JustPaste.it

Weź los w swoje ręce, zbuduj sobie miejsce pracy

"Trudno być kowalem własnego losu w cudzej kuźni"Jacek Wejroch

"Trudno być kowalem własnego losu w cudzej kuźni"Jacek Wejroch

 


Jeszcze 15 lat temu Polacy nie nastawiali się na pracę na własny rachunek. Nauczeni doświadczeniem poprzedniego ustroju, zbyt wygodni na to by wziąć sprawy w swoje ręce szukaliśmy stabilnego pracodawcy, który zadbałby o nasze interesy. Obecnie trend ten znacząco osłabł ba! najnowsze badania wykazują iż młodzi Polacy stają się najbardziej przedsiębiorczy w Europie. Aż 50 % z nich nastawia się po zakończeniu edukacji na pracę na własny rachunek. Rozważmy zatem co jest najważniejsze podczas zakładania własnej firmy, co musimy zrobić żeby osiągnąć sukces.

Dobry pomysł

Zważywszy na coraz ciaśniejszy rynek podstawą powodzenia przedsięwzięcia jest dobry pomysł. Często jego idea jest kwestią przypadku-nie bez kozery mówi się że potrzeba matką wynalazku. Interesującym przykładem jest historia Paula Kinga z USA. Ów młody człowiek w roku 2006 spieszył się na lotnisko skąd miał odlecieć do Miami.Po pewnym czasie zauważył, że w kieszeni spodni ma klucze do mieszkania swojej koleżanki, bez których ona nie dostanie się do domu. Chciał zadzwonić jednak okazało się że jego telefon się rozładował. Chcąc nie chcąc zawrócił z drogi i odwiózł klucze, przez co spóźnił się na samolot. 2 lata później skonstruował maszynę do ładowania telefonu. Niestety okazało się, że podobne urządzenie zaprezentowano w Chinach. Paul nie poddał się, pozyskał sponsorów dzięki którym udało mu się podpisać umowę na wyłączność stosowania jego urządzenia w całej Ameryce Północnej. Dziś z jego wynalazku można skorzystać na 10 głównych amerykańskich lotniskach, 15 wyższych uczelniach oraz wszystkich parkach rozrywki SixFlags, a dochody jego firmy tylko w roku 2008 przekroczyły 2 mln dolarów.

Jak widać droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami. Oprócz świetnego pomysłu konieczny jest upór oraz konsekwencja w dążeniu do celu. Nikt nie może nam zagwarantować, iż osiągniemy sukces. Wszystko jest w naszych rękach...
Rozpoznanie rynku

Kolejnym ważnym krokiem w budowaniu nowej firmy jest rozpoznanie rynku. Interesujący pomysł może nie wystarczyć jeżeli w najbliższej okolicy istnieją podobne przesięwzięcia. Badania rynkowe można przeprowadzić w dwójnasób:
PROCES SPRZEDAŻY PRODUKTU
określamy nasz produkt z punktu widzenia nabywcy: jego zalety i główne cechy wyróżniające go na tle konkurencji.

Kolejnym krokiem jest sprecyzowanie typu odbiorcy do którego skierujemy ofertę.
PROCES BUDOWANIA OFERTY
naszym punktem wyjścia jest grupa odbiorców, dla której określimy potrzeby. Następnie projektujemy produkt lub usługę skierowaną do tej grupy


Ekonomiczne sformułowania mogą przyprawić o ból głowy, jednak zasada działania jest stosunkowo prosta. W małym miasteczku, w którym funkcjonuje spora ilość np. kwiaciarni wybicie się na rynku może być bardzo trudne-konkurencyjność buduje się zazwyczaj na poziomie ceny, rzadziej jakości. Dlatego warto znależć niszę, w której można się odnaleźć ewentualnie poszukac innego miejsca na biznes.
Kapitał poczatkowy

Czesto przed rozpoczęciem działania naszej firmy hamuje nas brak funduszy. Posiadamy świetny pomysł, dobry biznesplan leży w szuladzie, znaleźliśmy grupę odbiorców jednak brakuje nam kapitału. Co zrobić??? Można pożyczyć od rodziny i znajomych, starać się o kredyt w banku lub...skorzystać z tego co oferuje nam Państwo. Uzyskanie dotacji nie jest proste jednak warto spróbować. Chcąc uzyskac pomoc możemy się zwrócić do powiatowego urzędu pracy własciwego ze względu na miejsce zameldowania (stałego bądź czasowego).Oprócz dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu, możemy starać się tez o refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji lub doradztwa dotyczącego podjęcia działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 80% udokumentowanych kosztów ale nie wyższej niż wartość przeciętnego wynagrodzenia.Maksymalna kwota dotacji na uruchomienie nowej firmy wynosi obecnie 18 tys złotych.
Akademickiem Inkubatory Przedsiębiorczości

Prócz pomocy, którą można uzyskac w Urzędzie Pracy cennym zjawiskiem są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Jest to działanie mające na celu aktywizację młodych Polaków. Program AIP umozliwia swoim beneficjentom powadzenie działalności na preferencyjnych zasadach. Fundacja ofiarowuje m.in miejsce na biuro, prowadzi księgowość, zwalnia z opłat składek ZUS, udostępnia osobowość prawną(NIP, REGON , wpis do KRS)bez obowiązku rejestracji firmy w urzędach. AIP działa przy uczelniach wyższych, zarówno publicznych jak i niepublicznych. Pierwszeństwo korzystania z ich dobrodziejstw mają studenci co jednak nie jest warunkiem koniecznym. Limitowany jest jedynie wiek beneficjenta, który wynosi obecnie 30 lat.
Wspieranie przedsiębiorczości przez gminy

Młodym przesiębiorcom często pomagaja też gminy. Warto zainteresować się tym co możemy uzyskać w ramach tzw. pomocy publicznej. Wiele gmin przygotowało udogodnienia dla nowych firm. Np Wrocław w programie "de minimis" zaoferował nowym przedsiębiorcom wprowadzenie ulg w stawkach za najem lokali użytkowych. Tylko od naszego zaangażowania zależy ile uda nam się uzyskac.

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że pieniądze leżą na ulicy należy się tylko po nie schylić. Nasze świadome i konsekwentne działanie, świetny pomysł oraz pracowitość mogą zaowocować. W naszych rękach jest nasza przyszłość. Nie wstydźmy się marzyć o wielkim sukcesie wszak " kto nie ma odwagi do marzeń nie będzie miał siły do walki" jak stwierdził Paul Zulehner. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy tylko planować. Trzeba zakasać rękawy , zaryzykować i ciężko pracować by sukces stał się naszym udziałem. Powodzenia:)

Artykuł pochodzi ze strony
http://zakladamfirme.tk/

 

Źródło: http://zakladamfirme.tk/