Login lub e-mail Hasło   

Nie marnujmy życia przed telewizorem

Telewizja, komputer - cud czy przekleństwo?
Wyświetlenia: 4.880 Zamieszczono 21/02/2010

              Często po powrocie z pracy czy ze szkoły siadamy przed poczciwym "pudłem" mając zamiar bezmyślnie pogapić się w telwizor. Zapewne nie jednemu z nas zdarzyło się przez niego zapomnieć o rzeczywistości, o jakiś codziennych sprawach. Czasami też mamy zamiar obejrzeć jednen film, co w ostatecznym rozrachunku okazuje się kilkoma. Niekiedy też siedzimy tylko po to żeby się czymś zająć i oglądamy wszystko po kolei. Czy nie denerwują was te wszystkie bzdurne reklamy, które są tak głośne jak start odrzutowca? Media, kapiące aż od negatywnych informacji? Te same filmy powtarzane setki razy? Bzdurne seriale, gdzie wszędzie jest w nich zazdrość, nienawiść, złość, smutek, żal, zdrada i wiele innych tego typu zachowań? A w szczególności, czy nie jesteście na siebie źli, za to, że straciliście tyle waszego cennego czasu i nic to nie wniosło do waszego życia?
             Nie wiem jak spędzało czas społeczeństwo gdy nie było telewizji, ale z opowieści moich rodziców i dziadków wynika, że ludzie byli wtedy bliżej siebie. Postanowiłam zagłębić się w ten wątek i odnoszę wrażenie, że przez telewizor i komputer nasz świat staje się coraz bardziej zamknięty na innych ludzi. Zamiast spotkać się ze znajomymi czy z rodziną spędzamy czas w domu. Co wtedy mamy od życia? Życie innych za szklaną szybką telewizora? Przecież mamy swoje zajęcia, rodzinę, przyjaciół, a jednak coś nas ciagnie do "pudła". Wielu z nas narzeka na brak czasu, jestem pewna, że w większości z tych osób powodem tego jest właśnie telewizor, który zamiast służyć ludziom sprawia, że to oni służą jemu.
             Kolejnym złodziejem czasu jest komputer, głównie internet, ale niektórzy też potrafią cały swój czas poświęcać na gry internetowe, zapominając o jedzeniu, picu, spaniu, myciu się i wielu innych sprawach. Czy takie właśnie ma być nasze życie? Ktoś może powiedziec, że przecież kontaktujemy się z innymi przez komunikatory, e-maile.To jednak nie zastąpi nam prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem, a ludzie to istoty społeczne. Po jakimś czasie okazuje się, że odsunęli sie od nas znajomi, rodzina. 

            We wszystkim trzeba mieć umiar, internet, tak samo jak telewizja może stać się naszym przekleństwem jesli nie będziemy umieli umiejętnie z niego korzystać. Nie zamykajmy się na innych ludzi. Jesli nie mamy jeszcze swojej pasji to spróbujmy ją znaleźć, żeby jako osiemdziesięcioletni człowiek móc powiedzieć: "Jestem szczęśliwy i spełniony! Przezyłem mnóstwo wspaniałych chwil!" Tymczasem telewizja i komputer nie dostarczą nam takich wspaniałych chwil spędzonych z innymi.

Chciałam się z wami podzielić moimi refleksjami na temat wpływu technologii na nasze życie i kontakty z ludźmi ; )

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 944
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1627
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1375
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1339
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1620
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 927
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Masz rację, korzystajmy,ale z umiarem!

  Tomasz Het  (www),  21/02/2010

Ja nie oglądam tv od kilku lat szkoda życia na oglądanie życia innych ludzi.

nie gram w gry, za to lubię surfować po necie, głównie czytać i czasem się z trudem z tego wydobywam, zwłaszcza w zimie, kiedy wcześnie robi się ciemno i jakoś tak domowo - przytulnie, tym bardziej, że pracuje przez Internet

ale pracuję nad sobą

telewizorni nie mam i ciesze się ogromnie

  Ivi,  22/02/2010

ja telewizji prawie nie oglądam, ale za to komputer to już na chodzie codziennie:)
wiosna idzie to mam nadzieje że zajmę się spacerami itp:)

Jednak gdyby nie komputer, ten artykuł by nie powstał i nikt by go nie przeczytał... Trochę paradoks!

  Ivi,  22/02/2010

hehehhe no tak:D

  Darwolf  (www),  22/02/2010

Zgadzam się (w większej części) co do telewizji. Komputer natomiast nie służy tylko do grania i plotkowania na GG. 99% użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy, jakie możliwości ukrywa zwykły PC!

no prania nie zrobi, do sprzątania też się kiepsko nadaje :)

  Darwolf  (www),  24/02/2010

Nie masz rąk? :)))
Jeśli tylko klikasz na "windzie", to chyba nie mamy o czym dyskutować...

  pirx,  23/02/2010

Powtórzę po raz kolejny . Ja telewizję lubię . I nie uważam , że czas poświęcony na oglądanie tv za stracony . W tv, tak wbrew pozorom, jest jeszcze coś wartościowego . Tylko, niestety, trzeba odrobiny wysiłku, no i wiedzy, by wiedzieć, co oglądać . Nie wystarczy odkryć, że " Moda na sukces" jest głupia, trzeba jeszcze wiedzieć czym ją zastąpić .

  Darwolf  (www),  24/02/2010

Przyjemnie się pogapić na TV - zwłaszcza, jak leci film, gdzie strzelają, bomby lecą i wszystko dookoła wybucha! Lubię takie klimaty.
Byle nie zidiocieć```?

Moja matka narzeka, że ojciec za dużo ogląda telewizji. Ma rację, bo codziennie zaczyna o 17(teleexpress), później czeka na wiadomości lokalne o 18, ciągną się do 19. Wtedy znajduje jakiś inny serwis informacyjny, a gdy się skończy szuka jakiegoś filmu, w którym liczy się akcja i strzelanie. Nie dziwne, po takiej dawce nudnych wiadomości. Mimo to, tak jest codziennie. Koniec oglądania około 23 od lat.

  Elba,  24/02/2010

Im więcej ludzi ogląda jeden i ten sam program telewizyjny, tym większy jest wpływ na ich emocje i zachowania. W ten sposób coraz więcej ludzi odciąga się od prawdziwych celów życia oferując im wirtualne spektakle i odbierając energię, którą mogliby spożytkować na coś bardziej sensowenego.

Wszystko święta prawda! Chociaż nie powinienem używać słowa święta z takim awatarem he he I am dewil

5 lat bez telewizji a mam 20, szybko zauważyłem że ktoś ma w tym interes bym tracił swoje jedyne którego jestem pewien życie na patrzenie się w szkło... jeżeli już to komputer, ale tam przynajmniej sam wybieram to co chce.
Szkoda naszej zaporzyczonej energi.
Mieszkam w Anglii i jak mówie tubylcom że nie mam telewizora w domu to są oburzeni xD
pozdro

  tadeusz,  24/02/2010

Moja pasja to muzyka poważna,dzieki komputerowi podłączonemu do sieci spełniły się moje marzenia!
Pamiętam jak się czekało na wypłatę żeby kupić nową płytę,czasami z niecierpliwością leciał człowiek po zaliczkę.
Zdarzało się,na darmo lecieć do sklepu,zabrakło wymarzonej pozycji.Niektóre opery zamawiałem przez sklep z Niemiec,po 3 miesiące czasami się czekało.Dzięki internetowi mogłem ...  wyświetl więcej

Mnie męczy wciąż pytanie, dlaczego telewizja i internet miałyby być czymkolwiek złym? Manipulują nami w TV? Okej, skoro komuś to pasuje, to dlaczego mielibyśmy mu to odbierać? Ktoś lubi spędzać przed komputerem cały dzień? W takim razie może TO jest jego pasja?
Usłyszymy [przeczytamy] zaraz o tym, że to ucieczka przed rzeczywistością i trzeba takim ludziom pomagać, ale może właśnie taka jes ...  wyświetl więcej

Ale niektózy poprostu nie zdają sobie sprawy, że się uzależniają, bo chyba każdy wie, aczkolwiek tak mi się wydaje, że od telewizora czy komputera można się uzależnić, tak samo jak od alkocholu, fajek itd. Gdyby każdy zdawał sobie sprawę z tego, że telewizor go ,,pochłania", to by to pewnie inaczej wyglądało, a tak to co? Jasiu wraca ze szkoły/pracy, je obiad, dziękuje za niego ładnie swojej kocha ...  wyświetl więcej

Zapomniałem dodać, że prawie nie oglądam TV, ale przed kompem siedzę dłuuugo... Ale potrafie od niego odejść w każdym momencie, gdy tylko tego zapragnę, by najpierw pójść po kuzyna, by usłyszeć od niego, że nie wychodzi bo gra...

  pirx,  25/02/2010

@eldandor Masz rację !
Tv sama w sobie nie jest zła . Zależy , co się w niej wybiera. Jak mówiłem wyżej, nie wystarczy stwierdzić, że coś jest "be" , trzeba jeszcze wiedzieć , czym to zastąpić .
Tak samo jest z internetem . Można ciągle szukać w nim rozrywkowych rzeczy, a można znaleźć rzeczy pouczające, rozwijające .
Tak samo jest z książkami . Można zaczytywać się w kretyńsk ...  wyświetl więcej

Zamiast: "o jakiś codziennych sprawach" powinno być: "o jakiCHś codziennych sprawach"
"Jakiś" odnosi się do rzeczowników rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej w mianowniku, "jakichś" do rzeczowników w liczbie mnogiej w dopełniaczu.

  Evey,  12/03/2010

Nie oglądam telewizji już od trzech lat i wcale mnie do tego nie ciągnie :-) Jeśli chcę ewentualnie obejrzeć jakiś film, to na DVD bądź komputerze. Właśnie.. Komputer. Nie wiem, dlaczego ludzie zawsze kojarzą jedno z drugim :-) Jestem bardzo bardzo uzależniona od Internetu, a z telewizji nie korzystam wcale.

  soso,  02/02/2011

Witam.
Zarówno telewizja jak i komputer, a może nawet cała technologia i jej postęp ma w sobie tyle samego dobrego co i złego, a od każdego z nas zależy z czego i w jaki sposób pragniemy skorzystać. Co do młodzieży, to uważam, że należy wsłuchiwać się w ich potrzeby, ale też delikatnie w nie ingerować wskazując właściwe kierunki.
Pozdrawiam wszystkichDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska