Login lub e-mail Hasło   

Jak zrobić test ciążowy?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://worekpomyslow.pl/porady/dziecko/j(...)owy-224
Skuteczność testów ciążowych dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym określa się na 95%. Niektóre z nich są w stanie wykazać, czy jesteś w ciąży, już pierwszeg...
Wyświetlenia: 8.887 Zamieszczono 24/02/2010

Skuteczność testów ciążowych dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym określa się na 95%. Niektóre z nich są w stanie wykazać, czy jesteś w ciąży, już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki. Ich koszt wynosi od 8 do 20 zł.

Obecnie, testy ciążowe możemy kupić bez recepty w każdej aptece oraz w niektórych hipermarketach. Największym zaufaniem potencjalnych mam cieszą się testy domowe – ich działanie polega na wykryciu obecności w moczu tzw. gonadotropiny kosmówkowej – hormonu białkowego, produkowanego już w pierwszych dniach zapłodnienia. Już po dwóch tygodniach od momentu zapłodnienia, stężenie hormonu w moczu jest na tyle wystarczające, aby móc stwierdzić ciążę. Jest to ułatwienie dla kobiet, którym zależy na szybkim upewnieniu się, czy rzeczywiście mogą spodziewać się dziecka.

Jak to się robi?

Test najlepiej przeprowadzić rano, gdyż wówczas stężenie gonadotropiny jest największe. Należy również pamiętać, aby przed oddaniem moczu nie spożywać żadnych płynów. Sposób wykonania testu zależy od jego rodzaju. W opakowaniu znajduje się jednorazowy tester o podłużnym, prostokątnym kształcie oraz pipeta, którą wykorzystuje się w celu umieszczenia niewielkiej ilości moczu na testerze. Sposób przeprowadzenia testu (strumieniowego) prezentujemy poniżej:

  • tester składa się z końcówki absorbującej oraz nasadki, którą nakłada się na końcówkę. W plastikowej obudowie testera znajdziemy małe i duże “okienko”, w których odczytuje się wyniki.
  • końcówkę absorbującą testera przytrzymaj w strumieniu oddawanego moczu przez 5 sekund, kierując ją do dołu. Trzymając nadal końcówkę absorbującą testera skierowaną do dołu, usuń ją ze strumienia moczu, następnie załóż nasadkę na tester.
  • po upływie ok. 3 minut w małym okienku pojawi się niebieska linia – jest to dowód na to, że test został wykonany poprawnie
  • niebieska linia w dużym okienku – nawet niewyraźna oznacza, że jesteś w ciąży. Jeśli linia nie pojawi się – nie doszło do zapłodnienia.

Pamiętaj, że na wynik testu mogą wpłynąć jedynie specjalistyczne leki zawierające HCG, natomiast inne terapie oddziałujące na płodność oraz leki znieczulające ból i pigułki antykoncepcyjne nie powinny zmieniać wyniku. Jeśli wynik jest pozytywny (niebieska linia pokazała się na testerze), natychmiast zgłoś się do ginekologa i potwierdź wynik badaniem USG. Lekarz też objaśni ci dalsze postępowanie.

Rodzaje testów dostępne w Polsce

  • testy paskowe – wymagające pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska z antyciałami HCG, np. Feri Test (8 zł),
  • testy płytkowe – wymagające zebrania moczu do naczynia, pobrania 5 kropli moczu do pipety i umieszczenia ich w odpowiedniej płytce pomiarowej, np. Contrast (11 zł), Pink Test (10 zł)
  • testy w postaci flamastra (strumieniowe) – wystarczy go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. Na wynik testu, w zależności od typu, trzeba czekać od 1 do 5 minut, wiarygodność – 99%, np. Clear Blue (22zł)

Podobne artykuły


34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 21683
22
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6761
21
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3669
15
komentarze: 88 | wyświetlenia: 1949
16
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2057
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 33471
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 536
32
komentarze: 38 | wyświetlenia: 48277
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4361
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21107
21
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4484
91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 69478
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

to wszystko jest na ulotce dołączonej do produktu

Autor powinien napisać wielce pouczająy tekst pt: "jak podrapać się po dupie",warto by mieć taki przegląd dostępnych rozwiązań bo każdy to robi inaczej i wszyscy faworyzują swoją metodę jako najlepszą...

  worek,  24/02/2010

Za to porównania rodzajów testów i ich cen nie ma, bo każdy producent faworyzuje swój produkt ;)

  w84u6  (www),  24/02/2010

"końcówkę absorbującą testera przytrzymaj w strumieniu oddawanego moczu przez 5 sekund"
z opisu widać, że bardzo łatwo (i szybko) oblać ten test ;P

  ulmed,  25/02/2010

Test na ludzką gonadotropinę kosmówkową można też wykorzystać jako wstępna diagnostykę nowotworowa.
'Obok okresu ciąży-hCG jest pewnym wskaźnikiem raka aż na trzy lata przed ujawnieniem objawów klinicznych' Wikipedia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska