Login lub e-mail Hasło   

Jak obciąć pazury u psa?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://worekpomyslow.pl/porady/zwierzeta(...)psa-133
Psy w odróżnieniu od kotów nie mają wysuwalnych pazurów dzięki czemu pielęgnacja nie sprawia tylu problemów – przycinanie od czasu do czasu w z...
Wyświetlenia: 4.279 Zamieszczono 22/02/2010

Psy w odróżnieniu od kotów nie mają wysuwalnych pazurów dzięki czemu pielęgnacja nie sprawia tylu problemów – przycinanie od czasu do czasu w zupełności wystarcza.

Psy pozbawione dużej ilości ruchu np. “kanapowe”, czy też wyprowadzane jedynie na krótkie spacery narażone są na przerost pazurów. W naturalnym środowisku poprzez ruch, kopanie dołów, bieganie były one ścierane, więc takie zjawisko nie występowało. Zbyt długie mogą powodować dyskomfort a nawet wrastać w poduszkę łapy co będzie sprawiało ból naszemu pupilowi.

Pies podczas chodzenia po twardej nawierzchni nie powinien stukotać – taki objaw sugeruje, że należałoby się zainteresować jego pazurami. Od czasu do czasu należy również kontrolować “wolny” pazur, który nie dotyka często do podłoża przez co się nie ściera. Dodatkowo taki pazur nie manifestuje się stukotem, dlatego łatwo jest go pominąć – a przecież rośnie on najszybciej.

Jak przyciąć?

Podczas przycinania pazurów u psa należy pamiętać aby przede wszystkim nie zrobić krzywdy naszemu pupilowi. Pazur w swoim wnętrzu ma żywą tkankę, która podczas uszkodzenia bardzo silnie boli oraz obficie krwawi – dlatego pamiętajmy aby nie obcinać pazura “na zapas”, zbyt krótko. Jeśli nasz pies posiada jasne pazury powinniśmy w jego wnętrzu znaleźć różowo zabarwiony rdzeń, którego nie wolno uszkodzić. W przypadku ciemnych pazurów jest to zdecydowanie trudniejsze, dlatego też podczas obcinania trzeba bardzo uważać – powinniśmy zacząć od niewielkiego skrócenia, stopniowo, jednak nie za daleko schodząc do korzenia. Jeśli pazur jest bardzo słabo widoczny, np. przysłania go sierść, nie powinniśmy go skracać – można zrobić większą krzywdę niż pożytek.

W przypadku uszkodzenia rdzenia należy zatamować krwawienie silnie przykładając wacik. Jeśli po upływie około pół godziny pazur dalej krwawi, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Pazury powinniśmy obcinać sprzętem przeznaczonym dla zwierząt: gilotynką lub specjalnymi obcinaczkami, które są dostępne u weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Zwykłe nożyczki lub obcinaczki przeznaczone dla ludzi mogą okazać się zbyt słabe – psie pazury są zdecydowanie twardsze od ludzkich paznokci.

Podobne artykuły


31
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1510
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2335
21
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1375
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1226
20
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2451
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2502
41
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1699
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3368
32
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21574
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 5582
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1224
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska