Login lub e-mail Hasło   

Zaplanuj zmianę swojej ścieżki zawodowej

Jeżeli zastanawiasz się kiedy jest najlepszy czas na stworzenie planu zmiany swojej ścieżki zawodowej, odpowiedź brzmi: teraz.
Wyświetlenia: 980 Zamieszczono 28/02/2010

Przestań się oszukiwać, że zrobisz to jutro, w następnym tygodniu, w przyszłym miesiącu, kiedy będzie pełnia księżyca, kiedy bociany przylecą z ciepłych krajów, itp. Pamiętaj, że jeżeli odwlekasz ten moment, sprawiasz, że zmiana jest coraz trudniejsza. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć już dzisiaj od wykonania poniższych kroków, a twoja nowa ścieżka zawodowa będzie ci coraz bliższa i bardziej konkretna.

Krok 1. Przestań narzekać, że nie ma pracy, w zamian zadbaj o swoją konkurencyjność. Najłatwiej jest oczywiście odpuścić bo przecież teraz „i tak nie ma pracy”. Najłatwiej jest wieszać psy na rekruterach, gospodarce, niesprawiedliwości społecznej, podłości firm, które robią rekrutacje zamknięte, innych ludziach, którym się udało, bo „na pewno mieli znajomości, albo poszli do łóżka z kim trzeba”. Łatwo jest myśleć w taki sposób, bo to nie wymaga żadnego wysiłku i w dodatku spotyka się z „przyklaskiwaniem” społecznym. Być może jest to dobry sposób na poznanie nowych ludzi, z którymi razem sobie narzekamy, ale jeśli chodzi o posunięcie do przodu tematu zmiany ścieżki zawodowej – takiego typu mentalność absolutnie nic nie da.

 Zatem gwarantuję, że szkoda na to czasu i energii. Ludzie sukcesu myślą inaczej. Uważają, że zawsze dostępne są możliwości ciekawej zmiany zawodowej, ponieważ zawsze istnieją firmy zatrudniające najlepszych. Co więcej, firmy nie mogą przeżyć bez zatrudniania najlepszych i najzdolniejszych ludzi, więc nigdy nie są obojętne wobec wysokiej klasy specjalistów. W dzisiejszej gospodarce ubieganie się o pracę to za mało. Dziś KONKURUJEMY. Dlatego tym bardziej istotne jest, żebyś zaczął być konkurencyjny w swoim fachu. I jeżeli jeszcze nie jesteś wysokiej klasy specjalistą – zrób plan na to, czego brakuje ci, byś mógł tak o sobie powiedzieć, niezależnie od tego, czym się zajmujesz.

Krok 2. Poradź się kogoś, kto się na tym zna. Łatwiej i skuteczniej jest, gdy w sądzie reprezentuje cię adwokat. Jeśli jesteś chory, to idziesz do lekarza. Gdy chcesz zdrowo i rozsądnie zrzucić nadwagę – korzystasz z pomocy dietetyka. Gdy jedziesz w nieznane strony – pomoże ci nawigacja. Po co tracić czas na ryzykowne próby działania na zasadzie ‘Zosi-Samosi’? Nikt nie będzie na ciebie czekał, więc jeżeli nie chcesz przegapić czegoś, co może być ważne – znajdź odpowiedniego dla siebie profesjonalistę, który pomoże ci stworzyć plan zmiany twojej ścieżki zawodowej. Znajdź też kogoś, kto będzie dla ciebie inspiracją. Kogoś, kto ma podobną zmianę drogi zawodowej za sobą i teraz odnosi sukcesy. Kogoś, kogo lubisz i szanujesz – może to być osoba publiczna.

Krok 3. Odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań. Co cię inspiruje w pracy? Czy w ogóle zależy ci na tym, by praca była inspirująca? Czy masz jakieś cele zawodowe? Czy masz strategię, za pomocą której realizujesz każdy z tych celów? Czy praca cię ekscytuje? Czy masz sieć mentorów i inspiratorów, od których możesz się uczyć, którzy mają własną sieć kontaktów, do której mogą cię wprowadzić?

Odpowiedzi na te pytania pomogą ci zrobić konkretne kroki w kierunku zmiany, która cię czeka. Każdemu zdarzają się trudne chwile zawodowe. Dlatego ważne jest, by mieć dobry plan zmiany ścieżki zawodowej, który pomoże ci łatwiej zarządzać swoim życiem zawodowym i łatwiej przejść przez burzliwe czasy. Bądź proaktywny i aktywnie szukaj nowych możliwości pokierowania swojej drogi zawodowej tam, gdzie będziesz mógł wykorzystać swoje umiejętności i zasoby.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1223
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1025
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1103
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 749
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1901
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 586
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1045
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Prosta teoria ale wykonanie to już bardzo ciężka sprawa. Często ta nasza ścieżka nie jest naszym wyborem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska