Login lub e-mail Hasło   

Czy bieganie sprawia radość?

Czy miliony biegaczy na całym świecie naprawdę jest szczęśliwa biegając. A może to tylko jeden z codziennych obowiązków, pozwalający na utrzymanie dobrej kondycji?
Wyświetlenia: 1.131 Zamieszczono 25/02/2010

Wielki boom biegowy to lata siedemdziesiąte. Zaczęło się w Stanach Zjednoczonych oczywiście. Był to okres wielkich zmian. Telewizja pojawiła się w kolorze, wojna w Wietnamie dobiegła końca, kuchnię elektryczną zastąpiła płyta indukcyjna. Amerykanie zaczęli biegać. Okazało się, że w sporcie są pieniądze. Pojawili się zatem sponsorzy, firmy odzieżowe, odżywki i specjalne opaski na czoło z napisem "I love NY".

Moda biegowa dotarła do Europy za pośrednictwem telewizji. Polska zaczęła biegać w latach osiemdziesiątych. Są to czasy dobrych wyników naszych lekkoatletów i sporej popularności biegów maratońskich - oczywiście o znacznie mniejszej frekwencji niż dziś.

Przyszły lata 90-te i pojawiły się pierwsze adidasy w sklepach. Adidasy biegowe oczywiście. To był przełom. Okazało się, że nie musimy biegać w tenisówkach, czy butach na rzep udających sportowe obuwie. Za marką Adidas przyszły inne firmy i coraz to nowsze modele butów biegowych. Nauczono nas też jak dobierać buty biegowe do własnej stopy. Nazwa buta sportowego "adidas" pozostała. Nawet jeśli but był reebokiem czy asicsem to i tak był adidasem.

Na przełomie tysiąclecia zainteresowanie bieganiem było ogromne. Wraz ze wzrostem gospodarczym pojawiły się problemy z nadwagą, nadciśnieniem, stresem i siedzeniem w fotelu po 12 godzin na dobę. Ludzie potrzebowali rozrywki. Pożytecznej rozrywki.

Bieganie stało się sposobem na życie. Amatorzy sanęli przed możliwością startu w licznych imprezach biegowych, które zawitały w różne zakątki kraju. Oprócz maratonów i półmratonów rozwinęły się biegi terenowe (tzw. trail'e), biegi na orientację oraz adventure racing, którego nieodłączną częścią pozostaje bieg.

W wyszukiwarkach internetowych coraz częściej wpisywano frazę 'jak zacząć biegać', pojawiły się portale internetowe związane z tym sportem, programy telewizyjne poświęcone lekkiej atletyce i cała masa branżowych czasopism.

Pozostało pytanie:
- Czy bieganie daje prawdziwą przyjemność?
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z całą pewnością początkujący biegacze nie są w stanie czerpać radości z biegu. Zanim organizm przyzwyczai się do nowej aktywności, mijają często długie tygodnie i miesiące. Bieganie musi się stać dla człowieka tak naturalne jak oddychanie czy jedzenie. Wtedy staje się prawdziwą przyjemnością.

Niektórzy z nas podążają za modą na bieganie. Kupują markowe buty biegowe, pulsometry, koszulki, legginsy, kurtki i zaczynają biegać- często bez planu treningowego. Wtedy przychodzi zawód, bo na efekty trzeba nieraz czekać dłużej niż byśmy chcieli. Na szczęście internet pełen jest gotowych rozwiązań dla początkującego biegacza.

Powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i być wytrwali w dążeniu do realizacji biegowych planów. Po jakimś czasie bieganie przestanie być mordęgą, a stanie się najprzyjemniejszym nałogiem w naszym życiu. No, może poza golonką i zimnym piwem w sierpniowy wieczór. Początkującemu biegaczowi/biegaczce pozostaje życzyć wytrwałości i radości z każdego biegu.

Więcej o bieganiu i utrzymywaniu szczupłej sylwetki na tej stronie.

Podobne artykuły


21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 4728
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7422
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 29514
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 14335
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9047
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4217
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3683
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3085
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7754
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5319
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6916
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2401
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5206
 
Autor
ArtykułMnie bardzo szybko łapie kolka nawet po 100 metrach biegu. Ale na pewno dużo ludzi lubi biegać.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska