Login lub e-mail Hasło   

Nowe zalecenie dotyczace wspomaganego samobójstwa.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://kopalniawiedzy.pl/wspomagane-samo(...)15.html
Wielkie to szczęście, że zjedliśmy tylko owoc z drzewa poznania dobra i zła. W raju było jeszcze inne drzewo. Jednak Adam i Ewa nic o tym nie wiedzieli.
Wyświetlenia: 1.007 Zamieszczono 01/03/2010

Podobnie jak sprawa zapładniania in vitro nie znalazła u nas w kraju rozwiązania ustawowego z, najogólniej rzecz ujmując, wiadomych przyczyn, tak problematyka eutanazji za czas niedługi nas dopadnie. Tak to już jest kiedy człowiek zaczyna majstrowac przy życiu i przy śmierci. Za mali i za głupi jesteśmy, by dotykac absolutu. Ale w swej nieokiełznanej pysze będziemy próbowac, będziemy macac. Bo wciąz wydaje nam się, że jesteśmy panami życia i smierci. Nie, nie jesteśmy i, Bogu dzieki, nigdy nie będziemy. Owszem potrafimy zabijac ciało. Robimy to z upodobaniem od tysiącleci. I niczego, jako ludzie się nie nauczyliśmy. 

Wielkie to szczęście, że zjedliśmy tylko owoc z drzewa poznania dobra i zła. W raju  było jeszcze inne drzewo. Jednak Adam i Ewa nic o tym nie wiedzieli. Wielkie to szczęście...

Ponizej ciekawy arykuł, który znalazłem w sieci.

 

Keir Starmer, brytyjski odpowiednik polskiego prokuratora generalnego, opublikował nowe zalecenia dotyczące tzw. wspomaganego samobójstwa, czyli sytuacji, w której osoba trzecia nie przeprowadza na chorym eutanazji, lecz dostarcza mu środków potrzebnych do zakończenia własnego życia. Sprawa ta nie wpłynie co prawda na prawo obowiązujące w Polsce, lecz warto ją obserwować z uwagi na postępujące stopniowo ujednolicanie się prawa krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Najważniejszą wiadomością zawartą w dokumencie jest utrzymanie statusu pomocy w samobójstwie jako ciężkiego przestępstwa, zagrożonego karą do 14 lat więzienia. Opublikowane zalecenia wymieniają jednak szereg okoliczności łagodzących oraz sytuacji, w których osoby podejmujące się pomocy w samobójstwie mają być ścigane ze szczególnym zaangażowaniem.

Jak wynika z publikacji, rozpoczęcia śledztwa można uniknąć, gdy pomoc w samobójstwie jestmotywowana wyłącznie współczuciem, a "pomocnik" próbował wcześniej przekonać chorego do rezygnacji ze śmierci na własne życzenie. Organy ścigania mają także traktować łagodniej osoby, które pomagają zakończyć życie ludziom, którzy wyrażają jasną, dobrowolną i świadomą wolę popełnienia samobójstwa, oraz gdy po śmierci chorego podejmuje się aktywną współpracę z organami ścigania. Usunięto za to stary zapis, zgodnie z którym bardziej prawdopodobne było umorzenie śledztwa w stosunku do przyjaciół lub członków rodziny zmarłego. 

Szczególnie surowe ma być za to postępowanie organów ścigania w sytuacji, gdy ofiara nie jest w stanie wyrazić jasno własnego stanowiska na temat popełnienia samobójstwa oraz gdy sprawa dotyczy śmierci osób w wieku poniżej 18 lat. Starmer zaznacza także, że niedopuszczalne jest wspomaganie samobójstwa w sytuacji, gdy nie próbuje się wcześniej udzielić pomocy choremu, orazwywieranie przez "pomocnika" presji na popełnienie samobójstwa. Według zaleceń, szczególną uwagę należy też zachować w sytuacji, gdy istnieją dowody, że osoba zaangażowana w samobójstwo dopuściła się wcześniej przemocy fizycznej lub psychicznej wobec ofiary.

Jak nietrudno przewidzieć, opublikowany dokument wywołał w Wielkiej Brytanii niemałą burzę. Co prawda nic nie zapowiada wprowadzenia podobnych regulacji w Polsce, lecz warto obserwować wydarzenia z innych krajów, ponieważ poważna debata na ten temat jest w naszym kraju najprawdopodobniej tylko kwestią czasu. Niezależnie od przekonania społeczeństwa jest to sprawa niezwykle ważna, ponieważ nasze prawo... w ogóle nie przewiduje procedury wspomaganego samobójstwa.

 

http://kopalniawiedzy.pl/wspomagane-samobojstwo-smierc-eutanazja-9815.html

 

autor:  Wojciech Grzeszkowiak

Podobne artykuły


8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1320
33
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3552
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38206
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2241
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4473
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10120
10
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2172
32
komentarze: 26 | wyświetlenia: 5465
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6207
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3701
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21718
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68264
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27928
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ,  01/03/2010

Oj, będzie się działo...I to pewnie już niedługo, ponieważ eskalacja dyskusji społecznych na temat eutanazji pojawia się niemal zawsze w momencie kiedy państwu zaczyna brakować pieniędzy na emerytury, renty, świadczenia zdrowotne i opiekuńcze wobec osób starszych.

Już samo dyskutowanie tego tematu jest dla mnie przerażające.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska