Login lub e-mail Hasło   

Atak tygrysa

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ataki_tygry(...)a_ludzi
Najsłynniejszym tygrysem-ludojadem był tygrys z Champawat, grasujący na północy Indii. Zabił łącznie 436 osób
Wyświetlenia: 9.306 Zamieszczono 27/02/2010

Atak tygrysa: http://www.youtube.com/

Tygrysy są zwierzętami-samotnikami, które w razie ran nie mogą liczyć na pomoc stada. Powoduje to, że stare, chore, bądź ranne tygrysy poszukują łatwych zdobyczy. Zwłaszcza uszkodzenia zębów, kluczowych do skutecznego łapania, przytrzymania i zabicia ofiary, uniemożliwia im skuteczne polowanie. Podobny efekt ma nadmierny odstrzał typowych gatunków ofiar przez człowieka.

W latach 20. XX wieku w Indiach odnotowano 7000 przypadków śmiertelnych spowodowanych przez tygrysy. W latach 1978-1984 w małym dystrykcie Kheri - również w Indiach - tygrysy zabiły co najmniej 128 osób. Pomiędzy 1975 a 1981 318 osób zginęło w Parku Narodowym Sundarbans

Najsłynniejszym tygrysem-ludojadem był tygrys z Champawat, grasujący na północy Indii. Zabił łącznie 436 osób.

Przyczyny ataków

O ile ataki np. tygrysów syberyjskich właściwie się nie zdarzają, problem ten w przypadku tygrysów bengalskich jest bardzo rozpowszechniony w delcie Sundarbans rzeki Ganges w Zachodnim Bengalu i niedaleko granicy po bangladeskiej stronie. Około 600 tygrysów mieszkających w tym regionie, będącym największym ich skupiskiem na świecie, do niedawna zabijało 50-60 osób rocznie. Większa świadomość ludzi zmniejszyło tę liczbę do zaledwie kilku. Warto jednak zauważyć, że nawet przy kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych, ludzie stanowili poniżej 3% zjadanych ofiar, byli więc mało znaczącym dodatkiem do diety.

Przyczyn tak częstych ataków specjaliści dopatrują się w:

  • wodzie, której wysokie zasolenie ma prowadzić do zaburzeń psychicznych,

  • zbieraniu miodu przez ludzi w lasach, które powoduje wkraczanie na terytorium tygrysa i wywołuje w nim poczucie zagrożenia; sezon zbierania miodu pokrywa się z czasem gdy liczba ofiar jest największa (maj),

  • typowych przyczynach, takich jak brak innych ofiar czy nauczanie potomstwa zjadania ludzi.

Uważa się też, że tygrysy wychowane w niewoli są szczególnie narażone na to, by stać się ludojadami. Z jednej strony nie posiadają bowiem umiejętności skutecznego polowania na naturalne ofiary, tak niezbędnych do przeżycia, z drugiej strony chętnie będą się zbliżać do osad ludzkich, kojarząc ludzi z jedzeniem. Taki przypadek miał prawdopodobnie miejsce w przypadku tygrysicy Tary, wychowanej w zoo i wypuszczonej na wolność przez znanego przyrodnika Billy'ego Arjana Singha w rezerwacie tygrysów Dudhwa w Indiach. Singh wraz z dyrekcją rezerwatu próbował też oduczać złapane ludojady od ich praktyk przez umieszczenie daleko od ludzkich osiedli i umieszczanie w jego pobliżu różnych gatunków naturalnych ofiar tygrysa. Praktyki te zarzucono jednak, stwierdziwszy że terapia nie zawsze odnosi skutek. Ostatecznie zwiększono strefę buforową pomiędzy rezerwatem a osiedlami, co praktycznie wyeliminowało problem.

Zwiększenie zagrożenia ze strony tygrysów może też być skutkiem nie grzebania zmarłych ludzi, np. podczas działań wojennych. W efekcie może to przyzwyczajać te zwierzęta do ludzkiego mięsa. Przypadki takie są znane szczególnie z wojny w Wietnamie.

Ostatnią przyczyną może być pomyłka - tygrysy potrafią się przyczaić na schylonego człowieka, ale natychmiast tracą zainteresowanie, gdy ten się wyprostuje. Co ciekawe, według statystki prowadzonej przez słynnego myśliwego wielkich kotów, Jima Corbetta, tygrysy atakują ludzi wyłącznie w dzień.

Pomysły na odstraszanie

Rząd indyjski poszukiwał środków bezpośrednio zapobiegających atakom. Były to między innymi:

  • -Noszenie masek na tyle głowy. Sposób wyjątkowo skuteczny (gdyż tygrysy atakują prawie wyłącznie od tyłu), a początkowo jedyna ofiara została zaatakowana z boku. Jednak z czasem tygrysy przyzwyczaiły się do tej sztuczki i jej skuteczność bardzo spadła.

  • -Noszenie kija na prawym ramieniu; tygrysy prawie zawsze atakują prawą stronę karku, tak więc kij byłby pierwszą przeszkodą utrudniającą tygrysowi skuteczne łowy,

  • -Wypuszczanie w rejonach ataków świń, które miały stać się ofiarami zastępczymi,

  • -Umieszczanie w lesie zbiorników ze świeżą wodą (w odniesieniu do hipotezy o wpływie zasolenia wody na zachowania tygrysów); ta metoda nie przyniosła jakichkolwiek rezultatów,

  • -Zabronienie zbierania liści niektórych drzew, które tygrysice wyjątkowo często upodobały sobie do chowania małych,

  • -Ustawianie w lesie kukieł o ludzkiej postaci namoczonej ludzkim zapachem; podczas ataku wyzwalają impuls elektryczny o wysokim napięciu który na krótko ogłusza zwierzę.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ataki_tygrys%C3%B3w_na_ludzi

Podobne artykuły


43
komentarze: 58 | wyświetlenia: 5362
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38238
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10131
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6222
30
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1702
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3707
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68348
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21725
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4394
25
komentarze: 123 | wyświetlenia: 4332
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27949
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3430
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3453
 
Autor
Dodał do zasobów: konradkostka
Artykuł

Powiązane tematy

Aż dziwne że tatle ofiar jeden zwierz osiągnął, bez wątpienia to chyb rekord nabitych ludzi. Ale aż tyle to bardzo dziwne że go nie ubili wcześniej.

Co to za artykuł, w całości przepisany z wikipedii

Na eiobie możesz albo pisać własne teksty albo umieszczać artykuły z innych stron podając linka do źródła.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska