on konieczny przy wyliczeniach, zwłaszcza wtedy, gdy są one poprzedzone  jakąś zapowiedzią wyliczenia. Tu jej nie ma, więc dwukropek nie jest konieczny.

 

Policjant (w Polsce)to nie pracownik na 8 mio godzinnym etacie / Policjant (w Polsce) to nie pracownik na ośmiogodzinnym etacie / 8-godzinnym etacie

 

Sprawa stała się bolącą drzazgą i dla niej, mojej przyjaciółki i dla mnie. / Sprawa stała się bolącą drzazgą i dla niej, mojej przyjaciółki, i dla mnie.

Wtrącenia wydziela się przecinkami (tu: „mojej przyjaciółki”).

 

Nasze poglądy w tym temacie byłyby kompletnie różne.  / Nasze poglądy w tej sprawie byłyby kompletnie różne.

Zamiast mówić np.: „w temacie wojska”, lepiej powiedzieć: „jeśli chodzi o wojsko”; zamiast: „w temacie zadłużenia”, lepiej: „co do zadłużenia”. „W tym temacie” lepiej zastąpić: „w tej dziedzinie”, „w tej sprawie”.

 

Policjant zażgany nozem na Woli w Warszawie,czyli morderstwo na przystanku ... / Policjant zażgany nożem w Warszawie, na Woli, czyli morderstwo na przystanku...

Pierwszy błąd nie wymaga komentarza.  Następny dotyczy interpunkcji przy użyciu okoliczników miejsca.  Zasada jest następująca: okoliczniki jednorodne (czyli dwa okoliczniki miejsca, sposób, czasu itd.) oddzielamy przecinkiem, jeśli okolicznik występujący na drugi miejscu jest bliższym określeniem pierwszego lub jeśli okoliczniki tworzą przykładowe wyliczenia. Tu mamy ten pierwszy przypadek, ale w odwrotnej kolejności i bez przecinków: „na Woli w Warszawie”, a powinno być: „w Warszawie, na Woli”. Ostatnie dwa błędy to „błędy spacji”: najpierw jej nie ma po przecinku, a potem jest (niepotrzebnie) przed wielokropkiem kończącym zdanie.

 

Tak, następuje jakieś przyspieszenie….jakieś myśli, że trzeba się spieszyćJedni wpadają wtedy w amok i szaleją zupełnie bez sensu, inni pielęgnują swoje pasje i marzenia Ano równia pochyła, ale i na równi da się pięknie żyć.

Tu mamy absolutną jazdę bez trzymanki w dziedzinie używania wielokropków. Najpierw jest wielokropek „poczwórny” i bez spacji po ostatniej kropce. Potem „potrójny”, czyli dobry, ale też bez spacji. Dopiero ostatni jest dobry.

 

Ale coś się jednak zmienia i fizycznie i psychicznie. / Ale coś się jednak zmienia i fizycznie, i psychicznie.

W takich wyrażeniach przed drugim i przecinek jest konieczny.

 

Powiedziałam: "brudne, ma szaleć, mieć swobodę, kolana pooobcierane, ubranie "wyciorane"". / Powiedziałam: brudne, ma szaleć, mieć swobodę, kolana poobcierane, ubranie »wyciorane«. / Powiedziałam: brudne, ma szaleć, mieć swobodę, kolana poobcierane, ubranie wyciorane.

Pomijając fakt „amerykańskości” tego cudzysłowu, o czym szerzej pisałem w poprzednim artykule, mamy tu do czynienia z problemem tzw. cudzysłowu w cudzysłowie. Ten wewnętrzny cudzysłów musi być inny, żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak tu, że mamy zbieg znaków zamykających cudzysłów ””.

Andrzej Siciński

 

 

Podobne artykuły


119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241955
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2094
32
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2540
42
komentarze: 31 | wyświetlenia: 9889
41
komentarze: 16 | wyświetlenia: 55939
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4319
17
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2832
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 16288
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13461
19
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2411
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5729
 
Autor
ArtykułBardzo dobrze, że ktoś zwraca nam uwagę na takie rzeczy. Widzę tu mnóstwo błędów, które popełniłem pisząc jeden z artykułów. Jedne wynikają z mojej niewiedzy, inne z faktu, że wiedza szkolna z czasem trochę wyparowuje, a jeszcze inne pojawiają się dlatego, że jestem w gorącej wodzie kąpany... Nigdy nie czytam tego, co napiszę, nie poprawiam, tylko tak jak wylewa się to na papier, a raczej ekran, t ...  wyświetl więcej

  Mirka_ B,  19/02/2010

Fantastyczny pomysł

  andrzejs,  19/02/2010

Zauważyłem jakieś swoje błędy. Fajnie, że je pokazujesz Andrzeju. To pomaga.

Na naukę nigdy nie jest za późno Polska ortografii,pisownia to istna chińszczyzna - na starość błądzę w niej jak w dżungli.Gratuluję za troskę o poprawnych "pisaków"

  Radek G,  19/02/2010

Artykuł ciekawy, ale pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze :), głównie dotyczące przykładów. Bowiem dobrze dobrany przykład często tłumaczy lepiej, niż regułka.

Grosz nr 1
Zasada interpunkcji dla imiesłowu zakończonego na -ąc, -łszy, -wszy podana prawidłowo (w zasadzie zacytowana), ale przykład do bani. Zarówno w sensie stylistycznym, jak i logicznym.
W przypadku zdania "..

...  wyświetl więcej

Przykładów nie tworzyłem, ale wybierałem z opublikowanych na Eiobie artykułów.

> Dlaczego "na Woli"? <

Dlatego, że tak jest w słowniku poprawnej polszczyzny.

Oczywiście - pozytyw!
Osobiście jestem fanem spolszczania wszystkiego, co się da, zatem *o eiobowych błędach lub które przysłano mi na priva* zapisałbym jako *o eiobowych błędach lub które przysłano mi na pryw*.

Powiedzonko "w temacie" rozpowszechnił prez. L. Wałęsa.

Preferuję "aby" zamiast "by" oraz "żeby".

Piszemy 'peweks' potocznie o sklepie sieci Pewex (Przedsięb

...  wyświetl więcej

> Piszemy 'peweks' potocznie o sklepie sieci Pewex (Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego, sieci działającej niegdyś w Polsce, oferującej trudno dostępne towary, głównie za dolary) oraz 'peweksy' w l.mn. (od małej litery); nie 'Peweksy' (jak napisano na zielono) <

Bardzo słuszna uwaga. Już poprawiłem. Podobnie z empikami, czyli sklepami sieci MPiK.

Co do zdania -
*Policjant zażgany nożem w Warszawie, na Woli, czyli morderstwo na przystanku...*
Jeśli gazeta jest ogólnopolska, to napisałbym
*Policjant zażgany nożem na warszawskiej Woli, czyli morderstwo na przystanku...*
Jeśli gazeta jest stołeczna, to napisałbym
*Policjant zażgany nożem na Woli, czyli morderstwo na przystanku...*
No i zamiast 'zażgany ...  wyświetl więcej

> No i zamiast 'zażgany' raczej 'dźgnięty' albo 'zadźgany'; szczerze pisząc, u nas, w Trójmieście, nie słyszałem tej pierwszej formy; także nie widziałem jej w ogólnopolskich gazetach <

Początkowo chciałem zaznaczyć tego "zażganego" jako błąd, bo nigdy nie słyszałem takiego słowa, ale sprawdziłem i jest to forma przez słownik dopuszczalna.

Dokładnie to samo ja - nie słyszałem, ale sprawdziłem, że jest. Mamy sporo lat i są słowa, których nie znamy...
Wyraz 'wykonywa' też jest w słownikach, ale kto tak mawia?

> Wyraz 'wykonywa' też jest w słownikach, ale kto tak mawia? <

Ustawodawca i prawnicy: art. 395 k.c. § 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to WYKONYWA się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Pytałem - kto tak mawia? Czy ktoś z Państwa tak mawia. Podany przykład jest w piśmie. Pisma, zwł. prawnicze, mogą nieco odbiegać od języka codziennego. Nawet ten prawnik, co tak napisał, nie sądzę, aby tak mawiał w domu i jego dzieci też tak nie mówią.
Ja to słowo pamiętam z podręcznika do fizyki z lat 60. (wahadło wykonywa ruchy).

Potrzebny, bardzo dobry artykuł. Strona do strony i powstanie papierowe wydanie.Potrzebne.Trzeba kontynuować dobre dzieło.

uwielbiam wielokropki, to taka moja metoda na pisanie... jakbym mówiła.. albo myślała..i .. zapisywała to, co myślę, kocham zaczynać z małej literki i wątkować, bez przerwy, bez kropek... cóż, mój wybór.. czasem wymyślam nowe wyrazy, chociaż tu, na Eiobie staram się unikać tych przyzwyczajeń.. nie robię tak też, kiedy piszę tzw służbowy artykuł, nie uwierzycie, jak ja pisze artykuły, staję się wte ...  wyświetl więcej

  ,  20/02/2010

Wspaniale potrafisz bawić się słowami, nadając im swój niepowtarzalny styl i urok - uwielbiam to i dziękuję, proszę o więcej... również tych osobiście wymyślonych wyrazów i pojęć, ich interpretacji... Słów posiadających duszę autora, które uskrzydlają czytelnika...

oj, dziękuję, aż mnie zatkało

widze, ze mozna napisac artykuł mawet o wychwyconych bledach mniejszych lub nie ale zeby czepiac sie ze gdzies literke ktos zjadł... Włąsn zjadłe mnóstw litere mimo wszysk kazdy zrozumie to zdani...
Zajął bym sie raczej błedami w treści artykułów a nie w ich formie. Pozdrawiam wszystkich którzy maja na bakier z ortografią i sie tym nie przejmują...

Nikt na Eiobie nikogo nie upomina zbyt srogo za błędy i literówki, natomiast błędami w treści zajmuje się bardzo wielu i bardzo srogo. Więc raczej jest tak, jak Pan sobie życzy. Co do błędów i ich wychwycania, to jeśli ktoś pisze, to powinien wiedzieć jak to się robi. Co złego w doskonaleniu się w tej kwestii? Przecież jeśli ktoś nie chce, nie musi.

Ja zajęłabym się i tym, i tym. Raczej trudno czyta się tekst, gdzie jest napisane "curka"
Tak piszą niektórzy gimnazjaliści. Niekiedy czytasz tekst i zastanawiasz się co to za wyraz?
Morze ałtorowi hodziło o "kurka"?

Ups. Chyba złe cudzysłowy.

Akurat na Eiobie dopuszczalne, bo edytor Eiobowy innych nie zna:-)

  ,  25/02/2010
  ,  25/02/2010
  ,  25/02/2010
  Ivi,  25/02/2010

Panie Krzysztofie artykuł nie powstał po to żeby Pana obrażać. a Pan wszystko odbiera zbyt osobiście. To jest druga cześć artykułu, pierwsza bardzo spodobała się czytelnikom i większość uznała że to ważny temat i potrzebna jest kontynuacja. Jeśli chodzi o błędy, nie tylko Pańskie są wzięte pod uwagę, ale innych także. Tylko że inni się tak nie bulwersują. Ważne jest także to w życiu żeby umieć się ...  wyświetl więcej

  ,  25/02/2010
  Ivi,  25/02/2010

nie, nie jestem adwokatem, ale Pan troszkę przesadza.

  w84u6  (www),  25/02/2010

Nie dość, że glina to jeszcze "papuga". Bosze, Ivi, co ja się o tobie dowiaduję....
Ładnego masz awatara, au naturel, czy "fotoszop" ;P
Nie wiem co gorsze, głupi religiant, czy głupi ateista? ;//

  Ivi,  25/02/2010

ja jestem wielofunkcyjna heheehe:D
avatar jest pól naturalny bo zmieniłam kolor zdjęcia- no bez przesady nie jestem czarno- biała:DD no i dołożyłam ramkę oraz musiałam wymazać coś z sukienki:D
ps ostatnio jestem też detektywem:D

Kolejny nawiedzony?
"Narusza dobre obyczaje!"
Jest gdzieś zapis o tym, iż nie wolno poprawiać ludzi, ktuszy na karzdym krokó czyniom błenty?
W języku pisanym of kors.

Hominis est errare, insipientis in errore perseverare - ludzką rzeczą jest błądzić, głupców trwać w błędzie.

tia a ja jestem kurem domowym i gosposiem a co to ma do artykułu :P trzeba sie pogodzic ze soba i dawac oryginalne zdjecia a nie używać photoshop (i nie bede sie czepial fotoszopa bo "kolega" napisal zrozumiale)
panie krzysztofie prosze sie nie unosic to tylko mlyn na wode kogos kto chce zablysnac na społecznosciaowych stronach int. poza tym trzeba byc tolerancyjnym i moze ktos lubi trzymac ...  wyświetl więcej

A teraz drodzy wyborcy, pocałujcie "misia" w dupę.

To tytuł poczytnego artykułu na sąsiedniej stronie.
Widzę trzy błędy - zbędny przecinek, cudzysłów i kropka na końcu. Jeśli miałby to być cytat, to tytuł brzmiałby -
A teraz drodzy wyborcy "pocałujcie misia w dupę!", ale najlepiej wyglądałby -
A teraz drodzy wyborcy pocałujcie misia w dupę! (bez cudzysłowu, bo i po co?

...  wyświetl więcej

A dla mnie tam brak przecinka, bo "drodzy wyborcy" to wtrącenie. Dlatego moim zdaniem to powinno wyglądać tak:

Dlatego, drodzy wyborcy, pocałujcie misia w dupę

  w84u6  (www),  02/03/2010

Podobnie jak Pan, uważam tę formę za właściwą. ;)

Istotnie, jeśli to jest wtrącenie, to dwa przecinki. Zatem - dwa albo żaden. Popieram!
Jest to zapewne aluzja do "Misia z okienka"...
Ale na http://babilas.blogspot.com/20(...)yo.html
wyjaśniają, że takiego wydarzenia nie było...

Napisano:
"Liczebniki porządkowe kończymy kropką. Wyjątkiem są daty (np.: 5 sierpnia, a nie: 5. sierpnia czy 5-ego sierpnia) i godziny (np.: o 6 rano, a nie: o 6. rano)".

Nieprawda, liczebniki porządkowe niekoniecznie kończymy kropką. Musimy je zakończyć kropką wtedy, kiedy zachodzi dwuznaczność, np. jeśli napiszemy: "Na osiedlu zbudowano 1 kino", to liczebnik odczytamy jako "jedno"

...  wyświetl więcej

Aha, jeszcze jedno źródło potwierdzające moją powyższą wypowiedź:
- S. Jodłowski, "Zasady interpunkcji", wyd. Tomasz Strutyński, Kraków 2002, s. 220.

A zatem... Rz 14,3 ;)

  hussair  (www),  09/09/2012

Peweksy? E, veto! Ja zaglądałem do PeweXu, nosiłem relaXy, oglądałem filmy na Video... Niech będzie, że to moja jakaś własna "dolina przekory"; każdy jakąś ma zapewne. ;)
Ale tak, jak obrusza mnie często wtłaczanie w język polski angielszczyzmów, tak siłowe, spychaczowe spalszczanie jawi mi się jako infantylne i w efektach jakieś takie dziwaczne.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska